EkologijaNajnovije vijesti

Sanacija korita vodopada na Plivi usporena – Štite prirodu od prirode

Zaštita čuvenog jajačkog simbola usporena zbog nedostatka novca i preustroja nadležnog ministarstva. Ukupno 9 miliona KM trebaju skupiti Vlada FBiH, Elektroprivreda HZHB i “Slivovi rijeke Save”
Nedavno započeta sanacija korita Plive na jajačkom vodopadu, teče usporeno zbog nedostatka novca, ali i preustroja nadležnih federalnih ministarstava.
Dva plavna talasa
Problem vodopada na Plivi, jednog od specifičnih prirodnih fenomena BiH i prepoznatljivog simbola Jajca, posljedica je dva plavna talasa u zadnjih desetak godina, koja su izazvala odla-manje dijelova korita.
Muris Hodžić iz federalnog Ministarstva prostornog uređenja, kaže za SAN da je uobičajena količina vode koja proriče niz vodopad između tri i pet kubika, a da su štete izazvale vode kojih je bilo i do 220 kubika u sekundi.
– “To je ogromna snaga. Dovoljno je reći da se usljed jačine vode tresao most od armiranog betona, zbog čega je bio obustavljen saobraćaj ovom dionicom na dva dana. Prema procjenama stručnjaka koji se bave proučavanjem ovog fenomena, to su vode koje se trebaju desiti jednom u 300 godina, a nama se to desilo 1995. godine, pa ponovo i 2004. godine” – kaže Hodžić
Sanacija jajačkog vodopada će biti plaćena iz nekoliko izvora, uglavnom iz budžetskih institucija.
– “To su Vlada FBiH, Elektroprivreda Herceg-Bosne i vodoprivredno preduzeće “Slivovi rijeke Save”. Do sada je urađena jedna faza sanacije korita vodopada” -kaže Hodžić.
Realizacija ovog projekta je jako složena jer se mora voditi računa o izvođenju radova u ekološkoj zoni.
– “Ne smije se narušavati prirodna ljepota, a morate nešto uraditi da bi zaštitili tu prirodu od prirodnih procesa, znači zaštititi prirodu od prirode” – kaže Hodžić.
Problem i Hidroelektrana
Na sanaciji korita i okoline vodopada Plive angažirana je i “Energoinvestova” Higra.
– “Projekat bi trebao biti završen do kraja godine. Ljudi se boje da će se sanacijom korita narušiti prirodno bogatstvo. To je razumljivo, kada se pogledaju betonske ploče uz kanal, koje su trebale biti obložene kamenom i živom ogradom. Ne mogu reći da i ovog puta neće biti sličnih propusta jer se uvijek desi da nešto ne bude urađeno onako kako je zamišljeno projektom” – kaže Irvina Šuko iz “Energoinvesta”.
Osim prirodnih nepogoda koje utiču na urušava-nje vodopada u Jajcu, veliku ulogu ima hidrocentrala koja nepropisno smanjuje količinu vode niz vodopad. Zbog nje se dešava da ljeti vodopad presuši i oni koji dođu vidjeti ovaj jajački simbol zateknu samo isušene obronke.
To i ne bi bio problem kad to vještačko smanjenje količina vode ne bi dovodilo do pucanja korita jer je sedra kamen koji zahtijeva konstantnu prisutnost vode ili, kao što je slučaj u Jajcu, ona puca i dovodi do dodatnog urušavanja korita.
– “Ko može uticati na Elektroprivredu?” – pita se i sam Muris Hodžić.
Inače, sanacija vodopada na Plivi trebala bi državu koštati oko devet miliona KM. B.M

Pročitajte i:   Poziv na Prvenstvo SRS FBiH u mušičarenju za seniore (ekipno i pojedinačno)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.