Kako uloviti ribu mimo svih rezona - bass

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 13 svi 2010, 23:16

Seha sada pošto odmaram detaljno sam pročitao naša pisanja i vidim da se nismo razumili oko ovog ripping* termina.To je malo novija tehnika spinanja a stara tehnika bosanskog košenja trave sa ručnom kosom.Bacam vobler kao što si ti nacrtao -obaram štap prema vodi-i izvodim zahvat rukom polukružno kao da kosim travu-vobler neki 50-70 cm ide napred i onda stop- dok vratim ruku prema liniji vožnje ja sam u luftu i namotavam najlon a vobler leluja u tihaku na radnoj dubini i onda ponovno-ovo mi zna biti produktivno kad sve zakaže...


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la montana » 14 svi 2010, 06:34

Ono kad rekoh uzvodno da bacis, kao sto strimere vode, da spaga dobije luk od matice, i konstanto matica vuce varalicu. A ti mozes trzati, ili popustati, tako da dobijes stajanje varalice u mjestu, u stvari da je onaj brzi dio nosi. U sustini vrlo malo radis rolom, a pokretanje vrsi onaj brzi dio vode. Tako mozes stvoriti dojam da lovis sa one strane, tj da sve izgleda da si tamo preko i bacio uzvodno uz obalu. Tako par puta i protrkeljao si kontra stranu...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la rusko » 14 svi 2010, 08:20

Seha je napisao/la: Rusko nevjerujem da se bilo sta moze doradjivati na wobleru ,a da mu nezezne prvobitnu vibraciju.
To sto ti dobijes tim pustanjem muhe koja pravi manji otpor u struji za nas je tu neizvodljivo jerkati jer ukoliko trznes matica zahvati kljun woblera i nema mirovanja.
Zbog toga jekanje najvise pali na dijelovima rijeke gdje matica ima najmanji moguci uticaj na trenutno mirovanje koje je u stvari bit ovakve prezentacije.
Ako je struja izrazito jaka tad se neisplati jerkati tad praktikujem takozvani spin stop. Motas i na momenat stanes motati das mu malu pauzu pa opet jova nanova.
Kontao sam na onaj "kljun" od voblera, nekada je on fleksibilan... ali vjerovatno sto kazes, ne bi to imalo mnogo efekta...
slika slika

LJUBUNCIC
Piskaralo
Postovi:264
Pridružen/a:10 pro 2006, 00:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la LJUBUNCIC » 15 svi 2010, 00:06

Zlaja,trenutno sam u frci oko posla zbog odlaska u BiH slijedeci mjesec a i dodatnog ribolova gdje sam trenutno,nemam sad vremena da ti detaljno opisem svoje misljenje ali cu svakako prvom prilikom,da me malo obaveze popuste.....
Vidim da se i musicari zapalili za ovu vrlo atraktivnu temu.... :mrgreen: PRIJATNO SAM IZNENADJEN :grin: :grin:
Bistro svima.....ZURIM!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la Seha » 15 svi 2010, 14:44

Zlaja za tu prezentaciju varalice o kojoj pricas (koja posjeca na kosenje trave) nisam ni cuo ni pokusavao. Klasicno jerkanje i spin stop su jedine tehnike koje sam koristio u poboljsanju prezentacije varalice.
Pretpostavljao sam da lovis na terenima gdje ima dosta prepreka iz kojih se od glavne matice sklanjaju kederi. To su izuzetno zahtijevni tereni koji i od varke i varalicara traze maksimum.
Hajd cekamo Dzafu da uhvati malo fore da nam poblize objasni sta i kako..
Bistro
slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 15 svi 2010, 15:25

Tako je Seha, Džafa će nama te američke tehnike najbolje opisat...
Džafa nek je bistro na tom pecanju i daj koju sliku debelog basa.

savski losos - bolen
Početnik
Postovi:18
Pridružen/a:16 sij 2010, 21:51
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la savski losos - bolen » 16 svi 2010, 00:59

zlaja hoće pitati kad zabaciš nizvodno jel cimaš na uzvodnu ili nizvodnu stranu.dobro ti je seha odgovorio,a ono što povlačiš koda kosiš travu ,možeš i to ali u mirnijoj vodi uglavnom,mada nema pravila,baš sam neki dan nikako mi nije riba htjela pa reko idem probat svašta izvoditi,pa sam i to što si rekao kao da kosiš travu i dobio sam klena oko kile , ma da to i nije baš prirodno da tako vučeš pogotovo u jakoj struji jel nije prirodno da se keder kreće uzvodno u tako jakoj struji tako jako ,treba sam kemijati,x rapa twichaj znači iz zgloba prema vodi štapom ima super akciju,mada mi je x rap univerzalan jel s njim sve možeš

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 16 svi 2010, 09:04

Bolen drago mi je da si se uključio u temu jer je jako intresantna.Ovo nizvodno lerovanje koje opisuje montana je osnovna fora koja se uči u samim počecima , veoma je bitno iz glavne struje uvuć varku u kontra struju onda čak i nizvodno budi najmamornijeg letargičnog klena , ovo je veoma uspješno čak i na +35 stepeni kad se svi sklanjaju u hlad jer riba neće - e hoće samo treba znati kako...
Bolen ja sam čim se x pojavio na tržištu nabavio prilačan broj komada iz Zagreba i jedna mi je od omiljeni varki za one trenutke kad riba neće, iako svi spuštaju štap na vodu kada izvode jednu od ovi tehnika ma kako se zvale ja često budem u situaciji kada je to nemoguće jer nemože se u vodi stajati do rebara i pravilno izvesti ono cim pod vrbama na drugoj obali-najlon silom prilika legne na glavnu struju i od suspenda nema ništa a tamo je tihak i podvodne stijene i bolen tjera siću oko njih, tad štap dižem u zrak vertikalno i odvajam najlon od vode i opet iščačkam udarac...

LJUBUNCIC
Piskaralo
Postovi:264
Pridružen/a:10 pro 2006, 00:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la LJUBUNCIC » 19 svi 2010, 05:33

Bistro raja,sorry za zakasnjenje,OBAVEZE!!!
Jerk bait(suspend)...
Pribor:
stap(najbitniji dio opreme kod ove tehnike) mora imati mekan vrh,ja koristim ''medium action'' i ne smije biti pretjerano dug 6' 10'' ft je meni idealna duzina,uparen sa multirolom ali nije obavezno(stvar ukusa).
Monofil koristim uvijek kod ove tehnike,zbog rastezanja...nikad ne koristim vecu nosivost od 12lbs.ali 10lbs.mi je optimala.
Posto lovim Bass-a,ova tehnika mi se najbolje pokazala krajem zime pa do ranog proljeca kad se riba pomjera iz svog zimskog stanista pa sve dok se ne odluci za mrijest,poslije mrijesta koristim silikonske jerkove ali o tom nekom drugom prilikom.
Nakon zabacaja pravim jace trzaje da jerk uroni u svoju ''radnu'' dubinu,nakon toga zglobom ruke pravim blage trzaje vrhom stapa prema vodi...duzina pauze je kriticna,nekada su te pauze i do 20-tak sekundi,sto je voda hladnija duze su pauze.
Potrebno je obratiti paznju kada riba napada varalicu,najcesce udar slijedi kad se varalica pomjeri nakon pauze i taj isti princip ponoviti u sljijedecim zabacajima...
U slijedecem postu cu pojasniti kako pravim izbor dekora pri datoj situciji i kako se ove iste varke mogu modificirati...

to be continued.....

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 19 svi 2010, 17:40

Ja čekam nastavak... <titinpionir>

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la senad » 19 svi 2010, 22:00

Hvalim te bože da i ti očepi.
Godinama ga muntam, a on ni mukajet. :mrgreen: :wink:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la montana » 19 svi 2010, 22:56

Nije htio da objasnjava strategiju sad pred mladicu. Kaze da ga ne kopiraju konkurenti. Ove godine dijaspora ide na prvo mjesto, a Dzafera smo vec poslali u karantin u South Carolinu, gdje nema novinara, samo ribolov, a u nocnim satima pred spavanje ribolovni magazini.

Dzafere, nesto mi pade na pamet da bi onaj pin-minnow rasturio bolena na lovu. Mozda malo veci nego onaj sto smo bacali na pastrmke?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 19 svi 2010, 23:06

Monty ja zdravo volim kad ti pišeš o spin-fishingu,nekako to radiš sa ljubavlju 8)
Pošto si u Ameriki a tamo onaj vaš bas pro shop je dosta povoljniji sa voblerima nego ovi naši dućani kupi druže Lucky craft live pointer 95 MR i megabass ito 110,svaki bolen sa rijeke Bosne će da te upamti :wink:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la montana » 19 svi 2010, 23:15

Pogledacu. Ali imali smo kradju u Sarajevu kuci, pa nisam siguran sta mi je od pribora ostalo. Strah me da mi ne zafali puno sta. Javili su mi da je trkeljano po priboru, ali moji i ne znaju sta je bilo tamo. Lopov je ribar, vjerovatno anamo neki, a ne musicar, jer je preskocio najvaznije! Pokupio mi je varalicu iz usta preparirane mladice, levat mislio da sam je na to uhvatio <valjanjeodsmijeha> .

Nego reci mi kakve boje i velicine idu krajem jula na august? Pa da ne fulam!

P.S. Ja cu s vama varalicariti rado, al' se nadam uzvratnoj! Imam vremena na bacanje, jer ja sam suhi musicar, pa ne mlatim po vodi samo "onako"!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 19 svi 2010, 23:27

Da sada ne rovim po sajtovima da tražim tačne skraćenice,preko dana idu prirodne boje zele i bjelice, a u akšam kada hodža uči najbolje zbog svjetla-konrtrasta itd. žuto-zelene varijacije,sa ovim gore voblerima se igra u sedmercu gdje su tihaci,a u struji sitna vibracija ,spomenuo si da imaš salmo,sa njihovim butcherom ja rasturam, sve ovo će ti pokriti i lov smuđa a za butcherom se klenovi i boleni otimaju samo mora biti tonući zbog jake matice-na kljunu slovo S a ne ko u pjevaljke Slađe FL :grin:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”