Iz svijetaNajnovije vijesti

Foto: Jezero najljepše boje je u Afganistanu

Band-e Amir, prekrasna vodena atrakcija Afganistana, sigurno pripada najljepšim vodenim destinacijama svijeta. Band-e Amir je skup od šest jezera koja se nalaze na području planina Hindukuš u centralnom Afganistanu.

Prirodne brane od vapnenca presijecaju rijeku i pretvaraju je u niz sjajnih jezera visoko u gorju Hindukuš. Među suncem isprženim zapadnim obroncima Hindukuša, gdje kiša rijetko pada i vode ima malo, skriva se niz hladnih, sjajnih jezera.

Prostiru se duž rijeke Band-e Amir na nadmorskoj visini od gotovo 3000 m, a do njih se može doći po suhoj planinskoj cesti dugačkoj 80 kilometara koja vodi do afganistanskog grada Bamiana.

Jezera su obrubljena ljubičastim klifovima od vapnenca i gline. Nižu se jedno za drugim duž 11 kilometara rijeke. Iz svakog jezera rijeka polaganim tokom prelazi preko prirodne brane, na kojoj stvara vijugavu mrežu potoka i močvarnih prostora punih vrba, mahovine, trave i vodenih biljaka što se prostiru sve do obale sljedećeg jezera.

Neopisiva plava boja rezultat je hemijskih procesa kalicijevog karbonata i CO2 koji nastaju u vodi.

Pročitajte i:   Održan KUP BIH u lovu ribe udicom na plovak za kategoriju seniora

Naziv Band-e Amir bi u prijevodu  značio “Vladar brane”, a odnosi se na imama Alija, prvog islamskog imama Shia muslimana. Svako jezero ima svoje ime (Gholaman, Qambar, Haibat, Panir, Pudina, Zulfiqar), a najveće i najdublje (150 metara dubine) je jezero Haibat.

40 godina čekanja na nacionalni park

Početkom 60-tih godina prošlog stoljeća započeo je proces proglašenja Band-e Amira kao nacionalnog parka Afganistana, no zbog dugotrajnih političkih trzavica, ratnih stanja i kaosa u državi, Afganistan je dobio svoj prvi nacionalni park tek 2009. godine.

Zbog gore navedenih razloga te već poznatog stanja u Afganistanu, turistima se ne preporuča posjećivanje Band-e Amira zbog sigurnosnih razloga i radi mogućeg narušavanja prirodnog stanja jezera. Naime, zbog vojnih sukoba dio područja koji nije uz cestu je miniran, a budući se u jezera ne ulažu dovoljna sredstva za održavanje, dolasci turista narušavaju ekosistem jezera.

Stvarno je šteta što ovakva ljepota prirode nije lako dostupna svima onima koji bi htjeli posjetiti ova prekrasna jezera. (SvjetskiPutnikhr)

Pročitajte i:   Jeste li znali da ste možda nekad na Boračkom jezeru ili Plivskim jezerima ulovili ohridsku pastrmku?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.