Poribljavanje,pomoć!

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

peky
Početnik
Postovi:16
Pridružen/a:26 ožu 2011, 22:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la peky » 27 ožu 2011, 10:45

Može li se nabavit nekakav pravilnik da se prema tome ravnam?
Najveći šaran ulovljen 12kg, ima i dosta većih šarana ,ali toliko je težak teren da je sreća izvadit većek a da ne uđe u lom!


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la senad » 27 ožu 2011, 11:00

To cemo morati sacekati nekog od kolega koji imaju te pravilnike.
Ja cu sad poslati mail nasem kolegi Admiru iz Banovica da mi posalje njihov sa Ramickog i jezera Brestica.
A to nije problem ni sam da smislis.Znas kako raja love, ako imaju po pet stapova, nejbolje je "sasjeci" na tri.Ako odmah predjes na dva, veci belaj.Mozda je bolje postepeno.Vidi kakva je situacija kod tebe, kakvo je stanje, pa ti napravi.
Ako love svi na kukuruz (ne vjerujem da ima ribara koji love na boile, a i ako ima, malo ih je), ne mozes napisati samo jedna udica.Ako inace koriste uglavnom dvije udice, onda mozes reci "samo jedna".A ako je to 3-4 udice na sistemu, ogranicite na dvije.
U pravilnik obavezno ubaciti i predvidjene kazne (iz Zakona o slatkovodnom ribarstvu) neka se zna koliko ga se moze "rebnuti" ako se ne pridrzava.
Pogledaj pravila po Zakonu:
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /44hrv.htm
i Pravilnik
http://www.podaci.com/_ZAKON_BiH/propis ... -0931.html
i izvuci info koje ti trebaju, a dodajte ono sto mislite da trebate.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

peky
Početnik
Postovi:16
Pridružen/a:26 ožu 2011, 22:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la peky » 27 ožu 2011, 11:15

Mogao bih sam ali lakše će mi puno bit kad bih vidio taj pravilnik,da po njemu pokušam prilagodit!
OK hvala!

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la masterbih » 27 ožu 2011, 14:57

Amur jako brzo raste i treba obratiti paznju i na velicinu:
Prva godina: 80-150g
Druga godina do 1kg
Treca godina cak preko 2,5kg.
Koeficijent-konverzija, tj. kolicina utrosene hrane po kilogramu prirasta mu je 7-10 sto je veoma visoko.
Ne preporucuje se veliko poribljavanje na jezerima koja nisu obrasla visokim vodenim biljkama!
U zavisnosti od nivoa obraslosti poribljava se u kolicini od 30-200 komada po hektaru.
Velicina amura za poribljavanje zavisi od vrste biljaka kojom je obraslo jezero (u i izvan njega).
Ukoliko su u pitanju krupnije biljke poput rogoza, trske itd.. onda se moze poribiti sa krupnijim primjercima iznad 10 kg.
Suprotno tome, ako jezero ima samo meku vodenu floru te je obrastao samo socivicom tad je obavezno poribljavanje sa manjim primjercima (Takodje manji broj) oko 3-7kg.
Ukoliko zelis dobar prirast imaj na umu da saran mora dominirati, tj da ga ima 75-95% u odnosu na amura.
Sve se moze precizno proracunati, ali iziskuje malo vremena i aktivnosti te detaljne informacije..
Ovo sam ti napisao na nevidjeno, a ne mozes pogrijesiti sa tim, sve iznad je rizicno bez dodatnih informacija.
---------------------
Za pravila je lako, samo preuzmi od uspjesnih jezera, ali uzmi naj bolje, nista na nevidjeno.
Pravila moras formulisati na osnovu ribljeg fonda, velicine, cijene dozvola, posjecenosti jezera i mnogo drugih stvari koje ne znamo pa ne mozemo nista konkretno ni reci, ali moje misljenje je da se trebas drzati evropskih pravila uz primjesu domacih na neke stvari.
U svakom slucaju od samog starta moras neke radikalne mjere primjeniti, sve sto duze cekas bit ce gore po tebe i ljude oko tebe, pa ce se svesti ma isti je kao i drugi..
U pocetku naravno nekima nece odgovarati nova pravila itd.. ali vremenom naj kasnije 1-2 godine kad riba poraste i procuje se za ulove tad ce sve sjesti na svoje mjesto 8)

peky
Početnik
Postovi:16
Pridružen/a:26 ožu 2011, 22:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la peky » 28 ožu 2011, 11:59

Zvao sam 5-6 ribogoilišta nigdje amura,zna li neko gdje ga nać?


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la senad » 28 ožu 2011, 12:02

Vidjecemo na Smoluci, Edo je imao nesto, a mozda ima info odakle ga nabaviti (on je ove godine nesto nabavljao iz Srbije).Ja sam (a.b.d.) u srijedu na Smoluci i do nedjelje me nema, a kad se vratim, javim ti.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la Seha » 28 ožu 2011, 12:06

Pozdrav Peky. Koliko je hektara jezero?
Sa ubacivanjem amura trebate paziti da nepreforsirate. U svakom slucaju zabranite izlov amura jedno vrijeme dok se situacija sa travom nedovede pod kontrolu.
Siguran sam da ga imaju na ribnjaku Sanicani. Ako zapne Senade vidi ti sa Edom ima li on kakvu soluciju za amura.
Daj da pomognemo covjeku ovakvih presjednika udruzenja je na prste jedne ruke prebrojati.
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la senad » 28 ožu 2011, 12:52

Sjecas se, Seha, da sam ti hvalio ovo jezero?
Ima ono dobre veličine, ja sam napisao 500x300 metara, ali mislim da je i veće.
http://www.bistrobih.ba/nova/?page_id=11622
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la Seha » 30 ožu 2011, 11:23

Sjecam kako ne. I meni se cini da je malo vece od navedenog.. U svakom slucaju prekrasan ambijent i sigurno voda sa potencijalom ukoliko se bude poribljavalo i cuvalo od krivolova.
slika

peky
Početnik
Postovi:16
Pridružen/a:26 ožu 2011, 22:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la peky » 31 ožu 2011, 21:15

Jezero je cca 70 hektara!
Danas sam bio u komunalnom,vodovodu zato sto su oni zaduženi za tu vodu,problem je što je to akumulacija,pitka voda pa nedaju da se išta događa na tom jezeru bez njihova znanja što je i razumljivo.
Mogao sam ubaciti amura bez njihova znanja ali eto danas sam otišao do njih i objasnio kakva je situacija sa vodom,da je trava izrasla do te mjere da ce jezero za par godina postat močvara,itd.zainteresirali su se za moju ideju da poribimo jezero amurom,ali traže da neko napiše nekakav elaborat o vodi i ribi i da im donesem da je riba zdrava,kome da se obratit za taj elaborat,šta da radim! <12345>

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la masterbih » 31 ožu 2011, 21:23

Koja je to stoka boze moj dragi.
Vjeruj mi da oni veze nemaju ni sta traze, ako imas dijete neko nek ti napise ovako:

Elaborat o "Ime jezera"
- U startu nesto naseres strucno, uzmi neke rijeci latinske, nema veze sta znace u prevodu, bitno je da su samo dugacke Laticiusmongebale Urbanius itd.., a onda dole u dnu dodaj:
Voda je na granici zagadjenja, ako se ne poribi sa Amurom i saranom desit ce se katastrofa i jezero ce biti upropasteno zauvijek jer nakon ovakvog bujanja ciscenje je nemoguce, sto prije treba poduzeti neke korake dok jos ima vode za pice.
A onda malo nasolis kako jedan mali filter kosta oko 200 000 eur i odneses im to.
Vazno da je istampano, pozeljno je ubaciti neki jeb.... font da izgleda zahebano.
Kad to vide, poribice oni odma, nemoras se ti trosit dzabe hahahaha..

P.S Sve ovo je sala naravno, ali vjeruj mi da nije daleko od istine.
Druze pojma oni nemaju niocemu, ni ministri na visokim funkcijama nemaju pojma, a kamol ta boranija..
<valjanjeodsmijeha>

peky
Početnik
Postovi:16
Pridružen/a:26 ožu 2011, 22:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la peky » 31 ožu 2011, 22:04

Ma nemam pojma,moram nešto smislit ili nekom stručnom platit da nešto napiše!

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la Kovach » 31 ožu 2011, 22:58

Peky prijatelju po Zakonu o slatkovodnom ribarstvu samo strucna lica sa Prirodno matematickog fakulteta ili poljoprivrednog fakulteta su nadlezni za takvo nesto. Dakle nesto kao dokumenat odnosno Elaborat o poribljavanju jezera ili ribolovno-gospodarska osnova kako vec da je nazovu. U njoj nece samo biti govora o poribljavanju amurom, nego uopste o flori i fauni, kvalitetu vode, kolicini hrane za ribe itd... Dakle jedino neko , kako ja imam obicaj reci "ciji potpis valja" od struke. Pokusaj kontaktirati Spasojevic Pavla iz Mostara on je ihtiolog pa popricaj sa njim moze li ti on ista pomoci. Sto se tice zdravlja ribe to ces dobiti od ribnjaka uz zapisnik o prijemu ribe. Oni moraju to imati kod sebe.

peky
Početnik
Postovi:16
Pridružen/a:26 ožu 2011, 22:30
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la peky » 31 ožu 2011, 23:34

Možeš li mi nać neki kontakt od Spasojevic Pavla da mu se javim moram to napravit u ovih tjedan dana,našao sam ribu,moram potvrdit što prije!

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Poribljavanje,pomoć!

Post Postao/la Kovach » 01 tra 2011, 15:50

Peky imas privatnu poruku. Tamo ti je trazeni broj


BISTRO!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”