Jezero Starača, Ilijaš

Moderator/ica:emin

Odgovori
Avatar
klen-catcher
Haman Štela
Postovi:59
Pridružen/a:26 stu 2006, 00:08
Lokacija:Breza
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la klen-catcher » 15 ožu 2014, 19:44

Pozdrav,
prvo, velika pohvala za ovaj projekat, mnogo je rada uloženo ovdje, a aBd će biti i još više. Pošto se opet aktiviram u ribolovnim vodama, definitivno ću biti češći gost na ovom jezeru, jer mi treba 15 minuta da dođem :D
E sad, ono što me interesuje, a što nije napisano u pravilniku, i nisam vidio u postovima (a možda mi je promaklo), je li zabranjen noćni ribolov? Ne interesuje me sama noć, ali budući da mrzim gužvu, sunce, na vodi sam uvijek prije svitanja pa me interesuje kad je ribočuvar tu zbog dozvole? I što se tiče nošenja ribe, podrazumijeva se valjda da ono što je dopušteno nositi, da mora imati zakonom propisanu mjeru?


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 15 ožu 2014, 22:09

Noćni ribolov još nismo niti dozvolili niti zabranili i i to ćemo ovo koji dan riješiti. Iskreno, nismo uopšte razmišljali o noćnom ribolovu osim u kontekstu šaranolova kada neko dođe da lovi preko vikenda.

Za dozvolu imaš Feru u Čifluku i možeš njega kontaktirati (062/80-00-85) i dogovoriti sve jer možeš od njega uzeti i godišnju, na rate. No sve to ćeš vidjeti sa njim.

Za ono što nije definisano našom Odlukom i Pravilnikom, vrijede pravila propisana u Zakonu o slatkovodnom ribarstvu. A sam Pravilnik je još u fazi izrade jer svaki dan nailazimo na ovakva pitanja kao što je tvoje što moramo jasno i precizno definisati. Tako smo neki dan imali i neku priču od ribolovaca na jezeru da će donijeti gage i loviti na njih na jezeru, a to neće biti dozvoljeno (kederi - živi, mrtvi, komad kedera i ikra neće biti dozvoljeni kao mamci)

Hvala ti na pohvalama i ovom tvom interesovanju koje je također pomoć da sve na jezeru posložimo da bude kako treba.

Informacija od maloprije - svaki dan na jezero trebaju biti prebačeni kontejneri koje smo dobili od NATO snaga u BiH. Jedan sanitarni kod septičke jame u kojem su tri wc kabine, tri tus kabine, i veliki lavabo. To je potvrda ovih tvojih riječi da će biti još bolje (slike kontejnera u nastavku)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
klen-catcher
Haman Štela
Postovi:59
Pridružen/a:26 stu 2006, 00:08
Lokacija:Breza
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la klen-catcher » 16 ožu 2014, 00:18

Ovo je definitivno falilo u našim krajevima, mjesto za odličan ribolov, ali i za uživanje sa nekom grupom prijatelja, porodice itd, budući da su zastupljeni svi načini sportskog ribolova. Kako bi se u narodu reklo, ovdje će se uspješno spojiti jabuke i kruške, varaličari i mahači, i slično.
Ja imam dosta iskustva sa pisanjem projekata, pa mogu pomoći barem na tom polju. Bistro!

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 16 ožu 2014, 22:24

Takav nam treba k'o hljeb nasušni, ja upravo pišem jedan a ja sam električar :mrgreen:
U svakom slučaju ćemo se jednom dogovoriti da se nađemo dole pa da se dogovorimo oko ovoga šta i kako možemo.

Evo, vijest o školi je objavljena preko FENE, a objavili su je do sada Klix i vijesti.ba:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/obiljeza ... /140316065
http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/20315 ... ijasu.html
http://www.bh-index.com/obiljezavanje-d ... u-ilijasu/#

Povodom 22. marta, Dana voda: Udruženje “Bistro!” iz Sarajeva organizuje školu mušičarenja na jezeru Starača u Ilijašu


Članovi Udruženja ribolovaca “Bistro!” iz Sarajeva će u subotu, 22. marta, obilježiti Dan voda na jezeru Starača u Ilijašu realizovanjem škole mušičarenja (Flyfishing tehnika).

Tokom dva dana vikenda, polaznici će proći teoretsku nastavu o priboru za tu tehniku ribolova, o materijalima za pravljenje vještačkih mušica i načinu vezanja a zatim svu tu teoriju primjeniti i u praksi.

“Zahvaljujući donacijama naših članova, mi imamo 10 kompleta štapova i rola sa kojim ćemo obaviti obuku same tehnike mušičarenja i 6 alata i dovoljno materijala za obuku pravljenja mušica. Predavači će biti eminentni ribolovci iz BiH koji imaju iskustvo i žele ga prenijeti drugim kolegama. Tako će obuku iz rukovanja priborom voditi Nazif Fetahović Suzi, što je garant kvalitete ove škole.

Škola je besplatna za članove našeg Udruženja i one koji su kupili godišnju dozvolu od našeg Udruženja, a za ostale ribolovce za ova dva dana škole cijena će biti kupovina jedne dnevne dozvole od 10 KM”, saopšteno je iz Udruženja “Bistro!” iz Sarajeva

Obavještenja o školi ribolovci mogu pronaći na portalu o ribolovu i zaštiti okoliša http://www.bistrobih.ba a detaljne informacije mogu dobiti na mail info@bistrobih.ba.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Essien
Štela
Postovi:62
Pridružen/a:10 ruj 2012, 23:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Essien » 17 ožu 2014, 21:47

Bilo se u subotu malo na jezeru, upoznali se i neki clanovi ovog foruma sto mi je posebno drago. Moja ljepsa polovina, koja prvi put peca je bolje prosla od mene, ucenik nadmasio ucitelja. Malo sam preispitao svoje ribolovno umijece. :oops:
Lijepo vrijeme, riba nije radila kao prosli put ali opet to nije umanjilo ugodjaj, evo par fotki.
1511490_10200807310463984_883504972_n.jpg
1798245_10200807313424058_271569431_n.jpg
Sve ribe su uredno vracene, Fera je tu da posvjedoci tome. Jedna mala zamjerka sto mi je zasmetalo, ljudi pored koji su ribarili su svu ulovljenu ribu u kese stavljali. Kasnije valjda mjerili, doplacivali ili sta vec to ne znam. Mozda su i vratili ribu, ne zelim da osudjujem nikoga, ali neovisno o tome bilo bi mnogo bolje da je sistem C&R za sve ribe, jer polako se vadi sva kalifa. A nek se ocuva godinu dana u jezeru, sigurno bi kidala varalice i najlone, ali dobro ne moze se svima ugoditi to je jasno. Bistro vam uvijek bilo <titinpionir>
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Avatar
klen-catcher
Haman Štela
Postovi:59
Pridružen/a:26 stu 2006, 00:08
Lokacija:Breza
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la klen-catcher » 17 ožu 2014, 23:18

Senade, aBd dogovorit ćemo se oko toga

A vidim bilo bistro Essien, fine kalife. Što se tiče uzimanja ribe, ja ne vidim tu nikakav problem, ali sam za to da se uvede minimalna mjera za kalifu bar 30 cm, tako da joj se da vremena da naraste i "promudruje" pa da je bude teže uloviti. A ne bi ni bilo dobro da je bude previše u odnosu na ostalu bijelu ribu, radi nekog balansa.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 18 ožu 2014, 10:46

Bistro ljudstvo!
Eissen, kalifa i jeste ubacena za izlova, ne može se kod nas ništa radikalno uvesti, a iskreno, i ne smijemo, jer mi ne smijemo sužavati krug ribolovaca koji dolaze i koji će dolaziti na jezero iz čiste ekonomske računice. Mi moramo iskupiti pare da platimo koncesiju i jedino je jezero voda koja je trenutno posjećena od ribolovaca. Da ti ne pišem o pojedinačnim slučajevima gdje se kod ljudi gubi smisao za logiku jer su ograničeni razmišljajući o tome kako neće opravdati cijenu dozvole količinom ulovljene ribe. :shock:

Ti imaš zamjerku jer se nosi riba, a većina raje ima zamjerku jer je to ograničeno na dvije ribe. Da se razumijemo, ja sam na tvojoj strani, ali zbog koncesije i njenog iznosa, mi moramo razmišljati na ovakav način. Mi smo u subotu vidjeli dvije kalif polu-metrašice koje su vjerovatno ostale od prvog poribljavanja iz marta prošle godine i lijepo ih vidjeti, a ne zakačiti na udicu. Mi ćemo pokušati vremenom i u zavisnosti od priliva sredstava ubaciti i koju veću poput onih zlatnih (on su po 2.5 kg).

Klen-catcher, bijele ribe (barem karasa) u jezeru je kamara i kalifa ima šta jesti i počela ih je jesti (u dvije koje su se čistile na vodi nađeni mali karasi). Nedostaje ostalih vrsta bijele ribe i radi se na tome ;)
Polako se uvode pravila da se ovo urađeno sačuva i unaprijedi, tako da će sve doći na svoje.
22. mart je dole škola pa ako nemate šta pametnije, doletite pa ćemo progovoriti koju o svemu ;)
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la angler » 18 ožu 2014, 20:20

Ima li gdje one albino "zlatne ribice"?

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 18 ožu 2014, 20:48

Nema, još ih niko nije vidio, kamoli uhvatio :?
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
klen-catcher
Haman Štela
Postovi:59
Pridružen/a:26 stu 2006, 00:08
Lokacija:Breza
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la klen-catcher » 18 ožu 2014, 21:07

Možda je i bolje tako, ako nastave uspješno rasti imat ćemo za koju godinu legendu o "zlatnim staračkim pajkama". Nešto kao Nessie, samo u mikro verziji :D

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Kovach » 18 ožu 2014, 21:41

Jeste li sigurni da nisu platile glavom u nocnim satima od kakvih hahara sto bi bila prava steta?

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 18 ožu 2014, 22:52

Prati se jezero i naveče, nema nikakvih tragova o noćnom ribolovu jer se ostavljaju razne markacije koje se tokom dana pregledaju. Nadati se da će se ojaviti u neko doba, jer bi baš bilo tužno da nisu opstale onolike i onakve kakve su.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la montana » 18 ožu 2014, 23:26

Od tri ronioca samo se jedan vratio. Kaze Da znamo Sta ima dole....

Ako se NE pojave ove zlatne, ponovicemo Sa par kapitalki na jesen.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Kovach » 19 ožu 2014, 00:37

Druze Monty kad dodjes na jesen ja i ti se kupimo gore, ponesemo logistike <adipiva> <rostilj> ,parkiramo mog forda da imamo gdje nociti i gore ostajemo dok ih ne ulovimo <valjanjeodsmijeha> . Valjda necemo Novu godinu gore docekati <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> Ako nista bar cemo cuvati jezero to par dana. :wink:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 20 ožu 2014, 00:16

Ma kakvo nocenje u Fordu bice cenifa i tus kabina do tada akb. Znas kako ce to Adi da ucinculinca to ce bit ko apoteka :grin:
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Jezera”