Na Tribistvo stanje daleko od lošeg: Pojava rječnih rakova dokaz je čistoće vode
Kako je prošlih tjedana u medijima bilo govora o “katastrofalnom” stanju na Akumulaciji Tribistovo, naša ekipa otišla se sama uvjeriti u spomenute navode. Međutim gore, u “prljavom jezeru punom smeća i nereda” kako je opisano u jednom tekstu zatekli smo potupno drugačiji prizor – Nakon dugo vremena u jezeru su se pojavili rakovi. A oni su , za one koji se imalo razumiju u čistoću vode, prvi znak da je voda na tom mjestu čista. Pastrmka, rječna riba koje u Tribistovskom jezeru itekako ima ne bi mogla preživjeti u uvjetima prljavštine jer je to vrlo osjetljiv riba koja boravi u čistim vodama.
Pored toga primjetili smo da je oko jezera posječena makinja,drača i da trave koja je prije dvije godine bujala po površini vode gotovo više i nema.
Predsjednik Športskog ribolovnog društva Posušje Petar Bašić koji je s nama izišao na teren govori nam kako stanje na Akumulaciji Tribistovo nije bilo bolje u zadnje dvije godine. Ta udruga je prije nekog vremena u vodu pustila ribu amur. Radi se o ribi koja se ne razmnožava i koja ne šteti ničemu samo može doprinjeti u smanjenju vodene vegetacije koja šteti kvaliteti vode.
Bašić dodaje da se spomenuta udruga ima namjeru obratiti gospodinu Frani Lebi, direktoru vovovoda, da se vidi i njegovo mišljenje te da probaju zajedno dogovoriti da se u jezero ubaci još jedna manja količina ribe amur.
Još jedno jato tih riba podvodnu vegetaciju bi potpuno iskorijenila i vodu načinila čistijom, tvrdi Bašić.
Športsko ribolovno društvo Posušje, ovog mjeseca nakon natjecanja u izlovu ribe imalo je i akciju čišćenja prostora oko jezera, koja se planira ponoviti još nekoliko puta tijekom godine dodaje Bašić.
Žao im je što ih neki mediji , u dobroj namjeri, svrstavaju u isti koš s onima koji uz jezero ostavljaju smeće, jer ako itko brine o odvozu i prikupljanju smeća oko jezera, i plaća ga iz vlastitog proračuna to je onda ovo društvo – dodaju.
Pojedinaca koji za sobom ostavljaju smeće ima, no oni su iznimke a ne pravilo, i upravo je na čuvarima da takve upozore. Stručnjaci koji se bave kvalitetom vode trebali pozabaviti puno većim žarištem trovanja vode, tj da se na poljoprivrednim dobrima u okolini jezera zabrani uporaba umjetnih gnojiva budući da ti kemijski spojevi mogu završiti u vodi i pitanje je da li već završavaju.
http://poskok.info