Sjećanje

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Sjećanje

Post Postao/la Olimp » 20 sij 2011, 23:39

Veliko i najefikasnije oružje protiv zaborava je sjećanje. Sjećanjem oživljavamo naša saznanja o minulim događajima u minulim vremenima. Čega se više sjećamo dobrih ili loših događaja? Koji su nam se jače urezali u našu svijest, dobri ili loši? Izvukosmo li pouke iz tih događaja? Da li nas opametiše? Da li ostaviše u nama traga da pri kretanju života prema naprijed te tragove iskoristimo za bolji i pravičniji život, za bolji odgoj generacije koja počinje stasavati?

Ili možda sve ostade napisano na spomenicima koje sagradi jedna generacija, a poruši i oskrnavi druga?

Ovo nije moje sjećanje, ali spomenik ostavi duboki trag u meni kada sam ga vidio. Kada sam shvatio čemu on postade znamen, kojem događaju. A događaj je vezan uz most i zlobu ljudsku. Most na Dunavu koji povezuje Petrovaradin sa Novim Sadom-



slika


Most preko kojega prohujaše minula vremena potiskivana burnim događajima stradanja naroda. Mojih naroda. Naroda koji nastanjiva ove naše balkanske prostore i ni kriv ni dužan natopio je svaki grumen zemlje svojom krvi. Natopio više puta iz generacije u generaciju.

Pa evo da se podsjetimo, da ne zaboravimo, ali oprostismo jer tako moramo.


slika


Praštamo jer moramo i dalje živjeti, jer život ide dalje, a mi ostasmo dok i na nas ne dođe red da odemo. Sanjamo o blagostanju, sreći miru, a podigosmo toliko ratova da gotovo svaka generacija ima svoj rat. U njima porušismo ono što nam preci sagradiše, a onda kada se izmirismo ponovo gradimo da bi buduća generacija imala šta rušiti.



slika


Žrtve ne smijemo zaboraviti, kao i način kako su umorene, jer tko ima toliko zlobnosti, toliko nečovječnosti da baca žive ljude sa mosta u zaleđeni Dunav. Da ih jednostavno baci samo zato jer nisu pripadnici naroda koji je trenutno silom zavladao nekim prostorom. A kako je tim ljudima, žrtvama, bilo dok su ih vodili i dok su spoznali šta ih čeka?


slika


Da li su krivci ikada kažnjeni, da li su spoznali koliko su pogriješili, da li su spoznali koliko su se zastranili od ljudi?


I da li ćemo uopće kazniti sve krivce koji se zastraniše od ljudskoga roda i počiniše zločin?....
Živim snove, ne sanjam život


Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”