prve ribe u 2010

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la Seha » 01 lip 2010, 16:09

Bistro Ziko.
slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la Seha » 02 lip 2010, 18:19

Lagano se pakujem i spremam mamce i prihranu da sutra izdusim na prvi saranolov ove sezone.
Jutros me zove Denis ode u Poljsku loviti. Nakon njega mail od prijatelja Riste iz ZG i slika ribe od koje se ostaje bez daha 24,425.. Too Rile majstore !
Lovicu 3 dana probati snimiti malo video materijala i pokusati prevariti neku od rijetkih vodenih lisica iz ove vode. Bistro
24.425 Rista.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Žiko
Štela
Postovi:69
Pridružen/a:16 pro 2009, 10:42
Lokacija:Ljubljana
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la Žiko » 02 lip 2010, 21:31

Sretno, a na koju vodu ideš da loviš(ako nije tajna)?
a evo i ja sam danas več malo prihranio jednu lokalnu vodu, još sutra i u petak a za vikend da okušamo sreču.
Bistro svima, i naravno dosta grizova.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la Seha » 02 lip 2010, 23:08

Bistro Ziko, ma ja sam covjek bez tajni ;). Lovim jednu lokalnu vodu gdje zivim u Danskoj..
U BiH cu loviti tek za jedan mjesec kad sam na odmoru.
Na ovoj vodi sam lovio do sada 5 puta. 3 izlaska sam bio bez griza (80 sati) u 2 izlaska imao 2 lijepa komada pored toga sam imao jedno spadanje nakon 15 min borbe i jedno nicim izazvano ispravljanje Korda wide gape udice nakon krace borbe. (hoce to mene sa udicama cudo jedno)
Za ove hladne merdijane ove su ribe vise nego dobar ulov jer im treba otprilike duplo duze da dobiju ovu kilazu nego braci na jugu evrope.
Voda je oko 10 ha i glecerskog je tipa. Jos uvijek relativno hladna oko 9 C ovih dana se naglo dize temp i to moram iskoristiti jer ce se i malobrojni sarani u ovoj vodi nadam se pokrenuti prema plicem dijelu jezera gdje namjeravam loviti. Pricao sam sa jednim likom koji je prije kao mladic lovio ovu vodu. Ribe su ovdje od prije nekih 20 tak godina i tad je ubaceno 40 maticnih riba tezine 4-5 kg. Sa obzirom da mu ovdje zbog klime rijetko uspije mrijest svakih 3-5 godina i da u jezeru ima dosta stuke, smatram da u jezeru nepliva vise od 60 riba od kojih su mozda najvece oko 15-16 kg. Naravno to su samo pretpostavke koje sam postavio onako okvirno volio bi da se varam i da predjem tih magicnih danskih 15 kg. Rijetko se pokazuju na povrsini za sve ove ribolove samo sam vidio jedno iskakanje i vidio sam par lijepih riba 12-14 kg kako se suncaju u zalivu gdje namjeravam loviti. Eto to bi bilo sve o ovoj vodi koja je za mene veliki izazov jer jos uvijek nisam sve stvari poslozio na svoje mijesto i mislim da se moze dosta bolje loviti samo treba provaliti neke tajne koje svaka voda krije.. Evo i malo slicica sa prijasnjih izlazaka na ovu vodu.

slika

slika

slika
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la Seha » 02 lip 2010, 23:21

Senade rasiri malo ovu stranicu nemogu nam ribe stati ,a da nehvali glava il rep <valjanjeodsmijeha>
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la montana » 03 lip 2010, 03:20

Seha, sad citam ovo tvoje o temperaturi i velicini sarana. Mozda je to razlog sto kad sam ja ljetos pod tvojim nadzorom ganjao, nisam vidio nesto posebno velike. Ona voda je najdublja dva metra, a 3 mjeseca minimalno zaledjena. Jel' saran tada u hibernaciji i sta kad je led po pola metra? Mozda su zato mrsavi i tanki, dok ovi u velikom Michigenskom jezeru lice na one nase?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Mujacic Mirza
Piskaralo
Postovi:246
Pridružen/a:24 lip 2006, 18:05
Lokacija:-Tuzla -
Kontakt:

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la Mujacic Mirza » 03 lip 2010, 10:49

Da bude bistro i akb. imadnes srece pa ulovis kojeg starog danskog lisca.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la Seha » 03 lip 2010, 12:54

montana je napisao/la:Seha, sad citam ovo tvoje o temperaturi i velicini sarana. Mozda je to razlog sto kad sam ja ljetos pod tvojim nadzorom ganjao, nisam vidio nesto posebno velike. Ona voda je najdublja dva metra, a 3 mjeseca minimalno zaledjena. Jel' saran tada u hibernaciji i sta kad je led po pola metra? Mozda su zato mrsavi i tanki, dok ovi u velikom Michigenskom jezeru lice na one nase?
Hvala Mirza.

Monty znas kako. Svaka voda ima neka svoja kruta pravila sto se tice ponasanja i navika riba.
Ako nisi vidio velike nemora da znaci da nisu tu. Moras mjenjati lokacije na kojim lovis kako bi provalio gdje je najveca koncetracija riba jer lokacija riba je pola obavljenog posla.
Isto tako nemora da znaci ni da ima vecih riba zbog hladne klime i nedostatka prirodne hrane na nekim vodama jednostavno jako slabo napreduju i imaju neki limit.
Imao si ono potopljeno stablo koje se obrusilo u vodu ako se nevaram ja bi probao na takvim mjestima ako je dubina i konfiguracija terena ok.Sarani pate za takvim mjestima tu se osjecaju sigurno i jos ako im je u blizini dostupna i klopa i ok temp vode nemaju potrebe za avanturama.
Kod tebe su na toj vodi izgleda vretenci ili ti divlja vrsta sarana oni imaju takvu formu tijela i dosta sporije rastu i manje su kilaze od hibridnih vrsta ljuskavog sarana.
Pod ledom svode aktivnost na najmanju mogucu mjeru ,ali se ipak nastavljaju hraniti ukoliko im je dotupan neki izvor hrane, doduse jako malo i rijetko jer im metabolizam diktira temperatura vode.
Kad se akb vidimo this summer pokazem ti i napravim par sistema objasnim jos neke fore koje ne pisem na forumu jer ga obilaze i mesari. ;)
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la angler » 03 lip 2010, 14:57

Mene ovo interesuje rodjo!
Sarani imaju dnevnu migraciju. Tesko je ovarisati na koncentrisano jato, a da je blizu obale po danu. Obicno se priblize kasno navece. Da li slicne migracija prave tokom dana i po kakvim vremenskim uslovima?

Žiko
Štela
Postovi:69
Pridružen/a:16 pro 2009, 10:42
Lokacija:Ljubljana
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la Žiko » 03 lip 2010, 22:07

Seha,
ovi šarani na slikama su lepi kao san.
A evo kad budeš išo na odmor u Bih, možeš da staneš i kod mene, živim pored avto puta Ljubljana - Zagreb, pa da popijemo kavu i upoznamo se.

biiiiiistro

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la rusko » 04 lip 2010, 04:59

montana je napisao/la: Mozda su zato mrsavi i tanki, dok ovi u velikom Michigenskom jezeru lice na one nase?
angler je napisao/la:Mene ovo interesuje rodjo!
Sarani imaju dnevnu migraciju. Tesko je ovarisati na koncentrisano jato, a da je blizu obale po danu. Obicno se priblize kasno navece. Da li slicne migracija prave tokom dana i po kakvim vremenskim uslovima?
A mene kritikuju sto hocu barem jednom da probam pecati sarana... <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la montana » 04 lip 2010, 19:27

Ti si povodljiv, pa da te ne vrbuju <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la rusko » 04 lip 2010, 20:39

montana je napisao/la:Ti si povodljiv, pa da te ne vrbuju <valjanjeodsmijeha>
Doduse... valja uciti na tudjim greskama... :lol:
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la Seha » 06 lip 2010, 17:21

angler je napisao/la:Mene ovo interesuje rodjo!
Sarani imaju dnevnu migraciju. Tesko je ovarisati na koncentrisano jato, a da je blizu obale po danu. Obicno se priblize kasno navece. Da li slicne migracija prave tokom dana i po kakvim vremenskim uslovima?
Tako je rode mada je tesko izvuci generalni zakljucak za sve vode. Sarani imaju po meni uglavnom kanaliziranu vrstu razmisljanja ako pricamo o navikama koje rijetko mijenjaju svojevoljno.Kad ih promjene razlog za to mogu biti samo pritisak ribolovaca ili zakon prirode (nedostatak hrane zahladjenje) Zavisi koliki je pritisak ribara ,ali onako generalno prilaze oni obale i cesce nego sto mnogi misle. Vremenski uslovi se uz njihove vece migracije uglavnom vezu za rano proljece kad prilaze u plicake kako bi se hranili prirodnom hranom koje se zahvaljujuci toplijoj vodi i jacim prodorom suncevih zraka tu najprije razvije. Nakon tog perioda dolazi im i mrijest ,a nakon njega dolazi topliji dio godine koji otjera ribe u dublju vodu jer tamo imaju vise kisika. To sto si primjetio da kao da cekaju noc i pridju blize obali nije samo zbog straha vec sto se voda malo ohladi a oni znaju da je tu vjetar ili struja nagurala dio klope..Upravo taj vjetar ih definitivno na svakoj vecoj vodi pomjera u pravcu puhanja pa se nekaze dzaba ako lovis novu vodu lovi na pociziji sa vjetrom u lice i uradio si najbolju mogucu stvar da uhvatis sarana. Na rijekama vodena struja preuzima ulogu pomjeranja vode uzrokovanu vjetrom i to su neke stvari gdje covjek samo logicnim pristupom moze izvuci ispravan zakljucak dok je sve ostalo samo nagadjanje ala" vidovita Dzemila. Dole pod vodom je navika svake vrste ribe vezana sa razlogom ! To bi svaki ribar trebao "na vrijeme" da shvati i pokusa da postavi logicnan redoslijed lancanih reakcija koje ce mu kao luvcu na ovu divljac pomoci da ostvari dobre ulove.
Meni je licno saranski ribolov pomogao da istom tom logikom dodjem i do fantasticnih ulova grabljivica i ostalih vrsta ribe. Jesam se raspisao ?"#/(`§½
Moze se o ovome do zore
Žiko je napisao/la:Seha,
ovi šarani na slikama su lepi kao san.
A evo kad budeš išo na odmor u Bih, možeš da staneš i kod mene, živim pored avto puta Ljubljana - Zagreb, pa da popijemo kavu i upoznamo se.

biiiiiistro
Hvala majstore. Evo ovaj zadnji ribolov sam imao jos jednu lijepu ribu u svitanje 2 dan.Nista senzacionalno ,ali kako to kod mene ovdje u Danskoj hoda svaka riba je zasluzena krvlju i znojem (evo me ko Jonny Stulic) <valjanjeodsmijeha>
Sve na vodi ukazuje da lagano ulaze u mrijest jer ih cujem po plicaku u sasi kako se brckaju. Nema ih puno mozda sam bio malo iprevise optimistican za populaciju,al eto ja se nebunim dobro je sta bi da sam na Grenlandu nesmijem ni pomisliti.
Uglavnom super sam se odmorio, planuo od sunca ohladio pivom i uzivao u radjanju novog dana uz kafu i cvrkut pticica. Vodu je lovila jedna jedna ekipa na drugoj strani jezera i nisu imali nijedan potez.
Pored ove ribe vrijeme sam kratio loveci jegulje i stuku bilans 4 jegulje i 2 stukice.

Sibni mi tel na pp. ako budem nekad prolazio tim putem. Ja uglavnom picim Graz - Maribor - Zg pa ti nemogu obecati ,al ako se desi neki prolaz preko Ljubljane javim se definitivno. Bistro

slika

slika
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: prve ribe u 2010

Post Postao/la angler » 06 lip 2010, 21:50

Rodjo hvala na iscrpnom referatu. Znam da sve zavisi od vode do vode kao za sve ribe ali recimo pastrmku znam gdje cu ganjati zavisno od konfiguracije rijeke (citanje) ali me saran uvjek buni jer konfiguraciju jezera ne vidim. Znaci ljeti, osim navece, sarana nema blizu obale. Kakva je situacija poslije kise ili zahladjenja od par dana? Koliko sam primjetio uredno rano ujutro se digne na povrsinu vode i izbacuje, doduse podaleko. Neko zna reci...cisti skrge.

rusko je napisao/la: A mene kritikuju sto hocu barem jednom da probam pecati sarana... <valjanjeodsmijeha>
Moram se malo interesovati ako se gdje nadjem sa ovom rajom da im se pridruzim. Zato i pitam kad se priblizava obali... na duzini snjure :wink:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”