EkologijaNajnovije vijesti

22. maj – Međunarodni dan biološke raznolikosti

bioloska_raznolikostMeđunarodni dan biološke raznolikosti obilježava se 22. maja. Međunarodni dan biološke raznolikosti (biodiverzitet) proglasili su Ujedinjeni narodi 1993. godine, kako bi ukazali na veliku ulogu koju biološka raznolikost ima u održivom razvoju.

Obilježava se svake godine 22. maja kao spomen na 22. maja 1992., datum usvajanja teksta Konvencije o biološkoj raznolikosti.

U Danu zaštite prirode organiziraju se odgojne, obrazovne, rekreativne, stručne i druge aktivnosti kojima se na primjeren način potiče i promiče zaštita prirode.

Bosna i Hercegovina je bogata biodiverzitetom. Postoji nekoliko područja općeg značaja, uključujući šume, kršovita područja i rijeke ponornice, kao i druga područja koja mogu da funkcionišu kao sredstva u postizanju povezanosti kroz regionalna i transnacionalna područja. Zemljište je uglavnom brdovito i planinsko.

Prijetnje za ugrožavanje ovog istaknutog biodiverziteta se sastoje od neodrživog iskorištavanja zemlje kao i mali broj područja koja su pod bilo kojom formalnom zaštitom.

Zaštićena Područja (ZP) i integracija biodiverziteta u produktivno upravljanje zemljištem, mogu omogućiti direktne i indirektne koristi na lokalnom nivou kao što su zapošljavanje, zaštita razvođa, održavanje prirodnih rezervata, prihod od izvoza itd., uz ostale koristi na globalnom nivou.

Pročitajte i:   Obavještenje: Promjena termina održavanja Prve lige SRS BiH

ZP također mogu poslužiti kao katalizator turističkim aktivnostima i mogu, prema tome, omogućiti znatne doprinose kako lokalnoj tako i državnoj ekonomiji.

Međutim, u BiH samo je 0,55 posto teritorije pod službenom zaštitom, u poređenju sa državama Evropske zajednice koje imaju prosjek od sedam posto.

Presjedništvo Bosne i Hercegovine je na sjednici održanoj 4. oktobra 2002. donijelo Odluku o ratifikaciji Konvencije o biološkoj raznolikosti, po dobijenoj saglasnosti Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Ova konvencija je temeljna, te je zacrtala novu koncepciju zaštite prirode, proširujući ovu detaljnost na očuvanje sveukupne biološke i krajobrazne raznolikosti i osiguranje održivog korištenja prirodnih dobara.

Konvencija određuje biološku raznolikost kao raznolikost unutar vrsta, među vrstama i među ekološkim sistemima. Ona dakle obuhvata sve oblike života koji u cjelini sami po sebi predstavljaju vrijednost koju treba očuvati bez obzira posjeduju li još neke posebne vrijednosti koje im pripisuje čovjek.

Konvencija uspostavlja očuvanje biološke raznolikosti kao temeljno međunarodno načelo u zaštiti prirode i zajedničku obavezu čovječanstva.

Osnovni cilj konvencije je očuvanje i održivo korištenje biološke raznovrsnosti što podrazumijeva korištenje na način da se neće dugoročno osiromašiti živi svijet i njemu pripadajuća staništa nego će prirodni potencijal zemlje ostati na korištenje budućim generacijama.

Pročitajte i:   Završena Premijer liga BiH u lovu ribe udicom na plovak za osobe sa invaliditetom

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.