Lov mladice.

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 01 stu 2006, 13:41

Stap ima, kako kazu, "dusu" i ako ga poredimo sa nekim stapovima iz nize klase onda je kudikamo jaci od 100 gramca, a ako ga poredimo sa Black Arow 80 gr onda je teze ocjeniti jer su razliciti tipovi stapova. U svakom slucaju steta sto ga ne proizvode vise.
Zadnja izmjena: angler, dana/u 01 stu 2006, 16:14, ukupno mijenjano 1 put.


zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 01 stu 2006, 15:46

Može mladicu izvaditi i kinez od 10 maraka, ali za lov na većim rijekama kao Drina, trebalo bi imati krući štap, pogotovu zimi. Ljeti i sa manjim voblerima, svi ovi štapovi mogu proći, ali na pešu od 50 gr koga treba odići od dna na 50-60 metara od sebe takvi štapovi su slabi. Čak i za veće ručne radove (Šeki i Elez) trebalo bi imati robusniji štap, jer vobleri teški po 40-60 grama, a plivajući, otimaju 100 gramac iz ruke kad su u matici.

A kontra, sjećam se kad sam u časopisima čitao da zimi mladici treba udariti po tri kontre da bi joj probio čeljusti...zakačim mladicu 5-6 kg na Drini, peš, odradi ona svoje...primotam je na desetak metara od sebe i sjetim se časopisa, odvalim joj još jednu momačku kontru, a peš kraj glave proleti ko metak... eto 8) :lol: :oops: i sad se dobro ismijem svojoj gluposti...tad sam lovio Germinom od 2,7 m !!!
Sad bih opet prije uzeo šaranski štap nego neki 50-gramac, mada ne planiram mijenjati DAM Excel 200gr 3 m

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 01 stu 2006, 18:27

Primjetno je da vecina ribara prediomenzira opremu kao da se love king kongovi a ne ribe !
slika

candr BN
Piskaralo
Postovi:213
Pridružen/a:27 srp 2006, 18:52
Lokacija:Bijeljina
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la candr BN » 01 stu 2006, 19:00

Ja ne pamtim kad sam u radnji prodao 30gramac(i nize).Mislim na varalicarce.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 01 stu 2006, 21:33

candr BN ta statistika govori sve "koliko djeca znaju o zavicaju". :wink:
I sam znas koliko sarandzija koristi 3-3½ lbs na vodama i daljinama na kojim nema potrebe forsirati i gdje se moze parirati ribi a ujedno uzivati sa smekerskom serijom 2½ -23/4 lbs.
Ja lovim stuke, smudjeve , pastrmke sa varalicaskim stapom 15-40 grama. Sa takvim stapom imam potpunu kontrolu nad vodjenjem varalica (wobler,silikonac,kasika) i fantastican osjecaj pri borbi sa ribom bilo kog kalibra.Znam da vecina varalicara za navedene vrste koristi 60-100 ili 120 gramce sto je po meni bespotrebno predimenzioniranje opreme.
slika


candr BN
Piskaralo
Postovi:213
Pridružen/a:27 srp 2006, 18:52
Lokacija:Bijeljina
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la candr BN » 01 stu 2006, 21:56

Nema ovde pecanja stuke bez 80gramca.Ja pecam na Carat Zender 30g i stvarno je vise nego dovoljno.Al i ja sam nekad bio "ambiciozan",al jedan sam od onih sto usvaja savjete

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 01 stu 2006, 23:11

Tako je Seha,sve u stilu,a sta ako naleti kako ti kazes king kong od 30
kila,te onda i stapovi za taj slucaj 3,5 lbs,a u zivotu ne upeca sarana
veceg od 5 kila,nek se nadju.Moj stap za smudja je 15-60 gr,i izvadio je
i prilican broj somova,onako usput,cak i komade od 50 kg.
Sasvim je druga stvar ako ti voda i mamci koje koristis diktiraju gramazu stapa,varku od 50 gr ja ne mogu bacati sa svojim stapom,mozda i mogu zabaciti ali o optimalnom vodjenju varke nema govora.Ali to samo ima veze sa prilagodjavanjem stapa mamcima a nikako sa velicinom ribe na
koju idemo

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 02 stu 2006, 00:27

Bas tako Buco....AFERIM

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 02 stu 2006, 12:46

svirac je napisao/la:Moj prijatelj Gregor H. iz Slovenije je lovio mladice stapom Daiwa Amorphus Whisker cija je deklarisana gramaza do 50 gr. Stam ima rezerve snage, jer, ipak je "plemic"! Nesretnim slucajem, on je taj stap polomio, medjutim, mladice su tu. Slike postavim kada dodjem veceras kuci.
kao sto sam obecao, evo slike ....

slika
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

fejza
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:16 ruj 2006, 21:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la fejza » 02 stu 2006, 19:29

Sve je to super, moj prijatelj je na stap 3 metra 10-40gr, teleskop izvadio mladicu 7kg u Visegradu pod mostom, pogodila je trokuka bas gdje treba kao sto kazu bila mu sudjena(prva mladica), hem je ubo gdje treba, hem je uzela na terenu ko bazen....., ideala :)
Ali sam isto tako gledao kad mu mladica svuce isti taj stap u vodu i ostane mu samo rucka u rukama, e druze tu je problem takvu ribu imas samo jednom u zivotu i za to se pripremas i kad ti se to desi onda zalis godinama :wink:
Od trokuka na noktu, halkica, stapa masinice strune kopci ...... pa da kontas na to ako ti spuca i ostane kako sta i kuda!!!
Cast svakome, svi smo mi ovdje da razmjenio iskustva, kao sto zubi rece uzmes sekija ili eleza dubokotonuceg od 60 ili 80 grama, i to povuces u matici....pa hoce 200 gramca da ti izbije iz ruku, ko da busis beton.
OVI KOMENTARI, GORE ,TIPA STA DJECA ZNAJU O ZAVICAJU....UBJEDJIVANJA U SUPROTNO.....OMALOVAZAVANJE TUDJIH MISLJENJA i slicno ne prilici ni ribarima ni site-u, ovdje smo prvenstveno da razmjenimo iskustva,i pravo rijetko i tesko ces dobiti dobar savjet, s toga budite pozdravljeni i BISTRO

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 02 stu 2006, 22:39

Pozdrav Fejzo nisam imao namjeru nikoga da omalovazavam i ako se vratis na moj post procitaj u kom je to kontestu napisano.
Ako si sebe negdje u napisanom prepoznao to nije moj problem samo da znas da nije islo na tvoju ili bilo ciju adresu sa Bistro BiH.

Evo nebi mi lijeno ni da kopiram !!!!!!!
......................................................................................................
candr BN Upisano: Srijeda Nov 01, 2006 6:00 pm Naslov komentara:

--------------------------------------------------------------------------------

Ja ne pamtim kad sam u radnji prodao 30gramac(i nize).Mislim na varalicarce.
....................................................................................................

Primjetno je da raja pretjeruje sa gramazom stapova i samim tim sam i napisao svoje misljenje.Da mladica ili bilo koja druga riba se moze uhvatiti bilo kojim stapom ukoliku mamac pravilno prezentujes i pribor je tu samo alat koji treba da odradi svoj dio posla.Kao sto svi znamo bez alata nema zanata.Ako je nekom gust (ili primoran jer lovi na peseve od ohoho grama) loviti sa 200-300 ili spod"o"gramcem to je najmanje moj problem, ja tu motku nikad nebi uzeo u ruku jer bi i sa solidnim ribama imao osjecaj da umaram kedera.Radije bi trazio terene na kojim se moze loviti sa manjom gramazom varalica ili bi koristio lakse varalice koje su namjenjene za odredjene uslove na vodi (wobler,kasika,silikonac,cof)
Ovako i sa manjim ribama (kakve su nazalost preceste) uzivam u borbi
,a ako nekad i dodje big mamma nelibim se dotegnuti kocnicu jer stap ima dovoljno fore da amortozuje bijegove.Danasnji stapovi srednje i visoke klase od kvalitetnih karbonskih vlakana su po meni nesalomljivi i takav stap ko slomije ja mu se divim. :roll:

zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 03 stu 2006, 10:01

Seha, sam si rekao da si pocetik u lovu mladice, a onda takvi komentari...al dace bog da zakacis RIBU, a onda se vidimo u malim oglasima.
Interesuje me jos onaj stap u temi Morski ribolov, to je ona slika na kojoj lovis cipole, koja mu je gramaza...odokativno ima t.b. 100 gr da nije malo 'predimenzionirano' ipak je cipol 'djecija' riba

pogledaj:
http://bistrobih.ba/forum/viewtopic.php?t=14&highlight=

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 03 stu 2006, 10:15

Mislim da je uredu iz vlastitog iskustva iznijeti argumente i ne pokusavati nametnuti drugima svoje stavove i ukus. Svi smo tu da se NA PRVOM MJESTU DRUZIMO i zdravo diskutujemo.
Evo recimo, Vuko je onu od 30 kg na Djedovom viru izvukao 100-gramcem. Jel' tako?
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 03 stu 2006, 12:41

U jednom listu sam citao clanak Seada Zulica (poznatog mladicara iz Malog Zvornika) u kojem je pisao o jacini stapova za "gornjane i donjane" (mladicare iz gornjeg brzeg i donjeg sporijeg dijela Drine). Po njegovim rijecima donjani koristi stapove maximalno do 100gr, a gornjani do 300gr, podrazumjeva se "brand name" ali samo iz razloga vodjenja mamaca (peseva, glavinjara isl) koje u gornjem toku matica jace povuce ili zakace za neke prepreke pa ih lakse cupaju sa 300gramcem. To je konkretna informacija sa terena. Ni u jednom momentu nije pominjao razlog stap-mladica. Medjutim, veliko je pitanje koja mraka je u pitanju, licno iskustvo i ukus. Polazeci od tvrdnje da "riba stap ne lomi" (osim pod uslovom ako je predimenzionisan silk u odnosu na jacinu stapa pa jos zategnuta kocnica do daske, i cupaj Mile iz sve snage) moramo u obzir uzeti kvalitet blanka. Siguran sam da se slazete sa tim da bez obzira sta pise na stapu, jacina Kamasaki stapa od recimo 150 gr je zbunjujuca (citaj nemoguca) u odnosu na RST 90gr ili Sportex od 100gr (pod uslovom da su iste akcije).
Sto se tice licnih iskustava to je veci problem. Neko voli da izglisira ribu, a neko voli da uziva kad borba duze traje, i toj temi nema kraja.

Evo jedna opstepoznata tabela:

do 15 gr - Ultra-lagani
do 40 gr - Lagani
do 60 gr - Srednji
do 100 gr - Teski
do 300 gr - Ultra teski
preko 300 gr - Extra teski

Znam mnoge koji za smudja koriste stapove po 80gr a sasvim dovoljno je 40gr, jer kako kazu "zna veliki udraiti" :lol: :wink:

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 03 stu 2006, 13:55

Za ovoga je sa 40-gramcem trebalo jedno 3 min. bez ikakve opasnosti za blank stapa. Kad je poslije kontre "malo podivljao" dril je odradio svoje i to je to .....

slika
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”