Fer play

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Fer play

Post Postao/la Olimp » 25 tra 2011, 18:52

Sve igre imaju svoja pravila po kijima se odvijaju . Poštivanjem tih pravila igrači imaju podjednake šanse da pobjede ili izgube. Medutim pravila ne mogu propisati sve situacije igre. Za nepropisana pravila se primjenjuje nekakva "pravičnost" prema shvaćanjima sudionika igre, ali i prema shvatanjima publike koja tu igru promatra. Ta pravičnost je rastezljiv pojam koji svatko za nijansu drugačije shvaća.

Život je i tu ušao u "igru". Naučio nas je da skup tih nijansi bude prihvaćen i od igrača, a i od publike i onda dolazi do situacija koje nisu obuhvaćene pravilima igre, ali ih "pravičnost" poznaje. Englezi su to nazvali fer play odnosno poštena igra.

Poštenih igrača imamo u svim sportovima i nagrađujemo ih pljeskom, simpatijama pa i pokalima.
Jednoga takvoga susreo sam prošle godine na regati "Spust murskih ladja", na rijeci Muri. Nekakva pravila regate određuju da se spust održava plovilima bez upotrebe motora. Na taj način svi ujednačeno plovimo, regata se ne odugovlači i lakše se prati satnica održavanja odredenih susreta i dočeka regate.


slika


...Pridružio nam se na rijecnoj granici izmedu Slovenije i Hrvatske i sa nama plovio do Murskog Središća. Išao je vodenim skuterom, ali veslajući tih nešto više od 20-tak kilometara. Nisam odolio radoznalosti već sam pristao uz njega i jedno vrijeme smo zajedno plovili. Na moje pitanje zašto ide skuterom, a pogotovu veslajući iskreno je odgovorio da nema drugo plovilo, a da želi učestvovati koliko može u toj regati. Veslom se služi da motorom ne narušava mir koji je vladao na rijeci, a i da bi se izjednačio sa svim ostalim plovilima koji nemaju motore. Zaista fer play.
A koliko se pošteno mi ponašamo na vodi i ne samo na vodi?....


slika
<adipiva> :7564:
Živim snove, ne sanjam život


Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”