podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Ovde su smještene stare teme, a koje nisu zaključane, te ukoliko neka bude aktuelizirana, na iste možete nastaviti pisati komentare.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la haso ribar » 04 sij 2010, 21:30

bistro svima
jedno pitanje:
u jednoj malenoj rijeci u blizini moje kuće prije su živile pastrmke,sada su nestale.....ja i moja ekipa ribolovaca bi htjeli ponovo donijeti pastrmki u tu rijeku...
molili bi savjet iskusnijih ribara...
hvala
bistro svima <upomoc>


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la rusko » 04 sij 2010, 21:56

Znate li zbog cega su nestale?
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la montana » 05 sij 2010, 04:48

Vjerovatno su pohvatane "na ruke", kao i u potoku pored moje vikendice kod Visokog. Maticnjaci se lako uhvate jer sa ne stignu sakriti ili nemaju dovoljno prostora. Tada mrijest izostane par godina, a preostala mladj inace ima dosta neprijatelja (ljudi, zmije, zabe, ptice, vidre, kao i problema sa radovima u vodi od strane lokalnog stanovnistva, izlijevanja otrovnih kemikalija i slicno.
Pogledaj vodu na stotinjak metara i pokusaj uociti bilo kakvu ribu (gagu, sapacu, raka ili sta vec ima) Ako to pronadjes, znaci da je voda OK. Ja sam u svoj potok pustao mladj potocare 5 godina uzastopno 200-300 komada. Obavezno u tajnosti, jer ako je do krivolovaca oni su odustali, ali ako cuju da ih ima vratice se. Mladj sam pustao po zonama gdje sam ranije uredio okolinu i dno koje su moje komsije vikendasi bagerom "uredili". Naime radi se o improvizaciji zaklona i prepreka da se riba moze skloniti, jer ako je voda bez toga, onda je i bez krupne pastrmke. Sada je lako uloviti 1/2 kilasicu, a pocela se i sama mrijestiti. Dogovorio sam se sa mjestanima da love iskljucivo na udicu i po tri komada dnevno, a izgleda da se pridrzavaju. Cak su shvatili da treba ribu cuvati, pa kontrolisu svakog ko dodje (nadam se).

Obavezno pazi na kvalitet mladji!!! Bolesti, ostecenja, rane i zivahnost. Provjeri sa lokalnim udruzenjem jer mozda i oni misle nesto raditi, pa je lakse i jeftinije skupa. Svaki potok tece u neku rijeku ili jezero, pa se i pastrmka iz tih rijeka cesto penje u potoke. Provjeri kakvo je stanje te rijeke....

Bistro
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la haso ribar » 05 sij 2010, 08:39

voda je izuzetno bistra,bogata je kiseonikom,na nekim mjestima je veoma brza,vidi se ponekad smeće...
u mom mjestu nema tog udruženja lovačkog.Ja i moja ekipa to radimo,onako kao amateri.nema ni jedne fabrike.U tom potoku trenutno ima riba na početku malo dalje od izvora,vidjali smo ih dok smo se kupali.Pustio sam i 2-3 klijena u vir.
Da li mogu pastrmku pustiti u onaj brzi tok a da je ne odnese voda ili moram u malo sporije tokovo gdje jje dublja voda.I što se tiče dubine to je više potok ali ima i dubine oko 2 metra.
Sa ekipom sam napravio i jedan slap na toj rijeci.
bistro

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la rusko » 05 sij 2010, 17:31

Evo jedan primjer, mozda nesto pomogne u planiranju:

Jedna ekipa ovdje u Svedskoj vec dugi niz godina radi na "ozivljavanju" jedne rijecice... isto kao i u vasem potoku, prije je bilo fine ribe u njoj, a onda je neka budala istresla cisternu otrova u rijeku i sve je pomrlo, i biljke i ribe... i da stvar bude jos gora, okolni seljaci su nabacali ogromne gomile smeca i ostalog skarta tako da se tok i dno rijeke unistilo...

Sa rekonstrukcijom se pocelo u dvije faze... prva je bila da se iskopa dio tesko kontaminiranog dna te rijeke... zatim se cijela rijeka morala ocistiti od smeca... a onda se preradilo dno nabacivanjem kamenja. Radilo se tako da je rijeka dobila na brzini i povecanju kiseonika (bukovi) a i napravilo se i dosta mjesta koje pasu rasplodu, kao i "bazena" sa dubljom vodom za "zimovanje"... onda se dodavala zemlja i pijesak koji se nosen vodom rasporedjivao na pogodnim mjestima.

Druga faza je bila "donosenje zivota" u rijeku i poceli su tako sto su prenijeli vegetaciju iz drugih voda...
osim vegetacije ubacivali su i velike kanistere mjesavine vode i dna drugih rijeka, kako bi se time naselili insekti i plankton... za poboljsanje kolicine planktona su ubacivali i slamu u dubljim bazenima... i kada je sve bilo spremno i cisto cekalo se jednu godinu i po da se vegetacija ustabili i da se vidi da li ce se reproducirati... usput se mjerila kvaliteta vode i kolicina i vrste insekata i planktona... kada je to uspjelo, prvo je ubacena manja kolicina rijecnih rakova u jednom ogradjenom bazenu u donjem toku rijeke, radi testa kvalitete vode... cekalo se jos neko vrijeme i onda posto su rakovi prezivjeli i sve je bilo ok zapocelo se sa postepenim poribljavanjem pastrmkom, i jos nekim drugim rijecnim vrstama...

Poribljavanje se vrsilo postepeno... manja kolicina mladji se ubacivala u odredjene zone rijeke, radilo se dosta jednostavno, npr. "kanta" u kojoj se nalazi mozda 50-tak ribica se ubaci na sredinu rijecice na svakih 50 - 100 metara... onda se cekalo do sljedece sezone, i opet ispustala ista kolicina...

Kazu da su nakon prve dvije godine mislili da je cijeli projekat propao, jer slabo da se ista odrzalo u rijeci... ali se onda nakon trece godine desilo cudo... valjda se biotop skontao, pa je ta mladj uspjela prezivjeti i rasti... svaka sljedeca godina je davala sve bolji rezultat, tako da je to danas pristojna rijeka za pecanje, a za 5-10 godina ako ovako nastavi bice genijalno mjesto...

Ocito je potreban ogroman rad, i detaljno planiranje prije poribljavanja.... doduse ovo je fanatican projekat i ja se divim ovoj ekipi sta je sve napravila i koliko su istrajni bili u svom radu... znaci, ako ozbiljno idete na takav poduhvat osigurajte se prvo da ta riba tu moze prezivjeti sto se tice kvalitete vode ali i kolicine i kvalitete hrane... i najvaznije gledajte da vam neko ne dodje i ne unisti sav trud. A onda polako i smisljeno, i pomalo...

Drzim vam palceve!
slika slika


Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la haso ribar » 05 sij 2010, 19:13

baš lijepa priča.Dao si nam uzor.Što se tiče zagađenja,rijeka uopšte nema nikakvih hemikalija.Upravo i mi imamo takav cilj.Oživjeti tu rijeku.Nema mnogo smeća,a i to ne škodi,kada voda nabuja to odnese u rijeku Spreču.Što se tiče podmladka,već sam lično tu pustio nekoliko srebrenih karaša (babuški) i par komada klijenića.Nalaze se iznad jednog slapa kojeg smo mi napravili.Ispod tog slapa je voda brza.Tu smo planirali pastrmke.Šta vi mislite o tome.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la senad » 06 sij 2010, 16:29

Mada nisam mislio o tome još pisati, Hasanov post me ponukao na to.
Ovo što Rusko piše je nešto, skoro pa preslikano onome što smo nas par sa stranice započeli, a, abd, nastavljamo i naredni period.
U blizini jednog mjesta, prije 4-5 godina sam pronašao ovo jezero:
P5220438.JPG
P5220439.JPG
P5220443.JPG
Nisam čuo nikakvih priča o njemu, malo sam sjedio uz vodu i par puta zabacio, ali mi bi čudno što nijedne ribice nisam vidio, niti je bilo ikakve aktivnosti na vodi.No, voda je bila puna insekata, tulara, pijavica, crvića(u korijenju trske) podvodnog bilja (koje se vidi i na slikama), punoglavaca, žaba...svega samo ne riba.
Počeo sam se raspitivati o jezeru i doznadoh da u njemu nema ribe jer je jako zagadjeno i to teškim metalima.Naime, ono je i napravljeno za potrebe fabrike koja je u neposrednoj blizini proizvodila teške metale.Medjutim, kako je to prestalo sa radom prije 17 godina, tako je (vjerovatno) pala i koncentracija teških metala u vodi, te se razvio život.
Ne dade mi djavo mira, ispričah Adiju i Enki, okupismo se na Faikovoj bari (Adi, Enko, Amir, Azim i ja), nahvatasmo nešto ribe te je prebacismo u jezero.U toj turi bi nekih 10 linjaka, 5 koštrelja, 10 klijenova, jedan šarančić.Sve su to male ribe, jer nema u Faikovoj bari veće.Ja sam još par puta uspio donijeti nešto babuške, linjaka i klijena, a prebacio sam i 2 koi šarančića (iz akvarija) i oko 60 rakova iz jedne rijeke, a upravo da bih po njima mogao znati ima li ovaj naš experiment ikakve svrhe ili je uzaludan.
Tako da je konačni zbir ubačene ribe:
30 babuški
30 linjaka
14 klijenova
7 grgeča
2 koi šarana
1 šaran
60 rakova
Ove godine planiramo otići gore (naravno, ubaciti još od ovih vrsta i eventualno gage) te vidjeti ima li išta od eventualnog mrijesta ribe.Ako uspijemo nahvatati linjaka prije njegovog mrijesta, pa ga takvog ubaciti u jezero, bilo bi odlično, ali moramo ovaj put obaviti to malo profesionalnije, a ne cijeli dan dreždati na vodi, jer nam je Enko prilikom prošle expedicije dobio sunčanicu i završio u hitnoj.No, bitno je da bio plemenit razlog dreždanja, pa je sve prošlo kako treba :mrgreen:
Eh, sad, da se vratim na temu i Hasanovo pitanje.
Nemojte ubacivati ništa što tu nije bilo, mi sa "našim" jezerom možemo experimentisati jer tu nikad nije bilo nikakve ribe.Mislim da je bezze ubaciti u potok/riječicu babušku, nemaš ništa tu od nje.Ako je bilo potočare i klijena, ubacite samo te vrste, eventualno gage a da ona bude hrana pastrmkama i klijenu.Ali, ako to budete radili, radite u tajnosti, jer ako saznaju hahari za to, ništa od vašeg posla.Dobro pazite kod prenošenja ribe i ubacivanja iste u vodu - ako vam se voda prilikom transporta ugrijala par stepeni, a u potoku hladnija - naglo puštanje ribe iz toplije u hladniju vodu (i obrnuto) može izazvati šok i da iste uginu.Polako posudu sa ribom stavite u potok i neka se temperatura vode postepeno izjednačava.Ja 'mal' belaj ne napravih sa jednom turom rakova - iz rijeke koja je 15 stepeni, pustio ih u plicak jezera gdje je temp. bila preko 20 - samo se izvrnuse.Vadi ih, trci do dubljeg dijela, kroz blato - bila mi žena mi u mene sa mnom, mislila da me zmija zajmila kad sam se dao u trk.
Samo polako i bez experimentisanja sa vrstama kojima inače nije mjesto u potoku.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la rusko » 06 sij 2010, 17:37

Ovo jezero je dusu dalo da ja na njemu probam moj pontonac <camac2>

:D

Senade, jeste li napravili mjerenja tih metala u vodi?

Kakve su temperature i kolicina kisika vode, da li bi mogla koja pastrmka tu da se stacionira?
slika slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la senad » 06 sij 2010, 17:51

Nismo ništa, mislim da ću ove godine probati, ali se bojim cijene tog testiranja jer mislim da su to specifični testovi.Znam kad je bio pomor ribe u Miljacki, sa veterine su udruženju tražili 1200 KM za nalaz vode.
Pastrmka bi, ako je voda ok, vjerovatno mogla opstati jer se sve padinske vode slijevaju u to jezero i ima jedan potočić koji je stalan i opskrbljuje jezero svježom vodom i kiseonikom.Moguće da je voda i čista, ali mulj je taložen godinama, a mislim da je u mulju najveća koncentracija teških metala.Ipak, ako može ovo podvodno bilje rasti, valjda neće smetati ni ribama.Ja znam za slučajeve gdje su ribe korištene za čišćenje jezera od teških metala - zagadjeno jezero se poribi ribom, ista apsorbuje odredjenu količinu metala u sebe, povadi se ta riba i uništi, te haj opet.
Ja se samo nadam da lokalci neće, ako ovaj experiment uspije, uništiti ribu u jezeru.Koliko ja znam iz priča, oni znaju za teške metale i mislim da će ih to spriječiti da konzumiraju ribu.
Ne znam kako će se ovo razvijati sa poribljavanjem, mi za sada planiramo pojačati broj linjaka i šarana, pokušati gurati ciprinidne vrste, te za par godina ubaciti soma i štuku.Jezero nema neke dubine, ove godine smo Adi i ja kontali sonarom preći jezero, a ono odokativno-olovom, nema preko 5 metara.Ima jednu površinu koja je do metra i ima trsko koja bi bila idealna za mrijest šarana i linjaka, jer se tu i voda lijepo zagrije.
Vidjećemo šta će ispasti od ovoga, a postaviću i klipove jezera, te poribljavanja.Samo da nadjem gdje su mi. :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la rusko » 06 sij 2010, 19:10

Imam ja neke stele kod hemicara, pa cu vidjeti s njima da nabavim sredstva za testiranje....

mada bolje mozda i ostaviti takvo vjerovanje da je kontaminirano i da riba nije jestiva, tako bi se dobilo idealno mjesto za C&R...
slika slika

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la haso ribar » 07 sij 2010, 08:10

rusko šta ti misliš o ovome što sam ubacio riječnu babušku

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la haso ribar » 07 sij 2010, 08:18

senade odakle si <rijamu>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la rusko » 07 sij 2010, 09:34

Hasane, u sustini gledano nije lose probati s nekom vrstom koja se lako razmnozava. Ja nemam direktnog iskustva sa poribljavanjem babuskama, ali ako malo kontamo o ponasanju te ribe imaju dva aspekta - prvi je da se ona inace lako prilagodjava i brzo razmnozava, i to da je svezder je dobro...
a drugi je ono sto moze biti "problematicno": da trazi mirnu vodu (pretpostavljam da bi joj zona iznad tog slapa sto ste napravili mogla biti pogodna), ... Zimi se uvlaci u mulj, tako da je bitno i dno rijeke, ako je pretezno kamenito - mozda da malo dosipate pijeska i zemlje (u kombinaciji sa slamom) u dubljim zonama kako bi imala gdje da se krije.

Kod poribljavanja kazu, najbitnije je izbalansirati ekosistem... u sustini se on sam balansira nakon izvjesnog vremena, ali treba biti oprezan... npr, treba misliti na to cime se koja vrsta hrani i koliko hrane u vodi ima, jer to odlucuje koja ce vrsta dominirati. Treba misliti i na to u kojim zonama ce se pojedine vrste mrijestiti i u koje doba, kako ne bi konkurirale oko tog...
slika slika

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la haso ribar » 07 sij 2010, 10:28

ispod tog slapa je voda brza pa se bojim da ih neće odnijeti,a što se tiče gdej je voda dublja tu nema kamenja

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: podmladak pastrmke u jednoj maloj rijeci

Post Postao/la senad » 09 sij 2010, 01:30

Ja ipak mislim da nije mjesto babuskama u potoku/riječici.Bolje je ići onako kako sam ti napisao - ono što je bilo u tom potoku, to i vratite.
Moram naglasiti i opasnost samoinicijativnog poribljavanja, jer to ubacivanje vrsta koje nisu postojale u nekim eko-sistemima zna napraviti žestoki belaj, a što rade sunčanica, bjelica, a pogotovo cverglan (američki somić).a i kalifornijska pastrmka, koliko god je neki ribolovci hvalili kao atraktivnu ribu za ribolov.
Nedavno, na jednom drugom forumu, jedan od posjetilaca je pisao o tome kako je ubacio neku ribu u rijeku Miljacku.Ispostavilo se da je u gornji tok, koji je još uvijek koliko-toliko sačuvan i čist i u kojem ima potočne pastrmke, ubacio konzumnu kalifornijsku pastrmku kupljenu u nekoj ribarnici.
(Svirac, eto odakle ona kalifa što je ti uhvati na Skenderiji :wink: )
Nije problem za Miljacku ta količina koja može biti par kilograma, Miljacka ima većih problema:Sve i da je Miljacka čista rijeka, par kilograma nije problem, ali problem može biti neki virus koji možda u/na sebi nose te kalife.Na to je ukazao jedan drugi posjetilac, po profesiji veterinar.Ja sam pisao upravo o ovoj najezdi ubaćenih vrsta koje uništavaju autohtone, ili pak one koje su takodje ubačene, ali koje su se adaptirale nenarušavajući dotadašnji eko-sistem.
Onda je taj rekao da će ubaciti u Miljacku i šarana.Ja sam mu odgovorio da je bolje i lakše da te pare namjenjene za kupovinu šarana odmah ubaci u Miljacku, isti efekt će imati.
Naveo sam primjer jedne vijesti sa stranice a koju sad ne mogu naći, gdje su u Americi otrovali svu ribu u jednom jezeru, a zato što je pojavom štuke bila ugrožena autohtona kalifornijska pastrmka.
Ovo navodim samo kao primjer šta se u svijetu radi i kako se štite domaće vrste.
Mi u BiH imamo većih problema od samoinicijativnih poribljavanja, ali samo ako je to vrstom ribe koja već egzistira, ili je egzistirala u toj vodi.
Mislim da u Zakonu o slatkovodnom ribarstvu i nema stavka da se naglasi da je ribolov na kedera dozvoljen samo ako je keder iz iste vode, a ne da se donosi sa drugih voda.Takvim načinom ribolova se u Jablaničkom jezeru pojavila i bjelica, i sunčanica i linjak, a u zadnje vrijeme i američki somić.
Čak, u Zakonu, iako je napisano da je zabranjeno samoinicijativno poribljavanje (i od strane ribolovaca), u kaznenim odredbama nigdje ne stoji da će taj čin poribljavanja od strane pojedinca biti kažnjen - nema kazne za član i stav koji se odnosi na samoinicijativna poribljavanja.
Ovo naglašavam zbog apsurda trenutnog Zakona, a opet kažem, mi u BiH imamo većih problema od samoinicijativnih poribljavanja, ako je to vrstama koje postoje u toj vodi.
Poribljavanje vrstama koje ne postoje u toj vodi mogu dovesti do katastrofe.
E i jesam se raspisao <hacker> :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Arhiva starih tema”