Jablaničko i Grabovačko jezero

Moderator/ica:emin

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la montana » 17 ožu 2010, 09:51

Izvini Rusko ne vidjeh ti post. Stvar je jasna ko dan. Nekad je tamo bio i raj i bilo ribe. Onda je neki entuzijasta poceo da ubacuje ribu iz Dunavskog sliva, koja tu nikad nije zivjela. Pocelo je pred rat sa smudjem, a sad niko vise ne zna sta sve pliva u tom jezeru. Sve samo ne ono sto bi trebalo, Glavatica! Nekad se bez problema moglo uhvatiti nekoliko komada za dva-tri sata, sad je nema, sto od mreza, sto "navodno" smudj pojede mladj! U tom gradu kad se poribi "ribom bez peraja" sve i jedan od ucesnika akcije ode kuci po pribor i lovi te ribe od 12cm na zdenka sir. Licno sam posmatrao kako ti 'ribari" nose po stotine komada, koje stanu u pola najlon kese sve zajedno. Samo sam upitao ovog jednog kojeg znam, zasto je uopste ucestvovao u akciji pustanja ribe, kad je mogao odmah odnijeti ribu kuci, pa da ne kupuje zdenka sir...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la Seha » 17 ožu 2010, 10:29

Moze nam neko od raje uslikati travu pa da je indentifikujemo..
Koliko sam mogao primjetiti uglavnom je ima nenormalno u blizini gusto naseljenih mijesta i jako je uznapredovala zadnjih godina na terenima dalje od korita (zalivi itd.)
Predlagao sam Kovachu da malo bolje osmisle osnovu poribljavanja i unesu vecu kolicinu amura. Siguran sam 101% da bi oveca plova za par godina ocistila vodu od trave jer je poznato da je trava energetski siromasna pa je amuri moraju puno jesti.. Jedan amur pojede u prosijeku par puta vecu tezinu od njega samog i rastu jako brzo.. Znaci jedno solidno jato od 300 kg pojede dnevno 600-900 kg trave dnevno.. Sve dok ima trave amuri bi uglavnom izbjegavali udice, nemogu se mrijestiti u nasim vodama pa im se broj moze korigovati vremenom. Zabraniti lov na njih par godina dok ne-popasu travu i rahat..
Za zabranu nemam pojma rodjo valjda se javi Kovac sa vise informacija.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la montana » 17 ožu 2010, 10:35

To sto je oko naselj, Seha, moze biti do kanalizacije direktno u jezero, pa da pogoduje kao djubrivo. Mene strah bi da nije neka od trava koju nista ne jede?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la rusko » 17 ožu 2010, 10:40

nema potrebe za izvinjavanja...

Znaci ni riba ni priroda nisu imali moc suprostavljanja neinteligenciji mase...

U ova zadnja dva dana sam ponovo izgubio svu nadu u ovaj proklet ljudski rod... U pravu je moj frend Sejo kada kaze da nama treba "prosvjetljenje" u smislu postefekta atomske bombe...

Pazite sta se samo desava u drzavi zvanoj Svedska... "Moja" rijeka, jedina u mojoj okolini na kojoj sam nasao jedan slap i brzak... je prosle sezone bukvalno bila prepunjena mladji pastrmke (nista nije poribljavano, vec je jedna ranija i dugotrajna akcija sredjivanja dna i otklanjanja zagadjivaca dala efekat pa se pastrmka ponovo pocela mrijestiti)... bilo je i finih komada za ulov, a posto se tu uglavnom vrzma fina raja tj. musicari, vecina ulovljene ribe je vracena.. znaci mali raj 20 km dalje od mene...

...posto se snijeg napokon povukao odem ja u pon., kupim godisnju dozvolu, sav sretan otrcim do rijeke, stap rasklapam u hodu... dodjem tamo, vidim nivo vode povisok, ali nema veze, navezalo se par "teskih"... medjutim, stanem na jedan most i pregledam mjesta na kojima inace riba stoji, nigdje ni jedne... u pet sati pecanja niti sam vidio ribe niti osjetio na stapu... Odem opet juce, i ista stvar... uputim se nizvodno da vidim kakva je situacija, i naletim na frenda koji je izvukao camac i prikopcao sonar jer je i njemu to bilo nelogicno... kontamo, zima je bila duga, mozda jos nije krenula riba iz mora u rijeku... medjutim u normalnom dobu je tu uvijek bila vec u januaru... predjemo jednu 2,5 km rijeke i na sonaru primjetimo svega 15-tak riba za koje sumnjamo da su grgeci ili stuke...

Usput sretnemo jednog cuvara, stanemo i pitamo ga sta se desava... Kaze tip (sa suzama u ocima) da je jedan od zemljoposjednika koji ima ogromno imanje uz vodu nedaleko od usca rijeke u more, razapeo mreze uzduz i poprijeko rijeke, te povadio ogromnu kolicinu pastrmke i ostale ribe i u svojoj fabrici gotove hrane otvorio liniju za proizvodnju ribljih cufti/knedli... :(

Znaci jedan NEcovjek... kreten koji je jedan od najbogatijih faca juzne Svedske, koji niti je gladan niti bolestan, pa da mu za to treba.... je unistio nesto sto se mukotrpno pokusavalo ostvariti u zadnjih 15 godina...

Tuzili su ga i sad slijedi proces... ali sta to vrijedi... ako se to sve uopste uspije dokazati, on ce dobiti uslovnu i "globu" koja je mizerno niska, ali riblji fond se mozda vise nikada nece moci povratiti... Sve one godine rada na toj rijeci i borba da se ukloni glavni zagadjivac - jedna fabrika boja, je mizerno otislo u propast... :(

Meni je sad samo jedna stvar u glavi... <gangster> :twisted:
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la montana » 17 ožu 2010, 10:52

Tako je i u Bosni. Nekom se jede riba pa kupi od takvog krivolovca. I na Jablanickom je do nedavno, a mozda i sada bilo popularno da neke zene pored put prodaju svjeze ulovljenu ribu. Ribolovne dozvole koje se tamo mogu kupiti su iskljucivo sportske, a komercijalne i ne postoje. Bilo i na TV ali ljudi nastavili kupovati, a kradljivcima se isplati. Kad im niko nebi kupio, a ni tom tvom bogato Svedu njegove knedle, takve bi stvari prestale... mozda
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la Seha » 17 ožu 2010, 11:25

Fasovace on masnu globu Rusko nebrini (nema kod njih ni po babu ni po stricevima) i rijeka ce opet dobiti zivot sa novim talasom pastrmke iz mora.. On ima love i nece osjetiti sudske troskove i globe.. Na kraju price sve nekako dodje na svoje.
To sto je nevidite na sonaru nemora da znaci da je svu potamanio.. Eto nadam se bar da je bar nesto ribe izaslo uzvodno i obavilo mrijest.
Ovdje u Danskoj svremena na vrijeme klepe nekog od komercijalnih ribara koji se nepristojno mrezama priblizi uscu rijeke / fjorda u more.. Tad im klepe kazne i po 200.000 (citaj 50.000 KM) + sudski troskovi ovih 200.000 prebace na konto fonda za zastitu i poribljavanje ribljeg fonda za taj region i the end off the story.
Iako sam maksimalan optimista u zivotu ovaj nacin obracunavanja zakona protiv lopova kod nas u BiH daj boze ikad amozda ni tada..........Nazalost !
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la angler » 17 ožu 2010, 11:45

montana je napisao/la: Mene strah bi da nije neka od trava koju nista ne jede?
E ovoga se i ja plasim.
Kao sto sam vec napisao analizu populacije riba na jezeru su radili sa bioloskog fakulteta. Jezero je tad bilo cisto, bez ikakvih hemijskih otrova. To dovoljno govori o svemu.
Govorio sam da ubace amura ali isto kao da sam rekao ubacite sabljarku.
I ako bi neko dosao ko fakat dobro zeli jezeru morao bi dobro razmisliti sta i kako.
Kako Montana rece vec preovladavaju ribe dunavskog sliva. E sad, da li nastaviti sa slicnim poribljavanjem. U tom slucaju treba napraviti ravnotezu. Sam smudj nije dovoljan. Znaci treba stuka... itd.
Ili potamaniti sve "endeme" ako je ikako to moguce pa uz zabranu od par godina, sa dobrim platama ribocuvarima i angazovanost policije, da se jezero samo oporavi.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la Seha » 17 ožu 2010, 12:38

Predlagao sam Kovachu da rade na tome i da ubace soma ,stuku pa zasto ne i bucova koji bi napravili kakav takav balans sa bijelom ribom i tako od upropastene izvuku maksimalno kapacitat te vode.
Gonjavac i ostali endemi tog kraja nemaju dugorocnu perspektivu dok su hidroelekrtane tu gdje jesu. Krupni somovi bi kao od sale derali mreze i tako radili posao koji cuvari nestignu pronaci.
Soma doduse trenutno ima i u Jabanickom i Salakovcu ,ali im je populacija neznatna na ukupnu kolicinu bijele ribe........ Znaci ja bi to podebljao !
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la montana » 17 ožu 2010, 17:39

Somovi nigdje nisu veliki problem. Mogli bi na sebe i navuci odredjenu kolicinu neopredjeljenih, da postanu specijalisti za soma. Zbog nacina zivota ne smetaju salmonidima, ali za stuku ne znam. U Krupi stuka najvise voli u Krucnicu po lipljena ili pastrmku? Umjesto stuke, mislim da bi dovoljno bila stalno poribljavanje glavaticom 5-6 godina uz apsolutni C&R. Bjelica je dobre velicine kao hrana za glavaticu. I zabraniti lov na zivu ribu, barem na onu koja nije iz Neretve. Ovdje za lov na zivo moras imati racun da je riba kupljena u lokalnoj prodavnici ili uz dozvolu ulovljena u toj vodi. Strogo zabranjeno pustanje ostatka riba i izlijevanje vode u jezero. Sve sto ostane preporucuju da se prospe daleko od vode...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Adnan Skopljak
Početnik
Postovi:17
Pridružen/a:15 lis 2009, 13:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la Adnan Skopljak » 17 ožu 2010, 18:30

Eto ja sam tako cuo od raje po Sarajevu,i jos govore da ce biti zabrana na cijelom Hercegovacko_neretvanskom slivu,pa kako ce biti vidjecemo. <adipiva>

SAID_the_great
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:14 ožu 2010, 19:12
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la SAID_the_great » 17 ožu 2010, 18:43

Najveci problem smudja i sarana na J. jezeru je krivolov mrezama koji svaki dan u ovom jezeru ima minimum 3-4 km, ne ovisno o godisnjem dobu, a kad dodje ljeto tu su jos krivolovci sa podvodnim puskama koji gadjaju sve sto mice, pa nocni lov sa farom i bodilima sa splava i to je glavni uzrocnik sto je populacija smudja dovedena na minimum, a nekad je bilo lakse ulovit smudja nego bjelicu na ovom jezeru, samo jedan primjer jedne racije ribolovnog drustva ''Glavatica'' i mup_a Jablanica koja je provedena prosle god. da su kod nekog lika u Ostroscu u skrinji nasli oko 500 kg. smudja, a na podrucju Ostrozca 1500 metara mreze izvadili iz jezera, sa takvim nepismenim maloumnim ljudima koje zakon pusta da rade sta rade uz simbolicne kazne Jablanicko jezero ce uvijek biti mrtvo jezero !!!!!
Svaku ribu sto vidite uz magistralni put da se prodaje uhvacena je mrezom, znaci pocinjeno je krivicno djelo, za koje niko opet ne odgovara, evo juce sam gledao sliku smudja ulovljenog na J. jezeru mrezom od 12.500 kg koji je prodan za 120 km, svi znaju ko je, da je krivolovac (SIJAČ) i da svaki dan baci zajedno sa 2 brata i ocem 400-800 metara mreze po Jab. i Ramskom jezeru al niko nista nepoduzima, a kad bi rebnuli 15-20 ljudi po 4 - 5000 km po djepu + oduzimanje camca, splava, puske opreme za ronjenje + 1god. zatvora malo ko bi se usudio da baci mrezu !!!
Al to nikad necemo docekat, a kad dodje vrijeme mrijesta kljena i isti se locira na odredjenom mjestu sve do jednog ''ribara'' se nacrta na obali i lovi, i dok ne napuni vrecu ne pomislja da ide kuci, ista stvar is pastrmkom kad se izvrsi poribljavanje svi se nacrtaju na tom mjestu i love do besvijesti, bilo je slucajeva da odnese vrecu kuci i onda se opet vrati da je ponovo napuni !
Pa kad se tome doda jos variranje nivoa vode u toku mrijesta smudja i ostalih riba na koji niko ne pazi, cudim se kako onda uopste ima ribe.
A sto se tice glavatice i jezera, moje misljenje je da svaki primjerak koji se dokopa Neretve tj. njenog prirodnog toka da se isti nikad vise nece vratiti u jezero, ipak je to riba koja voli hladnu, cistu, bistru vodu jakog protoka kakva je nekad bila Neretva, ali bi trebali poribljavati ono sto je ostalo od toka Neretve sa mladji glavatice i mekousne pastrmke kao i sa potocnom pastrmkom.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la rusko » 17 ožu 2010, 19:29

A da ta "zabrana" nije u sklopu sa onom "Gospodjom Ministarkom"?

http://www.bistrobih.ba/nova/?p=14883
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la montana » 17 ožu 2010, 20:00

Mozda, al' i to mi nije iz ovog teksta jasno kakvi su to uvjeti koje treba ispuniti, osim ako neko ko je prijatelj vlasti ima neke nadnaravne sposobnosti, pa mu stele konkurs...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la angler » 17 ožu 2010, 20:21

Iskreno, onaj "novinarski izvjestaj" je malo cudan da ne kazem smjesan. Kao prvo do kad ce "anamo neki" plakati nad sudbinom necijom sa krokodilaskim suzama. "Cuj" majke ti, ribari izdvojili znatna sredstva za pribor medju kojima je i znatna boracka popilacija. Cukni samar da magare cuje. Samo znaju udarati po socijali, ko eto da se ministrica sazali na nekoga koga je drzava davno "odbacila". Kao drugo isti "novinar" raspolaze samo rekla kazala podacima. Da nije tako, bilo bi malo vise o tome kao sto je: konkurs pa tekst istog, pa odgovor ministrice na izjavu Josipa Praljaka. Da li drustva koja su gazdovala dijelovima Neretve, nakon tog famoznog konkursa, vise nisu vlasnici i koliko ce dugo ta zabrana biti na snazi? Ako je tako znaci nije to samo obustava ribolova vec atak na zaposlene i dodatni dobitak za "neke". Bacaju prasinu u oci da ljudi od drveca sumu ne vide. I gdje smo dosli sa zakljuckom? Pa do mog prvog posta na ovu temu :wink:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrana na Jablanickom

Post Postao/la montana » 17 ožu 2010, 20:58

Zato sve to mora da se skupi pod jednu, ali postenu kapu i da se i ribari i drustva uvlace pod kapu, ali sa tacno izdefiniranom hijerarhijom. Cuvarska sluzba pod hitno treba da dobije status policije, pa cak i da bude pod njihovom upravom (kao ovdje Park Ranger koji je i ribo i lovo i reda cuvar)
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Jezera”