Recenzije fotoaparata i kamera

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 11 ožu 2012, 17:24

Ovaj moj je trpio temperature iznad 50C, a u autu da i ne pricam i nikad problem. Urecicu ga :grin:

Rodjo, pogledaj ovaj komentar za taj aparat. Obrati paznju na video snimak kad zumira slova. Dosta su mutna pri zumBiranju 4X.

http://www.photographybay.com/2011/01/2 ... on-review/


Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la AlaS » 11 ožu 2012, 20:02

Moram se i ja pridruziti Sehovom misljenju ,ja sam takodje imao jedan Olympus malo fali da kazem bezveze aparat .Zumiranje kvalitet slike itd nije bilo na nivou drugih digitalaca,da nepisem dalje negativne stvari taj aparat je zavrsio kod jednog policajca koji me ulovio na radar ,bio sam na motoru prikoracio 3x brzinu i morao dati digitalca da nepise prijavu ,meni dobro a tom drotu neznam kako je ......
Sad sam presretan sa canon power shot 3000 IS ,nisam nesto puno citao o njemu i neznam kakava je situacija ,ako neko ima kakvih info nek javi ,evo i slike tog canona
slika
slika
slika
ovo je cini mi se link za taj aparat na english je
http://www.dpreview.com/news/2010/1/5/canona3000_a3100
slika
Bistro

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 11 ožu 2012, 22:22

Ah, sto mi ocrniste Olympus.... a ´naka fina kamera... :mrgreen:

Bogami ova moja Olympus Tough TG-810 je fantasticna... Niti fulira, niti se kvari... slike su kao mlijeko... ronio sam sa njom na 7m dubine i slikao bez problema... trpi sve... prezadovoljan sam i znajuci kako sam je nebrizno koristio sve ovo vrijeme, cisto sumnjam da su tacne te price o "redovnim reklamacijama"... Mozda se po Bosni prodaje neka fuserajska serija, ili se prodavaci pokusavaju otarasiti produkata koje niko ne kupuje crneci dobru stvar.
slika slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la AlaS » 12 ožu 2012, 00:41

Rusko to u tebe je profi alatka ovo je vise za olympuse srednje i nize klase dostupne svima ,znaci da svako moze sebi kupiti digitalac ,to sto ti imas je druga prica ,uvijek je bilo "koliko para toliko muzike" bistroo
slika
Bistro

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Kovach » 12 ožu 2012, 00:41

Rusko jarane to oni kazu, a opet ponavljam moje iskustvo sa Olympusom je kao i tvoje. I mene je moj c-370 ZOOM slusao pravo, a isao je samnom sugdje od mora do planina. Takodje nisam mnogo obracao paznju na njega ali radi i danas kao singerica samo sto ga je malo "vrijeme pregazilo" proizveden 2005., a 7 godina je mnogo na danasnji vakat za digitalce i racunarsku opremu. Ja za njega imam samo rijeci hvale. Fotografije koje sam pravio sa njim su odlicne, a ko ne vjerje neka ih uporedi sa fotografijama uslikanim nekim od aparata koji su napravljeni kada i on. Nije Olympus bas za odbaciti, a ne kazem da neko i ne naleti. Naravno da ima bolje ali i oni su u samom vrhu. Na kraju sve zavisi sta ko ocekuje od digitalca i koliko ga koristi. Neko za 7 godina mozda napravi 500 fotografija, a ja sam znao za jedan izlet u planine potrositi po 2-3 para baterija pa kuci pregledati i ostaviti sto mi se svidi. Evo i za ovaj moj Panasonic Lumix FS-16 citam komentare i pojedinci mu vide kao veliku manu sto su mu tipke za prelazak u pregledni mod kao i za ukljucivanje previse jake pa kako kazu "treba snage" sto im kao stvara problem pri koristenju jer ne mogu brzo upaliti digitalac. Ja to uopste ne vidim kao neku manu i uopste nisu tako krute. Na kraju krajeva kakva je potreba za brzim prelaskom u preglednik, a sto se tice ukljucenja pripremis digitalac, nastimas mu tzv. sleep mod i on sam ide u stand by nakon nekog vremena, a cim zatreba pritisni okidac malo i evo ga. Ali ukusi su razliciti i o njima, kazu, ne treba raspravljati pa tako i za digitalce sta ko voli nek` izvoli. Rusko ovdje je tesko naci da nije "Made in China" jer ja ga gledao kod ovlastenog distributera Panasonic proizvoda za BiH i kineski. I ovaj sto sam kupio je narucen iz Sarajeva direktno od Panasonic predstavnistva za BiH i na zalost "Made in China". :( Kad to kazes prodavacu on se brani "pa sta ja mogu od ovlastenog je predstavnistva Panasonica za BiH, sve je danas kinesko itd..." Na zalost ali je tako i tu se nemoze mnogo uciniti. Ipak je morao proci nekakve testove i zadovoljiti stroge kriterije Panasonica da bi izasao na trziste bez obzira ko ga pravio, a da ima razlike, IMA.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 12 ožu 2012, 01:26

Treba da budemo svijesni da je vecina svijetskih giganata preselila svoja postrojenja u kinu . Sto bi moj panasonic tv bio originalniji ako je kupljen u danskoj i na njemu pise made in China.
Olympus koji mi je riknuo nije profi oprema vec digitalac srednje klase (bio u to vrijeme ja mislim oko 450 km) za taj novac danas mozes uzeti zvijer ,a u ono vrijeme da sam uzeo recimo power shot za manje love imao bi bolje fotografije. Kolega ga i dan danas nakon 5-6 godina koristi i pravi fantasticne fotke. Moj nije takve pravio ni kada je bio nov, Adi okine sa njegovim nekakvim nemogu se bolan nagledati koliko je jasna slika. Problem je sto ja nisam u tom foto filmu i dzaba ti je meni pricati e to je to a od ovoga bjezi. Meni te brojke i slova manje govore i kad jednom kupis nema nazad. Najbolje je probati neku kameru i vidjeti krajnji rezultat.

Rodjo hvala na linku <championvanja>
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Kovach » 12 ožu 2012, 01:31

AlaS druze evo ti link da vidis sporedbu ovog Panasonica sto ja kupih i tvog Canona.
http://www.bug.hr/digitalije/fotoaparati/usporedba/
Po karakteristikama tu su negdje, osim rezolucije videa i fotografije sto je normalno jer je Panasonic 14 MP, a Canon 10 MP sto i ne predstavlja neku (skoro nikakvu ) manu jer nama dovoljno 5MP (fotografija formata A4). Takodje razlika je i u optickom rasponu objektiva gdje je Panasonic u blagoj prednosti, ali pogledaj na dnu ocjenu jednog i drugog : Canon 3, a Panasonic 8,3. Cijena je priblizna Canon 1000 HRK (cca 260 KM), a Panasonic 245 KM (cca 945 HRK). Cak sam ga kasnije nasao za 238 KM ali vec ovaj narucio. Ovih dana sam mnogo listao stranica za digitalce, citao recenzije strucnjaka i misljenja obicnih smrtnika i na kraju odlucih za Panasonica. Daleko od toga da Canon nije odlican digitalac i kvaliteta fotografija je vrhunska, a po mogima je trenutno malo iza Panasonica. Na kraju opet ponavljam ukusi su razliciti, kako i u koje svrhe se koristi aparat. Moj savjet je da ne treba bolovati i traziti digitalac sa mnogo funkcija od kojih covjek iskoristi 10%, a plati skupo. Treba gledati ulozeno-dobijeno. Ja volim prvo prelistati stranice, uporediti par modela i onda ako cu neki platiti isto kao i onaj malo bolji zasto ne uzeti bolje :wink: Najvaznije je da je sam korisnik zadovoljan, a ne treba mnogo obracati paznje na komentare. Ici po sistemu "meni valja i zaboli me briga" <valjanjeodsmijeha>
AlaS evo ti link na stranicu gdje imas malo o svom digitalcu na stranom, ali nama razumljivom "srpskom" jeziku <valjanjeodsmijeha>

http://www.canon.rs/For_Home/Product_Fi ... _A3000_IS/

Imas i drivere kao i softver pa pogledaj drug.

Bistro!

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la edoA » 12 ožu 2012, 10:25

Sto se tice Olympus, imao sam dugo godina Ixus i bio sam prosjecno zadovoljan. Slike po mraku ili u zatvorenom prostoru su bile lose. Al dobro ipak je to bila stari aparat i sasvim da kazem solidan.

Sto se tice ovog made in china...
Kad sam izgubio na odmoru ovaj ixus, morao sam uzeti novi aprat. I ja, valjda nekom navikom, krenuo opet da uzmem ixus.
A prodavac mi preporucuje ovaj Panasonic Lumix ZX3 ili sljedeci veci model, ne znam kako se taj zvao.
I to mi preporucuj, jel su ta dva modela Made in Japan, a manji modeli su made negdje taiwan ili china.
Uglavnom sam zadovoljan sa svojim Panasonicom made in Japan i mogu ga preporuciti i ako je sada vec sigurno dvije godine star model.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 12 ožu 2012, 11:15

Jedne prilike sam rekao...treba gledati ono Made in jer koliko god ko tvrdio da su kontrole ovakve ili onakve, isto nije! Ni za ribarsku opremu ni za sve ostalo. Imalo ozbiljnije firme u zadnje vrijeme pogone (cuj pogone, ovo je zesca ubleha, nema niko svojih pogona na istoku) prebacili u Koreju, Tajvan, Maleziju, Filipine zato sto iz tih drzava izlaze malo kvalitetniji proizvodi.
Velike firme kao sto su Canon, Nikon, Leica samo par profesionalnih aparata proizvode kod kuce, 2-3 maksimalno. Svi compact aparati proizvode vani. Npr Nikon proizvodi 3 profesionalna aparata u Japanu, a sve ostalo je u Tajvanu. Cak su i dva najnovija profesionalna aparata prebacili u Tajvan.
Ovdje gdje sam sad prodavac te pita...zelite Made in Japan ili Made in ostali, a cijena je cak i 50% veca.
Cini mi se 1999 uzeo sam Olimpus 170C Made in Koreja koji i danas radi kao Doxa, slike super, a bio je jedan od najjeftinih. Pretprosle god uzmem Kodak (ne sjecam se serije) kineski...radio citav mjesec, shlusovale baterije da ga nisu mogli ni u servisu poraviti.
Koliko megapiksela ima to je najmanje vazno. Platiti digitalac skuplje 50% samo sto ima nekoliko MP vise od predhodnog licno ne bih nikad uradio. Preko 4 MP je sasvim dovoljno za format fotografije i da iste bude ostra. Sta mi znaci 20MP, kao da cu da pravim Jumbo plakat od 30 metara. E da, ovo ostra se ne odnosi na broj MP. Aparat moze imati i 50MP a da slika nije ostra. Najvaznije na aparatu je optika i senzir i ustimanost izmedju njih. Obradu slike, i smijestanje u memorijsku karticu moze uraditi i neka lijeva firma koja nikad nije pravila aparate kao sto je Panasonic ali zato isti ima jednu od najjacih optika. U kompaktima sigurno najjacu optiku za razliku od zvucnijih imena. Sony koristi "Cajsovu" optiku i aparati su sasvim ok ali moramo znati da se isti "cajs" nikad nije bavio kamerama vec mikroskopima. Ja sam uvjek bio za ono...ne patljaj se tamo gdje ti nije mjesto, tako i Casio, Kodak i jos neki. Ako je Nikon ili Canon poznat u svemu vezan za fotografiju ne znaci da najkvalitetnije stavljaju u sve svoje proizvode.
Ali marketing radi svoje. Npr odete da uzmete TV i u radnji slika ko mlijeko, ma sta ko mlijeko, oci bole koliko je ostra. Kupis, dodjes kuci, ukljucis, a ono nidje veze sa onom ostrinom. Koriste reklamni CD.
Zato je nekad dobro malo precesljati svjetske forume, iskustva raje sa konkretnim primjedbama ili pohvalama.

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la AlaS » 12 ožu 2012, 22:23

Kovac druze hvala za linkove sad sam kao malo upoznat sta sve moze ova moja kutija,sto se tice ovog" Made in" sad bas uzeh aparat da vidim gdje je pravljen i vidim "made in malezija" a kupio ga u njemackoj ,znaci nebitno to distributri za bih ili germany sve to Kina,Korea,Malezija, ...
Ps.moja Nikia n73 ima carl Zeiss cameru i dosta ljudi je reklo da nevjeruju da je 3.2 MP svi misle da je preko 5 , stvaro nemam sta rec za Carl Zeiss ...bistrooo
slika
Bistro

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Kovach » 12 ožu 2012, 23:42

Ma nema nasto drug. E to je ono o cemu govori angler da nije bitno ono koliko MP sto vecina raje gleda i ocjenjuje po tome digitalac nego je optika i senzor bitan.svaki digitalac od 5 MP sa dobrom optikom je sasvim dovoljan za nase optrebe. Ja da sam imao sad digitalac koji ima 5 MP, dobru optiku, 12x opticki zoom za iste pare radije bi uzeo njega nego ovaj sa 14 MP, istom optikom i 4x optickim zoom-om. Vise mi treba dobar zoom i objektiv nego megapixeli koji su sad osnova za formiranje cijena (vise MP vise para, a ustvari u sustini ne dobijes nista narocito). I jos treba obratiti paznju na zoom da li je opticki ili digitalni jer je bolji sto veci opticki zoom, a sto manji digitalni koji i nije bas od koristi (lose fotografije).

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 13 ožu 2012, 07:52

Kolicina piksla je bitna za one koji ce to poslije preradjivati u photo shopu i slicnim programima.... rezolucija im je bolja, vise detalja se vidi ali u sustini ne pomaze puno opstem kvalitetu slike. 90 % kompakt-digitalnih kamera danas vam nece napraviti dobru sliku ako nemaju idealnu svjetlost, koliko god piksla imale.

Kod danasnjih digitalnih aparata vise nije bitno koja je optika vec koji software koriste (zato iPhone daje bolje slike od mnogih skupih kamera).
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 13 ožu 2012, 23:01

AlaS je napisao/la:Ps.moja Nikia n73 ima carl Zeiss cameru i dosta ljudi je reklo da nevjeruju da je 3.2 MP svi misle da je preko 5 , stvaro nemam sta rec za Carl Zeiss ...bistrooo
To je to sto pokusavam objasniti. Sad ide logicno pitanje...kakva bi slika bila da je optika neka NN Nokia...mozda ista u sta ne vjerujem. "Cajs" je u svakom slucaju bolji od mase drugih koji se trpaju u foto industriju.

Canon, Nikon, Leica, da ne spominjem Hasselblad, su u vrhu, svi ostali su drugi, Pentax, Olimpus, Sony, Fuji itd.
Za aparat od 100Eura kvalitet slike kod "drugih" moze da bude kvalitetniji od "prvih" jer "prvi" uzimaju pare na ime, a "drugi" se trude da steknu rejting. Kako idemo prema skupljim aparatima tu se vec pozicija mijenja.
Kako kaze Rusko, broj piksela je jedino bitna ako radimo u nekom programu da se ne bi primjetile neke prepravke i ako radimo plakate. Hasselblad sa svojih 60MP je aparat koji se iskljucivo koristi u studiju i uz obradu na kojoj se trosi mnogo vremena dobijemo reklamne postere da nam oci stanu. Za nas amatere zaista nebitna stvar ali na sta se vecina upeca su upravo MP. Poredio sam kvalitet slika na kvalitetnom compact 14MP sa solidnim SLR 10MP. Razlika drsticna u korist prosjecnog SLR....sto bi se reklo "slika ko mlijeko".

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 15 ožu 2012, 01:48

Rodjo haj nabaci par kompaktnih modela digitalaca koji su ok za nas foto amatere.
Ja sam konstantno imao problem kada se slikam u camcu da kameru moram staviti sroz na pramac a da balansiram oko pente kako bi bio u kadru. Sta bi mi pomoglo da kamera moze biti blize jel veci opticki zum. Na ovom olympusu je bio 4 x
Sve sto vise citam manje znam <valjanjeodsmijeha>
slika

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la edoA » 15 ožu 2012, 09:09

Bitan je zoom, i uz to jos stabilizator.
Jer bez stabilizatora neces na camcu sigurno ugajguliti sliku a da nije "proklimata".

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”