Ukoliko se ne ograniči emisija stakleničkih plinova, moglo bi nestati više biljnih i životinjskih vrsta
Staništa mnogih biljaka i životinja drastično će se smanjiti u ovom stoljeću ako vlade ne budu brzo djelovale kako bi smanjile rastuće emisije plinova s učinkom staklenika – izjavili su naučnici nakon proučavanja 50.000 vrsta širom svijeta.
Naučnici iz Velike Britanije, Australije i Kolumbije izjavili su da su biljke, vodozemci i gmazovi najosjetljiviji na porast globalne temperature i promjene padavina.
Gotovo 57 posto biljaka i 34 posto životinjskih vrsta vjerojatno će izgubiti više od pola područja s klimom koja im odgovara do otprilike 2080. godine ako se ništa ne učini kako bi se ograničile emisije stakleničkih plinova iz elektrana, tvornica i vozila, napisali su naučnici u stručnom časopisu Nature Climate Change.
Najteže će biti pogođene vrste u subsaharskoj Africi, Australiji, Amazoni i Srednjoj Americi.
“Klimatske promjene će jako smanjiti biorazličitost, čak i za mnoge rasprostranjene životinje i biljke”, rekla je Rachel Warren s Univerziteta East Anglia u Engleskoj.
Međutim, naučnici su rekli da bi vlade mogle smanjiti projicirani gubitak staništa za 60 posto ako globalne emisije plinova s učinkom staklenika dostignu vrhunac do 2016. godine i nakon toga krenu padati. Vrhunac do 2030. smanjio bi gubitke za 40 posto, prenosi u ponedjeljak agencija Hina.