Kanui

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Kanui

Post Postao/la Olimp » 14 sij 2011, 19:41

Potaknut upitima forumaša koji ispoljuju zanimanje za plovidbu rijekama u vlastitim aranžmanu, individualno ili u grupi, postavljam ovu pričicu.

Nadam se da će im pomoći u odluci kakvo plovilo da si nabave za svoje potrebe. Kajak ili kanu?


"Osnovna razlika izmedu kanua i kajaka je u tome što kod kajaka svaki veslac koristi veslo s dvije lopatice, dok se kod kanua koristi veslo s jednom lopaticom. Radi bolje primjene sile uobicajeno je da kanuisti za vrijeme veslanja klece na jednoj nozi, dok kod kajaka sjede." Tako definira Wikipedija na internetu. Oba plovila se razlikuju i po obliku u namjeni. Kanui su obicno veci, duži i širi, namjenjeni za jednu ili više osoba za manje brze i zahtjevne rijeke te rijeke nizina, kao i more, dok kajaci idu u brze i zahtjevnije rijeke. Lakše je njima upravljati jer su manji i uži, a time i lakši. Rekli bismo da su okretniji, tim prije jer im veslo ima dvije lopatice pa se ne gubi vrijeme u prebacivanju vesla sa jedne na drugu stranu plovila.

Medutim i kanui se mogu veslati s veslom s dvije lopatice i onda je veslacu nešto lakše nego jednom, pogotovo ako ide na daleki, višednevni put.


Ovisno o tacki gledišta kanue možemo dijeliti na razne vrste, grupe, tipove i sl. Necu ulaziti u tude podjele, ali cu vam predstaviti svoju podjelu sa kratkim komentarima. Te podjele su orjentacione, a ne cvrste da ih ne bi netko doslovno shvatio.


1. Rekreacijski kanui



Služe nam kao plovila koja upotrebljavamo u svrhu rekreacije na mirnim ili malo bržim rijekama. Gradeni su sa jednim ili više sjedišta (klupcica), obicno nemaju vodonepropusne komore, niti posebnih mjesta za smještaj opreme i potrebština za višednevno putovanje. Ni sjedišta im nisu najugodnija što se osjeti vec u prvim kilometrima plovidbe. Mogu biti gradeni od raznih materijala.



slika


Najcešce su to umjetni materijali od plastike i sl. i vijek trajanja im je dug bez potrebe za nekakvim posebnim održavanjem.

Na fotografiji ispod ovoga teksta gledajuci s lijeva na desno tu su prvi i drugi kanu.



slika


Gornja strana takvih kanua ne mora biti otvorena, može se i zatvoriti tako da veslac(i) sjede u rupama i veslaju.



slika


Za more su konstruirani da se mogu napuniti vodom i da ne potonu jer im je stjenka deblja i od pjenastoga su materijala. Takoder mogu imati otvore kroz koje voda koja ude u kanu tuda i izade van, (doni na slici)



slika



Mogu biti napravljeni od višeslojnih plasticnih ili gumenih stjenki u koje se upumpa zrak. Ako su im stjenke od kvalitetnih materijala prakticni su i za spust divljijim vodama.


slika



slika



Rade se za odrasle, ali ih ima i djecjih....



slika


slika


slika


2. Sportski kanui



O njima ne bih puno, osim da su namjenjeni za sportska takmicenja, da se izraduju od posebnih, laganih, ali i fleksibilnih i jakih materijala, premazuju premazima koji smanjuju otpor i trenje vode, posebne aerodinamicne i hidrodinamicne linije i da su jako skupi. Ne nalaze se cesto u svakodnevnoj prodaji vec se rade po narudžbi sportskih klubova.

Zbog svoje strogo sportske namjene mislim da ih ovdje ne treba posebno predstavljati
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanui

Post Postao/la Olimp » 14 sij 2011, 19:43

3. Kanui za višednevna putovanja


Nisu ovo neki posebni kanui, vec mogu biti i doradeni izletnicki i prenamjenjeni za ovu svrhu. Da bi ih smatrao takvima moraju udovoljiti nekoliko kriterija:

- omoguciti veslac(ima)u takav sjedeci položaj u kojem može danima veslati a da ga kicma ne boli ili bilo koji dio tijela da mu nije u neudobnom položaju. Prostorno moraju omogucavati promjene položaja tijela tokom plovidbe

- moraju imati barem jednu vodonepropusnu komoru za smještaj stvari koje ne podnose vlagu, ali i koja ce održavati kanu na površini vode u slucaju izvrtanja

- svojom težinom poželjno je da su što lakši radi prenosa oko raznih prepreka, ali i radi transporta

- poželjno je da imaju pokrov gornjeg dijela kao zaštitu od kiše koji se može skinuti

- proizvodaci su se sami pobrinuli da nude uz njih cijelu paletu korisne dodatne opreme (ali i beskorisnoga kica koji vam nikada nece koristiti, a kupujete ga jer se nudi)

- moraju imati dovoljno prostora za smještaj potrebne opreme za kampiranje, hrane, tekucine za konzumaciju i sanitarne tekucine, ljekova i ostaloga potrebnog pribora i odjece


slika


slika

Treci i cetvrti s lijeva na desno na ovoj slici


slika


slika


slika



Gornja dva na slici ispod...



slika


slika


slika


slika


slika


U prilagodeni tip kanua za višednevno putovanje spada i moj Odisej kojega ste toliko puta vidjeli.

Cijene kanua variraju od nekoliko stotina € pa do nekoliko hiljada €. Cijenu diktira kvaliteta materijala od kojega je napravljen, dimenzija kanua, zastupljenost dodatne opreme, marka proizvodaca.....

Zato svima savjet kada kupujete kanu prvo si objektivno definirajte za cega cete ga koristiti i na koje vrijeme, a onda si tražite najoptimalniji koji diktiraju veše platežne mogucnosti. I vodite brigu da vam daje konfor pri sjedenju da vas ne bi bolovi u kicmi odbijali od upotrebe i korištenja kanua.

A kada ste ga jednom nabavili koristite ga što više jer ce vam pružiti velike užitke pri boravku u prirodi. Jamcim vam....


<adipiva> <idila> :7564:
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kanui

Post Postao/la angler » 14 sij 2011, 20:58

Svaka cast Olimp! Vrlo korisni savjeti od nekog sa dugogodisnjim iskustvom.

Znaci za bosanske vode vise odgovaraju kajaci bez obzira koliko kome vise odgovaraju kanui?
Ispada da su univerzalniji na ustrb udobnosti i velicine.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kanui

Post Postao/la Seha » 15 sij 2011, 19:15

Evo i moje makine prilikom spustanja kanalom sa Arifom u jezero. Ovo jezero je totalna mocvara i jedini ribolov je moguc iz plovila. Slabo sam imao slobodnog vremena proslu sezonu. Nadam se da ce ove sezone biti vise vremena za ribolov iz kanu-a

slika

slika
slika

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanui

Post Postao/la Olimp » 15 sij 2011, 20:49

Ako mi se ostvari želja da plovim rijekama Dabar - Sana - Una do Save ove godine, možeš mi se pridružiti :7564: <adipiva>
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kanui

Post Postao/la Seha » 15 sij 2011, 23:42

Volio bi, al malo sam ti ja daleko. Nekih 2000 kilometara "cirka" ;) Ovaj kanu je u Danskoj.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kanui

Post Postao/la rusko » 16 sij 2011, 00:00

Olimp, da li si probao ove kanue (ili kajake) na napuhavanje?

slika

Zanima me vrijede li icemu, da li su pozdani za npr. izlet i zezanje...
slika slika

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanui

Post Postao/la Olimp » 16 sij 2011, 08:31

Ne, nisam, ali sam ih sretao na rijekama i jako su mi se zgodno ćinili. Čak se njima može spustiti i polu raftign jer su vrlo fleksibilni. Znam i da imaju brdo dodatne opreme. <adipiva> :7564:
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kanui

Post Postao/la rusko » 16 sij 2011, 10:29

bilo bi dobro kada bi se nasao jedan sa tvrdim dnom, nesto poput RIB camaca...
slika slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kanui

Post Postao/la @ldin » 16 sij 2011, 10:50

ruba druze jesam ja ... Svake godine mi dodje jedan slovenac sa ovakvim pa se spustamo,( (sad više i ne odlazi svidjela mu se bosna ostao u Sarajevu i otvorio firmu predbar čovjek) niz Krivaju ... oni su i napravljeni za avanturiste i jako su izdzljivi , nije to neka obična plastika ajmo tako reć uglavnom su to expedicijski čamci gdje se jedne dijelovi prelaziš vodom pa ga ispušeš i ponovo pješačiš itd ... pravo dobra stvar al nije za pecanje , stajat je nemoguće u njemu , a kad sjediš bočne komore su previsoko . Čak i kada bi mu napravio čvrsto dno i promjenuo mu namjenu opet je uzak za stajanja...
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kanui

Post Postao/la rusko » 16 sij 2011, 12:54

RUBA?!?! Da nije neki virus, prvo Monty, pa ti... ko zna ko ce biti sljedeca zrtva :135:

Vise me zanima nesto za istrazivanje terena, bas u tom smislu kako kazes napuses ga, pa ispuses, stavis u ruksak i oteglis do sljedece zone... znaci izdrzljivi su i mogli bi posluziti u te svrhe... jos da im cijenu ispitam ;-)
slika slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kanui

Post Postao/la @ldin » 16 sij 2011, 14:09

joj stari " LAPSUS LINGVE " tačno je neka viroza zavladala jbg nije namjerno ... sorry
znači Ruba ovaj Rusko ;) ... predobri čamci normalno ako kupujes nešto kvalitetnije , postoje isti naizgled al su radjeni od onih materijala za diječije šlaufe jedno-sezonske na napuhavanje obično imaju sliku iz crtića na sebi :135: ... to ni u ludilu to nije nizašta , medjutim to znaš .... a što se tiče ove gume il kako se zove već taj materijal ... bolji je za klasu od grube plastike ... slbodno se spuštaš "dont sikirli" za kamenje granje školjke i to , pravo je lako manevrisat ako si sam ili dvojica još bolje , al uglavnom mozes ga sam voziti , što nije slučaj sa drugim modelima... da još recimo savjet kad si sam duplo veslo iz jednog dijela , znači nikako ono klasično kanu ili samo jedno ....
kod nas svake godine se sve više pojavljuju na Krivaja Rafting-u i duplo bolje prolaze od klasičnih raft čamaca ... meni se svidjaju pravo ...

P.S - izgorio mi je doročuak zbog ovog pisuckanja :twisted: :456:
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanui

Post Postao/la Olimp » 16 sij 2011, 19:11

Postavi neku fotografiju da napasamo oči.
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kanui

Post Postao/la @ldin » 19 sij 2011, 00:40

evo nešto sam našao ;)
slika
slika
slika
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kanui

Post Postao/la rusko » 19 sij 2011, 07:26

Dobre slike, sad vidim koji je materijal u pitanju, cini mi se da je isti kao na mom pontoncu za pecanje...

Koliko su teski kad se ispusu? Moze li ih jedan covjek komotno nositi (+ klasicna oprema)?
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”