Naredne godine plaćanje ambalažnih plastičnih kesa u prodavnicama
Nadležna entitetska ministarstva razmatraju model uvođenja naknade na tanke plastične kese koja bi destimulirala njihovo masovno i nekontrolirano korišćenje. Cilj je da se destimulišu krajnji korisnici – kupci da uzimaju plastične kese, jer će na kasi morati platiti 10 feninga po jednoj kesi.
“Centri civilnih inicijativa (CCI) su prepoznali taj problem i zajedno s ministarstvima okoliša u FBiH i RS-u razvili projekt koji je imao za cilj da propisom uredi način zbrinjavanja, odnosno smanjivanje upotrebe plastičkih kesa. Održano je više sastanaka kako bi se definirao model upravljanja tom vrstom otpada” – kazao je Agenciji Fena Edin Terzić, savjetnik ministrice za okoliš i turizam FBiH.
Uredba kao provedbeni akt će omogućiti implementaciju pravilnika ovoga modela upravljanja-zbrinjavanja plastičnih kesa.
“Uredbu će donijeti vlade oba entiteta u isto vrijeme i stupit će na snagu istovremeno u oba entiteta, a to će biti u prvoj polovici 2013. godine” – kazao je Terzić.
Pojašnjava da je zbrinjavanje plastičnih kesa debljine do 20 mikrona prepoznato kao problem u FBiH jer okoliš biva sve zagađeniji tom vrstom plastičnog otpada koji završava u prirodi, u koritima rijeka, šumama.
Na sjednici Međuentitetskog tijela za zaštitu okoliša, 29. novembra, je jedna od tačaka bila vezana za donošenje uredbe o modelu zbrinjavanja ove vrste plastičnih kesa.
“Razmotrena su dva prijedloga-modela, od kojih su u jednom obveznici proizvođači ili uvoznici plastičkih kesa, a po drugom modelu obveznici su veletrgovci ili distributeri plastičnih kesa” -pojašnjava Terzić.
U oba prijedloga naknade za stavljanje u promet plastičnih kesa iznose, 0,05 KM po komadu, odnosno 50 KM na jednom pakovanju od 1.000 komada plastičnih kesa.
Oba modela, po njegovim riječima, imaju svoje prednosti i nedostatke.
“Zaključeno je da CCI pripremi analizu prednosti i nedostataka jednog i drugog modela u što kraćem roku da bismo mogli donijeti odluku koja bi zadovoljila i proizvođače i veletrgovce, a naročito da smanjimo upotrebu plastičnih kesa” – kazao je Terzić.
Sistem je postavljen tako da te naknade dobija Fond za zaštitu okoliša u jednom i drugom entitetu i prikupljena sredstva se distribuiraju za projekte sanaciju posljedica i za projekte proizvodnje biorazgradivih – višekratno upotrebljivih kesa.
– Sve ima za cilj da destimuliše krajnje korisnike – kupce da uzimaju plastične kese, jer će oni na kasi morati da plate 10 feninga po komadu- istakao je Terzić.
Stav Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske i radne grupe je da se nađe model koji će biti najpovoljniji za zaštitu životne sredine, kazala je Agenciji Fena Gorjana Rosić, službenica za odnose s javnošću u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a.
Osnovni cilj je da se smanji upotreba plastičnih kesa, koje su u ovom trenutku jedna od najvećih zagađivača životne sredine. Cilj je istovremeno ne opteretiti previše osnovnu zajednicu s obzirom na socijalno-ekonomsku situaciju koja vlada u BiH. Naći će se model koji je najpovoljniji za sve, kazala je Rosić dodavši da očekuje da to bude uskoro.