Nulti kilometar

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Nulti kilometar

Post Postao/la Olimp » 01 lis 2011, 18:06

"Nulti kilometar" - za neke je pocetak kraceg ili dužeg puta. Prvi korak još neiskoracen, a ipak uracunat u put. Trenutak kada smo pošli na put, a još nismo zakoracili. Puni smo osjecaja i pokušavamo vec na samom pocetku spoznati kakav ce nam biti put, predvidjeti šta nas na njemu ocekuje i prisjetiti se svih metoda kojima cemo otkloniti poteškoce na putu. To vrijedi za nas, ljude. A šta je sa rijekama.


slika



Rijecni "nulti kilometar" oznacava kraj jedne rijeke. Kraj njenog toka, žubora, pokazivanje snage, kraj njenoga imena. Neki ce reci smrt, ali nije tako. Rijeka ne umire. Njen kraj je ujedno i transformirani pocetak necega drugoga. Ona prelazi u život necega drugoga, bilo da je to druga rijeka, jezero ili more. Njena voda, snaga, njen tok postaje voda, snaga i tok necega drugoga.


Kakve se tu sile sudaraju ponekad nismo ni svjesni. Neke osjecamo, a puno ih prolazi nama nezapaženo. Da li je nezapaženo ili smo ih zapazili , a nismo ih svjesno registrirali.



slika


Ploveci raznim rijekama cesto sam dolazio do "nultog kilometra" mnogih vecih i manjih rijeka. Ponekad sam prošao a da ih nisam niti zapazio. Najviše emocija doživio sam na "nultom kilometru" rijeke Save, odnosno na ušcu Save u Dunav.


Dva puta sam doplovio do toga mjesta. Prvi puta putovao sam šest i pol dana prvo Dravom, a onda Dunavom, a drugi puta nakon deset dana plovidbe rijekom Savom došao sam do toga mjesta.


slika



Na pocetku svake plovidbe mislio sam kako cu radostan biti na kraju. U teškim trenucima plovidbe tješio sam se kakvu cu radost na kraju puta imati. A dolaskom na "nulti kilometar" uhvatila me nekakva praznina a u njoj i žalost što mi se put završava. Nekako bih najradije nastavio dalje pa kuda me put odvede. Izašavši na obalu steglo bi mi se grlo i jedva da bih mogao disati, a kamo li govoriti. A i oci bi mi se malo zasuzile. Neznam zašto je to tako, ali uvijek kada se uputim na višednevni put rijekama na pocetku puta racunam na radost na kraju, a kada dodem na kraj nekako se tome ne radujem, nekako sam prazan.

A "nulti kilometar" uvijek ostaje nulti kilometar. Evo ga na rijeci Savi....


slika
Živim snove, ne sanjam život


Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”