Dim Chay

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Dim Chay

Post Postao/la Olimp » 09 ruj 2011, 20:24

Dugo godina se promecem raznim rijekama, sakupljam o njima informacije, citam razne literature o rijekama, kako iz knjiga tako i preko interneta, sakupljam kojekakve informacije i slike o njima, citam putopise ljudi koji opisuju svoja putovanja rijekama . . .

Do nedavno sam mislio da me ništa drasticno ne može iznenaditi što bi bilo vezano za rijeku, a da ja o tome nisam imao informaciju. Rekoh donedavno jer me ovoga ljeta docekalo veliko iznenadenje na jednoj rijeci u zapadnom djelu Turske, nedaleko grada Alanya.

Rijeka se zove Dim Chay ( Dim Caj se izgovara). Izvire u brdima planinskog sustava Taurus, probija se kroz klance i utjece u Sredozemno more kod grada Alanya.


slika


Rijeka je bogata vodom tako da njen tok pregradiše branom i napraviše veliko akumulaciono jezero (koje nisam vidio) iz kojega vodu iskoristiše za proizvodnju el. energije, tako potrebne u ovome turisticki poznatom dijelu Turske-


slika


Nizvodno na rijeci iza te brane vidjeh nešta što me iznenadilo. Ali podimo redom.

U ovom dijelu Turske vladaju velike vrucine u proljetno-ljetno-jesenjem periodu od 6 - 7 mjeseci. Temperatura nerijetko prelazi 40 stupnjeva Celzijusa u hladu. Tako velike temperature zahtjevaju klimatizirane prostore kako bi se u njima ljudi osjecali ugodno. Medutim klimatizirani prostori su i nezdravi, a pored toga umjetna i prirodna klima su dva razlicita pojma.

Kako u takvim uvjetima stvoriti prirodnu klimu u kojoj bi se osjecali udobno i prirodno rashladeni?

I tu krece moja pricica.


slika


Ukrocena planinska rijecica Dim Chay ima temperaturu vode oko 16 - 18 stupnjeva Celzijusovih. Od brane hidrocentrale pa prema ušcu probija se kroz uske kanjone visokih litica tvoreci u tim kanjonima ugodnu prohladnu klimu temperature oko 22 - 24 stupnja Celzijusa. Na vanjskim prostorima gdje vlada temperatura od 40 stupnjeva Celzijusa pravo je osvježenje.


slika



Dalje je sve bilo samo prakticno iskorištavanje postojecih klimatskih uslova. U kanjonu niknuše ugostiteljski objekti. U plitkoj vodi rjecice sagradiše se separei ispod kojih neometano tece rijecica, skakaonice za kupace i plaže gdje se mogu kupaci i suncati.


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Dim Chay

Post Postao/la Olimp » 09 ruj 2011, 20:24

Na kamenim stjenama kanjona sagradiše se na drvenim konstrukcijama u više etaža separei za rucavanje . . .


slika


slika


slika



U separeima se postaviše mali stolovi sa prostirkama za sjedenje . . .



slika


. . . gdje se mogu provesti ugodni zajednicki trenuci mladih . . .


slika


. . . ali i citavih porodica. Tu se održavaju razne privatne proslave, ali i poslovna druženja.


slika


Sve to prati spektar raznih kulinarskih dostignuca. Treba napomenuti da je turska kuhinja bazirana više na povrce nego li meso.


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Dim Chay

Post Postao/la Olimp » 09 ruj 2011, 20:24

. . . mada se ne može reci i da mesa nema. Ima ga i te koliko i pripravlja se na njihov domaci nacin.


slika


slika


U tako prirodnom ambijentu sa prirodnom klimom ugodno je zasjesti, nešto prezalogajiti, opušteno popricati, oci odmoriti na predivnim prizorima.


slika


slika


Turci koji su pretežno muslimanske vjere rijetko se kupaju u moru ili jezeru. Prema vjerovanju kupanje je preporuceno u vodama koje su tekuce jer simboliziraju život, protocnost života. Zato ih se može puno vidjeti kako se kupaju u rijekama. Planinske rijeke su hladne ali i osvježavajuce za kupanje. Treba napomenuti da su vrlo ciste.



slika


slika


Nisam se kupao u njoj vec sam malo prošetao po plicaku. Voda je za mene bila i više nego li hladna. Taman za pivce ohladiti na korisnu i upotrebljivu temperatutu.


slika


slika


Zadivljujuce je kako se sve uklopilo u okolinu. Unatoc velikoj frekvenciji ljudi rijeka je cista i bistra. U nju se ne odbacuju otpatci, ne baca se smece. Jednostavno je cuvaju za sebe i radi sebe cistom.


slika


slika


Proveo sam nekoliko sati u ovome okruženju. Bilo je vrlo ugodno i opuštajuce. Ali mi se neizostavno nametne i jedno pitanje. Hocemo li mi na našim terenima doci do pameti i svoje rijeke cuvati ciste za sebe i radi nas samih? Hocemo li ?


<adipiva> :7564:
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Dim Chay

Post Postao/la rusko » 09 ruj 2011, 20:29

Bio sam na Dim Caj 2001, ali tada je bilo znatno manje ovih fazona sa cardacima i splavovima na vodi...

Licno mi se nimalo ne svidja nacin kojim Turci oskrnave ovako lijepe rijeke...
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”