RAPALA

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: RAPALA

Post Postao/la rusko » 22 lis 2010, 22:51

Mene najvise zanima postavljanje kljuna i mase... nesto sam se poceo zezati sa jednim dizajnom strimera gdje postavljam slican fazon kljunu uz pomoc epoksidne mase, cilj mi je da napravim strimere kojima mogu lakse upravljati u brzacima i s kojima cu moci otprilike ocijeniti dubinu na kojoj ce se kretati...

problemi koje imam su bas kod otezanja i ugla kljuna, ako je ugao prevelik i masa lose plasirana, strimer se ne krece pravilno, zato me zanima gdje stavljaju masu na voblerima (i da li je fiksna ili pokretna) kako bi ih balansirali u vodi/struji...

hmmm... nadam se da vam ne kvarim temu, recite pa da otvorimo jednu posebnu ako treba...
slika slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: RAPALA

Post Postao/la zlaja » 22 lis 2010, 23:10

Ma kakvi kvariš sve je ovo pecanje,pri izradi tonućeg voblera se koristi klasično otežanje u prvoj trećini iza kljuna i u mnogi proizvođača ide malo olova ili volframa u dio odmah iza sredine voblera u predjelu stomaka,onda se koristi drvo koje je veće specifične težine od vode i tako ti fazoni koji omogućuju mamcu da tone ,to sve mora biti izbalansirano + dobro postavljen kljun pod 45 stepeni ili tako blizu tog ugla da roni po sredini ili pliće a da jaka površinska struja ne izvrće mamac.Rusko ima grupa strimera kojoj je postavljeno otežanje ne onako što vi ovdje postavljate kao otežane oči već na vanjski luk udice baš u prvoj trećini pa kad okreneš strimer vrhom prema gore to puno liči recimo kao na neki jig,ti znaš kako se to zove ...znači strimer sa malo pomjerenim utegom na vanjskoj strani luka udaljen od okceta za vezanje-jebiga nemogu se sjetiti imena.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: RAPALA

Post Postao/la rusko » 23 lis 2010, 00:34

Mislis na ovako nesto, ili na one sa savijenim "okom" udice?

slika

ove strimere koje pravim radim na takozvanim tubama... plasticnoj cjevcici od cca 3-5 cm... i to u dva dijela, izmedju stavim jednu kuglicu... inace kod strimera je oblik tijela taj koji odredjuje kretanje, i na taj fazon bi ja mogao i postici ono sto zelim... ali "ne da djavo mira"... palo mi je na pamet da se zezam s tim dubinskim fazonima i onda sam se sjetio vobler-kljuna... ali kad stavim taj improvizovani kljun sve mi se smota jer je strimer iz dva dijela i ugao na kljunu okrene struju pa sve dobije pogresno kretanje... sad mozgam kako da to suzbijem... probao sam sa klizecim utegom koji je dosta ustabilio situaciju, sad nastavljam sa dodavanjem mase tako da dobijem stabilnost preko cijele duzine strimera (kao sto si opisao)... sutra ujutro cu napraviti dvije-tri varijante pa cu ih ako situacija dozvoli probati da vidim kako ce se ponasati.

Mislim sanse su velike da ce ovaj projekat kao i mnogi raniji zavrsiti u kanti za smece, ali zanimljivo se zezati s tim ;-)
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: RAPALA

Post Postao/la montana » 23 lis 2010, 04:24

Rusko ne zaboravi trokuke koje vobleru daju dosta na uspravnosti. Hidrodinamicki gledano klun i trokuke su najglavnije za uspravno stajanje. Otezanje u vobleru je vise za dubinu. Mozda da strimer pravis sa otezanjem zicom trbuh, a pjenom ledja. Morao bi biti malo pljosnatiji, radi veceg momenta i razlike u specificnim tezinama zice i pjene. Veca ta razlika, stabilniji strimer, tako da kljun vise ne izvrce strimera. Zica bi ovdje igrala ulogu trokuka, a pjena balze od koje je pravljen vobler. Evo sad gledam DT seriju (Dive To - Zaroni na...) na kojoj ima metalno otezanje na kljunu, osim onoga u vobleru. Ova je konkretno pravljena za dubinu preko 6m. Probao sam je ljetos na Uni i krupna pastrmka mi rece da je super! Ucinilo joj se da je prava. Prednost ove varalice je sto u metru vucenja odmah dodje na dno od 3-4m i prati pad. Znaci odlicna za bacanje u plicak na drugoj strani, preko velikog vira, gdje, ako nije nasla ribu uz drugu obalu, zaroni duboko i proceslja vir. To se ne moze izvesti lako sa drugim varalicama. Varalica je teska i kompaktna i omogucava daleko i precizno bacanje, ako se ruke ne tresu <djed>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: RAPALA

Post Postao/la rusko » 23 lis 2010, 07:17

Radi trokuka ih i pravim na tubama... ;-)

"Ideja" ( :456: ) je i pocela s tim da kljun, povlacenje i snaga vode daju to brzo spustanje u dubine... jer koliko god gvozdja da stavimo u strimer, ako je vodena masa jaka nece taj na vrijeme stici do potrebne dubine a ako je pretezak pa se zeznemo pri zabacivanju moze svakakvog belaja da se desi... tako da sam razmisljao kako skontati alternativu koja brzo zaroni a nije ni preteska...

U nekim prvim pokusajima problem mi je bio sto se strimer odmah pikira dole pod uglom od 90 stepeni naspram vode i onda je vise izgledao kao neka biljka u vodi... pa sam pokusavao da sve otezam i da izbalansiram ali onda opet dodjem na to da dobijem pretezak strimer :roll:

sve mi nesto izlazi na to da je najbolja alternativa kao sto monty kaze da napravim glavu i tijelo za strimera od poliestera/epoksida/plastike sa ugradjenim kljunom, otezanjem i izduzenim "trbuhom" koji bi dao formu (drugim rijecima dodjoh ja na to da pravim voblera za musicarenje <valjanjeodsmijeha> )...onda na tom "tijelu" stvaram strimera vezuci pera, krzna, itd...

P.S: svjestan sam da je ovo "Don Quijote - projekat"... :456:

nego, da ja ne kvarim Rapalinu temu... javim se sa novom temom ako sta napravim, a ako ne stavicu snimak borbe sa vjetrenjacama <12345>
slika slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: RAPALA

Post Postao/la zlaja » 25 lis 2010, 22:25

Još jedan novitet koji trebam nabaviti u toku zime da je spreman na proljeće.Rapala flat rap,8 cm. 7 gr. boje standarno dobre mislim da je nasljednik long cast-a.Ako neko od vas primjeti nove modele rapale po našim dućanima nek javi...
flat rap
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: RAPALA

Post Postao/la angler » 26 lis 2010, 04:29

Evo haman ista....samo je malo treba "osherbetiti" :grin:

slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: RAPALA

Post Postao/la zlaja » 26 lis 2010, 16:36

Dobro si Angler rekao jer rapala je kupila storm pa sada kako koji model izlazi ustvari vraća se u modu stari kao farmerice sa trapez nogavicama ili sulufi :grin:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: RAPALA

Post Postao/la angler » 26 lis 2010, 20:28

zlaja je napisao/la: ustvari vraća se u modu stari kao farmerice sa trapez nogavicama ili sulufi :grin:
E tacno Zlaja. Svi nesto izvode akrobacije pa se opet vrate onom starom provjerenom, a "novajlijama" nude mu... za bu... :grin:

marinac
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:25 sij 2010, 21:23
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: RAPALA

Post Postao/la marinac » 24 stu 2010, 15:16

izvidjac je napisao/la:da, stvara veliki otpor, a pokusacu da ga vodim tako ko sto si mi objasnio, a sta mislis o ovoj varki berkley frenzy fs9-ss
berkley frenzy fs9-ss.JPG

Berley mi se pokazao izuzetno dobar vobler imao sam par dobrih ulova na njega.. :grin:
AlaaS opet tvrdi da je dobra za smuđa pa vrijedi probat. Ja sam bacao i ima izrazito sitnu vibraciju i kuglice u sebi ...ovaj tvoj model je srednjoronac dok su kod mene vecinom dubokoronci u svakom slucaju trebas probat ...pozdrav i bistro od Zoke :grin:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: RAPALA

Post Postao/la Seha » 25 stu 2010, 01:07

Bas te kuglice i sitna vibracija - dosao je tiho i usao u legendu Hasky Jerk <championvanja>
slika

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: RAPALA

Post Postao/la masterbih » 10 pro 2010, 00:21

zlaja je napisao/la:Još jedan novitet koji trebam nabaviti u toku zime da je spreman na proljeće.Rapala flat rap,8 cm. 7 gr. boje standarno dobre mislim da je nasljednik long cast-a.Ako neko od vas primjeti nove modele rapale po našim dućanima nek javi...
flat rap
imam zlaja ovo, ja sam ciljao da ove trazis:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: RAPALA

Post Postao/la zlaja » 10 pro 2010, 00:37

Da to je taj model clackin minnow , po meni puno obećava za moj ljetni lov na rijeci Bosni,Tražim i taj sa tvoje fotke i novi flat rap...imaš pp

LJUBUNCIC
Piskaralo
Postovi:264
Pridružen/a:10 pro 2006, 00:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: RAPALA

Post Postao/la LJUBUNCIC » 10 pro 2010, 00:48

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RZegBheElD4[/youtube]
Legendarni Shad Rap

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: RAPALA

Post Postao/la masterbih » 10 pro 2010, 01:16

Ovog dekora nemam, a ekstra je uff...
<juma>
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Wobleri”