C&R DA ili ne

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la angler » 04 vel 2011, 03:52

Volim ribu jesti ali jos u zivotu nisam pojeo ulovljenog lipljena...jednostavno mi zao tu ribu u tavu staviti. Nije lipljen za tave kao ni lijepa potocara sa prekrasnim pjegama. Nije ni veliki smudj koji "puca od zdravlja", ni mali saran...jazuk... lisac kapitalac...dovoljna je nagrada takvog lisca prevariti. Zar je "kraljica bukova" ili "riba 1000 zabacaja" riba za tave. Pred nju treba kleknuti, pokloniti se i poljubiti, kao vitez...kako dolikuje jednoj kraljici. Glavatica, mekousna...haram...nisu one Feniks da niknu iz pepela!


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la montana » 04 vel 2011, 05:14

Bravo i jedan i drugi. malo da nadodam na Senadove prijedloge. Prvo podrzavam ogranicenja izlazaka ljudima pored vode, jer i ja sam jedan od njih. Isto tako trazim da se dozvoli kupovina novih 40 talona kad ispucam prethodne, jer neznam sta bih radio pored vode a ne mogu zabaciti. Meni se cini jedna dobra stvar bi bila da se promovira C&R tako sto njima moze dozvola kostati pola cijene. Razlog je jednostavan, ljudi ne prave stetu ribljem fondu i ne nose ribu po talonu. Naravno ako ispucaju recimo 40 neka kupe novu i obavezno nosenje oznake C&R da se sprijece malverzacije i naglo mijenjanje opredjeljenja. Ili obje i C&R i sa ulovom. Pa ako su taj dan dosli po ulov neka ispune odgovarajuci talon, ako su C&R onda to i napisu unaprijed. Recimo ja volim otici nekoliko dana u ribu. Prvih par dana mi riba ne treba jer ponio hrane za kampovanje. Kad podjem kuci volim ponijeti starcima da se pocaste, tako da bi sa ovom varjantom imao mogucnost da dam pismenu izjavu o nacinu ulova (odabir popunjenog talona), koja se (nedaj Boze) moze koristiti kao dokaz da sam prekrsio pravilo.

Reviri... tema za diskusiju. Reviri sa autohtonim vrstama ili kapitalcima autohtonih OK. Reviri za zgrtanje para na ribnjackoj ribi uz jos C&R da gazda slucajno ne moradne nabaviti jos ribe... zalosno, posebito jer se sve odvija na nasim vodama koje su samo date na upravljanje udruzenjima, a ne na preprodaju.

Da se vratim na temu, C&R za ugrozene vrste i kapitalce koji su izvor mladji i ustede para za poribljavanje. Jos bih opisao jedno pravilo iz Montane, posto tu najcesce lovim. Prenamnozavanje zlatovcice i "white fisha" u zonama gdje zivi ugrozena vrsta Arktickog lipljena i Bull trouta dovelo je do odluke o odstupanju od osnovnih regulacija (5 salmonida dnevno u sezoni). Naime dokazano je da ove dvije vrste predstavljaju nepotrebnu opasnost po ikru i mladj lipljena i bull trouta, zlatovcica se cak i kriza sa bull troutom i proizvodi neplodnu mladj, kao i konkurencija za hranu i staniste, tako da se uvelo vanredno pravilo koje se revidira svake sezone, a to je da nema kraja sezone za zlatovcicu i white fish, dnevno 20 zlatovcica bilo koje velicine i 100 white fisha, na vjestacke mamce uz obavezan C&R na druge salmonide. Zvuci komplikovano, ali u prijevodu: Ribolov cijele godine, C&R na sve osim ove dvije kojih mozes ponijeti haman koliko i uhvatis, a uz sve to si ucinio nesto dobro za ugrozene vrste!

Eh zaboravih komentar na Savez i dugovanja prema njima. Kad je ovoliki dug, mogu zamisliti koliko su do sad naplatili i sta se radi sa tom lovom. Stanovista sam da savez nema pravo uzimati pare od mene rekreativca (nisam sportski) ribara, jer se ne takmicim i dajem pare za dozvolu udruzenjima za poribljavanje i cuvanje ribe. Udruzenja nemaju para za koncesije i propadaju financijski (pogledajte Konjicko i druga), a savez kao Microsoft. Mislim da kad bih mogao birati, biram da propadne savez i sva takmicenja, ali da se voda i riba ocuva.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la rusko » 04 vel 2011, 07:37

Ja C&R vidim kao neku vrstu fair play-a prema ribama, posebno kapitalkama... Ne vjerujem da ce se samo pomocu C&R uspjeti povecati riblji fond ili fond neke vrste. C&R moze pomoci odrzavanju ribljeg fonda, ali u jako maloj mjeri moze pomoci povecanju istog ako se ne kombinuje sa drugim mjerama... (postoje studije uradjene u Svedskoj i Norveskoj koje su pokazale da se brojno stanje riba ne mijenja drasticno, medjutim broj kapitalaca raste).

Priroda riblji fond regulise u odnosu na kvalitetu rijeke (cistoca, obilje hrane, temperatura itd...) i okolnih faktora (zagadjenja, grabljivica, krivolovaca...). Jedini nacin trajnog i prirodnog povecanja ribljeg fonda je povecanje kvalitete vode (i sakacenje krivolovaca), tj.odnosa u biosistemu. Drugim rijecima, to sto su krivolovci reducirali se nece vratiti nazad tako sto cemo mi drugi samo C&R pecati, potrebna je kombinacija C&R i dobrog i dugorocnog rada na kvaliteti vode (i naravno drzavnih procesa koji ce regulisati krivolov).

Zasto ne bismo radili kao lovci, koji procijene brojno stanje divljaci pa odrede kvotu... lako je u rijeci prebrojati ribe (lakse nego lovcima srndace po sumama)... i onda se odredi kvota po brojnom stanju... kad se kvota nadmasi - minirati obalu ili pustiti jedno krdo amstafa da to cuvaju... na taj nacin bi se imao uvid u kolicini ribe, ljudi (posteni) bi mozda pazili da ne ispucaju kvotu prije kraja sezone, pa zato poceli pecati na C&R... (na cemu nam lovci zavide :grin: )

Kapitalne primjerke markirati i one koji ih ulove, puste i dokumentuju nagraditi sa npr. besplatnom dozvolom kada istu ribu sljedeci ribolovac ulovi i dokumentuje...

Kvota se moze pratiti konstantnim prebrojavanjem ribe, tako da i ako se pojave krivolovci i opustose rijeku za dva dana, treci se uvodi zabrana, time bi povukli normalnu raju da malo vise reaguje na krivolov jer oni ostadose bez mogucnosti za pecanje...

Evo jednog primjera kako se napravi mogucnost bolenu da prodje jedan vodopad i da se prosiri, usput se mjeri koliko ribe prodje uz pomoc jednostavnih fotocelija:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=L99Zz--dzUE[/youtube]
slika slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la kenan_sa » 04 vel 2011, 13:15

Slazem se sa senadovim drugim djelom texta... Sto se tice cijena godisnjih dozvola na ovakom vaktu kad je 1 hljeb preko marke i kg. secera 2 km a prosjek plate kod srednje klase stanovnistva oko 450-500 km kako onda platiti godisnju dozvolu 100 km a 90% nas je u kojekakvim kreditima. ljudi moji dobro znate koliko udruzenja imaju clanova koja prodaju dozvole a kojima je cijena 100 km. Nevjerujem da godisnje prodaju vise od 20-ak dozvola. Prije 5-6 god. Dok je cijena bila 50 km sjecate li se koliko je ribara bivalo na vodama i koliko se tad dozvola prodavalo. Kako moj otac rece jel npr kad sarajevo ili zeljo igraju utakmicu, dal stadion ima vise od 200 navijaca na kojem je karta 10-20 km. A kad je karta 3-5 km jel na stadionu ima i po nekoliko hiljada navijaca. Dobro se sjecam nekadasnjih ribarskih vozova u 02:05h uvecer iz sarajeva, i ti su vozovi znali biti krcati ribarima. Nerjetko sam stajao u vozu do celebica jer nisam imao mjesta za sjesti. A sto. Tad je cjena bila kao sad nekih 40-50 km. Poslje rata. Dozvola kad se uvela kostala je 50 km. i tada su vode bile pune ribara a bilo je i ribe dosta jer se mogao nmiriti izlovljeni fond prodajom mnogobrojnih dozvola. A danas kad je dozvola 100 km. Nema ribe u vodama. Nema ribara na vodama razrijedili se totalno. krivolova i krivolovaca pun klinac. Udruzenja propadaju zbog velikih dugova. A zasto su u dugovima. Mislim da danas cijena godisnje dozvole nemoze biti veca od 50 km, a dnevna od 5 km. Opet kazem jedan hljeb danas kosta preko 1 km, a kg secera nam je 2 km. da ne nabrajam vise.
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la zlaja » 04 vel 2011, 18:05

Bravo Keno,realno si napisao stanje u kojem se nalazimo i ja sam pokušao u svom postu na ovu temu isto,trebamo pisati realnu sliku stanja,e sad zamisli kad je banda preuzela firme i otpustila radnike pa nemaju ni tu plaću koju si spomenuo pa ti tom tipu koji u napecanoj ribi vidi hranu ili izvor zarade ili mjenjaža za dvije kutije drine,ja ih viđam kako sa najlonskim kesama punih očišćenog škobalja traže mušteriju i ne mogu da ih osudim,jednostavno ne mogu a znam da im je to pogrešan put znam da su ogorčeni i prosto rečeno sjebani pa traže neke pogrešne puteve preživljavanja .......ma jebiga pusti tuđu muku, <orkestar_ciganski> sviraj nešto veselo...raja hoće veselo


candr BN
Piskaralo
Postovi:213
Pridružen/a:27 srp 2006, 18:52
Lokacija:Bijeljina
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la candr BN » 04 vel 2011, 19:52

Uz duzno postovanje i saosjecanje sa siromasnima,koji najvecim dijelom nisu siromasni svojom krivicom,sta mislite da krenu u tako masovan krivolov divljaci!Npr,da ubiju srndaca ili ne daj Boze srnu.O jelenu i kosuti da ne govorim.Ehheej,kolko tu ima mesa da se pojede,a tek kad se proda pa pretvori u piletinu,prasetinu,junetinu...Bar oruzja u Bosni ima.Ne treba ulagati ni 10km kod Kineza za pribor.
Nece!Ne smiju!Zasto?Zato sto ce za Srndaca da dobije kaznu 4000km(tako je bar u RS),a za srnu ili kosutu ce da ode u zatvor.A zasto?Zato sto je u glavama nasih ljudi da je lov za mlade i bogate a ribolov za penzionere i sirotinju!
Znaci u startu vecina(od zakonodavaca do nas smrtnika) misli ko j..e ribu i ribolovce.A zasto tako misle?Zato sto 80% lovaca kupi lovacko odijelo,cizme,prsluk,sesir... i gleda da ujutro krene cist u lav,a 80% ribolovaca (cak i oni extremno bogati) kad krenu u ribolov obuku se kao najgori odrpanci i klosari i cini mi se kao da se takmice koji ce vise da se unakazi!Obavezna kombinacija odrpanog,plavog donjeg dijela trenerke i starih cipela,obavezno bez pertli ili u boljem slucaju plavo radno odijelo-komplet-blatnjavo od glave do pete.Tako izgleda prosjecan ribolovac kod nas!Nikakvo cudo nije sto nas niko ne shvata ozbiljno!
Zasto bi pecanje bilo "socijalna disciplina"?Jesul' rijeke i jezera krivi sto penzioneri i radnici ne mogu da vade dozvole?
Koliko nas ima koje su roditelji do prije 20ak godina svake godine vodili na more,planinu...na odmor?A koliko nas ima sad koji to mozemo priustiti svojoj djeci?Pa nije more krivo za to.
Svi mi koji smo SPORTSKI ribolovci znamo da je pecanje jako skup hobi.Mozemo li svi sebi da priustimo da nam djeca idu u skolu tenisa?Jahanja?Strlicarstva?Golfa?Skijanja?Pa zasto onda svi mogu biti ribolovci?
Da ne bude da sam odlutao od teme.Uz malo izmjene zakona o slatkovodnom ribarstvu nama C&R ne treba nametati.Ko hoce naka pusta,a ostali,molim drzite se zakona.Svakako bi za mladicu i lipljena uveo 100% C&R(bar odredjeni broj godina),a ostalo-talon,ribolovacki dnevnik...ili vec kako hoces i drzi se toga.Ukoliko neko prekrsi dozvoljeni broj i velicinu ulovljenih riba oduzme mu se dozvola na 3 godine,recimo, ili neka plati 5000km.Izvol'te,krsite zakon!

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la masterbih » 04 vel 2011, 20:56

Svako ima pametnih, uzivam citajuci..

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la zlaja » 04 vel 2011, 21:55

Druže candr BN hajmo se boriti kroz ug. Bistro BIH da se donesu te izmjene zakona,hajmo svi realno učestovati u krojenju savremeni zakonski akata o sportskom ribolovu kroz naš ug i sve opštinske ug i delegate koji idu na glavne sjednice u Sarajevu i Banjaluci,hajmo ba nešto napraviti u stvarnom vremenu
Ja okupljam grupu volontera i izlazimo u smjenama da čuvamo mladicu u zabrani,u početku prije dvije sedmice sam bio malo skeptičan jer mi se javilo samo dva čovjeka da mi pomognu,već nas u roku 15 dana ima 8 i danas mi čovjek iz ug. poslao po Zoki još dvojicu prijavljeni i njihove brojeve telefona znači već nas ima 10,hoću reći ide to samo treba malo zapet...

candr BN
Piskaralo
Postovi:213
Pridružen/a:27 srp 2006, 18:52
Lokacija:Bijeljina
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la candr BN » 04 vel 2011, 23:11

Svaka cast!Skidam vam kapu!
Sto se tice izmjene zakona,ako mogu pomoci,a cisto sumnjam,tu sam.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Kovach » 05 vel 2011, 02:12

Ja se u dobroj mjeri slazem sa zadnjim komentarima. Svi smo mi u pravu, ali ovaj post kolege "candr BN mi se svidja iz razloga sto svi nesto hoce socijalu preko nas ribara, a ostale niko niti gleda niti smije ni pogledati. Tako je od inspekcija, policije, sudova ... Svi mi znamo da je 100 KM puno za dozvolu u ovakvom vaktu, prvom meni pa i 90% ribara, ali tako je i sta se moze. Ja sam za zlajin prijedlog da se brate ujedinimo u borbi protiv ovako loseg stanja u ribolovu uopste. Da pokrenemo inicijativu u preko ovog naseg udruzenja "Bistro" pokusamo nesto uraditi. Dosta vise sutnje i klimanja glavom.

Hajd`mo ih rusit !! <flag>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la rusko » 05 vel 2011, 09:19

To "Hajmo ih rusit" se najbolje radi na izborima, a svjesni smo rezultata nedavnog "rusenja" nakon kojeg se mozemo samo pitati koga sad da rusimo jer vlasti nema, a oni koje smo prije izbora svi jednoglasno htjeli rusiti su opet dobili sve moguce glasove... tako da od toga nafake nema...

Svjez primjer - Kovach je pokrenuo odlicnu i pametnu stvar pa sastavio dobro pismo ali jos valjamo palceve i cekamo kome da ga posaljemo, jer jednostavno nema kome...

Ja predlazem da mi iskoristimo anarhiju, da preuzmemo vlast nad onim sto je nase... Jednostavno uvedemo pravila mafije na vodi (sad namjerno malo preuvelicavam) - napravimo ekipe koje vole svoje vode, koje ce okupirati svoje rijeke, bojkotovati Savez, pozatvarati revire, blokirati ribnjake i uvesti zestoke kazne krivolovcima u stilu ako ne plati masnu kintu neka bira koljeno... s ciljem da probudimo javnu svijest...

Mozda tako pomognemo i u politici jer ako oni izglasani vide da ce im neko uzeti ono za sta se bore, mozda se prije dogovore pa uspostave vlast...

Eh, tako se ja malo zezam sa ekstremnim pogledom na sve to, mislim da bi se morala napraviti neka vrsta "pobune"... koja ce probuditi javnost... ALI mi Bosanke i Hercegovke nemamo m*da za to... (ovih dana zalim sto nisam Tunizan ili Egipcanin) i od toga nikad nece nista biti, mi cemo nastaviti kukati i tiho patiti dok nam jedna po jedna voljena stvar propada. Propadaju nam djeca pa sutimo i opet glasamo za krivce... no way da ce se neko pokrenuti da nesto zaustavi...

Zato, hajmo mi o C&R... jer u ovoj prici smo mentalno Catch, a piskaranje po forumu bez kvalitetne akcije nam je nista drugo nego mentalni Release....

Hajmo se srusit! (al' gledajmo da bude na mehko)
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la zlaja » 05 vel 2011, 15:47

Rusko i ja sam isto radikalno razmišljao,nedavno je idiot sa kanticom kedera trebio mladuljke,naš razuman čovjek je to ugledao i šutnuo kanticu a ovaj debil je izvukao pištolj na njega,sada bi trebalo ribočuvara naouražat i obučit da bude kao američki specijalac da bi usješno obavio misiju a da ostane živ...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Seha » 05 vel 2011, 16:16

Kao prvo volju za ocuvanjem ribljeg fonda treba da pokaze udruzenje jer savez nemrda uhom na sve ove probleme. Ukoliko u udruzenju koje gazduje vodom nepostoji volja zelja za zastitom ribe sve je to pisi propalo u samom startu. Ako u udruzenju ima volje oni takvi kao institucija imaju pravo zahtijevati policijsku zastitu cuvara zbog postojeceg rizika po zivote istih. (eto zlaja je naveo primjer vadjenja pistolja). Po meni cuvar treba kad primjeti krivolov da javi to muriji koji sa njim silaze na lice mijesta hapse naprave zapisnik oduzmu pribor i vozdra. Nakon toga sud treba da odradi svoj dio posla.. Problem je kod nas sto su institucije zakazale. Ja sam licno najvise ogorcen na savez kome je takmicenje glavna furka. Nek ima kedera da se boduju gram poen njima super.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la montana » 05 vel 2011, 16:54

Za C&R smo rekli dosta, svi smo spremni da ga i primjenjujemo, barem za ugrozene vrste i kapitalce (na papiru). Ipak mi se cini da nas je strah da ne ispadnemo jedini, dok drugi trijebe zakonito ili ne. Jednom smo lovili na Neretvi (gornji tok). Covjek koji je bio na tapeti svih ribolovackih foruma zato sto ne prakticira C&R je bio sa nama i primjetismo trojicu krivolovaca koji su lovili na "baje" sa druge strane. Ovaj covjek koga su ljudi popljuvali zato sto uzima ribe u mjeri je uzeo stap, promijenio spulu sa debelom mladicarskom spagom i stavio veeeeliku trokuku sa kliznim olovom. Pitam sta radis? Veli gledaj! Prebacio je preko 3 dubinski zabacene strune i povukao jako da su stapovi odletili u vodu. Tada je presjekao svoju spagu i ponovo namjestao prvobitni sistem. Naravno krivolovci su se poceli dernjati, psovati i prijetiti, ali je covjek samo pokazao pistolj i sve se zavrsilo tihim (u sebi) psovkama krivolovaca. Jesu li plivali za priborom nismo gledali.

Odavno mi se mota ideja da kontaktiramo SWAT policijsku jedinicu, koji ionako vjezbaju uprazno, da povremeno i bez najave naprave pokaznu vjezbu tako sto ce napraviti neki desant na slucajno odabranu rijeku, pohapsiti krivolovce, navuci vrece na glavu i odvesti u svoju bazu i napisati im prijave. Kad skontaju sav belaj kroz koji su prosli, te da im je oprema ostala kraj vode i da je parkiranu auto odvukao "pauk" pa jos treba platiti lezarinu za isto, ne vjerujem da bi sljedeci put probali tako "neisplativ" ribolov. Zanima me samo kad bi neko smio i ponijeti pistolj u krivolov, a kamoli da ga upotrijebi.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la kenan_sa » 05 vel 2011, 22:50

Moj montana nije ovo amerika pa da neznaju sta vise da rade pa da napadaju jos i na krivolovce. Ovdje bi ih napali kad bi im neko udruzenje platilo jedno 5.000 - 10.000 km, drugacije nevjerujem da bi. Jer velja platiti dnevnice ljudima te platiti gorivo do gore i nazad pa gdje je tu sef i stanica. Gdje je dnevnica za nacelnika opstine da to isprica u medijima kako su to opstina i vlada organizovali. Itd, itd. Kad nesto zamislis da je najjednostavnije ovdje je to najkomplikovanije izvodivo, jer drugacije se nemoze. Al uz dnevnice molim lijepo.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Problematika sa terena/voda u Bosni i Hercegovini”