Momci sa Tikvare

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Momci sa Tikvare

Post Postao/la Olimp » 24 ruj 2011, 21:32

Da na samom uvodu u ovu pricu upotrijebim zgodne i simpaticne rijeci iz vjecne pjesme naše pjevacice Lepe Lukic: "Do Tikvare dva putica vode na dve strane ..."

Za Tikvaru pored Backe Palanke, vjerujem da gotovo nema osobe koja nije cula. Za one koji to ipak nisu evo im prilike da je i vide, ali i nešta saznaju o njoj.

Tikvara je prelijepo uvjetno receno jezerce spojeno kanalima sa Dunavom. Do nje vode dva puta. Jedan vodeni i jedan kopneni, cestovni iz grada Backa Palanka. Vas cu povesti vodenim putem do nje, jer ce vas više doci cestom, a taj put je nauticarima nezanimljiv.


slika


Uzvodno oko kilometar od mosta što spaja Ilok sa Hrvatske i Backu Palanku sa Srpske strane Dunava ima "prolaz" kojime se može uci u Tikvaru.


slika


Od Dunava je razdvaja uski prostor nasipane i pošumljene zemlje koja je ujedno i obala Dunava s jedne, ali i obala same Tikvare s druge strane. Na tome prostoru pogodnom za kampovanje uvijek se za toplih dana mogu vidjeti ljubitelji prirode, vode i rijeke kako provode virjeme vrzmajuci se pored šatora.


slika


Ako vas sreca posluži tu ce vladati lijepa tišina i mir, ali kako idete sa mnom s desne strane neki objesni kamper dao si je toliko prava da je preglasno puštao novokompovane narodnjake terorizirajuci sve oko sebe na uhomet ,glazbom koju mnogi baš i ne favoriziraju. No zanemarimo ga i kroz prolaz uplovimo u Tikvaru ...


slika


Prolaskom kroz prolaz najednom vam se otvara širina pogleda na veliku vodenu površinu koju ne ocekujete, ako tu stižete prvi puta.


slika


Krenimo s lijeva na desno. U lijevom djelu Tikvare nalaze se prelijepi splavovi gdje za slobodnoga vremena borave njihovi vlasnici sa porodicama uživajuci u miru (pod pretpostavkom da nisu prisiljeni slušati novokomponovane narodnjake kojima ih netko protiv njihove volje terorizira)


slika


Nezna se koji splav je ljepši. Namjena im je svima da posluže kao kuce za odmor na samoj vodi...


slika


Ali ako sa mnom plovite izmedu tih splavova budite uvjereni da ce te dobro proci. Starog ljubitelja rijeka i ljudi oko rijeka jednostavno svi osjete u svojoj okolini i požele s njime popiti po picence, razmjeniti po koju pricicu, a dalje ovisi o vremenu, odnosno o planovima šta i kako dalje ...


slika


No plovimo još malo i divimo se videnim prizorima. Naselje splavova vrijedi pažljivije razgledati. Tko zna kada ce nam se opet pružiti prilika da ga razgledamo ...


slika


I kako vam rekoh malo prije, staroga rijekoplovca osjetiše momci sa jednoga od splavova. Pobudio im je radoznalost i pozvaše ga na picence. Takav poziv, u mojem shvacanju rijeka i ljudi na i oko njih, se ne odbija...


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Momci sa Tikvare

Post Postao/la Olimp » 24 ruj 2011, 21:33

Pristadoh uz njihov splav, predstavih se tko sam i odakle putujem te gdje mislim dalje putovati, predstaviše se oni meni i razgovor pode kao da smo stari znanci koji se poznajemo odvajkada ...


slika


Od njih saznadoh da su iz Backe Palanke, da ovdje provode svaki slobodan trenutak svoga vremena, ponekad sami ali vecim djelom i sa svojom porodicom, da vole prirodu, cuvaju je i pomalo srastaju sa njome ...


slika


Danas imaju namjeru da nešta potope u kotlic, ispod nega da zapale vatru, dodaju zacine, pa kako ispadne. U ishod svojega kuharskoga poduhvata ne sumnjaju.


slika


slika


Gledao sam ih uz predobru rakijicu, koju mi utociše nekoliko puta jer kako rekoše praznu cašu niti mušice ne vole ...


slika


Od mene su culi da sam ucesnik Dunavske regate TID 2010. Ponudili su mi da ostanem sa njima, mada mi rekoše da se bolje jelo sprema za nas regataše - ovcetina u kupusu. Znajuci ekipu kuhara koja to jelo pripravlja imaju u planu navecer navratiti na ovcetinu, jer je nezaboravna.

Njihovu ponudu sam odbio jer sam imao nekakve obaveze prema organizatorima regate. Popih još jednu i oprostih se od njih.


slika


Usput me jedan od njih pretekao motornim camcom kojime je otišao po ostatak ekipe koja im es poslije pridružila.


slika


Momci su me zaista iznenadili svojim srdacnim docekom, pozivom da im se pridružim kao i nespontanim razgovorom koji smo vodili. Stoga mi je bilo veoma drago kada sam ih vidio navecer da se se pridružili nama regatašima...


slika


... a što se tice njihove tvrdnje da je ovcetina sa kupusom odlicna, složio bih se sa njima i potvrdio da je ne samo odlicna vec izvrsna. Tako dobru nisam nikada jeo.

Eto da ste bili zaista sa mnom i vama bi ova ovcetina izvrsna bila . Ovako eto, malo vas približih Tikvari koju mnogi poznajete, a ja je zadržah u vrlo ugodnom sjecanju ...

<adipiva> :7564:
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”