Kako uloviti ribu mimo svih rezona - bass

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Kako uloviti ribu mimo svih rezona - bass

Post Postao/la montana » 09 sij 2010, 06:21

Najlakse je uhvatiti ribu kad uzima k'o luda i na sve strane, ali kad se ni jedan od pozitivnih faktora ne potrefi, e to moze samo majstor. Nas kolega Dzafer me pozvao na lov Bassa u Georgiju. Posto nisam blizak sa temom, malo sam citao o ovoj ribi i vidio da zima i nije dobro godisnje doba za ovakvu avanturu, ali sam se ipak odlucio na put od 1200km. Na dan putovanja je "odvalilo" nevrijeme sa snijegom oko pola metra. Dzafer zove da pozurim prije, ali me nevrijeme prestiglo. Nakon jutarnje kafice, mi na vodi, a temperatura oko 0 Celzijusa. Po onoj mojoj literaturi sva bi riba trebala biti na godisnjem odmoru. Nekoliko camaca na jezeru, ali svi kazu da ni elektronika nije pokazala ribu. Prilazi nam jedana camac sa 2 smrznuta Bosanca, koji su uranili i vec se toliko smrzli da odustaju. Majstor Dzafer rece: "Znam gdje su!" Odveze nas oko 500 metara na sred jezera i rece da stavimo kasike. Tu je on kad ne radi! Nakon dva zabacaja i majstor je bio u pravu...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


LJUBUNCIC
Piskaralo
Postovi:264
Pridružen/a:10 pro 2006, 00:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la LJUBUNCIC » 10 sij 2010, 01:14

Hvala Nedime sto si postavio sliku,ja sam negdje zagubio foto aparat pa ne mogu okaciti sliku od tebe sa ribom koju si uhvatio ali cim ga nadjem postavit cu....
Ovdje kod mene je ''globalno smrzavanje '' u punom jeku jos uvjek i ne popusta <smrzlo> <smrzlo>
Neka je Bistro kome nije hladno! <valjanjeodsmijeha>

LJUBUNCIC
Piskaralo
Postovi:264
Pridružen/a:10 pro 2006, 00:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la LJUBUNCIC » 10 sij 2010, 23:18

slika
Evo drug Montana sa prvim Bass-om iz Georgia,nece biti posljednji...

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la ZANDER » 11 sij 2010, 00:16

Bravo momci ,ma za Bosanca nema lose vrijeme,hladno kad je ribolov u pitanju.
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la rusko » 11 sij 2010, 11:10

Odlicne slike... Cestitke!!!

Nego, kakav je bass borac?
Jeste probali musicariti?
slika slika


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la senad » 11 sij 2010, 11:31

Čestitke bosancima-bassolovcima!(i hercegovcima, Šeha...i hercegovcima)
Lijepe slike, ali mi fali nešto na njima.
Definitivno ću morati potražiti kakvog sponzora da napravim makar kačkete sa logom "Bistro BiH" pa da vam podijelim.Baš bi mi "srce bilo ko Banja Luka" da vidim Džafera na pobjedničkom postolju, a na kapi mu naš logo.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la Seha » 11 sij 2010, 12:53

Neka Senade "miran bidni" neprozivaj <valjanjeodsmijeha> . Sredicemo majice sa logom ovo ljeto za raju.
Za raju "preko bare" od mene vam je: kapa dole i duboki naklon.

Fishing news of this type make my day easier ;)
slika

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la ZANDER » 11 sij 2010, 13:28

Ima "Retols" kapu ,ali je brate pre preskup za reklamu i nece vise da je nosi kad je na <championvanja> ,a ko zna mozda ce tvoju Senade da nosi GRATIS <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

LJUBUNCIC
Piskaralo
Postovi:264
Pridružen/a:10 pro 2006, 00:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la LJUBUNCIC » 16 sij 2010, 01:53

Hvala na cestitkama ali moglo je i bolje,ovaj put nam je vrijeme izgovor a drugi put cemo naci neku drugu manu <valjanjeodsmijeha>
@ Rusko- Nismo probali musicariti jer je riba u dubljim slojevima vode a ta tehnika i nije bas efikasna kod ove ribe....
Bass vazi kao srednje borbena riba ali svaki slucaj je zaseban,tu kao i kod ostalih riba vrijedi niz faktora,kao na primjer: Godisnje doba,omjer kisika u vodi,barometarski pritisak i mnogo toga jos...meni su najborbeniji u jezerima sa veoma bistrom vodom i velikim dubinama.
@ Senad- Svakako,samo posalji kapu i kad "padne' prvo kapa ide obavezno.
@Seha-Only in America <ameri> hehe
@Zander-kapu nosim samo kad pecam iz razonode a nosit cu je u Martu mjesecu kad budem na regionalnom takmicenju protiv Alabama state,bilo bi lijepo da poklonis jednu kolegi Amiru ,ipak je on strastveni varalicar :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la montana » 16 sij 2010, 06:05

Rusko. Za bassove imaju posebne bass-flies vecinom su to "poperi" sa nekoliko cijelih pera na guzici ili kakva imitacija zabe ili raka. Bitno je da je sareno i da se krece. Glavna je finta u prezentaciji, jer bass se zavlaci u granje, travu i sve sto covjek ne zeli ni da vidi, a kamoli da zakaci. U Georgiji nije teren toliko dobar za FF na bassa, jer je voda dosta duboka. Ovdje kod mene je FF za bassa u fazi razvoja. Na proljece bass dolazi u plicak uz samu obalu do 10cm dubine. Potreban je camac ili gaziti iz dubine prema obali. Uzima iznenada i uz exploziju, otima se jako u pocetku, cak i iskoci, ali se brzo zamori. Za FF je puno popularniji njegov prvi rodjak smallmouth bass, koji zivi u hladnijim i brzim rijekamaImao sam priliku da ga lovim i izuzetan je borac, ali ima jednu manu. Vrlo je radoznala riba. Dovoljno je vrhom stapa pljusnuti po vodi nekoliko puta, i cijelo jato je tu. Muhe ne bira, ali definitivno napada krupnije, strimeri bilo koje vrste i velicine, jer je jatna riba i zbog velikih usta guta sve, samo da je prije njegove brace.

Senade isto to sam razmisljao i ja. Moramo nekako razraditi te kape i dresove, da nas ne uhvate kakvi dogadjaji i ceremonije nespremne. Ima li ko od nas da se malo razumije u design, pa da osmisli nesto "zaoprave". Ja jedino sto imam ugovornu obavezu da nosim zeninu sliku <idila>

Zando, Dzafer se opredijelio za usmeno predanje, kao vid marketinske promidzbe. Samo da ti napomenem da sam primjetio da nocu turpijom ostri trokuke za ovogodisnju "kraljicu. Cak se i pretplatio na ovaj spijunski satelit, pa po citav da zumira po Uni gdje se koja krece...

Seha rodjeni, de tu raju malo probudi, pa da vas ugostimo na jednu turneju po USA. Posto smo nekako nasli varalicarenje kao kompromis izmedju FF i Saranlucenja, kontam da ti napravimo strimera-varalicu u obliku klipa kukuruza, pa da odemo na onu rijeku gdje su uzimali na silikonce.

Dzafere! Moramo ponovo, ovaj put su nam se izvukli. Javi kad prodje ovaj minus, a kako mi se cini u citavoj seher-Americi. Bio sam 7 dana u Kanadi na granici British Columbije i Yukona na -61 celzijus. Jezero zaledilo, a oni dovuku supe na sankama i love kroz led smudjeve i stuku. Ja malo prisao (sledio se sto od zime, sto od straha da ne pukne led). Kad naidje tip sa pickupom po onom ledu, te sam se odlucio povuci na pristojnu udaljenost. Jedino mi je u Montani bilo vode u tekucem stanju, ali samo jedna luda se zaletila....
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la Seha » 17 sij 2010, 23:52

Rodjeni ha Senad dobije na lotu eto nas ;) .......... Moraces nas puskom tjerati nazad al to je vec <offtopic>
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la montana » 25 sij 2010, 04:38

Mislis da bi nam Senad rekao? On se usuti, isto kao i za velike ribe, a onda nesto satro da mu je da uhvati.... <valjanjeodsmijeha>

Samo vi dodjite, pa makar i na godinu dana. Bila bi to turneja 4 skakaonice
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la zlaja » 12 svi 2010, 22:57

Džafa jarane imam barem milion pitanja za tebe u vezi vođenja suspend voblera,ja se uzdam u kreativnost jer nemam pojma kako je pravilno,ulova svakog ljeta imam ali nije to-to.Navesti ću primjere gdje grešim:
Suspend vobler tipa recimo X rap zabacim namotam par puta brže i krenem cimat iz zgloba ruke sa pomicanjem zgloba ruke tako da vršica se pomijera paralelno sa vodom uzvodno neki 5-7 centi i onda mi to omrzne pa sad ću ovako pa sad ću onako , sada čitam po forumima da treba štapom raditi cimanje prema vodi kao da udaramo palicom u bubanj da bi vjernije imitirali ranjenu ribicu pa onda ova čuda od izraza ripping pa twich pa onda jerk itd.
Daj molim te objasni kako loviš bass-a suspendima ali se raspiši, pecam već godinama sa njima i imam fini rezultata ali ja bi na next level-to jest da tehniku naučim PRAVILNO
PS: postajem suspend manijak :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la Seha » 13 svi 2010, 14:38

Zlax evo moje skromno iskustvo sa suspendima neka me Dzafa ispravi ako negdje i ja grijesim.
Od suspenda mi je nekako nejbolje legao legendarni rapalin hasky jerk. On u struji zaroni do nekih 2 metra i svojom finom vibracijom je nesto sto grabljivice tipa smudj stuka jednostavno tesko mogu odoljeti. Ja sa njim motam ekstra lagano i tu i tamo samo kvrcnem vrhom kratko, ali energicno. Isprovociran ovim trzajem hasky zatreperi i tu napravim kratku pauzu od nekih sekundu.
Nakon toga ponekad promijenim ugao stapa recimo ako je bio skroz lijevo na kontra stranu kako bi mu koliko toliko promijenio putanju kretanja.
Udarci su u vecini slucajeva upravo povlacenje nakon ove kratke pauze.
Sljedeca varka sa kojom sam imao lijepih ulova je mega basov ito vision 95 on je za razliku od hasky-ja koji je ozvucen kuglicama totalno gluh ali ima tedenciju da ide plice u struji. perfektno je balansiran i sa njim je moguce dalje zabaciti. Malo cudan rad pod vodom netreba da nas brine jer je jerkanje sa njim pravo uzivanje. Glavni adut ovog woblera je to da kad ga cimnemo i damo mu kratku pauzu on jos nakon trzaja par puta "zatreperi" i to je ono na sta se smudj u ljetnom periodu nenormalno lozi. Jednina mana mu je sto u jakoj struji nemoze da se izbori sa svom tom vodenom masom koja ga izvrce i tako izbaci na povrsinu, ali za blagu struju i tisake mrak wobler.
Rapalin X rap je nesto sasvim trece, super se ponasa u struji, i ima konkretnu vibraciju koju matica nemoze pobrkati ni sekunde. Njega jerknem tu i tamo ali ne klasicno vec kao da na vodi pokusavas nacrtati slovo X i nakon toga malo ubrzam pa usporim tempo namotavanja.

Poenta ovih primjera da svaki suspend model ima neke svoje finese vodjenja, kako bi bolje oponasali ranjenu ili dezorijentisanu ribicu.
Predatori ustvari i cekaju takvu sansu da im se u vidokrugu pojavi ribica koja odaje slabost i tako ih isprovocira da je napadnu.
Gledas krdo lavova pored koji cijeli dan prolaze krda bivola i onda cim pored njih prodje jedan koji odaje znakove slabosti oni se daju u potjeru upravo za tom jedinkom.
Ja taj svijet vidim bas kao i Djole u blues mutne vode ;)
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako uloviti ribu mimo svih rezona

Post Postao/la montana » 13 svi 2010, 15:23

Vidi, ode Seha u varalicave!?! Moramo malo izbrusiti taj "dijamant". U pravu si Seha. Kad sam ja bio mali (da ne kazem varalicario) isto sam tako mijenjao varjante jerkanja (trzanja) i pokazivalo se izuzetno produktivno. Jer ribi to mora "potegnuti obarac", pa ako neka varjanta nije valjala, ona druga mozda bude upravo ta. Cesto sam probavao i kombinaciju nekolko kratkih trzaja, i riba krene i odustane, ali tad se moze dodati pauzica ili duze sporije povlacenje, pa ponovo kratko. Meni se ovo pokazivalo produktivno, jer ista riba koja se vratila prije, nastavi i uzme. Mislim da je nepravilan ritam ono sto riba ocekuje, a varalice tad prikazu razne finte, i izgledaju ne samo kao ranjena ribica, nego kao i uplasena, i ona koja umire i ko zna sta vec. Poznato je da riba jednom ili dva put doprati, a onda legne da vrati izgubljenu energiju i da se sabere. Zato je mozda najbolje ponuditi joj prezentaciju woblera sa nekoliko uloga odjednom... Ma kad sam ja varalicario bio sam dijete, pa se slabo sad sjecam... <jelmekotrazio> <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”