uzgoj klena

Ovde su smještene stare teme, a koje nisu zaključane, te ukoliko neka bude aktuelizirana, na iste možete nastaviti pisati komentare.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
uzgoj klena

Post Postao/la haso ribar » 16 sij 2010, 18:27

keln je jedna od najljepših riba u našim rijekama.Neki misle da klen mora živiti u brzim vodama,ali ne mora.Uzgajam i klena,pomalo ga izučavam

Klijen ima izvarednu sposobnost prilagođavanja raznim sredinama, kako po pitanju razmnožavanja tako i u odabiru staništa. Zna odoljeti i preživjeti i tamo gdje su mnoge vrste uznazadovale. Zimi, klijen se smješta u mirne zone blizu vodenih struja, uz šuplje obale, u sporim ali snažnim vrtlozima, uzvodno od rupa.POšto je ovo prva zima od kako uzgajam ribe,omogućio sam im i dotok svježe prirodne vode.Na proljeće prolazi stalno po sektorima gdje raste vodeno bilje, po plitkim zonama uzburkanog toka, i svugdje gdje su insekti brojni.Uglavnom se hrani ciklopsom,vodenom buhom,gnjurcem.....Hrani se mahovinom i algama,a veće klijenovi(koje još uvijek nemam) jedu i mlađ od drugih riba....
preko zime zna se i kriti pod mahovinom koja je na dubini....Mrijesti se u julu kada voda bude malo toplija,od prilike 17 stepeni najmanje..tokom tog razdoblja mužijak se može prepoznati po sitnim tačkicama po glavi i dobiva još neke boje po sebi.Nakon sedmicu dana mogu vijdeti ženku kako u pijsak rađa jajašca....nakon mjesec dana izlegu se mali klenići,kriju se ispod kamenja od opasnosti od drugih riba <diver2>


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la zlaja » 20 sij 2010, 22:08

Haso druže ja klena ne lovim u maju jer su tada ženke pune ikre i mužjaci mliječi, ulaze iz rijeke Bosne u rijeku Krivaju i u najsitnijem šljunku polažu ikru, znam jer čuvam mrijest da ovaj tvoj termin ne kasni možda zbog zatočenosti?

kockica
Početnik
Postovi:4
Pridružen/a:04 sij 2010, 17:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la kockica » 22 sij 2010, 15:09

a cime ih ti hranis neides po vodi traziti kukce gage gnjurce sta im dajes pozzz

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Re: uzgoj klena

Post Postao/la ZANDER » 22 sij 2010, 15:18

Seha nisam znao hebiga
<titinpionir> <titinpionir> <titinpionir>
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la Seha » 22 sij 2010, 15:29

Zando momku je 14 ljeta uputite ga ;)
slika


Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la haso ribar » 23 sij 2010, 20:15

preko ljeta nafatam vodenih gnjuraca i puštam ih na svoje vrtno jezerce pa se i njih nakoti tako da ih hvatam lično u svom dvorištu a klenove hranim sada po zimi male hranim sitno dzigericom skroz mala da se skoro ne vidi a nekad hoće i hljeb a veliki jedu salamu

kockica
Početnik
Postovi:4
Pridružen/a:04 sij 2010, 17:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la kockica » 24 sij 2010, 20:42

Ja konto pastrmmke da drzim neznam cime bi ih hranio

Avatar
adem93
Piskaralo
Postovi:294
Pridružen/a:05 srp 2009, 13:13
Lokacija:Srebrenik|Spionica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la adem93 » 24 sij 2010, 21:07

kockica je napisao/la:Ja konto pastrmmke da drzim neznam cime bi ih hranio

Hehehe sorry ali nasmija me koliko se ja razumijem pastrmka je jedna od najzahtjevniji riba zbog toga sto trazi hladnu , brzu , bistru vodu i plitku za to je idealno rjesenje neki sumski potocic oni su pretezno pitki osim ako nije koji Haso i Huso izveli kanalizaciju!!!pozz

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la haso ribar » 25 sij 2010, 18:18

ja pravim vrtno jezerce u kojem ću držati kalifornijske pastrmke.......
i zamisli neće čak ni da žive u gradskoj vodi već u prirodnoj vodi,a bazen filtrira vodu pomoću pumpe i tako mi pravi tekuću vodu,da znate što mi je lijep vrtni bazen,staviću sliku čim prije

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la rusko » 25 sij 2010, 18:28

Haso, budi drug i mojne patiti ribe... sta ces ljeti kad temperatura tog jezera naglo skoci... pocrkace ti kalife.
slika slika

kockica
Početnik
Postovi:4
Pridružen/a:04 sij 2010, 17:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la kockica » 25 sij 2010, 20:33

adem93 je napisao/la:
kockica je napisao/la:Ja konto pastrmmke da drzim neznam cime bi ih hranio

Hehehe sorry ali nasmija me koliko se ja razumijem pastrmka je jedna od najzahtjevniji riba zbog toga sto trazi hladnu , brzu , bistru vodu i plitku za to je idealno rjesenje neki sumski potocic oni su pretezno pitki osim ako nije koji Haso i Huso izveli kanalizaciju!!!pozz
prijatelju upravo to hocu i da uradim zanima me samo cime bih ih hranio

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la haso ribar » 26 sij 2010, 16:49

rusko sine :grin: samo u jutro grije sunce od 06 do 11 onda zamakne i ne prži više,ne patim ih,šteta što ste navni
nemojte me molim vas učiti kad mi prvi komšija drži ribarnicu
imam ribe dvije godine


bez ljutnje

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la Seha » 26 sij 2010, 18:04

Staje bilo ?
Haso Rusko ti je samo na lijep nacin htio skrenuti paznju da uslovi u kojim drzis ribu nisu humani tj. da se riba pati. Zamisli da tebe babo zatvori u avliju i neda ti izaci iz nje. :|
To sto ti komsija drzi ribarnicu nema nikakve veze i moj je komsija kaskader ,a ja svaki put kad padnem zaboli me i nosim masnicu bar jednu heftu.
Iskreno tema nije interesantna sportskim ribolovcima jer vecina njih preferira da su ribe slobodne u rijekama i jezerima.. Rijetki su ljudi medju nama ribarima koji imaju ceif zarobiti ribu koja ima radijus plivanja par kvadrata.

Ima milion tema koje mozes otvoriti i pisati o terenima, vrstama riba i nacinu na koji ih lovis. To ribare vise interesuje "vjeruj mi" ;)
Ovo je dobronamjeran post i zato bez ljutnje .. Bistro
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la rusko » 26 sij 2010, 18:51

haso ribar je napisao/la:rusko sine :grin: samo u jutro grije sunce od 06 do 11 onda zamakne i ne prži više,ne patim ih,šteta što ste navni
nemojte me molim vas učiti kad mi prvi komšija drži ribarnicu
imam ribe dvije godine


bez ljutnje
nema ljutnje haso... fazon je u tome sto kalife ne mogu prezivjeti na izvjesnim temperaturama. Moje udruzenje u Svedskoj (a valjda znas koje su prosjecne temperature ovdje na sjeveru Planete)odrzava jedno put and take jezero velicine 9 hektara i prosjecne dubine 3 metra kroz koje protice jedan potok, i potpuno je "ogradjeno sumom"... pogldaj:

http://www.tollerup.com/tollerupflygfoto.htm

ljetos smo imali pomor riba jer je temperatura vode dostigla 26 stepeni... voda se ne grije samo suncem vec i atmosferom, od zemlje itd... tako da ako imas par dana vanjsku temperaturu 35 stepeni za par dana ce ti se sigurno desiti to sto se desilo i nama. Sa druge strane mi ubacimo oko max 200 odraslih riba u jezero te velicine i procjenjujemo da je u njemu oko 500 kalifa i jednu 40-tak sarana... jezero je kompletan biosistem, a to ces ti teso uspostaviti u svom bazenu. da bi odrzao te ribe na visokim temperaturama potreban je neki agregat za kisik (sto cemo i mi nadam se u udruzenju uspjeti isfinansirati ove godine), a to ce te na velicini bazena i mogucoj kolicini ribe koju mozes drzati u njemu izaci malo preskupo..

a sad ako si ti mislio da u njemu uzgajas ribu "za klanje", onako u stilu da su jedna uz drugu i da se grizu za repove od muke, to je onda druga stvar, ali kao sto Seha kaze, totalno si profulao forum u tom slucaju.

Moj ti je savjet da se malo odskolujes u toj bransi, nabavi knjiga i nacitaj se pa onda pocni da kopas. Bosni bi trebalo marin-biologa, pa ako te to zanima i ako si mlad, eto ti prilike da se obrazujes i uradis nesto veoma korisno od svog hobija.
slika slika

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj klena

Post Postao/la haso ribar » 26 sij 2010, 20:26

hahahahahaah!kod mene vrtno jezerce već godina i ovo 26 dana ovdje stoji i žubori,ispod je pumpa koja izvlači vodu na šlauf a taj šlauf sam stavio u jedan kameni zidić koji izgleda kao neki izvor,odma ispred ,,izvora,, par metara sa dubine od 1x1 i dubina metar imaju prostor kalifornijekse pastrmke
iz njihovog bazena ističe voda u bazen sa klenovima i bjelicama 2x3 dubina jedno 80 cm a onda par metara od toga bazena napravio sam mini vodopoad koji se ulijeva u onaj najveći i najdublji bazen sa šaranima maconjama..... idem u australi za par dana ali kad se vratim negdje u maju ako bog da vidjet ćete da li držim ribe u zatvoru vidjećete kakvo mi je vrtno jezerce............

čujemo se u australiji ako bog da :)

slažem se sa vama da su ni bazeni mali ali zato sam ih premjestio u vrtno jezerce i tu pastrmke žive već godinu i mrijeste se pa čak odu i niz vodno u naj veći bazen......... rusko što se tiče agregat za sistem uključujem pupmu za zrak sa kamenim raspršivačem(koštalo me je to 50 eura) stavio sam ondje gdje sam istreso kalife i tako da voda odvlači balončiće a u sekundi ih izbaci ako ne i više od 500 balončića

pozdrav rusku i šehi,hvala na savjetu,ali mislim da nije potreban,ipak hvala,drugovi ste ;)

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Arhiva starih tema”