Musicarska snjura

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Musicarska snjura

Post Postao/la rusko » 03 lip 2010, 06:22

Titanium tooth proof je isto strasno dobar, nema memorije, takodje se lako montira i uveze a haman pa nepoderiv...

slika
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la montana » 04 lip 2010, 19:44

Taman da upitam kako se ovo aplicira, kad pise na omotu! Hvala braco moja! Ko nije musicar i nezna sta propusta.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la angler » 10 lip 2010, 20:42

Pomoooooc!

Uzeo sam neke snjure za ovo morsko musicarenje i naravno napravim "mahu" u narudzbi za jednu DT. Umjesto DT10F ja narucim DT9F. E sto ce mi tolika DT snjura? Posto mi je stap #8 htio sam da napravim dvije letece glave od jedne DT10. Znaci prop'o fol. Kako iskoristiti ovu devetku? :(

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la rusko » 10 lip 2010, 21:23

Jesi li je probao na tom stapu... mozda se pokaze da je moze nositi takvu kakva jeste...

koliko je grama u njoj? Ako hoces dvije, prepolovis je i na nju dovezes tonuci "leader" (ebi ga neznam na nasem kako se kaze)... dobijes dvije "brze intermediate" snjure/glave koje su odgovarajuce za morske uslove...
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la angler » 10 lip 2010, 21:39

Nisam je jos probao, tek je prevrcem po rukama i kontam sta. Da je DT10 trebao bih je osjeci na nekih 9.5 metara da dobijem letecu glavu za ovaj stap #8. Sad ce to ispasti malo vise metara pa ce ispasti neka duza glava sto mi i nije bio cilj. Htio sam kratku tezu glavu :( Nista dok ne trknem do zlatara da je izvaga pa cu vidjeti gdje je rezati. Inace za plivajuce snjure koristim tonuci leader ili ti predvez :wink:


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la rusko » 10 lip 2010, 21:49

Ako je vec kontas rezati probaj je prvo citavu na stapu, jer tako mozes i testirati da li je stap u stvari realno klasificiran... to da je #8 moze u sebi sadrzavati razne varijante zavisno od toga kako koji proizvodjac mjeri. Na zalost nema nekog preciznog standarda kojeg se svi proizvodjaci pridrzavaju... mozda se poslije pokaze da i od te 9-ke mozes dobiti sasvim odgovarajuce glave...

sa tonucim predvezom mozes kompenzirati tezinu mada ces nesto izgbiti na prezentaciji... (i hvala na prijevodu ;-))
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la VIBA » 27 lip 2010, 23:03

Smrznuta i ukocita spaga ?...evo rjesenja !

http://www.airflofishing.com/buy.cfm/fl ... 5/no/46860
VIBA-macak u cizmama

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la montana » 14 srp 2010, 06:09

E, evo me. Imam neki stap 5/6 dole, pa odlucih da malo ozbiljnije prostrimeram. Do sada sam to radio plovecom snjurom, iskljucivo kad vidim ribu vrijednu paznje. Kucni savjet mi je u budzetu, nakon mog referata <papucarsenad> <papucar> a uz diskusiju predsjednika kucnog savjeta <neshuribu> izdvojio sredstva za nabavku osnovnog sredstva po nazivom "snjura" i to Teeny Mini Tip 6. Snjura je ploveca 85ft, sa integriranim tonucim dijelom od 5ft, sa sink rate-om 4.10 ips. nabacio sam izvjesnu kolicinu muddlera, zonkera i minnowa. Jel' neko od vas, strimerlija, ima sta da kaze na ovaj izbor floating+5ft sinking tip i kako je to za nase vode?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la angler » 14 srp 2010, 06:19

Intermediate vrh je bolji izbor nego fast sinking za nase rijeke osim ako neces mahati na Drini. Valja i floating sa tonucim predvezom. E sad, kombinacija tonuci vrh snjure i vrsta predveza moze biti zanimljiva.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la montana » 14 srp 2010, 06:32

Mislio sam mahati na Uni. Znas gore u kanjonu vise Krupe, sa sedara, pa da dospijem nekako u dublje? Ni drina nije iskljucena, a namjena je prvenstveno za manje mladice i, iskreno se nadam, krupnije pastrmke, da mogu odgovoriti na onaj Ljubucicev post... <plach> Dosao je i neki DVD pa sam malo gledao, mada je sve za mirnjaka (jezero). Dobro je sto kaze da je ovo i morska snjura, pa ako me put nanese... Nisam nikad prakticirao ove tonuce varjante, ali cu im valjda dohakati...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la rusko » 14 srp 2010, 06:46

montana je napisao/la:Mislio sam mahati na Uni. Znas gore u kanjonu vise Krupe, sa sedara, pa da dospijem nekako u dublje? Ni drina nije iskljucena, a namjena je prvenstveno za manje mladice i, iskreno se nadam, krupnije pastrmke, da mogu odgovoriti na onaj Ljubucicev post... <plach> Dosao je i neki DVD pa sam malo gledao, mada je sve za mirnjaka (jezero). Dobro je sto kaze da je ovo i morska snjura, pa ako me put nanese... Nisam nikad prakticirao ove tonuce varjante, ali cu im valjda dohakati...
Kad si tamo? Imam i ja neke "teske artiljerije" u gepeku ;-)
a poslije bi mogli do mene u Pulu pa da probamo i tu alternativu "morske snjure"...
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la rusko » 14 srp 2010, 06:59

Sad vidjeh onaj post o stapu... ja sam dosta kombinovao streamere sa jednim stapom klase 6# i tonucom snjurom... mogao sam komotno zabacivati i vece i teze streamere, tako da ta kombinacija ima svoj smisao... ali sam ga najvise koristio za stajace vode, tako da neznam kako bi se ponasao u brzoj vodi, ali pretpostavljam da to ne bi puno utjecalo... jedino budi oprezan pri zabacu, jer takva kombinacija dobije jacu brzinu u zabacu i ako ti streamer "kvrcne" u stap presjece ga...

Inace najvise koristim stapove klase 7 i 8 jer mi najbolje nose tezinu snjure i vece streamere a imaju i snage da se bore sa morskom pastrmkom...

Kako kombinovati snjure je malo teze za skontati, zavisi od brzine, terena, stijena i biljaka u vodi prije svega... Ja najcesce koristim intermediate ali malo brze tonucu (3,4 cm /sek), medjutim otezanje samog streamera je kljucna stvar, jer ako ti snjura tone brze ili sporije od njega nisi skoro nista napravio...

Zato je dobro imati streamere na tubama, gdje pravis varijantu za povrsinu, sredinu i dno (plasticna i nesto veca tuba, minijaturna silikonska tuba (ima ih i sa otezanjima ili kombinujes sa coneheadsima) i mesing ili bakarne tube za dno).

U sustini kod pecanja sa tonucim snjurama na brzim vodama je malo teze pecati uzvodno, posebno ako ti je snjura kombinovana - ploveci i tonuci dio... zato se najvise peca pod blazim uglom nizvodno i pustas streamer da se polako krece prema suprotnoj obali, tako imas kontrolu i nad snjurom i nad kretanjem streamera...

Za onu Ljubuncicevu ljepoticu probaj sa jednim mudlerstreamerom i dodaj mu 4 gumene nozice ;-)

Ako je voda dublja od 1,5 m i dobro brza imam totalno tesku snjuru 8# koja je kao olovo i pada odmah na dno... najbolje ti je da nabavis kombinovanu snjuru - running line + 3-4 vrha od ploveceg do brzo tonuceg i onda mozes na vodi lako to kombinovati... Scierra ima kvalitetan set, a mislim i da Guideline ima nesto slicno, treba vidjeti da li su to uvezli i dole kod nas.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la montana » 14 srp 2010, 09:12

Stani, stani, ode ti daleko... Ja tek hocu da isprobam ove tonuce varjante, a ti ode na komplet strimerluk! Toga me i strah za brzinu snjure, jer ja sam naucio na laganicu i suhu musicu, a ne ove muhetine! Moracu prvo malo da osjetim kako to sve leti na neke srednje udaljenosti i na cistom terenu, da ne bude "po glavi", a mudlera sam nabacio u raznim kombinacijama i improvizacijama. Za ovaj experiment nam samo treba riba <ribarcina> .

U nedjelju sam u Sarajevu. Sestra mi je rodila malog musicara Adija (51cm - 3,6kg), pa cim ga vidim spremam pribor! Vec su se svi zabrinuli sto je prvo dijete (curica) pocelo da se igra mojim priborom, a tek joj 1,5 godina.

To za otezanje strimera mi je bitno da vidim koliko najvise ga mogu otezati i povecati sa ovom kombinacijom, a u cilju lova onih "kabastih".
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la angler » 14 srp 2010, 10:17

Prvo cestitke za mldaog musicara. Mashalla! Ne zaboravi pod glavu prvo staviti bar snjuru, a poslije kovertu :grin:

Znaci kako sam shvatio na Uni od Sedre do B.Krupe u kanjonu. Hm...ma super je sve jedino ta #6ica. Pa velicina, pa tezina strimera, pa kad se "napije" vode... Na tom mjestu slabo imas odakle klasicno zabaciti. Ili se kotirati negdje pa spustati strimer ili kolutni zabacaj. Znaci nije u pitanju kombinacija riba-stap vec manipulisanje snjurom i strimerima. Da je kakva #8ica pa ne brines ni da se kakva azbaha zakaci, a za strimere i snjuru ne razmisljas. Nekad je dobro koristiti strimere bez ikakvog otezanja, pustiti da vir uhvati snjuru i povuce strimer u dubinu. Nema jednolican rad vec sara na sve strane.
Ma sta je tu je. Zamasi pa odcejfi, nesto ce garant biti.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la rusko » 14 srp 2010, 16:15

... a u kovertu stavi i koje pero od zlatnog fazana....

Cestitam, neka nam je ziv i zdrav, i BISTRO mu bilo!

Jedan savjet kod zabacivanja streamera (vecih) ti je da ides sa kracim predvezom ispocetka (npr. 5') i onda kada vidis kako se stap i kombinacija ponasaju produzis predvez dok ne nadjes duzinu na kojoj postaje teze za zabacivanje... i onda malo treniraj sa vecim streamerima ali koji nisu otezani... pa kad si siguran, onda ides na otezane...

Ja sam dva vrha presjekao na stapovima dok se nisam utrenirao za streamere na bakarnim tubama...

Doduse mene ovdje blize "sarafu" najvise zeznu nagli i jaki vjetrovi i to sto kad pecam na moru forsiram stap da nosi sto je vise moguce snjure radi sto daljeg zabaca. (a ima i ono da nisam super profinjen u zabacivanju, negdje sam na nivou "krkana sa dugim zabacom")

Stap 6# bi trebao da savlada pastrmke veceg kalibra bez problema, jedino ako se kakva mladica zavali bice malo teze, ali nije ni to nemoguce.. siguran sam da si za takve situacije stari maher.

Samo gledaj da imas backinga dovoljno... imas li kapaciteta na roli? ako je manja rola stavi jednu 50m onog tankog pletenog "konopa" sto varalicari koriste, pa onda backing i siguran si a stedis prostor na roli...

Sto se tonucih snjura tice malo se teze osjeti kada riba uzme, trebas gledati da imas stalni kontakt snjure i streamera (jos jedan od razloga zasto se cesto peca "nizvodno").
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Šnjure, predvezi, prsluci, čizme...ostali pribor za mušičarenje”