Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Pokušaj da "uredimo" trenutne Zakone i Pravilnike

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

amcho
Prava Štela
Postovi:142
Pridružen/a:05 vel 2011, 19:45
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la amcho » 24 vel 2012, 20:11

Baviš se šaranolovom i to je tvoja stvar, tvoj rizik ribolova kao što je varaličarenje moj način ribolova. Mojih 15 japanskih varalica košta 600 KM pa ih opet bacam u svakakvu vodu i rizikujem da kidam pa bacaj i ti prehranu i mamac koji košta neuporedivo jeftinije. Jel bih ja trebao pretražiti vodu prije nego bacim ??? Jel bi svi trebali imati sonar kao osnovno sredstvo za ribolov samo zato da bi sačuvali mamce i olakšali ribolov i to pod tim izgovorom koji je smiješan ??? Zato bacaj i rizikuj kao i svi ostali.Zato i imate kampanje po 2-3 dana jer vam je takav ribolov. Ti onda sjediš, a ja ribu ganjam po 2-5 kilometara u toku dana. Znači da ne hodam trebao bih nositi sonar da ne gubim vrijeme,energiju, varalice ... Svak ima svoju priču. To da sonarom ne možeš otkriti ribu u vodi posebno one koje se kreću to je tolika nebuloza da ne mogu da vjerujem šta pričaš osim ako ti nije sonar star 20-30 godina pa i ne može ništa skontati osim dna i prepreka ili ga ne znaš čitati il i niakd nisi vidio bolji sonar od tog kojeg kažeš da imaš ? Imaš sonar na piku od 300 KM koji čita sve živo u vodi, a u stajaćoj vodi neću da pričam. 100% provjereno jer je korišten za lakši, brži i efikasniji lov ribe za ribarsku osnovu !!! Ili da ti dam par linkova sa ebay-a da vidiš karakteristike ovoga o čemu pričam ako nisi upućen u mogućnosti sonara ?
Ne treba meni tvoj sonar niti treba bilo kome da bi lakše uhvatio ribu.T i bi ribu lovio sa sonarom iz kajaka i čamca,a mi zabranili ribolov u Konjicu iz čamca ili ti ga kajaka.Ti bi još sonar da koristiš. Možeš li mi reći gdje inače loviš ribu onako da znam ako nije problem ?


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la angler » 24 vel 2012, 20:19

Moze biti prepisan i hrvatski i kanadski i finski zakon ako se ne sprovodi.... pa ce i dalje biti drustava koji falsifikuju dozvole, prikazu manji broj prijavljenih ribara...itd, itd. A o samosvjesti mase ljudi u ovoj drzavi ili podneblju ne vrijedi raspravljati. Do samosvijesti se na balkanu dolazi provodjenjem zakona i velikim kaznama kao i svugdje u svijetu.

Myrane, mozs li napistati konkretne prijedloge ili opaske, najbolje po stavkama, na novi zakon osim nekih pitanja i konstatacija da ne mozemo ovako nista postici, te ne radi se to tako, te ne citate ovako. Olaksas nam svima, a i nadati se da ce ti prijedlozi piti vode jer ce predlagaci novog zakona iste shvatiti.

Mi ocito nismo pravnici vec obicni ribari koji ce opet biti prevareni ili prijedlozi za izmjene nece uzeti u razmatranje. Kad moze drzava godinu bez vlade, ma moze i rasprava na prijedlog zakona bude otvorena 10 godina!!!

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la Kovach » 25 vel 2012, 00:14

Bio sam iskucao mnogo toga ali sreca nesto mi se shebalo i izadje iz browsera prije nego sto kliknuh ono "Posalji". <valjanjeodsmijeha> Mozda je i bolje.

Ima mnogo toga za reci, ali necu vise jer myran ionako rece da ovo sve ne pije vode i da gospoda iz Saveza ovo nase ne uzimaju za ozbiljno kao ni nas same. Ako ne znate myran je jedan od clanova UO Saveza i predlagaca zakona pa onda njegov komentar ima mnogo vecu tezinu jer oslikava odnos Saveza prema "obicnim smrtnicima". Myran druze ne zamjeram ti sto si u UO Saveza niti sam, nedaj Boze ljubomoran. Naprotiv, skidam ti kapu sto si se bar udostojio da sa nam razmjenis par rijeci na ovu skakljivu temu.
Zamjeram ti sto nekoliko puta ponavljas:
Zakon koji je predložen ,rekao sam je 10 puta bolji od postojećeg i ako se poprave neke stvari, bit će odličan...al molim Vas nemojte se ljutiti...toliko puno treba poznavati i zakone i Pravilnike da bi se relevantno o njemu razgovaralo.( ribolovne)


Ja ti kazem da ovaj Nacrt zakona u sustini nije mnogo bolji od starog i da je 90% prepisan Hrvatski zakon. Zato ti to dokazujem u prvom postu i na kraju se lijepo kulturno zahvaljujem na trudu i prevodu sa hrvatskog. Ni jednog trenutka nisam rekao da je neko nepismen, da ne zna citati i slicno. Na vasu zalost ja vrlo dobro znam citati, izmedju ostalog i zakone, odlicno znam stari zakon i pravilnike, malo se k`o razumijem i u ribolov sto mi daje za pravo da "relevantno" o njemu razgovaram. I na vasu zalost nemam oraha u dzepu ni dlake na jeziku pa me nemozete usutiti. Znam takodje da ovdje ima kolega koji se mnogo bolje razumiju u sve ovo i od mene i od tebe ali ih niko nista ne pita. Medju nama ima pravnika, inzinjera, doktora nauka, magistara a svi su ribolovci i vole ovaj sport, a voljni su da pomognu da dobijemo kvalitetan Zakon. Zato smo itekako kompetentni da raspravljamo o ovom problemu, a koliko ce to neko uzeti u obzir njegova stvar i obraz. Da bi se napravio kvalitetan zakon mora se prvo napraviti koncept sta definisati istim, a da bi se to kvalitetno uradilo treba uzeti u obzir ono sto se zakonom mora izdefinisati, ali i one stvari koje tiste obicne ljude kojih se taj zakon direktno tice. Na kraju se sve to uoblici u jedan Nacrt i pri tome se vodi racuna da nije u koliziji (nije protivan) Ustavu i postojecim Zakonima. Nakon toga se provede javna rasprava i onda se opet sjeda za sto pa se isprave one stvari koje ne stimaju. Pri tome se ne razmislja "KO CE SVE TO RADITI I KONTROLISATI" nego se to definise Zakonom i tacka. Ko nece da postuje Zakon i radi svoj posao ne zasluzuje da bude gdje jeste, nego mu je mjesto u zatvoru. Vi prepisali 90% hrvatskog zakona i tvrdite da je 10 puta bolji od starog, pojedini clanovi Zakona krse odredbe drugog zakona (sto sam vam dokazao), energiju ste usmjerili samo na polaganje pojedinih ispita i o tome pola zakona, a sve prijedloge, sugestije, kritike i glasna razmisljanja ostalih nipodistavate jer oni zaboga "nisu relevantni" da o tome pricaju. Nismo relevantni zato sto ne gledamo vasim ocima (iako nosim naocale odlicno vidim i mnogo dalje od vas) Ja i ova raja ovdje nismo optereceni hoce li nam Ministri i zvanicnici Saveza zamjeriti sto predlozimo nesto sto njima ne pase nego ovo sto predlazemo je iz srca, zato sto ovo sve volimo. Zato se nase price i "zvijezde" ne poklapaju. Prigovaralo se ovdje da je vecina u inostranstvu i nije u BiH, ali to ne znaci da ne vole ovu drzavu mnogo vise od onih koji u njoj zive i da joj ne zele dobro. Oni su ucinili mnogo vise na ocuvanju ribljeg fonda i edukaciji mladih od Saveza i mnogih udruzenja ciji je to primarni cilj, cak i obaveza (i ovim Nacrtom) ali ne rade nista.

Najbolje je da vam mi napisemo zakon, a da onda vi pokupite slavu i lovu "MALO MORGEN" MI SMO OVDJE DA DAMO SVOJ LICNI SUD I PRIJEDLOGE, A PREDLAGACI NEKA TO UVRSTE U ZAKON AKO VECINA SMATRA DA TO TREBA. To je svrha javne rasprave, cuti "glas naroda". Posto ste vi "gluhi" za taj glas ili mi kao sismisi ispustamo zvuk koji vase uho ne cuje onda od ovoga nema fajde.

Posto ne razmisljam kao myran i ostali predlagaci zakona, samo gledam da dobijem sto jeftiniju dozvolu, a za sve ovo me boli briga, ne razumijem materiju i nisam "relevantan" da o ovome pricam, iako sam stvarno mislio da sjedem i napravim jedan dopis kao prijedlog izmjena i dopuna ovog Nacrta i dam ovdje na doradu i vase misljenje to necu uraditi jer ne pije vode.

Koliko me sve ovo interesuje druze myran dokazuje to da sam iste veceri nasao cetiri zakona (stari, novi, hrvatski i srpski), iscitao ih, uporedio i napisao sto sam napisao uz opasku da je to tek pocetako i da idemo dalje sa konkretnim prijedlozima. Vi to niste uradili jer vam je hrvatski zakon sasvim OK pa ste ga odmah prepisali, malo ispreturali clanove/clanke, stavove/stavke i tacke/tocke, dodali sve o 7 ispita i to je to.

JOS NESTO VEOMA BITNO:

Ovo nije samo obicni forum jer iza nas i naseg "laprdanja" po forumu stoji UG "BISTRO" i iskren i predan rad, konkretni rezultati na zastiti ribljeg fonda, okolisa i edukacije omladine. Stoje svi ovi ljudi iz dijaspore razasuti "po bijelom Svijetu" kao biseri, koji daju svoj novac za sve nase akcije i ne zale jer sve to rade od srca, sto vole ribe i ribolov, u njemu uzivaju, a ne iz interesa. Mi bi kao u Evropu, a kad nam ljudi koji vec zive u zemljama EU kazu da imaju jednu dozvolu u citavoj drzavi koja kosta tri puta manje nego nasa(koja vrijedi samo u nasoj avliji), a zivotni standard im je visoko iznad naseg, to osudjujemo i odbacijemo. Ne zelimo nista sto je evropsko i dobro, a hocemo sve ono sto nevalja. Ako vam je krivo sto je UG "BISTRO" pokretacka snaga jedne nove epohe u ribolovu, jednog novog pravca koji vodi ka boljem sutra CRKNITE! Mi cvrsto koracamo u bolje sutra sa vama ili bez vas i nastavljamo sa edukacijom omladine kako da cuvaju nase vode i nase ribe. Ako nista barem cemo umrijeti ciste duse, ispunjeni dobrotom i uzivajuci u onome sto smo ucinili, a ne trazimo da nam se za to plati. <championvanja>

BITRO BiH od Kovacha!! <flag>

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la Kovach » 25 vel 2012, 00:26

Seha pozuri sa uredjivanjem dijela foruma "Prodaje", mozda se nekome nakon ovoga svega sve ogadi pa da imamo mjesta za oglase! <valjanjeodsmijeha>

E Josipe Pejakovicu svaka ti cast na onoj "Znam ja nas hebo ti nas!"

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la senad » 25 vel 2012, 01:42

Uhhh!
To je prvo što mi nadođe.
Mislio sam da sada samo iščitam sve, ali moram se javiti, samo iz razloga da vas pozovem da odmah, poslije ovog mog posta, svi smirite strasti.
U biti, lagani rezime svega bi bio:
Svako od nas ima i neke lične interese koje bi mijenjao, ubacivao, izbacivao iz zakona, ili ga branio ovakvog kakav je.
Znaci, svako, pa i ja sam.
Eh, hajde se malo odmaknite od sebe, smanjite animozitete, i laganini, bez teških riječi i nipodaštavanja drugačijeg mišljenja.
Konkretno - ako je neko rekao da ovaj nacrt nije dobar, nije rekao da nije doar Myran jer je učestvovao u predlaganju istog.
Ako je Šeha rekao da podržava korištenje sonara, ne znači da je krivolovac i da ga koristi da bi izlovio ribu.Ako je Amcho protiv sonara, onda treba naći neki kompromis, vidjeti kako je u svijetu, pa prepisati ono što valja.
Tu dolazimo i do toga da ako je ovaj zakon i prepisan od Hrvatske, ne vidim ništa loše ako je bolji od postojećeg i nadam se da ćemo imati toliko pameti da unaprijedimo ovo što je bolje nego stari zakon.
Znači, na loptu, i polako tražite članove koji bi se mogli naprijediti ili su apsurdni.
Ja cu pokusati preko vikenda napraviti prijedlog dijela za dozvolu (jedinstvenu, naravno), a isto tako, ako se ovde i sada pokažemo ozbiljni i odgovorni, ako nađemo greške, budemo imali pametne i konkretne prijedloge koji bi se mogli ugraditi u Zakon, pokušati i stupiti u kontakt sa federalnim ministrom i na noge mu odnijeti naš prijedlog i vidjeti ima li šanse za neki kratki sastanak.
Samo vas molim, kada nesto pisete, pokusajte imati sabura i takta, jer ce, u protivnom, ovo otici u prepucavanje i onda ćemo dokazati da, ustvari, i ne zaslužujemo ništa bolje.
Jednom sam bio u pokretu koji se urušio iznutra, zbog sujeta i bržeg jezika neg' pameti, pa ne bih volio da se i sada krene tim pravcem, a ublizu ste.
Ne postavljajte sebe iznad cilja, a on je - da pokušamo urediti stanje na vodama.
Mi i nismo toliko bitni u toj priči. <djed>
Bistro i u pamet!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la Kovach » 25 vel 2012, 02:13

Senade nije niko imao za cilj da nekoga potcjenjuje niti neciji trud baca pod noge, ali ako nesto ne valja onda nevalja da ga je pravio bilo ko. Javna rasprava i jeste za to da se cuje glas drugih, ali ovdje se izgleda taj glas pokusava usutkati i to je problem. Nije bitno sto je prepisan Hrvatski ili Srpski zakon nego sto nije to ono sto nama treba, nije pravo rjesenje nasih problema. I stari Zakon je imao dobrih stvari i trebalo se ici u tom pravcu da se on iskoristi kao kostur, onda lijepo doradi, izdefinisu neke stvari koje nedostaju, a ne da se sve mjenja iz temelja. Ovaj Nacrt ovakav kakav je nece donijeti nista dobrog pravim ribolovcima. Nas glavni problem je sto vecina gleda samo svoje interese i te interese ugradjuje u Zakon jer se on pita. Bez rjesenja problema jedinstvene i jeftinije (citaj pristupacnije) dozvole za sve nas za kratko vrijeme ce dovesti da na vodi budu samo krivolovci jer oni ne placaju dozvole, a mi necemo imati para da je kupimo jer ce nam prece biti hljeba kupiti. Bez jakog zakona i definisanja nacina na koji najbolje da zastitimo ovo jos malo ciste vode i ribe sto pliva u njoj kakve nam fajde. E zato su bitne kaznene odredbe i visoke kazne. Ne treba se, niti se smije pitati "KO CE TO SVE URADITI I KONTROLISATI" i bacati opet probleme pod tepih do neke druge prilike, koje mozda vise nece biti, a i ovu smo jedva docekali, nego treba ovu maksimalno iskoristiti, sve definisati i naznaciti svacija prava i obaveze ali korektno, bez da se iko stedi. Savez i Udruzenja koji nece da rade nam ne trebaju i treba da snose sankcije, a ujedno da se nagrade oni koji hoce raditi. Mislim da je to sustina problema, ali ocito nema volje da se ti problemi rijese.

Bistro!

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la Kovach » 25 vel 2012, 03:24

myran je napisao/la:Evo još nešto da dodam:
-znate li da u ovoj državi i danas ima Kantona koji ništa nisu napravili po pitanju voda,dozvola,društava....
-znate li da i danas ima društava koja štampaju,falficiraju dozvole i markice,
-znate li da su tu i navodna velika društva,preko 500 članova,a prikažu 50 ????????
-znate li da samo mali broj društava prikaže dnevne , vikend i revirske dozvole...?????
- znate li da u svemu ima i poštenih društava i ljudi koji to vode....jer nisu svi lopovi.
-znate li ili vjerujete li da sad ima nekih ljudi koji sve ovo žele promjeniti.....nadam se, nevjerujem.
DAJTE SE RAZLOGU....IPAK JE UVIJEK SAMO DA NAS SAMIH...nitko nam nikada neće pomoći.

Bistro.
Senade i ostali izvinjavam se ali da ne bude o ovome ni slova.

Ovo sve nam je itekako poznato, ali nije tema na ovom dijelu foruma. Sve ovo pokazuje i dokazuje koliko je Savez nesposoban da to rijesi i da ne rade nista. Koga su to kaznili, iskljucili iz clanstva ili ne daj Boze dali prijedlog kantonalnim inspekcijama da se neko kazni i da mu se oduzmu vode jer ne gazduje njima u skladu sa vazecim Zakonom, pravilnicima, ribarskom osnovom, godisnjim planovima i ugovoru o konsesijama. NIKOGA. Prema tome ovo jest nas veliki problem ali ga na zalost necemo rijesiti ako opet fulimo sa Zakonom jer necemo imati instrumenata za to.

Ja imam vremena da ovdje "mlatim praznu slamu" kako neko rece mada za mene ovo nije mlacenje prazne slame, jer me ovo interesuje i hocu da pomognem, a imace svako vremena ako zeli, samo ostane do 4-5 ujutro i onda ustane u 7 na posao kao sto sam ja uradio dvije noci zaredom jer ne mogu spavati od muke!

BISTRO!!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la angler » 25 vel 2012, 09:05

Neko je ovdje naletio na tvrd orah :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la angler » 25 vel 2012, 09:51

Malo letimicno "slucajnim uzorkom" preletih po zakonu i ni slucajno ne mozes, a da ne naidjes na nelogicnosti.

Član 33.
(1) Kantonalni ministar će korisniku ribolovnog prava rješenjem oduzeti ribolovno pravo na
ribolovnom području/zoni ako:
4. u roku 6 (šest) godina od dana potvrđivanja privredno ribolovne osnove ne dostavi
federalnom ministarstvu na potvrđivanje reviziju ribolovno-privredne osnove;

Jeli ovo ozbiljno ili se neko zeza :shock:


(2) Stručna osposobljenost za obavljanje sportskog ribolova dokazuje se Uvjerenjem o položenom
ribolovnom ispitu.
(6) Iznimno od odredbe stava 2. ovog člana, uvjerenje o položenom ribolovnom ispitu ne moraju
imati državljani Bosne i Hercegovine i strani državljani do kraja godine u kojoj navršavaju 14 godina i
strani državljani ukoliko ne love ribu na osnovu godišnje ribolovne dozvole.

Ovo je vazno za one koji ne zive u BiH, a imaju drzavljanstvo. Do kraja koje god, na sta se odnosi ovih 14 god...zivota, boravka van BiH, braka...sta je pjesnik htjeo da kaze ako i on sam zna!?


Komisija za ispite u slatkovodnom ribarstvu
Član 11.
(1) Sve ispite u oblasti slatkovodnog ribarstva (ribarski, stručni, ribolovni, ribočuvarski ispit i ispit za
obavljanje akvakulture) provodi Komisija za ispite u slatkovodnom ribarstvu.
(4) Članovi Komisije za ispite u slatkovodnom ribarstvu imaju pravo na naknadu za rad u komisiji, koju
utvrđuje federalni ministar.
(5) Troškove polaganja ispita u slatkovodnom ribarstvu snosi kandidat koji polaže ispit.

Nije ni cudo sto se u ovom zakonu preko 80 puta spominju ispiti, a zabrana 30 i kusur puta.
Kad su toliko navalili na te ispite sto se to odmah nije navela cijena kao sto su naveli za novcane kazne.

Suzdrzacu se od komentara...

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la montana » 25 vel 2012, 10:17

Ja podrzavam Kovacha za jeftiniju i jedinstvenu dozvolu. Zalazem se za omasovljenje ribolova, posebito musicarenja zato "DOLE REVIRI I SKUPE DOZVOLE!" Ako neko nezna uhvatiti ribu, neka se uci na bjelicama i klijenovima, a ne da pustaju gladnu kalifu.

Prijevodi ili prepisivanja su OK ako nude rjesenja, ali meni se ovo cini birokratskim prijevodom koji se iz take u tacko protivrjeci sam sebi. Neki pametan covjek rece: "Birokracija raste da zadovolji rastuce potrebe birokracije." Manite se ljudi ribarskih ispita. Pa to je najveca glupost koju sam ikada cuo, a imam 17 godisnjih dozvola sirom svijeta. Sta me briga kad se mrijesti keciga. Niti je lovim, niti je srecem, niti imam pojma gdje zivi. Pustite me malo da pecam. I na kraju pozivam bilo koga iz te komisije za ispite da "popecamo jedan na jedan". Garantujem da bi im to bilo jako korisno i da bi vjerovatno imali priliku nesto i nauciti, ako nista, a ono kako se uziva u ribolovu.

Eh, da vam kazem. Postoje sportski i rekreativni ribolovci. Ja spadam u ove druge i kao takav, ne zanimaju me troskovi organizacije nekih tamo takmicenja i pripadajucih dnevnica. Molim sve takmicare da si nadju sponzore i donatore i teferice o svom grosu, a da novac koji mi rekreativci uplacujemo ide prvenstveno za ocuvanje i poboljsanje ribljeg fonda i ribocuvarsku sluzbu. Savez po mom shvatanju nebi trebao ni da postoji kad Ministar "donosi sve odluke". Savez ispada u ovome parazit koji uzima lovu nizasta, a svoje obaveze prebacuje na nize nivoe, tj. Udruzenja koja se bakcu sa finansijama i sakupljanjem haraca. Zato predlazem ukidanje saveza i dijeljenje njegovih obaveza izmedju ministra i udruzenja. Eto love za pojeftinjenje dozvole.

Mislim da se treba pozabaviti strucnoscu ljudi koji "brinu" o ribljem fondu. Prvo treba birati ribolovce na te funkcije, a ne amatere koji, posto ne uhvate nijednu ribu, donose ocjenu kako je ta voda pusta i poribljavaju je svim i svacim. Ovdje mislim na klijena u Borackom jezeru, soma na Salakovcu, smudja i linjaka na Jablanickom, te kalifu cak i u WC solji. Podsjecam da je bilo tu nekad i glavatice i mekousne i drugih bisera. Na zalost ljudi na funkcijama koji nisu u stanju uhvatiti ni mladj od navedenih vrsta posezu za nekontroliranim poribljavanjima ribljim vrstama koje jedino znaju uloviti. Pitam se sta je sljedece? Ubacivanje stuke ili pirane ili onih zubatih nakaznih riba iz one serije "Monster fishing"?

Ribarski zakoni moraju biti jasni, jednostavni, ucinkoviti i primjenjivi ... nista vise ili manje.

Bistro od dijasporca Montyja

P.S. Hehehe imam urednu prijavu boravka u BiH i godisnju dozvolu, pa ne placam strasne cijene u revirima.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la senad » 25 vel 2012, 12:06

montana je napisao/la:Eh, da vam kazem. Postoje sportski i rekreativni ribolovci. Ja spadam u ove druge i kao takav, ne zanimaju me troskovi organizacije nekih tamo takmicenja i pripadajucih dnevnica. Molim sve takmicare da si nadju sponzore i donatore i teferice o svom grosu, a da novac koji mi rekreativci uplacujemo ide prvenstveno za ocuvanje i poboljsanje ribljeg fonda i ribocuvarsku sluzbu.
A ovo je drugi segment koji sam čuvao za kraj jer je ovo što i meni ide na živce, a mislio sam da će biti preskoceno.
No, Monty je tu ;-)

I tu će se doći do problema tipa - zašto neko udruzenje mora ici u Sportsko ribolovni savez ako je udruzenje rekreativaca, i kako oni mogu dobiti dozvole? Takvo udruzenje ne interesuju takmicenja, ne takmice se uopste, interesuju ih vode bogate ribom, rade u tom smjeru, a ne mogu dobiti dozvole jer moraju biti članice saveza.Apsurd!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la Kovach » 25 vel 2012, 12:30

Angler druze naletili su na tvrdji orah nego sto su mislili. Ova javna rasprava je po njihovom trebala proci "bez dizanja mnogo prasine" jer su naucili da raja klima glavom i suti. Necu im sutiti kad je u pitanju nesto sto jako volim i uzivam u tome. Ribolov je jedino sto me opusta nakon napornog rada, estokog tempa zivota i svih nedaca oje nam priredjuje kao i mnogima ovdje. E nemoj mi dirati ono sto najvise volim (prvenstveno porodicu, a onda uzitak u ribolovu) jer onda mi oci pokrvave i poludim. Sinoc sam bio rekao da necu vise nista raditi, ali na kraju kome se svetim, samo sebi. Tacno je da ovdje na forumu necu vise pisati nikakve prijedloge i sugestije ali cu detaljno protabiriti ovo i napisati konkretne prijedloge koje ja smatram da treba ugraditi u ovaj Zakon. Senade to cu dostaviti tebi pa ako hoces daj u onom dijelu samo nama vidljivom na usaglasavanje i da spremimo ispred UG "BISTRO" nas zvanican stav i prijedloge. Neka ne uvrste ako nece (citaj nemaju obraza), ali bar smo pokusali, savjest nam je cista. Dosta je vise prazne price tipa "ima pojedinih udruzenja sto ovo ili ono..." Stisnite vise m... i javno recite koja su to udruzenja, ali onda inspekciji pa pokaznjavajte, oduzmite vode i izbacite iz Saveza. Ljudi im falsifikuju dozvolu i markice (sto je krivicno djelo "falsifikovanje isprave) i oni sute. Ali zato udri po postenom svijetu da se nebi zamjerali sa kriminalcima.

amcho
Prava Štela
Postovi:142
Pridružen/a:05 vel 2011, 19:45
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la amcho » 25 vel 2012, 13:08

Ovo je teško pofatati sve ima toga ovo je za zdrave diskusije u kakvoj sali pa član po član ovako nikad da čovbjek isčita:
@Angler
01 ribolovnu osnovu mora uraditi kako znam svako udruzenje u roku od godinu dana nkon dobijanja koncesije, a ista važi 5 godina.Tako da u 6 oj godini mora se uraditi revizija postojeće a revizija se moze uraditi samo 1.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la Seha » 25 vel 2012, 13:09

amcho je napisao/la:Baviš se šaranolovom i to je tvoja stvar, tvoj rizik ribolova kao što je varaličarenje moj način ribolova. Mojih 15 japanskih varalica košta 600 KM pa ih opet bacam u svakakvu vodu i rizikujem da kidam pa bacaj i ti prehranu i mamac koji košta neuporedivo jeftinije. Jel bih ja trebao pretražiti vodu prije nego bacim ??? Jel bi svi trebali imati sonar kao osnovno sredstvo za ribolov samo zato da bi sačuvali mamce i olakšali ribolov i to pod tim izgovorom koji je smiješan ??? Zato bacaj i rizikuj kao i svi ostali.
Amcho ti izvlacis pojedine dijelove iz konteksta mog pisanja i na taj nacin analiziras poentu sto nije fer. Ja nezelim, pazi nezelim loviti na poziciji gdje realno imam jako male sanse da pobjedim u borbi sa ribom. Ja tako razmisljam kada lovim bilo koju vrstu ribe. Nezelim da bespotrebno osakatim ribu svojim udicama pa koristim takozvane sigurne sisteme za sarana da ukoliko riba i prekine oslobadja se olova, ali udica i predvez i dalje prestavljaju opasnost po ribu ukoliko u blizini postoji potopljeno granje, zidovi, stijene itd. gdje cu sigurno gubiti ribe (ja te pozicije nemogu naci napamet jer nisam lokalni ribar kome je dedo objasnio gdje im je nekad bila kuca i sljivik koji su potoljeni izgradnjom hidrocentrale). Sarani se uvijek pokusaju bijegovim tokom borbe skloniti upravo na takva mijesta. Ja te pozicije zelim da otkrijem i da postavim razumnu taktiku od postavljanja hranilista na poziciji gdje necu rizikovati bespotrebno gubljenje ulova, nanosenje ozlijeda i na kraju krajeva gubljenju vremena i novca ma o kakvoj cifri se radilo jer razmisljam prvenstveno da sto manje ozlijedim ribu. Koliko sam novca "bacio" u vodu nije bitno, rekao sam ga okvirno iz pristojnosti jer poprilican je broj raje u BiH vise gladan nego sit. Pomazem i rukama i nogama i njih kad god se za to ukaze prilika da nebi sada ispalo da mi je vise stalo do riba nego do ljudi.
amcho je napisao/la:Svak ima svoju priču. To da sonarom ne možeš otkriti ribu u vodi posebno one koje se kreću to je tolika nebuloza da ne mogu da vjerujem šta pričaš osim ako ti nije sonar star 20-30 godina pa i ne može ništa skontati osim dna i prepreka ili ga ne znaš čitati il i niakd nisi vidio bolji sonar od tog kojeg kažeš da imaš ? Imaš sonar na piku od 300 KM koji čita sve živo u vodi, a u stajaćoj vodi neću da pričam. 100% provjereno jer je korišten za lakši, brži i efikasniji lov ribe za ribarsku osnovu !!! Ili da ti dam par linkova sa ebay-a da vidiš karakteristike ovoga o čemu pričam ako nisi upućen u mogućnosti sonara ?
Ne treba meni tvoj sonar niti treba bilo kome da bi lakše uhvatio ribu.T i bi ribu lovio sa sonarom iz kajaka i čamca,a mi zabranili ribolov u Konjicu iz čamca ili ti ga kajaka.Ti bi još sonar da koristiš. Možeš li mi reći gdje inače loviš ribu onako da znam ako nije problem ?


Ono sta sonar moze a sta ne sam ti vec objasnio i malo mi je glupo da se ponavljam. Sve sto ti ti govorim je iz iskustva jer sonar koristim zadnjih 18 godina i probao sam vise modela kako u ribolovu tako i na sajmovima. Vec sam ti naveo primjer na koji nacin sonar ocita par vecih klijenova ili komad potopljene i pretoci odbijanje zvuka od to nesto u najvecu ikonu. Ta tvoja glavatica na dubini od 10 metara koja nadje neku sedru koju koristi kao zaklon od matice kako bi izbjegla bespotrebno trosenje energije ti nema sanse da provalis na sonaru. Kao i sto sam napisao u proslom postu ribe u pokretu ces skontati na sonaru i pojedinacne i jato ali tim ribama nepise na celu koja su vrsta gdje su krenule, sta zele, jesu li kederi gusto zbijeni pa ti se cini da su to veci komadi sta zele jesti itd. Znam ribare koji su se vodili tom suludom logikom jer im je neko napunio glavu da je kad kupis sonar tvoje samo da spustis udicu i da vadis ribu za ribom. Koristili lovili jedno vrijeme i prodali ga jer su dosta bolje lovili dok ga nisu imali.
Ja nelovim iz camca niti kajaka (osim kad lovim na rijeci gdje zivim i gdje je to dozvoljeno - a zivim u Danskoj). Ja kada lovim u BiH sa plovilom razvlacim sisteme na poziciju koju sam odabrao upotrebom sonara. Ja sonar koristim na plovilu samo na onim vodama gdje je koristenje plovila dozvoljeno i dok soniram terene stap mi u plovilu nije potreban.
To sto tebi sonar nije potreban je tvoja stvar, nije poenta u laksem hvatanju ribe vec u pronalazenju terena i ostalih razloga koje sam ti objasnio u prvom citatu. Kao sto sam vec napisao zivim u Danskoj, a lovio sam od baltikog mora, poljskih jezera, kanala u holandiji itd. , a kod nas od Une do Trebisnjice. Lovio sam u 5 evropskih drzava i samo je u nasoj drzavi sonar zabranjen.

To sto ti nezelis shvatiti jer si se naslusao prica koje su savrsena bajka za laku noc ribarima neznaci da su autori tih bajki u pravu. Ja ti opet ljudski i prijateljski nudim mogucnost kada budem lovio u BiH bujrum samnom u camac (na vodu gdje je upotreba plovila dozvoljena) pa da vidim hoces li pokupiti svu pamet svijeta tako sto ces gledati u ekran sonara ili ces shvatiti svoju zabludu. Neboj se ja cu platiti prijavu za koristenje sonara ukoliko nas uhvati cuvar u tom zlocinu protiv riba i razbijanju ronilackih supljih prica i mitova. Ako nezelis nije problem mozes naci na internetu gomilu dobrih clanaka koji su napisani o upotrebi i mogucnostima sonara.

Dizem ruke od dalje rasprave imas moje argumente koji su vise nego dovoljni da shvatis o cemu pisem

Kovac u pravu si, nije demokratija za nas kad o ovim stvarima nemozemo ljudski popricati saslusati i pokusati razumijeti o cemu i na koji se nacin pise. Mi mozemo svoje prijedloge izmjena zakona odraiti i preko pp, maila ili chata. Mislim da je chat mozda i najbolja solucija da mozemo svi direktno ucestvovati u raspravi. Daj da se dogovorimo jednu noc da na chatu malo popricamo o svemu i popijemo po pivu zajedno :). Javite na pp kad vam odgovara da se nadjemo na chatu ako ste u mogucnosti jer je to ovdje na ovakav nacin nemoguce odraditi
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi prijedlog Zakona o slatkovodnom ribarstvu - I dio

Post Postao/la Kovach » 25 vel 2012, 18:13

Moguce je Seha jarane samo u dijelu foruma koji je dostupan samo nama i to treba uraditi. Bez ljutnje ovi ostali clanovi foruma ipak mi zauzimamo stav ispred UG "BISTRO" ciji smo clanovi i nosioci svih aktivnosti. Ostali neka svoje prijedloge i primjedbe dostavljaju maticnim udruzenjima jer ovako samo dolazi do bespotrebnog konflikta jer ne gledamo ovo sve istim ocima niti imamo iste krajnje ciljeve to je ocito. Senade otvaraj temu u "skrivenom" dijelu foruma odmah i da kopiramo par postova koji ce nam biti od pomoci pa da nastavimo. Ja sam vec pola Nacrta uspio danas na poslu protabiriti i napisati konkretne prijedloge sa izmjenama i dopunama, nelogicnostima i nedorecenim stvarima. Evo kad zavrsim jos do kraja postavicu u "skriveni" dio foruma na raspravu. Na kraju cemo sve objediniti, ispraviti sto trebalo i poslati ispred UG "BISTRO".

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Zakoni i Pravilnici”