Lov klena zimi
Zimski lov klena je itekako zanimljiv, a pravilan pristup i mamac daje fantasticne rezultate.
Izbor lokacije je presudan za dobar uspjeh pa cemo se malo vise pozabaviti istim..
Klen (Leuciscus cephalusima) u narodu ga jos nazivaju klijen, kljen, tustovratac, misar, glavos itd..
Ova specificna riba ima izduženo i snažno tijelo, dužine do 70 cm, sa izrazajnom krupnom glavom i većim ustima kojima usisava hranu.
Boja tijela mu prelazi razne nijanse od tamno zelene preko sive do potpuno crne, a bokovi su mu srebrnasti, trbuh bijel. Kod starijih primjeraka klena trbuh vremenom dobija narandžasto crvenu boju, a naraste do 4kg, mada su hvatani i veci primjerci, ali to je rijetkost.
Klen je riba koja rado nastanjuje sve vode, ali obozava srednje brze tokove, bistre, čiste, i to u nižim dijelovima vodenih tokova, u dubokim virovima ili na prelazima iz vira u vir, na mjestima sa tvrdim i kamenitim dnom.
Klen spada u šaranske vrste riba, odnosno ciprinide i naseljava skoro cjeli evropski kontinent osim skandinavskog područja, a kako je izuzetno prilagodljiva vrsta, možemo ga naći čak i u Baltičkom moru.
Klen se mrijesti u maju i junu, kada ženka položi od 50.000 do 200.000 jajašaca u plićaku na šljunkovitom i biljem obraslom dnu. U početku mlađ živi u jatima i hrani se planktonima i vodenim biljem, a kasnije se njihov jelovnik proširuje, pa klen jede i voće, povrce koje raste u priobalnom pojasu. Mužjak, u vrijeme parenja dobija tamne pjege po tijelu, a boja peraja prelazi u crveno.
Mozemo ga loviti na sve mamce jer rijetko kad bira i veoma je prozdrljiv, ali to ne znaci da ga je lako upecati.
Vazi za veoma plasljivu i opreznu ribu, pogotovo krupniji primjerci.
Uspjesno se lovi na mamce na bazi mesa poput pilece dzigerice, crijeva, mesnog nareska, fileta ribe, zivog ili mrtvog kedera, gliste, crvica, a takodje obozava sve vrste zitarica, voca i povrca.
Prostije receno, mamci za klena su raznovrsni u odredjenom godisnjem dobu.
Pecanje klena na varalicu je poseban uzitak kako u ljetnjim tako i u zimskim uvjetima.
Slika Desno: Autor u lovu klena.
Velicinu mamca treba prilagoditi velicini ribe koju ocekujemo, iako ima izrazito velika usta, nije bas ljubitelj prevelikih zalogaja!
U toplijem dijelu godine ga trebamo traziti u plicim i brzim tokovima, iza raznih prepreka, na prelazima dubine, na zavrsetcima dubokih virova, u zilju, ispod raznog rastinja koje se spusta na vodu itd..
Ljeti je i naj bolji ulov klena pogotovo rano ujutro i predvece.
Zimski lov klena je malo drugaciji i tad riba naj bolje radi u naj toplijem dijelu dana.
Klen se u hladnijem dijelu godine povlaci u dublje virove sa mirnim i sporim tokom, nije bitno dali se radi o potoku ili vecoj rijeci.
Kao i druga riba u vecini slucajeva je u zimovnicima sa drugom bijelom ribom.
Veliki primjerci klena vas mogu iznenaditi i na veoma malim vodama poput manjih rijeka, potoka, kanala te drugih pritoka u vece rijeke gdje se grupise tokom zime.
Moje iskustvo mi govori da nijedno mjesto ne treba podcjenjivati jer sam klenove od 1kg i vise lovio na potocima koji imaju precnik jedva oko 2 metra.
Takodje razni ispusti tople vode kriju velike primjerke, ali su oni veoma plasljivi i oprezni.
Veoma je bitno da budete tihi i ne pravite nikakvu buku jer se krupniji klen odma sklanja i imate male sanse za ulov.
Izbjegavajte gazenje po vodi dok ga lovite u zimskom periodu, a kad uhvatite jednog imate velike sanse da preplasite ostatak ekipe pa ovo imajte na umu kako izvlacite ribu!
Slika ispod: Mamci za klena na dlaci
Ako ipak morate gaziti vodu, cinite to sto lakse da vibracija ne uplasi i upozori ribu na opasnost.
Zimi klen naj radije udara na mamce zivotinjskog porijekla svakom dostupne poput pilece dzigerice, pileca crijeva, gliste, crvice, ali isto tako obozava hljebnu ruzu ili ribolovni hljeb – panu.
Ribolovci koji love Skobalja cesto hvataju lijepe klenove na hljeb pecajuci skobalja na plovak, narocito na pritokama ili na mjestima sa sporijim tokom i vecom dubinom, tj. na mjestu koje nazivamo zimovnik bijele ribe.
Varalicarenje klena zimi je naravno, moguce i jako zanimljivo za mnoge ribolovce koji nemaju druge grabljivice u blizini.
Klen je zimi jako usporen, moze se reci polu mrtav i hrani se vecinom u naj toplije doba dana te bira mirna mjesta gdje ne trosi mnogo energije te varalice treba prezentovati nesto sporije nego inace.
Moze se loviti na leptire, voblere, musicu, a cak i na silikonske varalice s tim da budu nesto manje kao i olovne glave prilagodjene terenu.
Jos jedan bitan podatak za varalicare je taj da klen zimi ocekuje hranu koju donese tok, a rijetko kad ce plivati ko lud za njom sto je slucaj ljeti.
Naj bolji rezultati se postizu kad varalica blago sijece tok, a pri ispravljanju luka su i grizevi naj cesci pa budite oprezni jer klen ne daje drugu sansu poslije udara.
Ovo su samo neki od savjeta, a pravila nema jer sam nekad po naj vecoj studeni lovio klenove i u brzacima!
Svaka voda ima svoje cari, a tako i njeni stanovnici pa je potrebno eksperimentisati.
Sto se tice pribora on treba da je prilagodjen uslovima vode na kojoj lovimo, a pretezno se koriste nesto kraci stapovi 1.80m-3.00m zbog lakseg baratanja istim, pogotovo na manjim rijekama, kanalima ili potocima..
Lagani varalicarski stapovi manje gramaze pruzaju pravi uzitak.
Masinice – rolne su manje i prilagodjene stapu, maksimalnog kapaciteta 200m najlona debljine 0.20mm.
Prosijecna debljina najlona koja se koristi je 0.14-0.25mm u zavisnosti od velicine riba koje ocekujemo, a moze se koristiti i tanka struna koja ne upija vodu!
Odjeca za ribolov mora biti ne upadljiva pa treba izbjegavati drecave i izrazene boje jer klen izuzetno dobro vidi.
Pri izvlacenju ribe nikako se ne prepustajte slucaju jer klen u prvim bijegovima zna da iznenadi.
Naj cesce krece velikom brzinom nizvodno, a ako se radi o vecem primjerku te niste podesili dril na vasoj masinici, imate velike sanse da ribu izgubite, odnosno da vam pokida najlon ili predvez u samom startu!
Obratite paznju na podvodno granje jer mala nepaznja ribolovca i klen ce iskoristiti sansu te se zavuci u isto.
Naj vaznije od svega je apel ribolovcima da se drze propisane mjere jer vecina nosi kuci primjerke ispod mjere te ove divne ribe svakim danom ima sve manje!
Isto vazi i za vece primjerke jer sto vise ribe pustimo nazad u vodu, sledece sezone cemo biti zadovoljniji ulovom i uzivati u svakom izlasku.
Vecini ribolovaca na rijekama je prva upecana riba bila upravo klen te ga postujte i prisjetite se vaseg prvog ulova koji vas je uveo u cari ovog divnog i zdravog sporta.
Postedite mu zivot jer ga sigurno zasluzuje!
Slika dole: Razlika u jesen i zimu
JA NEBI KOMENTARISAO NISTA JEL SVE JE VEC RECENO
ALI VOLIO BIH DA MI NEKO OBJASNI .
NAILAZIO SAM NA JATA KLENOVA SVE VELIKI PRIMJERCI . ZNACI PRISUNJAM SE NEVIDEME MAMAC DOBAR BACIM MU FAKTICKI U SAMA USTA SAMO ONJUSI MAMAC I ODE POKUSAVO SAM MENJATI MAMAC ALI NISTA GORE MI JE TO VIDIM GA DOLAZI DO MAMCA KRUPAN OD 1 DO 2 KG OMIRISE MAMAC I ODE KAKO DA IH NADMUDRIM U BUDUCE STA TREBA DA POKUSAM