C&R DA ili ne

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la montana » 01 lis 2013, 00:11

Stradaju mladuljci zato sto ribari to hoce, a ne zato sto je otvor na pastrmku. Znaci svijest je u pitanju. Kod mene je otvoreno cijele godine. Od prvog novembra pocinje C&R na vecini voda, dok neke ostaju otvorene I preko zime (za ponijeti). Na C&R vodama ostaje dozvoljeno ponijeti Whitefish (prekobrojna) I zlatovcicu (stetna po ostale). Zivi mamci ze zabranjuju u tom periodu. Upravo je prestala vanredna zabrana zbog niskog vodostaja I tople vode na pojedinim rijekama. Steta koja je nastaja ugibanjem ribe je popravljena vanrednim poribljavanjem prije nekoliko dana. Cijena dozvole je neuporedivo manja I pokriva teritoriju od desetak BiH, a cuvari su placeni od drzave I imaju status policajca. Revira nema, udruzenja koja gazduju vodom nema, politicarske rodbine nema. Riba je divlja osim ove koju povremenu poribe, a sve to vode strucno osposobljeni ljudi, ihtiolozi. Takmicenja I dogadjaji od necijeg privatnog cejfa se trebaju najaviti, uplatiti I dogovoriti sa nadleznima, a generalna pravila se imaju ispostovati.

Sretno sa Vrbanjom... tamo sam kao mali nekad lijepo pecao...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Klenolovac » 01 lis 2013, 00:28

E druže kad pominješ Vrbanju, da ti kažem da se tamo najviše klena ulovi kad krene višnja, a ti skontaj kad je višnja a kad mrjest, a najviše škobalja se ulovi na ušću vrbanje kad krene ulaziti da se mrijesti. E tu ima još jedan apsurd. Zabranjen bilo kakav ribolov od Incelovog mosta do Crnog vira radi mrjesta škobalja, a nisu zabranili onaj kilometar od ušća pa do mosta. E tu onda stane pedesetak ribara (ako ih možemo tako nazvati) i pecaju ko zna šta, ali love škobalja, jer ništa drugo tad i nema nego ogromna jata škobalja, koji na njihovu nesreću tad "ne radi", pa je poželjno svako malo kontrirati :oops:

E to je budućnost Vrbanje, a prošlo ljeto sam se kupao u Zelenom viru i po onako toploj vodi vidio pastrmku od nekih 35 cm kako ide nizvodno, a jedva se vuče. Nadam se da ih ima i koje su otišle uzvodno u potrazi za hladnijom vodom.
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Avatar
KBO!
Haman Štela
Postovi:35
Pridružen/a:23 ruj 2013, 21:15
Kontakt:

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la KBO! » 02 lis 2013, 16:51

Klena na Vrbanji ima kao i škobalja i to u zavidnim količinama ali je problem sa vrstama koje su nekada bile prisutne to je gamad izlovila nemilice i niko ne obraća pažnju na to a mladih ribolovaca i nema bar ne u mom kraju i to je tužno jer klincima je ljepše u kladionici nego da uzme ljeskov štapić pa se zaljubi u vodu i pecanje i uživa čitav život. Opet nema druge nego pokušati sa ovim vašim savjetima pa ako upali upali . Neće ovakvo s*anje biti viječno majku mu...

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la enko » 14 lis 2013, 13:18

Tesko je zagovoriti C&R u Bosni ali kada bi se malo izmjenio zakon o slatkovodnom ribarstvu i kada bi udruzenja i drzava natjerali ribolovce da isti postuju vode bi bile dosta Bogatije.

Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Klenolovac » 14 lis 2013, 18:44

KBO! je napisao/la:Klena na Vrbanji ima kao i škobalja i to u zavidnim količinama
I nezavidnim veličinama, :875695:
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la zlaja » 14 lis 2013, 20:16

Zaposliti narod da ne tumaraju obalama,srediti pravni sistem ...onda čovjek nedjeljom dođe malo na vodu,ponese ćevapa,upali roštilj...boli ga jel riba radi ili ne radi,otvori sebi frajer pivo,djeca se igraju u pijesku...evo sad se već ljutim i nemogu više kucat...jebaji ga...

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Clavis » 16 lis 2013, 12:18

zlaja je napisao/la:Zaposliti narod da ne tumaraju obalama,srediti pravni sistem ...onda čovjek nedjeljom dođe malo na vodu,ponese ćevapa,upali roštilj...boli ga jel riba radi ili ne radi,otvori sebi frajer pivo,djeca se igraju u pijesku...evo sad se već ljutim i nemogu više kucat...jebaji ga...
Ja sevdaha :):):):):):)

Avatar
KBO!
Haman Štela
Postovi:35
Pridružen/a:23 ruj 2013, 21:15
Kontakt:

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la KBO! » 18 lis 2013, 01:21

Fino zvuči to zaposliti ljude dati im normalan život i sve bi se promijenilo iz korjena , mada opet našim ljudima je u krvi da kolju i uništavaju jer većina tih koljača koje poznajem nisu socijalni slučajevi koji nemaju šta da jedu već pohlepne svinje kojima je u cilju da se vidi kako je on faca napecao punu čuvarku ribe nebitno koja vrsta je u pitanju. Sirotinja da grabi kao što neki ovde pričaju ne bi bila sirotinja zar ne ? To su samo bezobraznici koji se iživljavaju na vodi i dok ne krenu čuvari da rade svoj posao toga će biti i prvo treba normalizovati populaciju ribolovaca na vodi pa tek onda pričati o C&R i ostalim blagodetima ribolova kao hobija i ljubavi a ne potrebe za kasapljenjem.
Ja sam dosta mlađi i neiskusniji od većine članova ovde ali trudim se da pokupim koju pametnu bilo na forumu bilo u životu i prvenstveno vi kao ozbiljni ljudi treba da pokrenete ozbiljne akcije od edukacije klinaca pa do čuvanja rijeka .
Nadam se da ne pametujem mnogo i da vas ne smaram.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la rusko » 18 lis 2013, 08:03

Ja se slazem sa KBO da mi moramo raditi na nasem temperamentu... Patimo od prestiza... u glavu nam usade cim se rodimo da je sramota ako je neko bolji ili pametniji od tebe... Odgajani smo u mentalitetu "sta ce komsije da kazu..." Da moramo biti jaki, ne dati nikome "pred'a se", zenu i djecu staviti "pod kontrolu"... respekt se kod nas ocituje u fazonu "suti ili ti je degenek"... svaki kontakt sa drugim ljudima se zasniva na stvaranju sarmantnog imidza, da bi nas drugi postovali, i vecina razgovora se vodi o tome ko je bolji, ko pametniji, ljepsi, jaci... (u ostatku svijeta je ovo opis diagnoze psihopatije, ko ne vjeruje neka provjeri: http://en.wikipedia.org/wiki/Psychopathy )

I onda je normalno da 97% gradjana postanu megalomani, gladnih ociju und die Gujtze... pa jednostavno ne mogu odoliti a da ne poubijaju i pokolju svu ribu koju vide oko sebe. Razlog nije glad i neimastina vec cisto fazon da mu komsije zavide i da se on s tim cinom proslavi kao uspjesan ribar.

Najcesci komentar kojeg dobijem kada kritikujem koljace je - "Haj' ti pokazi svoju sliku sa ulovom..."

Sto govori da nije u pitanju besposlica i neimastina, vec karakter, glupost i temperament covjeka.

Uvijek kada se ubacim na ove teme i razmisljanja, prvo sto mi padne na pamet je ona Pejakoviceva:

"ZNAM JA NAS... JE*O TI NAS!"
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la zlaja » 18 lis 2013, 17:00

Sve okej,ima i takvih koji se sjebu totalno kad se vraćaju bez pune mrežice...vjerujte ljudi ,ili bujrum sa mnom na vodu,ljudima došlo do guše...neće ih niko..propale firme...nemaju kud...vrzmaju se oko vode,oko šume,bilo čega što daje neku sitnu dobit...snalaze se na svoj način...ima ih dosta...sa ljudima sam u kontaktu i poznam situaciju...teško je to ovako forumski objasniti...najlakše je reći -ma ko ga jebe nek nešto radi...radi jebiga al nema nafake od tih sitni poslića...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Seha » 18 lis 2013, 18:22

KBO! je napisao/la:Fino zvuči to zaposliti ljude dati im normalan život i sve bi se promijenilo iz korjena , mada opet našim ljudima je u krvi da kolju i uništavaju jer većina tih koljača koje poznajem nisu socijalni slučajevi koji nemaju šta da jedu već pohlepne svinje kojima je u cilju da se vidi kako je on faca napecao punu čuvarku ribe nebitno koja vrsta je u pitanju. Sirotinja da grabi kao što neki ovde pričaju ne bi bila sirotinja zar ne ? To su samo bezobraznici koji se iživljavaju na vodi i dok ne krenu čuvari da rade svoj posao toga će biti i prvo treba normalizovati populaciju ribolovaca na vodi pa tek onda pričati o C&R i ostalim blagodetima ribolova kao hobija i ljubavi a ne potrebe za kasapljenjem.
Ja sam dosta mlađi i neiskusniji od većine članova ovde ali trudim se da pokupim koju pametnu bilo na forumu bilo u životu i prvenstveno vi kao ozbiljni ljudi treba da pokrenete ozbiljne akcije od edukacije klinaca pa do čuvanja rijeka .
Nadam se da ne pametujem mnogo i da vas ne smaram.
Svaka cast momcino. Dok je god omladine i ovo nas malo djuturuma koji razmisljaju poput tebe ima sanse za nase vode.
Definitivno si u pravu da mi generalno govoreci svi sa balkana imamo tu destrukciju u genima. Sirom evrope ribari su ogorceni na ponasanje nasih zemljaka na vodi. Pobise sve sto uhvate, ostavljaju smece na obalama i sve to sto rade u BiH i regionu to isto cine i u evropi iako nisu ni gladni ni bosi.
Znam da je situacija u nasoj zemlji ravna katastrofi i da narod jedva prezivljava. Za tu raju sto ulovi udicom mi je iskreno drago sto ponesu ribu kuci i pojedu je sa ukucanima. Problem su krivolovci i banda koja je u krivolovu nasla ideju za biznis i oni su ti koji su devastirali nase vode gledajuci kako ce sebi napuniti dzepove.. I napunili su ih, i pune ih jos uvijek na ocigled svih nas koji sutimo ko pizde. Cudi me da i SIPA nedjeluje jer imamo sve argumente da je u pitanju organizovani kriminal od proizvodnje mreza do uvezanosti prodavaca i kupaca. Slab sam na ove teme. 2 puta pisao pa brisao .......... Jebiga
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la rusko » 18 lis 2013, 18:32

Nesto kontam... kako bi bilo da startamo jednu C&R kampanju ove zime...

Zimi raja uglavnom svrlja po forumima i trazi nove ideje i saznanja, mogli bismo iskoristiti takvu situaciju da ljude na lijep nacin educiramo i navedemo malo na razmisljanje... ko zna, mozda budu bolji do godine...

Sta vi mislite o ideji? Ima li dobrovoljaca da nesto startamo?
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la zlaja » 18 lis 2013, 18:39

Pošto je C&R kod nas utopija možda da radimo na ideji da je propisana zakonska mjera i količina ulova fer plej ribolov i da se toga treba držati da bi imali ribom bogate vode. Nosi se sve kući...ljudi ovdje za malu ribu imaju izreku koju sam čuo bezbroj puta na vodi a glasi- Bolja nego krompir! nemoram vam prevoditi ovu izreku ... Kad bi mogli uticati na ljude da je dovoljno 10 kom bijele ribe itd. i postigli neki rezultat sevapa bi zaradili...

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la enko » 18 lis 2013, 19:14

Zaboravite ljudi na C&R nego kao što zlaja kaže samo raju zakonski edukovati

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la rusko » 18 lis 2013, 19:18

Buraz, zakone naravno treba mijenjati... ali mozda bi bilo efekta i kada bi se radilo na tome da se od tih fazona nosenja velikih kolicina ribe kuci napravi sramota... Da ih ismijavamo... da ih pravimo budalama...

jer to je ono sto najvise boli onaj nas gen...

Nasi ljudi ce se ponositi kako su zajebali zakon i drzavu, ali bjeze od sramote kao od dzavola (odgoj i genetika)... zato, mislim da moramo napraviti shvatanje da je klanje ribe sramota.
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Problematika sa terena/voda u Bosni i Hercegovini”