Zabranjen ulaz - privatno

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Zabranjen ulaz - privatno

Post Postao/la Olimp » 01 kol 2011, 19:20

Koliko volimo svoju zemlju i koliko smo voljni na toj zemlji živjeti i družiti se sa drugim ljudima? Koliko zloupotrebljavamo tu zemlju i prisvajamo i ono što nije naše, kao da je naše, odričući drugima prava na nju? Koliko daleko u tome idemo i kako se mogu ti pojedinci (na svu sreću nismo svi takvi) spriječiti da ne zloupotrebljavaju i svojataju kojekakva prava na koje nemaju prava? Kakvi su ti ljudi koji se tako ponašaju?



slika



Ploveći rijekom Savom nedaleko mjesta Orahova u BiH s desne obale rijeke ugledah počišcenu obalu, neuobičajeno urednu za tu okolinu, pored mali splav od četiri bureta od nafte, na obali nadstrešicu za nekoliko osoba a malo dalje na obali čamac sa kabinom na svojim kotacima - preuredeni remorker koji je vojska nekada koristila.Nekoliko stabala vrbe uljepšava pogled na to mjesto. Na jednom stablu pričvršcena je nekakva tabla sa natpisom koji u prvi mah nisam zbog daljine mogao pročitati, ali kada dodoh bliže, a ono na tabli natpis koji je napisala polupismena osoba i koji glasi :"Zabranjen ulaz privatno"

Čamac sa kabinom mi govori da je ta osoba ljubitelj rijeke, mala splav i nadstrešica, da boravi puno vremena uz rijeku. Čak i obalu drži urednom i očišcenom. Ali ma kakav i koliki je trud uložio da sve bude lijepo i očišceno to mu ne daje ama baš nikakva prava da drugima prijeci pristup na taj dio obale. Tu nema sigurno prava vlasništva jer po zakonskoj legistlativi koja se u cijeloj Evropi primjenjuje područje rijeke ne može biti ničije vlasništvo. Pod područjem se smatra zemljište uz rijeku koje je vodom pokriveno za najvišljeg vodostaja rijeke. Područje koje je "rijekoljubac" prisvojio za svoje za većih vodostaja rijeke je poplavljeno, znači nemože biti njegovo vlasništvo.



slika



Da li smo i mi takvi barem u malim stvarima.Koliko spriječavamo druge da koriste sve što i mi sami koristimo pokazujući pri tome "veća prava" u svoju korist, a na nečiju štetu... Zašto je to tako?


<adipiva> :7564:
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabranjen ulaz - privatno

Post Postao/la rusko » 02 kol 2011, 04:49

Ispravka Olimp: u cijeloj Evropi covjek moze biti vlasnik i obalnog podrucja rijeke kao i cijelih dionica rijeka...

Ja u Svedskoj placam za pecanje covjeku koji posjeduje 17 km toka rijeke... Tip je iz plemicke familije i to mu pripada... vlasnik je!
I zasigurno znam da to nije jedini slucaj...

E sad, za Orahovu sam siguran da su daleko od plemstva :-) ali da neko moze imati privatno zemljiste uz Savu... to je vrlo moguce...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabranjen ulaz - privatno

Post Postao/la montana » 02 kol 2011, 07:12

Ma naravno, ako je covjek "masno" platio da ima svoj mir kraj rijeke, sto da ne. Umjesto da novce trosi na skupa odijela, modu uopce, aute ili cica-mace, covjek kupio plac, uredio, a ja licno nebih imao srca da dodjem tu i nepozvan provedem vikend sa njim i njegovom obitelji. I na koncu, taj zakon se odnosi na prolaz i pristup vodi, a u cilju ribolova, ali nikako ne ukljucuje besplatno kampiranje, niti zaposjedanje zemljista na duzi period. Kod nas je nekako udomacena praksa da se i ne pita, ali ako ciko ne zeli posjete, treba ga ispostovati. Treba se uvjek postaviti u njegovu situaciju i zamisliti da u vasu bastu useta grupa ljudi i zarostilja, zakampira ili zalumpuje, a vi se vratili sa posla, onako momacki umorni. Mislim da, proticala ili ne, rijeka kroz vase imanje, trebate na njemu uzivati u miru.

Nisam siguran za Europu, ali u USA, ako je postavljena tabla "Zabranjen pristup" ulazak u privatan posjed se smatra krivicnim djelom, a u pojedinim drzavama vas imaju pravo upucati. Licno nemam nista protiv, obzirom na broj manijaka, cudaka i kriminalaca koji secu Amerikom, ali i ostatkom svijeta.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Zabranjen ulaz - privatno

Post Postao/la Olimp » 02 kol 2011, 08:09

Znam pouzdano da nitko pored rijeke Save uz samo korito nema vlasništvo nad zemljom i to čitavom njenom dužinom od izvora do ušća.
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabranjen ulaz - privatno

Post Postao/la montana » 02 kol 2011, 08:38

Jedino onda da je mislio na prolaz iza znaka. Zasigurno ne smije napraviti privatnu plazu, jer sam vodotok ne moze biti privatan, posebno na plovnim rijekama. Kao sto sam rekao prije, pristup vodi i prilaz se mora ostaviti, a osobe koje prolaze kroz posjed ne smiju ostetiti usjeve niti imovinu, a ovakav znak ne moze da oznacava privanu plazu, ma kako se neko trudio da je uredi. Cudne se tu stvari desavaju. Taj zakon je napravljen u onom sistemu i sada se nadogradjuje, ali i preklapa. Pravljen je za ribare, sa dozvolom, ali ga zloupotrebljavaju i krivolovci. Pojedini zemljoposjednici uzurpiraju ne samo obalu, vec cesto pobiju nekoliko bandera i na tome naprave sebi terasu, kucu ili cak ugostiteljski objekat. "Uredjenje" obale je uzgred zabranjeno, jer steti ekologiji i ekosistemu, a vuce i problem poplava. Na zalost, svjedoci smo kako pojedini vlasnici zemljista pored vode prave podzide duboko u rijeci, narocito za niska vodostaja, a onda nasipaju zemlju i sire svoju ledinu. Sustina mojega pisanja je da u ovoj oblasti vlada haos, i potrebna je hitna zakonska intervencija, inace bi moglo biti i kolateralne stete. Ponajvise nedostaje razuma i uljudnosti, kako od strane domacina, tako i gostiju. Svakako taj vam ne moze zabraniti plovidbu, niti privezivanje, kao ni iskrcavanje na pjescane plaze (nanose) koji izvire za niska vodostaja.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabranjen ulaz - privatno

Post Postao/la soha » 02 kol 2011, 18:12

Priobalni pojas uz status rijeke izosi 5 metara, uz potoke 2 metra, uz jezera 15 metara, i to u nasoj dragoj BiH je jedino dobro (al da se mi pridrzavamo tog zakona) Dakle, niko nemoze posjedovati taj priobalni pojas pa da je ne znam kakvog plemickog porijekla u BiH.

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Zabranjen ulaz - privatno

Post Postao/la Olimp » 02 kol 2011, 18:58

Slažem se sa tobom Soha i nadopunjujem da se tih 5 m računa od najviše crte vodostaja rijeke. <adipiva>
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”