Pocetak i kraj rijeke Bosne

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 02 pro 2010, 19:56

Rijetko možemo ploveci doseci izvor rijeke. Da bi do njega došli moramo dugo hodati, savladivati strmine, izlagati se fizickim naporima, ali i ponekad, doživjeti ga i kao izletište dosegavši ga u laganoj, ugodnoj šetnji.


slika


Svaki izvor je lijep na svoj nacin. Što se manje uplitao covjek u njegov izgled, to je ljepši. Neki izvori su pod zaštitom države i ništa se na njemu i oko njega ne smije mijenjati, a neki na žalost bivaju "ugnjetavani" ljudskom glupošcu i nemarom.


slika



slika


Posjetio sam jedan izvor koji bi trebalo cuvati "kao zjenicu oka svoga", ali na žalost ne cuva se baš tako. To je izvor ili kako mu je ime, Vrelo Bosne, odnosno pocetak rijeke Bosne.


slika



slika



Smjestio se na kraju sarajevske kotline, kod mjesta Ilidža, u samom podnožju planine Igman na 500 metara nadmorske visine.


slika


slika


U biti to je puno manjih izvora koji pri izviranju sacinjavaju nekoliko jezeraca medusobno spojenih i bogatih vodom.


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 02 pro 2010, 19:57

Izmedu jezeraca postoje lijepo uredene staze za šetnju, te nekoliko ugostiteljskih lokala sa terasama. Karakteristika tih lokala je da nemaju svoj sanitarni cvor, vec postoji nekoliko kabina koje bi trebali biti kemijski WC-i, ali kada se napune, jednostavno se sadržaj izlije u vodu izvora, upotrebu placate, a po upotrebi vlasnik kabine jednostavno kantom zahvati vodu iz izvora i ispere ga.


slika


slika


O nekakvoj brizi za okoliš nema ni pomena. Da bi napravili "atrakciju" ubace u vodu nekoliko sanduka piva i sokova i to nude posjetiocima u stilu "prirodno ohladeno" što izaziva zgražanje posjetioca ekološkog pogleda na svijet. Sve u svemu veoma lijep prirodni lokalitet kojeg covjek svojim nemarom i bahatošcu nagrduje i devastira.


slika



Cijeli taj lokalitet je ograden povisokom ogradom tako da u njega možete uci samo na ulaz gdje placate ulazninu i parking. S vanjske strane postoji asvaltirana ravna cesta zmedu drvoreda kojom krstare kocije,a koje možete iznajmiti i provozati se do Ilidže i nazad. Vožnju placate samo u jednom smjeru, odnosno nema povratne karte.


slika



Iza sklopa tih jezeraca formira se tok rijeke koja veselo žuboreci otice u kotlinu na svoj put dug 273 km prolazeci kroz više gradova centralne Bosne. Nakon toga puta kod Bosanskog Šamca ulijeva se u rijeku Savu.


slika


Život me odveo na izvor (Vrelo) rijeke Bosne, putevi kojima sam prolazio bili su uz rijeku tako da sam je dobrim djelom vidio, upoznavao je i divio joj se. Kada bih našao nekoga tko poznaje cijeli ili barem gornji njen tok, želio bih je s njim proci kanuom jer je predivna. Postoji i opasnih mjesta pa bi zbog njih trebala biti osoba koja poznaje njen riječni tok.


slika


slika


Prilika je bila da sam plovio kod njenoga ušca, sjecajuci se tada slike mjesta njenog nastanka, slika rijecnog toka i njene živahnosti u njemu i nekako mi nije u oko legla slika njene mirnoce kojom prepušta svoj tok rijeci Savi. Pokušao sam vam pokazati samo pocetak i kraj ove predivne rijeke.... Sredinu otkrijte sami...


slika


. <camac2>
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la zlaja » 02 pro 2010, 20:52

Olimp to je moja rijeka kraj koje sam odrastao,na njoj pecam i na njoj ću završiti svoj životni put,sredinu sam otkrio davno jer tu živim u srcu Bosne,otkrio sam je i ko klinac kada sam preplivao a još nisam bio krenuo u školu,kasnije kao momak sam kraj nje slavio,u ratu nas je hranila a poslije u ova nova demokratska doba se na nju natovari milion belaja,ponosna je ona, preživjeti će sve ljudske gluposti...

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 02 pro 2010, 21:26

Gdje su opasna mjesta na njoj za srednjega vodostaja za vožnju kanuom? <adipiva>
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la tare » 02 pro 2010, 21:28

od Sarajeva do Zenice Janjicki slapovi,a dalje neznam,koliko sam ja zageldao nisam nesto opasno vidio...


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 02 pro 2010, 21:31

Jesu l' to oni slapovi nekoliko kilometara uzvodno od Zenice? <adipiva>
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la zlaja » 02 pro 2010, 21:51

Postoje lokacije sa minskim poljima iz prošlog rata pa se čuvaj onih slučajni odmora negdje u divljini,znači odmaraj samo u urbanim naseljenim mjestima

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 02 pro 2010, 21:59

Ne planiram ići skoro rijekom Bosnom, ali pomalo prikupljam informacije o njoj. Vjerojatno sam ne bih išao već bih pronašao nekoga tko je poznaje i plovio je njenim tokom. Ono šta sam vidio kao neprolazno za srednjega vodostaja su slapovi nešta uzvodnije od Zenice, a u nekakvom turističkom prospektu pročitah da negdje nizvodno od zenice na rijeci postoji slap visok nekoliko metara kojega ne bih kanuom mogao proći.

Taj slap nisam vidio, ali ove slapove uzvodno od Zenice sam promatrao i vidio da ih kanuom ne bih sigurno mogao savladati, možda kajakom, ali njega nemam.

<camac2>
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la AlaS » 02 pro 2010, 22:18

Olimp je napisao/la:Jesu l' to oni slapovi nekoliko kilometara uzvodno od Zenice? <adipiva>
Ja koliko poznajem rijeku jedino na tom dijelu je malo nemirna a to je kratka relacija mozda 500 metara ,ti slapovi su odmah ispod usca Lasva -Bosna posto sam tu nekoliko puta pecao jednom sam vidio da se neki momci spustise u gumenom camcu kroz te slapove ,nije izgledalo nesto narocito opasno ,pogotovo za profesionalce poput tebe to je nista .Posto zivim pored srednjeg dijela toka rijeke Bosne okolina Doboj mogu ti reci da je tu tok skoro pa nikakav,znaci od Maglaja do Save treba ti veslo jer tu samo na kratkim relacijama pravi brzak pa opet lagano tece i sto je blize Savi sve je sira i dublja .Rijeka je lijepa i sto kolega Zlaja rece ponosna ,truju je stranci a bogami i domaci i pored svega toga ona se ne predaje ,evo upravo dok ovo tipkam ta ista rijeka pokazuje ko je gazda izlila je od brijega do brijega naravno nanijela je stetu onima koji zive pored rijeke i koriste njene obale za deponiju smeca a samu rijeku za kanalizaciju,ne svi ali vecina,u svakom slucaju preporucio bih jedan rafting od "izvora do usca"i ja bi sam to volio jednom uraditi i vjerujem da ce doci i taj dan pa makar do pola da se spustim u nekom gumenom camcu,pozdrdav olimp i bistra ti rijeka uvijek bila
slika
Bistro

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la AlaS » 02 pro 2010, 22:26

Olimp je napisao/la:Taj slap nisam vidio, ali ove slapove uzvodno od Zenice sam promatrao i vidio da ih kanuom ne bih sigurno mogao savladati, možda kajakom, ali njega nemam.

<camac2>
Olimp nemoj da te brinu ti slapovi na tom dijelu se rijeka racva i taj drugi dio rijeke koji tece uz cestu kojom si se vozio prema Sarajevu je mozda oko 5-8 metara sirok i tece normalno spaja se ponovo skoro na samom kraju ti slapova sa glavnim tokom a za taj veliki vodopad bi i ja volio da znam gdje je ako uopste postoji sto cisto sumnjam,jer nema razloga da to bude na nasoj rijeci.
slika
Bistro

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la ruba » 02 pro 2010, 22:32

gore su sljunkare alas od vodopada vidio si sta rade
Ruba Vobleri

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la @ldin » 02 pro 2010, 22:34

ja sam imao priliku da veslam ured pa cijelim tokom i dugi niz godina jedno vrijeme sam mijenjao klubove pa je tako to išlo , a poslje smo raftali ,znali smo u januaru snijeg do koljena , a mi tragamo za utopljenikom "suidumom" bilo je svega, eh sada za onaj kanu sto sam ja vidio plavi ako se ne varam to je klasični kanu , on je dosta otvoren i imali bi ste problema sa zapljuskivanjem a ako je i previše opterećen tj. natovaren onda i sa balansom bilo bi kupanja sigurno na pojedinim dijelovima rijeke, oni u principu i nisu veliki pa bi se preko tih dionica čamac mogao prenjeti , to su stvarno kratke dionice ono jedan buk i to je to sve dok ne prodjete Zenicu i ne dodjete do Žepča . Od Žepča do Zvidovića nije poželjno izlaziti na obalu eh sad da ne pretjeram , Bosna u ovom momentu se ured izlila i sila je vode, u tom dijelu su i obradiva zemljišta od kojih ljudi žive znači non stop se kreće neko , al opet vrag ne spava tu su bila zestoka ratna dejstva po samoj obali i samo zbog toga govorim da nije pozeljno mada kazem kad vidim ovu silu vode sada grrrrrr sve je to u Savi završilo da i ta dionica je oko 15-20km tak da ni ona nije duga za izdrzati a da se ne izadje . Od Zavidovića Bosna se dosta širi i prerasta u jednu sasvim drugačiju rijeku,mirniju, a i ovo gore što ste mogli da sretnete nije toliko opasno , činjenica da bi kajak bolje prošao od kanua al kajak nemozete natovariti ,a veći čamac gumeni raft ne mozete voziti sami .... neznam ja se nadam da sam koliko toliko pomogao , mogu se zakačiti i detalja ako treba konkretno , u principu neznam kakve su vam namjere , mogu samo da predpostavim, al moglo bi se tu nešto uraditi i organizovati kao pratnja u poejdinim dionicama ili tako nešto ....ja lično bi se mogao zakačiti dionica od Visokog pa do Maglaja ,poznajem ljude u dotičnim klubovima i sam aktivista istih eto neznam šta više da kazem...vidite kako su Bosanci susretljivi šala mala pozzzz
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la labud » 02 pro 2010, 22:39

Steta sto je voda zagadjena. Ovu ljepotu sto si slikao nemozes piti, razlog je vikendice neboderi samo sto nisu nikli na Igmanu a za Bjelasnicu ihhhh....
lp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 02 pro 2010, 23:05

Vezano za rijeku Bosnu, nisam ništa čvrsto planirao, ali vidjevši Vrelo Bosne kako je bogato vodom rodila mi se ideja o putu od Vrela Bosne do ušća Bosne u Savu.

Za takav put, mimo mojih običaja, ipak bi se ugodnije osjećao u društvu nekoga tko poznaje riječni tok i jedino bih se sa takvom osobom ili osobama uputio u taj poduhvat. Rijeka je dobrim djelom svojega toka kroz centralni dio Bosne relativno brza, pa tih nešta manje od 300- tinjak kilometara može se bez nekakvih većih napora preći za oko 5 dana.

Ako ikada nađem nekoga sa kim bih mogao poći (svako svojim plovilom) upustio bih se na to putovanje, jer je priroda prekrasna, a ljudi više nego gostoljubljivi.
<titinpionir>
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la labud » 02 pro 2010, 23:09

od vrela mozes se sputiti neki 2 km do rimskog mosta. Onda poslje mosta imas ograde preko rijeke i voda je mala za camac. Vodovod uzima 2/3 vode. Idealna polazna tacka je sastavci Zeljeznice i Bosne.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”