Iz svijetaNajnovije vijestiUlovi

Odledili džinovsku lignju dugu osam metara

Naucnici na Novom Zelandu napokon su odledili džinovsku lignju ulovljenu u dubinama Antarktika, kako bi poceli proucavati ovo stvorenje za koje se dugo smatralo da pripada legendama i mornarskim pricama.
Najveci uhvaceni primjerak džinovsku lignje dugacak je cak osam metara i težak 495 kilograma, a nakon što su je ribari uhvatili, cuvana je u ledu skoro godinu.
Naucnici su je danima odledjivali kako bi je mogli prouciti.  Dr. Stiv O'Si (Steve O'Shea) s Univerziteta u Oklandu otkrio je da ova lignja ima izrazito snažan kljun kojim može bez problema prepoloviti ribu dugacku dva metra i dodao kako džinovske lignje mogu narasti i do 12 metara, u kojem slucaju bi težile oko 750 kilograma.
Nakon što naucnici provedu sva potrebna istraživanja nad ovim primjerkom lignje, cudesna životinja bit ce izložena u Nacionalnom muzeju Novog Zelanda Ta Papa.

Pročitajte i:   Obavještenje: Promjena termina održavanja 4. Kupa JPZ u disciplini 'Lov grabljivica umjetnim mamcima sa obale'

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.