Iz Udruženja i savezaNajnovije vijesti

Nova prezentacija Udruženja – USR “BUSOVAČA”

oš jedno Udruženje sa svojom web prezentacijom – USR “Busovača”.Prezentacija je na http://usr-busovaca.com
Prenosim par vijesti sa stranice, a posjetite web USR “Busovača”, gdje ćete naći još dosta detaljnijih informacija.
Vijest od 15.05. – Prelijepa kraljevska riba ponovo zaplivala Lašvom
Od jučer, 14.05. 2009., Lašva je bogatija za oko 350 komada kraljevske ribe – lipljena. Ova autohtona vrsta ribe u posljednje vrijeme je jako ugrožena i vrlo malo je ostalo u našim rijekama, a da bi se to ispravilo, USR Busovača je smogla snage i sredstava da Lašvi vrati bar jedan dio onoga što joj ljudi svojim nemarom oduzimaju. Dovoljno je reći da je zadnji puta na ovim prostorima lipljenom poribljeno prije 10 godina.Ovaj događaj su popratili i mnogi uglednici iz naše općine te lokalni mediji Radio Busovača i TV KISS iz Kiseljaka na čemu im se zahvaljujemo.
Prelijep događaj za sve ljubitelje ribolova i prirode u cjelini dogodio se jučer na rijeci Lašvi na području revira IP-OKO.

Poribljavanje Lašve kraljevskom ribom popratilo je mnoštvo ljubitelja sportskog ribolova kao i predstavnici lokalne vlasti te nekoliko uglednika iz Busovače. Da bi se ovaj događaj ovjekovječio pobrinuli su se lokalni mediji, Radio Busovača te TV KISS.
Nazočan je bio i novoizabrani načelnik koji je bio nemalo ali ugodno iznanađen samim činom. Udruga sportskih ribolovaca iz Busovače još je jednom pokazala da svoje aktivnosti doista usmjerava onim idealima s kojim je i osnovana, te da ulaže maksimalne napore da popravi i očuva priodna bogatstva naše općine a posebice ribolovnu zonu i njen fond. U Lašvu, na području revira IP-OKO, pušteno je oko 350 kom lipljena dužine od 20 do 30 cm. Ova prelijepa kraljevska riba u posljednje vrijeme je jako rijetko bila viđena na udicama ovdašnjih ribolovaca. U prilog tome ide i sama činjenica da je ovom vrstom autohtone ribe zadnji puta poribljavano prije 10 godina. Također, lipljen je riba koja živi u čistim vodama, a mi dobro znamo koliko su ljudi osvješteni odnosno neosvješteni pa pitanju pravilnog rukovanja otpadom i otpadnim vodama.

Pročitajte i:   Poziv za učešće u Premijer ligi BiH u disciplini ‘Lov šarana i amura’

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.