Jezero Pelagićevo

O šaranskim vodama, kako iz Bosne i Hercegovine, tako i iz cijelog regiona

Moderatori/ce:adi,Seha,emin,enko

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Jezero Pelagićevo

Post Postao/la senad » 23 vel 2011, 11:14

Ne znam iz kog razloga niko od šarandžija koji idu na ovo jezero ne pokrene temu o ovom najboljem šaranskom jezeru u BiH pogotovo za takmičenja u lovu šarana i amura.(Ne samo šaranskom, u njemu ima i lijepih primjeraka štuke).
Jednom su mi čak rekli "da nisu znali da se smije", i pošto rekoh da se na forumu ne smije samo o politici pisati, dobih obećanje da će tema biti pokrenuta.No, ne pokrenu se.

Da se jednom za svagda razumije:

Sto je bilo nekih nesulgasica vezano za neke stare dogadjaje koji su još tada riješeni i završeni (fer i korektno), to, sve i da su ostali neki animoziteti (a nisu), ne smije imati i nema uticaja na rad foruma, pogotovo na cenzurisanje/ignorisanje nekih voda.

Sve i da smo se Stanko, Rade i ja za vratove hvatali, nisu Stanko i Rade = jezero Pelagićevo nit' sam ja = http://www.bistrobih.ba.
Dokaz tome je da je ta tema u kojoj smo se malo pokrpili bila u maju mjesecu 2007., a već u 10. jula iste godine, u reportažama je ovaj tekst kao dio reportaže "Reportaža od zastarjelih vijesti"

Ovaj put sam išao za Gradačac i imao sam u planu posjetiti jezero Pelagićevo.Što planirah, to i ostvarih, i ovako, što bi reci “uživo”, još više me dojmio izgled jezera a i domaćinski odnos ekipe iz SRD ” Šaran” iz Pelagićeva koje vodi brigu o njemu i napraviše od njega šaransku vodu evropskog ranga, a potvrda ovoj tvrdnji je što svako malo na moj e-mail stižu pitanja o Pelagićevu, uglavnom od naših šarandžija koji su u dijaspori i koji bi rado posjetili ovu vodu.
Obala jezera je uredjena i čista, bez imalo smeća, i par ekipa je duškalo u hladu u uredjenim boksovima.Kako vam je poznato, na ovoj vodi i u ovim boxovima se održava i šaranska liga Bosne i Hercegovine.Osim šarana i amura, u jezeru ima i druge bijele ribe, a ima i kapitalnih primjeraka štuke.
Nisam imao vremena javiti se Radetu, Stanku i ekipi (izvinjavam se, drugi put hoću sigurno), pa sam krenuo put Sarajeva.

slika
slika
slika
slika

Ovaj gore uvod zaboravite i ne komentarišite, ovo je čisto da se zna da su sva mahalanja okolo šupljak i preseravanje koje mi nikad neće biti jasno.
JOŠ JEDNOM, OVAJ DIO GORE NE KOMENTARIŠETE JER ĆE ISTI BITI IZBRISAN KAD TEMA ZAŽIVI

Sad, ko ima slika i iskustava, neka stavlja slike i piše, proglašavam temu otvorenom :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
Ko_fol_ribar
Prava Štela
Postovi:131
Pridružen/a:15 kol 2009, 12:47
Lokacija:Gracanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la Ko_fol_ribar » 23 vel 2011, 17:33

AFERIM Senade za otvaranje teme!

Evo ja cu zapoceti sa popunjavanjem ove teme, nadam se da necu biti sam u tome a i ako budem bas me briga!

Uzet cu pa cu copy paste svoju pricu vec ispricanu na jednom drugom forumu.
Sve se desavalo za vikend 18. na 19. decembar 2010. godine.


Minus i minus daju minus, nikako plus!


Vec duze vrijeme sam razmisljao gdje i na kojoj vodi da zavrsim ovogodisnju sezonu ribolova, odnosno ganjanja sarana, posto mi je saran glavna preokupacija u ribolovu. Odluka je pala da to bude na Pelagicevu ma kakvo vrijeme bilo. I tako je i bilo. Nazvah cuvara Jovu i rezervisah poziciju broj 29 jer sam pretpostavljao da je bas upravo ispred nje saranski zimovnik na dubini od nekih 5 do 5,5 metara a kako je voda bila i malko veca nije na odmet bilo i tih dodatnih pola metra. Dodje subota i ja spakovah stvari (vec u petak) i krenuh put Pelagiceva, u nadi da uspjesno zavrsim sa ovom mogu sada vec reci za mene dosta uspjesnom sezonom.
Dodjoh gore, kad imam sta i vidjeti. Iako je u putu padao snijeg kao lud i iako su putevi bili jedva prohodni nisam ni sumnjao da cu naici na pola zaledjenog jezera. Strana jezera na kojima su pozicije 15 pa do 21 je bio okovan ledom dok ostatak jezera i povrsinu na njemu je vjetar odrzavao na zivotu i nije dao da se i taj dio povrsine zaledi, da tako kazem.
I sam Jovo se iznenadio sto sam dosao, mislio covjek da cu odustati :mrgreen:
Medjutim, ovaj, sto naumi to gleda da i ostvari, makar gorilo od minusa :mrgreen:

Dodjoh kao sto rekoh gore, pogledah na sat, pokazivao je 10 sati i 15 minuta.
Javih se Jovi i brze bolje krenuh u postavljanje satora.
Nakon toga, napravih smjesu za pva stickove i zavrsih zabacivanje stapova mjesta koja su po meni obecavala akciju, to rijesih i oko 14 sati slijedi zavlacenje u krpe i u sator.
Napolju je puhao vjetar, poneka pahuljica se izvijala kroz zrak a minus je postepeno rastao, a kako sam senzitivnost svojih Delkima postavio na najvecu mogucu osjetljivost vjetar me nekoliko puta trznuo u satoru, jer mi je poslao par laznih signala na RX Plus Pro.
Mobitel i sms-ovi od prijatelja su mi pravili drustvo.
Vec odavno je pao mrak a ja sam bio u vrecama. Svakih pola sata sam provjeravao pritisak i temperaturu napolju. Kako je pritisak rastao, vrijeme se polako stisavalo ali je i temperatura postepeno rasla, odnosno isla dublje u minus. Razmisljao sam da bi i jedan bip na takvom vremenu bio pravi uspjeh ali sam se, iskren da budem, i nadao ulovu. Po to sam na kraju krajeva i dosao. Na kraju krajeva ovo je voda gdje sarani ovise o hrani koju im ribari bace u vodu jer nemaju prirodne hrane u jezeru i samo je bilo pitanje vremena kada ce neki od njih da nadje jedan od mojih ponudjenih mamaca.
Udubljen citajuci Svijet Sarana, trznu me moj RX Plus Pro ali ovaj puta signal je bio onakav kakav se ocekivao. Kratki i isprekidani bipovi i nastavak su mi dali znak da je riba tu. Jedva sam se iskoprcao iz dvije vrece u kojima sam bio fino ususkan dok je Delkim povremeno vristao napolju na -5 .
Podizem stap polako i zatezem u tvrdo. Imam ribu na stapu. Obuze me osjecaj radosti ali odmah misao da bi mogla da se otkaci me prizemljila i shvatih da ovu ribu moram da izvadim napolje jer mi niko nece vjerovati da sam uhvatio ribu po ovakvom vremenu ako ne budem imao sliku sa njom. Dok sam vadio ribu vec sam pripremao JRC XL dusek koji je odmah bio pored satora a i meredov sam imao spreman vec. Pade mi na um da snimim dio akcije i uzeh svoju N96-cu i snimih dio zamaranja ribe.
Nakon nekoliko minuta riba je bila na duseku i zbog temperature koja je bila -5 nisam htio da je duze zadrzavam van vode. Vaga je pokazala 14,5 kg. Dvije slike i dosta. Imam sliku sa zimskim saranom, cak i snimak i to je sasvim dosta. Idemo nazad u vodu sa tobom pomislih. Bez ikakvih problema, saran koji mi je uljepsao ovu zimsku noc 18. decembra, otplivao je u dubine jezera na Pelagicevu.

slika

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JdwgUcMOick[/youtube]

Nakon pustanja sarana slijedi zatvaranje sezone za ovu godinu na Pelgicevu al' u bukvalnom smislu. Posto sam pripremio novi pva stick slijedio je novi zabacaj i zaprepascenje. Sve bi bilo u redu da sam ja primjetio led koji se uhvatio na samoj povrsini jezera i koji je za 20 minuta, odnosno od onog trena kada sam dao kontru vec bio na pola jezera. Zabacaj i tupi udarac olova od led i stao sam. Nije mi bilo nista jasno. Pokusao sam da skontam sta bi, ne cuh buckanje od povrsinu nego tup udarac. Pomislih, pogodio sam marker koji je Jovo postavio naspram 29. Povlacim sistem unazad, i zacuh se tupkanje olova po zaledjenoj povrsini jezera. Ipak na 20 metara od mene bilo je jos uvijek povrsine vode koja nije zaledila, tu plasirah mamac cisto da je u vodi da nije napolju pa ako se nesto i desi nije problem. Tek tad mi je bilo jasno da jezero kao da je htijelo da mi kaze, dosta je, nema vise, dobio si ono po sta si dosao i sad je kraj. Nisam vjerovao svojim ocima. Led za 20 minuta na cijeloj povrsini vode!

Nije mi preostalo nista drugo nego da se zavucem u vrece ponovno i u satoru na - 9 (i pored grijalice) docekam jutro. Ujutro oko 6 ustajem, odlazim do kola, palim ih i vidim na displeju, temperatura napolju je bila - 14 stepeni :shock:

Pogled na jezero i na moju opremu mi nije dao nista drugo nego razlog da taj momenat ovjekovjecim sa par slika.

slika


Na nekim forumima procitah kako ljudi pljuju po Delkimu i raspredaju o tome kako na -4 se smrzne i ne radi! Ovo je dokaz da na -14 radi bez ikakvih problema!
Istina ja sam dirnuo strunu i proizveo lazni trzaj, moj Delkim je bez problema reagovao na to.

slika

slika

slika

Ovakve slike sam pozelio da imam u svojoj sehari :grin:

slika

Radjanje jutra na Pelagicevu...

slika

slika

slika

Ujutro dodje i cuvar Jovo, pomoze mi da razbijem led da bi izvadio sisteme kako ih ribe ne bi nasle i tako se zakacile i bezveze se izlagale opasnostima. Nakon toga, zadovoljan pokupih svoj pribor i negdje oko 11 sati krenuh zadovoljan kuci. Uspjesno zavrsena sezona, iako uz velike minuse na vodi, sretan sam sto je ovako zavrsila.

Eto, ljudi do proljeca i nekih toplijih dana i do nekih novih slika.

Bistrooo
slikaTrust I seek and I find in you, every day for us something new, open mind for a different view,
and nothing else matters!
Never cared for what they say, never cared for games they play, never cared for what they do, never cared for what they know, and I know !!! slika

Bistro BiH ma gdje da si!!!

nehro
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:23 stu 2010, 20:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la nehro » 23 vel 2011, 22:03

Svaka cast za slike prelijepe su i video zapis je dobar al njega sam vec gledao
jutro poslije kada si bio kod Salkija u prodavnici
jos jednom svaka cast majstore i BISTRO <championvanja>

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la senad » 23 vel 2011, 22:13

Svaka čast, super slike!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

scorp
Prava Štela
Postovi:128
Pridružen/a:23 ožu 2010, 12:32
Lokacija:Breza
Kontakt:

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la scorp » 23 vel 2011, 23:38

Evo da i ja napisem reportazu sa moje zadnje kampanje na Pelagicevu, koja je bila nekad u 10. mjesecu prosle godine.

Kampanja od 48 sati na Pelagicevu na poziciji broj 3, koju sam proveo sa Ko Fol Ribarom (Tarikom) i Cickom (nadam se da sam konacno potrefio ime), momkom koji nije pecao, ali je bio od velike pomoci i odlicno drustvo. Reportaza ce biti vjerovatno malo duza jer se na njoj izdesavalo toliko toga sto bi bilo steta preskociti i ne podijeliti s vama.

Za pocetak slika pozicije
slika

A sad da krenemo redom.

Tarik i ja smo se dogovorili da dođemo na jezero u petak oko 10 sati. Ja sam malkice poranio, dok je Tarik javio da ce kasnit. Da prekratim vrijeme postavio sam rod pod i namotao novi najlon na masinice, navezao sisteme i stavio olova. Nakon toga sam htio da malo zabacujem kako bi mi se najlon bolje poslozio a da spojim ugodno s korisnim zabacivao sam u pravcu gdje sam znao da se nalazi sprud. Brzo sam nasao sprud na kojem bi trebao formirati hraniliste. Hajde reko da zabacim jos par puta da vidim koliko je sprud sirok. Zabacim jednom, drugi put, treci put sistem zape za nesto. Grizao sam se od muke sto cu ponovo morat vezat sisteme, ali jos vise zbog cinjenice da ce mi ostati najlona u vodi i to bas oko mjesta gdje namjeravam pecat, a sto ce mi kasnije sigurno stvarat probleme. Sta cu, krenem da vucem i otkinem kad u jednom trenutku osjetim da nesto odvajam i oslobađam od dna. Konacno je to ''nesto'' krenulo. Vukao sam ga tesko, ali je islo, malo po malo. Mislio sam da vucem neku granu koju sam otkinuo sa dna. Međutim, to nesto je ubrzo pocelo da vozi na stranu, prvo jednu, pa drugu i tada sam shvatio da se radi o ribi i to velikoj. Sad nastupaju problemi. Sva oprema je u autu jos nepovađena, ja do auta ne mogu, zovem Tarika on govori da ce doc tek za 20 minuta. Sta cu pozovem momke koji su pecali na 5-ici (na 2-jci nije bilo nikoga, oni sa jedinice mi se nisu htjeli odazvat, vjerovatno mislili da se neka pijana budala bezveze dere, hehehe) u pomoc. Brzo su dosli sa meredovom i dusekom. Kada se riba primakla vidio sam da nisam zakacio nju nego sam zakacio za hranilicu (uzela je nekome ko je pecao s hranilicom, otkinula i zapetljala se na dnu). Kod mene je najlon bio nov sve je njihove najlone pokidao i oslobodio je. Izvlacio sam je jako pazljivo kako se moja udica ne bi otkacila s hranilice. Na kraju sam uspio i dobio najdrazu ribu na ovoj kampanji. Kazem najdrazu jer je to riba kojoj sam doslovno spasio zivot jer bi u protivnom sigurno uginula zapetljana na dnu.

Ovo je taj ljepotan od 18,5kg
slika

Oko 14 sati smo zavrsili s hranjenjem a vec u 15 sati opet imam ribu. Tarik ponovo nije bio tu, morao je nakratko otic, ali je ovoga puta barem oprema bila povađena i spremna tako da nisam nikoga morao zvati upomoc, hehehe.

15,5kg
slika

To je bilo to sto se tice petka.

Subota je lijepo pocela sa saranom od 10,1kg u 7 sati ujutro.
slika

Zatim sa jos jednim, ovoga puta malo vecim, od 13,9kg u 10 sati.
slika

Nesto kasnije Tarik i ja istovremeno imamo ribe. Ja svoju gubim pred obalom, a on izvlaci ovog ljepotana od 8,5kg
slika

Slijedecu ribu imam u 13:30. Tarik je kontrirao, ja nisam bio pored stapova. Pritrcao sam uzeo stap a on se nasmijao i rekao sad cu da uzivam. Razmisljam u sebi sta imas da uzivas, nije nam ni prva ni zadnja danas, riba ko' riba. Tek kad sam uzeo stap postalo mi je jasno. Riba jednostavno prejaka na stapu, ali ni tada ne slutim kolika. Nakon borbe od 15-tak minuta, konacno kraj.
slika

Tek tada sam postao svjestan da na stapu imam ribu zivota. Vaga je pokazala citavih 21,150kg.
slika

Ova fenomenalna kampanja je zavrsila sa jos jednim saranom od 10,7kg kojeg sam dobio malo prije ponoci. Nesto kasnije Tarik je izgubio finu ribu.
slika

Bistro!!!


Avatar
Mujacic Mirza
Piskaralo
Postovi:246
Pridružen/a:24 lip 2006, 18:05
Lokacija:-Tuzla -
Kontakt:

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la Mujacic Mirza » 24 vel 2011, 11:30

Ko_fol_ribar
Svaka cast , vala pravo sam uzivao dok sam citao tvoju reportazu ,a i slike su melem za oci pogotovo u ovo doba godine.
Svaka cast za najhrabrije. Skidam kapu.
Jezero Pelagicevo je jedna od najacih saranskih voda u BiH. Pogotovo za one ribare koji su kratki sa vremenom i nemaju vremena da budu avanturisti .

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la Seha » 24 vel 2011, 11:31

Lijepe ribe, slike i reporaze. Bistro
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la rusko » 24 vel 2011, 19:04

Sarandzije, svaka vam cast... iznenadjujuce je kako su velike, lijepe i OCUVANE ove ribe!!!

RESPEKT! <titinpionir>

... jedino je pitanje da li je pametno publicirati ovakve slike da se ne bi neka budala navadila pa da ih pokusa potamaniti??
slika slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la senad » 24 vel 2011, 19:38

Bistro, Scorp i svaka cast, prelijepe ribe!

Rusko, ovo jezero je dobro cuvano i tu se ne moze "'nako" doći, ekipa SRD "Saran" Pelagicevo je jako dobro organizovana, i nemaju nikakvih problema sa krivolovom.Svaka riba se vraca u vodu i ko ne poštuje propisana pravila - taraba mu je sa jezera.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

scorp
Prava Štela
Postovi:128
Pridružen/a:23 ožu 2010, 12:32
Lokacija:Breza
Kontakt:

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la scorp » 24 vel 2011, 22:54

Hvala senade, nadam se da ce finih riba bit i ove sezone pa samim tim i finih reportaza.

rusko prijatelju nista ti ne brini, nemaju tamo takvi mesar nikakve sanse, ta je riba extra dobro cuvana. tu lako izgubis mjesto da nikad vise ne mozes pecat i za mnogo ''sitnije'' stvari, a kamoli da pokusas tamanit ribu.

Avatar
Ko_fol_ribar
Prava Štela
Postovi:131
Pridružen/a:15 kol 2009, 12:47
Lokacija:Gracanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la Ko_fol_ribar » 25 vel 2011, 00:53

Bice lijepih kampanja po jezerima sirom BiH to je sigurno a do tad da napunimo temu slikama i pricama pa nek raja ima sta citat i pregledat u ove duge zimske dane!

@Mirza Hvala jarane i pozdravi mi Amira Gopu, onog visokog celavog momka, kaze da Te vidja tamo gdje radite sada! <flag>

Pirca je opet copy paste sa drugog foruma jer mi je tako lakse prenosit nego sad kucat sve ponovo i radit po sjecanju.

Sve se desavalo u avgustu mjesecu!
_________________________________________________________________________________________________________________

Proslog vikenda i sredinom sedmice izaslo se malo na vodu,a destinacija je bila saransko jezero u Pelagicevu oba puta!

Zet i ja smo se uputili na jednu kratku kampanju od jednog ipo dana! Izabrali smo poziciju 26 i tu se smjestili.

slika

Po dolasku vidim da na 25. peca prijatelj iz Tesnja (Cinco) i znao sam da cu imati pune ruke posla kad je u pitanju hranjenje ribe jer covjek cesto prihranjuje i baca poprilicne kolicine primame. Nema veze rekoh i prihvatih se spoda. Za sat ipo vremena sam bio gotov sa prvim prihranjivanjem odabranih spotova i vec nakon nekih sat ipo, imam prvu ribu od 10+ na mom stapu,

slika

Nakon sat opet griz i opet saran na mom stapu. Njegovu sliku nemam jer se nisam htio ni da slikam sa ribom iako je tezila 11+, a razlog zbog kojeg je izostalo slikanje jest to sto sam bio izivciran sto svojom greskom sto saranovim popetljavanjem svih stapova u vodi, pocevsi od markera do zadnjeg zetovog stapa! Cinco koji je bio tu za vrijeme toga nam je pozelio srecu u otpetljavanju i samo se povukao vidjevsi da smo imali pune ruke posla! Ribu smo izvadili i odmah sam je nakon vaganja vratio u vodu i onako ljut zapoceo raspetljavanje stapova. Moja tri stapa relativno brzo smo otpetljali ali zetovi stapovi su nam oduzeli citavih 2,5 sata i to vrijeme smo bili u out-u. Nisam htio da zabacujem svoje dok njegove ne rijesimo. Oko ponoci zavrsavamo sa raspetljavanjem, zabacujemo stapove i idemo onako umorni u krpe.

Oko 4 ujutro javlja se zetov signalizator, kontra i riba je tu. Za nekoliko minuta uslijedilo je slikanje sa saranom 11+

slika

Vracamo se u krevet, i ja dzonjam onako od huje do 9 sati,a sve zbog svoje greske misleci na sinosnju situaciju i na sarane koje sam sigurno primamio na spot a nisam pecao! Kao sto rekoh oko 9 sati centrala me budi, mada je zet uvelike bio budan, i na stapu imam ribu. Nakon 15 minuta borbe, prekrasan divljak u meredovu. Vaga je pokazala 15,650kg

slika


Po tom se opet nista ne desava do negdje oko 14 sati kada odlucujem da prihranim ali ovaj puta malo vise i u sebi kontam ma privuci cu jos dvije makar crko od prihranjivanja. Oko 15 sati zelje se ostvaruju, prvo dolazi jedan lijep amur od 9,300kg

slika


po tom, felga od 13,5 kg

slika

slika


U medjuvremenu mi prijatelj Nedim salje poruku i pita kako je na pecanju i ima li sta, i odgovaram mu, kad on salje poruku da se organizujemo za novo pecanje sredinom sedmice! Govorim mu da nije sigurno ali cu mu javiti. Kada smo posli kuci, sve spakovali i treba da vadimo i zadnji stap koji je zet ostavio u vodi, signalizator se oglasava i saran od 11 kila je na udici. Ubrzo ga prihvatamo u mrezu za vaganje, jer mi je meredov bio spremljen u auto. Kratko zatim poziranje i slika i riba moze nazad.

slika

Dolazim kuci umoran ali zadovoljan jer sam bolje prosao nego prosli vikend kada smo uhvatili samo 2 ribe na poziciji broj 9. Amura i sarana od 10 kg.

Sutradan javljam Nedimu da se spremi i da idemo na vodu, u Pelagicevo u utorak ujutro. Dogovaramo se, otisli smo do Tuzle po potrepstine i ujutro palimo put Pelagiceva. U medjuvremenu se cujem sa Delcijem i predlaze mi poziciju broj 6. Pitam cuvara Jovu jel slobodna, kaze jest! Super.
Smjestamo se na 6-cu i pocinjem sa hranjenjem odabranih spotova. Pecam u lijevoj strani boxa desno od markera koji je neka vrsta obiljezja i raskrsnice izmedju pozicija 3,4,5, 29 sa druge strane kako se oni koji pecaju na tim pozicijama ne bi prebacivali i da ne bi dolazilo do konflikata, na nekih 100-njak metara dok je Nedim se odlucio za spot desno na nekih 70-ak metara.

Prvi run imam vec 2 sata nakon prihranjivanja. Dizem stap, ali u prazno. Hm, kontam sta bi moglo da bude, udice su mi ostre ko vrag ali mi se vrzma i dalje znak pitanja iznad glave. Helem, imam ribe oko spota mislim u sebi, bice toga jos. Nakon sat vremena imam ribu, ljuskavi saran se malo vozao izmedju spotova i nasankan fino u meredov, medjutim meni vrag nije dao mira, morao sam udicu koju sam primjetio da se zakacila za mrezu meredova otkaciti prije nego ribu u meredovu podignem na dusek. Oslobadjam sipku od meredova i vracam se da ribu otkacim sa udice kako ne bi poderala ni sebi usta a ni meni meredov. Pocetnicka greska, reklo bi se. Uzimam za udicu, riba pravi trzaj glavom i izlazi iz meredova i slijedi pitanje od Nedima: budalo sto je pusti a ne slika? grin Pa nisam reko, vidis da sam ko pionir Titin, usrao motku.

Mahnu mi divljak repom i ode. Po mojoj procjeni mogao je da ima izmedju 10 i 15 kg. Al' kao sto se kaze riba koja se nije izvagala moze imati i manje i vise stoga mi ostaje samo zal za tim da se nisam upisao sa jos jednim lijepim divljakom.

Od tada pa do ujutro, nismo imali niti bipa na signalizatoru. Postajem nervozan ali u sebi razmisljam kako da promjenim kurs u nasu korist. Kontam ostajemo do sutra do 19 i odlucujem se da cestim hranjenjem pokusam privuci jato na spot.
Govorim Nedimu da ovdje dan na dan ne lici i tako i bi. Nakon sto smo se naspavali, fino ustali oko 8 cini mi se, i rekoh ajde da pripremim nakrmu. Pozicija broj 5 do nas je uvelike krmila kao i ostale, nisam se dao smesti, kontam sad kad zavrsite idem ja sa paljbom ali duzom od vase. Kako sam mogao da skuzim 5-ca je hranila sa spombom, dakle boile i nesto malo sa raketom. Ja sam svoje hranjenje zapoceo odmah nakon njih i nakon sat ipo zavrsio. Krisom cuh prilikom punjenja rakete na poziciji broj 5 neko je glasno razmisljao i kaze, ovaj ce nas ludjak ubit u pojam koliko hrani. Pomislih u sebi, bas nisam puno, tek pola kante od jupola spod mixa i pola kante kugli :mrgreen:

Oko pola 11 imam ribu na stapu.
Fin golac od blizu 10 kg me fino izvozao. Jaka riba pravo.

slika

slika

Odmah po tom bacam jos kugla i jos par raketa i muvam se okolo po boxu, gledam na sat 5 do 12. Prilazim vodi da operem ruke a signalizator se oglasava na srednjem stapu. Kontra i riba vec fino pokazuje silu na udaljenosti. Osjecam da je veca i polako i smireno pocinjem da je privlacim obali.

Nakon 20-ak minuta oborio sam svoj licni rekord.

Saran golac od 19.700 kg bio je meredovu. Sreci nije bilo kraja :mrgreen:

slika

Morao sam i u vodi da se slikam sa njim, dzaba je, grdosija je to zasluzila :mrgreen:

slika

Nakon toga, pocinjem da brinem za Nedima. Dosao je momak a nista mu se ne javlja na stapove. Mislim u sebi, daj makar jedan majka mu stara.

I stvarno nesto prije 15 sati oglasava se Nedimov signalizator a spulna se odmotava. Kontra i riba je tu. Eh sad da snimim ovaj cejf. Uzimam fotoaparat i snimam Nedima dok se bori sa ribom.

slika

Bez ikakve zurbe, ovo mu je ipak prvi puta da vadi toliku ribu, saran od 11.390 je izvadjen na obalu. Slijedi fotkanje i vracanje ribe u vodu.

slika

slika

slika


Nesto kasnije Nedim ima opet griz, ali gubi ribu pri samoj obali. Na mom stapu se opet oglasava signalizator i saran 9+ je ubrzo na slikanju.

slika

slika

Ne cekamo ni 15 minuta, kad na mom stapu imam griz. U medjuvremenu nam dolazi covjek koji je pecao na 3-ci i govori da nas gleda citavo vrijeme kako vadimo ribu, pa je dosao da vidi u njega dijete ribu. Za to vrijeme vadimo 2 ribe istovremeno, moju ribu ja jos nisam ni privukao obali, kad griz na Nedimovom stapu. Uz malo srece obje ribe su bile vani ali je mene moja dobrano oznojila, fakat sam mislio da ima preko 15 kada ono vaga pokazuje nesto blizu 10 dok Nedimov saran ima 14,300 kg.

Moram priznati da ovu situaciju i ovu sliku nisam jos imao a gledao sam to samo po casopisima i na tudjim slikama! Dva sarana na jednom podmetacu. Mojoj i Nedimovoj sreci nije bilo kraja.

slika

slika

Nakon slikanja pustanje naravno...

slika


U obilazak nam dolaze i neke kolege sa 7-ce rekavsi da ribe nisu imali taj dan pa su htijeli da vide kako nama ide. Kada su vidjeli slike bilo im je sve jasno.

U medjuvremenu meni dolazi jos jedan saran. 14+

slika

slika

Sretni i zadovoljni kupimo stvari i pravac kuca. Na izlasku na poziciji broj 1 govorim Nedimu da zaustavi kola. Kaze sta je sad?! Rekoh, moram stati i zvanicno stisnuti ruku Atili! Ko je taj? Reko' to je covjek koga znam sa foruma. I tako sam konacno upoznao Atilu kojeg ovim putem pozdravljam.
Malo smo sjeli, procaskali malo, mada sam ja mislio da ostanemo duze, ali se Nedimu spavalo a i morao je kuci. Obecana je jedna zajednicka kampanja da se izmerakamo zajedno.

Eto ja se izvinjavam radi malo duze reportaze ali je i tamo bila isto ovako duga pa sam je samo prenio ovdje!

Bistrooo <ribarcina>
slikaTrust I seek and I find in you, every day for us something new, open mind for a different view,
and nothing else matters!
Never cared for what they say, never cared for games they play, never cared for what they do, never cared for what they know, and I know !!! slika

Bistro BiH ma gdje da si!!!

Avatar
Mujacic Mirza
Piskaralo
Postovi:246
Pridružen/a:24 lip 2006, 18:05
Lokacija:-Tuzla -
Kontakt:

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la Mujacic Mirza » 26 vel 2011, 05:22

Ko_fol_ribar je napisao/la:Bice lijepih kampanja po jezerima sirom BiH to je sigurno a do tad da napunimo temu slikama i pricama pa nek raja ima sta citat i pregledat u ove duge zimske dane!
@Mirza Hvala jarane i pozdravi mi Amira Gopu, onog visokog celavog momka, kaze da Te vidja tamo gdje radite sada! <flag>
Hocu drug pozdravi cu ga kad ga vidim , nismo sad u istom kampu.
Svka cast na reportazama i slikama ,dodzu kao pravi melem za oci i dusu nama koji smo daleko od nase BiH.
Bistro i samo naprijed . <championvanja>
Zelim vam mnogo dobri kampanja i ljepi riba u novoj prestojecoj sezoni....aaaaauuu kace april :875695:

Avatar
Ko_fol_ribar
Prava Štela
Postovi:131
Pridružen/a:15 kol 2009, 12:47
Lokacija:Gracanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la Ko_fol_ribar » 14 ožu 2011, 15:46

Juce se vratih sa cetverodnevne kampanje na Pelagicevu. Kampanja je bila uspjesna ali ne i upotpunjena sa ulovima. Ja i Zlaja smo od cetvrtka pecali na plicem dijelu jezera, on na poziciji broj 18 a ja na 20-ci i Mirza od subote na 29. Niti jedan od nas nije imao ni bipa.

Kazem kampanja je bila uspjesna ali iz razloga da se proba nova oprema koja je zamjenila staru i ajde da kazemo kao ona izreka u narodu kod nas "prvi macici bace se u vodu". Na stranu sto nismo se proslavili sa ulovima ali smo se svi zajedno odmorili na onom prelijepom i suncem obasjanom jezeru. Makar nas je vrijeme posluzilo ako nije riba radila!

U nedostatku slika, nisam niti ja a cini mi se ni Zlaja nije, slikao nista, bilo nam mrsko, okacit cu ja neke ovdje od jesenas. Pa do naredne kampanje koja se mozda vec sledeci vikend desi, neka ove slike budu ovdje. I one su svakako sa ulovima sa Pelagiceva.

slika

slika

...nuto tetka Zajke :grin:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Pozdravcic i bistrooooo <ribarcina>
slikaTrust I seek and I find in you, every day for us something new, open mind for a different view,
and nothing else matters!
Never cared for what they say, never cared for games they play, never cared for what they do, never cared for what they know, and I know !!! slika

Bistro BiH ma gdje da si!!!

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la senad » 14 ožu 2011, 23:18

Blago vama, zavidim vam.No, jos 17 dana i nesto sati, doduse, mozda i krace (ako uspijem izganjati koji slobodan dan), pa sam i ja, napokon, na vodi.
Nikad lijepe slike nisu stare. :wink:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Feriz
Početnik
Postovi:23
Pridružen/a:12 lip 2007, 01:28
Lokacija:Srebrenik
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Pelagićevo

Post Postao/la Feriz » 28 srp 2011, 20:42

Sta spada u obaveznu opremu odnosno sta ribolovac mora da ima kako bi poceo sa pecanjem i kakve cu cijene? Hvala
Always think like a fish

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Šaranske vode”