Ribarske dozvole!

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Kovach » 22 sij 2007, 02:20

Ako uzmemo u obzir broj nezaposlenih i onih koji su ostali bez posla zbog lopovske privatizacije onda sva ta matematika pada u vodu. Sendvic 1,5 KM x 3 obroka dnevno x 30 dana x cetiri clana porodice = 540 KM, a neredovna plata 200 do 400 KM. gdje su druge dadzbine struja, voda, itd... Ja radim i primam platu upravo onoliku koliku sam sracunao 540 KM, a ipak izdvojim 100 KM za dozvolu. Pravi madjionicar, prima 540, a potrosi 700 ni sam nezna kako. Nista lakse samo preskocih nekih 66,66 obroka i to je to.Takvih je najvise u ovoj nasoj lijepoj BiH. Nije mnogo za standard kakav je u zemljama EU, ali u BiH ne da je mnogo nego previse. Ali nije bitno, dozvolu ne kupuje ko ima novac nego ko je navikao, odnosno ko voli ovaj sport i nadje nacina da izdvoji 100 KM. Po meni je problem vazenja dozvole mnogo veci od njene cijene ili neka usaglase cijenu sa teritorijom na kojoj vazi.
Sto se tice poribljavanja voda mi bi svakome halalili ovu pomoc elektroprivrede samo da nam vrate Neretvu i u njoj Glavaticu i Mekousnu pastrmku. Ispustanjem Grabovickog jezera mi smo ostali bez 5 vrsta riba i negdje oko 300.000 komada raznih vrsta riba, a ubacuju kao odstetu narednih 5 godina 20.000 potocne pastrmke i 15.000 kalifornijske pastrmke ( u minusu smo 125.000komada). Osim toga sto brane sprijecavaju ribu u njenom putu ka prirodnim mrijestilistima sto je skoro dovelo do nestanka gore navedenih autohtonih vrsta. Mi smo to vec dozivjeli, a cini mi se (daj boze da nisam upravu) da vas to tek ocekuje jer ovima nista nije sveto pa tako ni prirodne ljepote kanjona Rakitnice ili pak Jede i jedine Une. Borba za gornji tok Neretve jos traje, a izgleda da je jos mnogo bitaka pred nama. Zelim vam da i dalje istrajete u borbi sa "neprijateljima prirodnih ljepota" koji buducnost ove zemlje vide u gradnji hidrocentrala, a ne u razvoju turizma i ocuvanju prirodnih ljepota. Imate nasu punu podrsku jer smo mi osjetili koje je to zlo. Srdacan pozdrav !!!


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la senad » 28 sij 2007, 13:26

ZANDER je napisao/la:Pozdrav RIBARI !
100KM : 365 DANA = 0,273KM :!: :!: :!: :shock: :shock: :shock:
Za nase drage penzionere je naravno duplo manje (50:365=0,13KM) :D
Ako je nekom to mnogo po danu,a npr.pakla cigara je 1,2km ili vise onda ne treba nista dalje da govorimo(PROSJEK 2 PAKLE PO DANU). :roll:
Neznam na ovaj gore racun jos nesto smanjiti bilo bi smijesno. :lol:
BISTRO OD ZANDERA! :wink:
Sve je u redu, Zander, da je to tako kako si ti napisao, da je jedini izdatak za dozvolu tih 100KM. U toh 100KM imas predvidjenih cini mi se 40 izlazaka i to nije puno da ona vrijedi na cijeloj teritoriji BiH, medjutim.....procitaj odluku iz Sportsko ribolovnog saveza Republike Srpske a koju sam i ja prenio sa http://www.lipljen.com
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Na osnovu člana 23. stav 1. tačka 7. Statuta Sportsko ribolovnog saveza Republike Srpske, Skupština Sportsko ribolovnog saveza RS-e, na sjednici održanoj dana 23.decembra 2006. godine u Tesliću, donijela je:

O D L U K U o visini članarine i dnevnih dozvola za 2007. godinu
Član 1.
Sportski ribolovci stariji od 15 godina (seniori i omladinci) plaćaju članski doprinos (jedinstvenu godišnju članarinu) 50,00 KM.
Sportski ribolovci do 15 godina (pioniri i pionirke), omladinke i seniorke plaćaju članski doprinos 50% manje, tj. 25,00 KM.
Godišnja revirska dozvola za revire nastanjene cipridnim vrstama ribe iznosi 50,00 KM i 25,00 KM, kao i u prethodnim stavovima za sve sportske ribolovce uz važeću godišnju dozvolu.
Neće se izdavati godišnje dozvole za posebne revire nastanjene salmoidnim vrstama ribe, nego isključivo dnevne dozvole.
Član 2.
Članski doprinos Savezu iznosi 20% tj. 10.00 KM za seniore i omladince, a 5.00 KM za pionire, pionirke, omladinke i seniorke.
Dozvole-članske karte, za obavljanje sportskog ribolova i markice, Društva će trebovati neposredno u Savezu ili putem pošte, a novac uplaćivati na žiro račune Saveza: 562-099-00000118-43 ili 551-001-00003426-33.
Shodno članu 20. stav 2. Zakona o ribarstvu obrazac Dozvola-članskih karata za obavljanje sportskog ribolova na ribolovnim vodama Republike Srpske, propisuje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, a prema saglasnosti štampa Savez, kao i markice.
Dozvole-članske karte Društva će izdavati SAMO ČLANOVIMA sa mjestom prebivališta na području MATIČNOG društva.
Član 3.
Dnevna dozvola na svim ribolovnim vodama i posebnim revirima Republike Srpske nastanjenim sa cipridnim vrstama ribe iznosi , za domaće turiste 20,00 KM, za strane turiste 30,00 KM, za sportske ribolovce Federacije BiH 10,00 KM , a za sportske ribolovce Republike Srpske 10,00KM samo na posebnim revirima.
Dnevne dozvole na svim ribolovnim vodama i posebnim revirima sa nastanjenim salmoidnim vrstama ribe, iznose za domaće turiste 30,00 KM, za strane turiste 50,00KM, za sportske ribolovce Federacije BiH 20,00 KM, a za sportske ribolovce Republike Srpske 20,00 KM samo na posebnim revirima .
Sportsko ribolovna društva koja posjeduju posebne revire obavezna su uplatiti Savezu 10% od prodatih dnevnih dozvola krajem svakog mjeseca, koja bi se upotrebljavala za sportska takmičenja.
Dnevne dozvole za 2007. godinu štampaće Sportsko ribolovni savez Republike Srpske za sva Sportsko ribolovna društva.
Član 4.
Sportsko ribolovna društva, mogu osloboditi pojedine kategorije invalida i penzionere starije od 65 godina plaćanja svog dijela članarine od 50,00 KM, odnosno 20,00 KM, ali su obavezni da plate Savezu 10,00 KM odnosno 5,00 KM.
Član 5.
Ova odluka stupa na snagu danom donošenja, a primjenjivaće se od 01. januara 2007. godine.
PREDSJEDNIK SKUPŠTINE Živković Milovan ,s.r.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Po ovoj odluci, ja i kad kupim "federalnu" godisnju, moram platiti 10 KM za svaki izlazak na ciprinidne , a 20 KM na salmonidne vode koje su u RS-u, a vidis da je striktno boldirano da je ne mogu kupiti npr. u Foči, ako najviše lovim na tim vodama. I da je samo to jedini izdatak, i u federaciji mi ta dozvola ne vazi na svakoj vodi, nego na onim sa kojim uspije predsjednik mog udruzenja naci zajednicki jezik. Mi u Sarajevu nemamo niti jednu čestitu vodu na kojoj mozemo pecati i zavisimo od dobre volje ljudi u udruzenjima koji gazduju vodama, a kojima sarajevski ribari gravitiraju.
Ovi u federaciji dozvole jos nisu ni stampali niti sa vidio da su donijeli kakvu odluku.
Pitam se, koja je svrha Sportsko ribolovnog saveza Bosne i Hercegovine kad jos uvijek svako ima svoj atar i dijeli vode po entitetima, kantonima, opstinama......
Ocito, njima nije stalo da se ovo uredi. Jedan krovni zakon cije bi donosenje oni inicirali (jer to bi im i trebala biti svrha, da urede sve segmente i ujedno ih objedine jer je savez drzavni) i koji bi se jako brzo mogao i donijeti, gdje bi se znalo "ko kosi a ko vodu nosi", sa prijedlozima rigoroznih kazni za svaku vrstu krivolova, zagadjivanja voda i unistavanja flore i faune nasih voda bi sve ovo rijesio.
Po meni, jedina svrha SRS BIH je jos vise sastancenja i dnevnica.
A Udruzenja sute na skupstinama.
E pa neka nam je ovako!!!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 28 sij 2007, 16:20

Misljenja sam da kompletan zakon o slatkovodnom sportskom ribarstvu koji smo naslijedili iz vremena drugova i drugarica treba mjenjati i uskladiti sadasnjoj katastrofalnoj situaciji na vodama sirom BiH.
Sto se tice samih dozvola mislim da bi realna cijena (na standard zivljenja u BiH) bila 50 km ali pod uslovom da tih "mizernih" 40 izlazaka vrijedi na svim otvorenim vodama u BiH. Jebiga kad je ovdje gdje sam godisnja dozvola za sve otvorene vode i more 125 dk ( 30 km ) prosjecna plata 2500 km, i mozes svaki dan picit na vodu.......

Armin je u pravu ako nezaustavimo gradnju brane na Neretvi doce red i na Unu Sanu Vrbas i ostale BiH ljepotice..... Potpisite peticiju to je najmanje sto mozemo uraditi za Neretvu!

http://www.zeleni-neretva.ba/


Popizdim i na samu pomisao ...... LOPOVI MAMU LI ........ ....... ............ ...................... .. ............... . . ......................... !
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Kovach » 29 sij 2007, 02:08

Seha jarane potpuno si u pravu sto se tice cijene dozvola, a i Zakona. Predlagac Zakona je vise vodio racuna o cijeni dozvola nego na kojem podrucju vrijedi i kako ce poostriti kazne za prekrsioce, pa je tako na nasu zalost za onoga ko vadi sljunak, panjeve i sl. u rijecnim tokovima kazna 2.000 do 5.000 KM. Mi ovdje imamo dva zagadjivaca od kojih jedan ima separaciju sljunka i otpadne vode "gura" u nasu Doljanku koja je poseban revir i prirodno mrijestiliste potocne pastrmke, a drugi ima kamenorezacku radnju i radi to isto. kad se njih dvojica udruze nasa Doljanka tece siva. Mislim da je smjesno da se takvi ljudi kazne sa 5.000 KM, a naprave neprocjenjivu stetu. Stanje na vodama je katastrofalno upravo iz razloga sto mi nismo slozni i jos se drzimo one "sta me briga ne diraju mene". Ako ovako nastavimo mislim da ce vrlo brzo "zaigrati mecka" pred svacijim vratima (mislim na udruzenja) jer su gospodi porasli apetiti, jedna po jedna glupost im prolazi, a mi sutimo i za kratko vrijeme im necemo moci "ni pera odbiti". Evo do koje mjere ti bolesni umovi mogu ici i koja im sve glupost moze pasti naum. Ovih dana cujem pricu da neki tamo "PAMETNJAKOVICI" razmisljaju da tok rijeke Doljanke okrenu negdje na Risovac (plato Parka prirode "BLIDINJE") i da sadasnji kanjon ostane suh, odnosno da kanalizaciju sa tog podrucja upute tim sadasnjim kanjonom kako kazu nakon nekih preciscaca. Informaciju jos nisam provjerio, ali koliko je sutra trazim informaciju od nadleznih u Opstini, a ako bude tacno nek nam je Bog na pomoci. Mislim da je ovakvom stanju u dobroj mjeri kriv i SRS F BiH, a bogami i SRS BIH iz razloga sto oni nisu ni u jednom slucaju pokusali dici svoj glas i traziti pomoc od ljudi koji mogu pomoci i koji su u vlasti. Ovako ispade mi "obicni ljudi" se bunimo, oni koji mogu uciniti nesto sute, a sutnja je znak odobravanja.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 29 sij 2007, 11:36

Armine prijatelju situacija u SRSBIH je indenticna Fudbalskom savezu..Boli njih sto ih niko nece i sto znaju da rade naopako mi smo sportski ribolovci neorganizovani totalno..Vidis kako su BiH Fanaticosi polako ali sigurno poceli da sutaju majmune iz Fudbalskog saveza..Nista to nije doslo preko noci samo rad , organizacija i iznositi cinjenice u medije.Braca Tuzlancic su prvi otvoreno progovorili za Bistro BiH na Hayatu o SRS BIH i zato im je jedno veliko hvala u moje ime. Razocarao sam se sto saransku ligu vode ljudi koji pojma nemaju o toj disciplini i koji se nelibe reci ma jebem ja ovu opremu sarana je merak na plovak loviti.O prodaji ulovljene ribe iz satora u sator da i negovorim sve je tolerisano od strane tog istog saveza. Rekao sam sebi dok su ovi na tim pozicijama ja se vise necu takmiciti jer poznavajuci samog sebe i svoju agresivnost hmmmmm..Zato lozim ove takmicare da jednostavno bojkotuju sva dalja takmicenja dok na funkcije u savezu nedodju ljudi koji vole ovaj sport i koji ce se boriti za ocuvanje nasih rijeke i jezera.
Ovo je super sto se pocelo pricati o problemima u savezu i misljenja sam da na ovome netreba stati.Kontaktirajte lokalna i bratska udruzenja SR i pokrenite lavinu, nek lokalna udruzenja iskazu nepovjerenje savezu natovariti im poreznu inspekciju ,i sve ostale institucije na vrat.
Armine ima jos rijeka koje su podijelile sudbinu Doljanke a bude li se slijegalo ramenima jezera Prohosko, Boracko Modrac itd. ce biti naj toksicnije vode u Evropi zahvaljujuci nesredjenoj infrastrukturi pored jezera.. Jebi ga nema veze nek bar po tome budemo prvi u Evropi jebes turizam cistu vodu i obale , daj nam drvece uz rijeku okiceno ambalazom , rijeke pune sporeta skoljki od automobila da jedemo te toksicne ribe i rahat pijemo asik hladnu zatrovanu vodu ....

Nedajmo im da nam uzmu ono sto je nase !
slika


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Kovach » 30 sij 2007, 01:05

Izvinjavam se Senadu sto mu Seha i ja pravimo nered na forumu, ipak je ovo bilo za temu SRS F BiH, a ovdje je polemika o dozvolama, ali otelo se. Ipak i nismo toliko fulili jer svi ovi problemi sa dozvolama i njihovim vazenjem ( hocu reci ne vazenjem) na pojedinim terenima kao i ovo o cemu nas dvojica muhabetimo pocinju od SRS F BiH, odnosno SRS BiH. Slazem se da treba bojkotovati takmicenja i sve ostalo u organizaciji Saveza sve do trenutka dok ne pocnu raditi kako treba i ne cjenili neciji trud. Treba jednom da shvate da postoje kako bi zastupali nase interese, zajedno sa nama zastitili cistocu i ljepotu nasih voda i u njima nase ribe. Problem krivicnog djela "Protuzakonit ribolov" propisanog clanom 320. KZ F BIH tesko ce rijesiti sama Udruzenja, a prisutan je na svim vodama samo u drugom obliku. Negdje su to mreze, negdje podvodne puske ili el. energija, a rjedje i eksploziv. Vrijeme tece i ako zajedno sa policijom, sudovima, tuzilastvom i inspekcijama, kriminalcima ne stanemo u kraj, bojim se da ce nam biti skupa dozvola i 10 KM jer nece biti ribe. Mislim da bi Savez trebao animirati sve navedene institucije da nam pruze maksimalnu podrsku. Upravo zato je cijena dozvole preskupa kada pogledamo sta mozemo ponuditi ribolovcima za 100 KM.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 30 sij 2007, 15:37

Armine prijatelju i Senad je uvjeren sam za zdravu diskusiju..
Sad sto sam ja iprevise temperementan to je druga tema :twisted: .
Cijena dozvola je samo kap vode na vrelo ulje koje Savez Sportskih Ribolovaca servira ribarima (a njihova predjela i ostale idiotsko gurmanske poslastice smo tek tako usput pomenuli da se zna jasno i glasno da ima neko kome smeta njihova ravnodusnost za sve sto se radi na vodama i kancelarijama). Meni nije problem platiti ali suosjecam sa ljudima koji imaju mala ili nikakva primanja i sto ce imati opravdan razlog da ilegalno love i tako postanu krivolovci .
I na kraju krajeva sta se nudi za tih 100 km ?
Opustosene vode, neemancipovani ribocuvari (cast izuzetcima),obale pune smeca itd. zakone koji su za kameno doba.....
slika

goran
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:16 sij 2007, 18:54
Lokacija:PRIJEDOR
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

sramota

Post Postao/la goran » 30 sij 2007, 17:39

Vidim vodi se polemika oko ribolovackih dozvola.Kako rece jedan kolega i treba da nam je ovako.A zasto ?Pa recimo ima jedno ribolovacko drustvo u mojoj blizini u Novom koje ima nekakav takozvani revir u kojem naplacuje ribolov 10 km a nemaju nikakvo odobrenje ni od saveza ni od vodoprivrede RS a znamo da je dozvola u RS jedinstvena na svim vodama.U tom reviru se vrsi nevjerovatan izlov ribe a nedavno je bila i tv Hajat i snimila rzv revir u pozitivniom smislu.Na sve ovo se oglusuje Savez RS.Pa sad vidite i da kod nas u RS ne cvjetaju ruze.PS.taj dio rijeke Sane je ujedno i mjesto gdje izlazi i gradska kanalizacija . :?: :?: :?:
pikaso

dj Z
Početnik
Postovi:2
Pridružen/a:04 pro 2006, 19:09
Lokacija:srebrenik
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

problemi oko dozvila za pecanje

Post Postao/la dj Z » 04 vel 2007, 20:59

kako je moguće da sa dozvolom iz jednog grada ne možeš pecati u drugom gradu istog kantona a kamoli da pecaš u drugom kantonu?

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Kovach » 04 vel 2007, 21:17

Prijatelju sve je moguce sem drvenog sporeta na cvrsto gorivo ( a i to je moguce samo za jednokratnu upotrebu). :wink: Mozda ce ti neke stvari biti jasnije ako pogledas komentare na Senadovu temu o ribarskim dozvolama i "Vilenjakovu" Sportsko ribolovni savez F BiH .

BISTRO!!

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav.

Post Postao/la senad » 05 vel 2007, 20:40

Pozdrav Gorane.
Pretpostavljam da i u SRS RS ima problema, ali informacije koje inače dolaze od bilo kojeg Saveza nisi ni na onu "pipetu". I ako neko nešto zna, to je iz reona u kojem živi, i tek ovim diskusijama na forumu spoznajem koliko smo ustvari neinformisani. Razlog tome je što je ribolov na margini i od nas samih, isti ti savezi rijetko kad, da ne kažem nikad, ne šalju vijesti o dešavanjima, a ako nekad i izadje neka vijest, najvjerovatije je taj novinar koji je napisao povezan sa nekim ko je na tom dogadjaju, manifestaciji ili takmičenju, učestvovao. Primjer koji meni nije jasan je: ako postoji sportski ribolov i ako je to svugdje u svijetu sport, zašto vijesti sa sportskih takmičenja u ribolovu ne izlaze na stranicama koje su rezervisane za sport, nego se u dnevnim novinama prave posebne rubrike, ili to bude u nekoj usputnoj temi kratko zabilježeno. Zato se ne treba cuditi problemima na koje nailaze takmičari u pronalasku sponzora.Jedini zaključak koji mogu izvesti iz ovog indolentnog ponašanja funkcionera Saveza spram medija i slanja informacija može biti ona "sto se manje zna - vise prostora za mahinacije i malverzacije"
Da se vratim na tvoj post. Ti si naveo jednu vodu, jedan primjer i mozda ima negdje jos neki sporadicni, ali u FBiH je ta razjedinjenost, samovolja i neorganizovanost po meni izrazenija.Kao, postoji jedinstvena dozvola za cijelu Federaciju, a ne mozes pecati sa njom na cijeloj Federaciji jer neka Udruzenja jednostavno ne priznaju istu i na "njihovim" (na žalost, oni ovo poimaju bez navodnika) vodama moraš doplatiti 5-10 km. Znam da se ni Udruženja u RS ne sprovode odluke SRS RS, nedavno sam bio svjedokom da su ribari sa područja FBiH kupili dozvole od Udruženja sa sjedištem u RS, mada je donešena Odluka da se to ne smije raditi. Globalno, stanje je katastrofa, primjera je bezbroj i od nas ovo malo na forumu ima i previše primjera, šta bi tek bilo da više ribara ima kompjutere i pristup internetu.Ali, po meni, krivi smo mi, jer uvijek na neka mjesta gdje se odlucuje, gdje se treba raditi za dobrobit svih, dodju neki koji u većini slučajeva gledaju sebe i samo sebe.
Hebi ga, Gorane, zasto bih ja sad donio bitnu Odluku, sredio situaciju i imao manje sastanaka Inicijatvnih, Upravnih, Nadzornih Odbora, Skupstina, Komisija.........a dnevnica od 150 do 200 KM.
Lijepo to Djole opjeva: Krivi smo mi......
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

candr BN
Piskaralo
Postovi:213
Pridružen/a:27 srp 2006, 18:52
Lokacija:Bijeljina
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la candr BN » 06 vel 2007, 10:24

U RS nije dozvoljeno da neko ko nije sa teritorije te opstine vadi dozvolu u toj opstini.Medjutim,ni jedno SRD nece odbiti kad neko hoce da uplati godisnju dozvolu kod njih.Onda se desi da neko ko stalno pravi .ranja na vodi dobije ,recimo,godinu dana zabrane ribolova(mada se u mom udruzenju to nije jos desilo iako ima ..anja ihaa) najnormalnije ode u susjedno udruzenje,izvadi dozvolu koja vazi u cijeloj RS i nikom nista.

goran
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:16 sij 2007, 18:54
Lokacija:PRIJEDOR
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

napokon

Post Postao/la goran » 06 vel 2007, 17:30

Kolege ribolovci drago mi je sto je jos neko spoznao probleme oko dvojnih tj.trojnih dozvola.Kako vidim i u drugim udruzenjima su isti problemi.Ribolovacka udruzenja bi trebala da uvedu nekakve kriterijume za primanje clanstva,tako se nebi desilo kao u Novskom drustvu da im se uclani desetine najveceg ribolovackog olosa iz Prijedora a oni to smatraju porastom clanstva.
pikaso

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Kovach » 07 vel 2007, 01:01

Senade sto se tice vazenja dozvola na terioriji F BiH nisu kriva Udruzenja nego zakonodavac. U Zakonu jasno soji "Korisnik ribolovnog područja može prodavati dozvole:
1.samo za ribolovno područje ili ribolovnu zonu za koju je dobio ribolovno pravo;
2.samo ribičima sa položenim ribičkim ispitom;
3.ribičima stranim državljanima bez položenog ribičkog ispita.
Dozvola koja je potvrđena od korisnika ribolovnog područja vrijedi samo na ribolovnom području ili ribolovnoj zoni za koju je korisnik dobio ribolovno pravo.
Izuzetno od odredaba stava 4. ovog člana korisnici ribolovnog prava mogu međusobno ugovoriti pravo reciprociteta ribolova na ribolovnom području ili u ribolovnoj zoni, za koju su dobili ribolovno pravo, ako je to u skladu sa ribarskim osnovama za ta ribolovna područja ili te ribolovne zone, ali takvo pravo reciprocitetnog ribolova mora biti naznačeno u dozvoli."

Dakle, zakonodavac nije odredio na kojoj teritoriji vrijedi dozvola, ali je sebi uzeo za pravo da odredi cijenu dozvola. Da je u Zakonu navedeno da ista vrijedi na teritoriji Federacije vjerujem da bi vecina Udruzenja to postovala. Ali, namece se drugi problem a to je kako rjesiti troskove poribljavanja i ribocuvarske sluzbe koje pojedina Udruzenja imaju. A i to se moglo rijesiti na taj nacin da Udruzenja koja te troskove nemaju uplacuju godisnje odredjena sredstva koja bi se kasnije podjelila Udruzenjima koja imaju troskove poribljavanja i ribocuvarske sluzbe ili na neki drugi nacin nije bitno. Ovdje se radi o nezainteresovanosti da se taj problem rijesi.

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 07 vel 2007, 01:35

Bistro ribari
Sve polako pocinje liciti na , jedno udruzenje jedna firma i tu je kraj price
BISTRO od DIVERA sa JEDNE JEDINE 8)

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”