Morsko varalicarenje

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori
Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Morsko varalicarenje

Post Postao/la ruba » 19 kol 2012, 20:02

evo jedan bakalar od juce pilker 40gr,riba 70cm
slika

Uploaded with ImageShack.us

slika

Uploaded with ImageShack.us
pozdrav i bajram serif mubarek olsun svim koji ga slave <smrzlo> <flag>
Ruba Vobleri


BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morsko varalicarenje

Post Postao/la BcRich » 19 kol 2012, 20:34

to king,samo zamaraj,,,,,usao si im u fazon,,,,,čestitam.......bistroca

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morsko varalicarenje

Post Postao/la ruba » 19 kol 2012, 20:40

hvala eka,ovde cu se naucit dzigovat to mi je drago jer vodim pilker kao silikonca malo cimnem pa sacekam hihihi bistro
Ruba Vobleri

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morsko varalicarenje

Post Postao/la AlaS » 19 kol 2012, 21:15

Bistro Rubinson samo rokaj
slika
Bistro

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morsko varalicarenje

Post Postao/la zlaja » 19 kol 2012, 21:48

Bravo druže,daj napiši koju o blinkeranju bakalara,baš me zanima a vjerujem i ostale.


Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morsko varalicarenje

Post Postao/la ruba » 19 kol 2012, 22:17

neznam sta da napisem zlaja.jednostavno je to ovde kad je puno ribe,stavim pilker zabacim koliko mogu dalja cekam da padne sto dublje i lagano ga cimam poput tvistera i on rokne u propadanju :mrgreen: :mrgreen:
ima dosta skuse danas smo ulovili oko 20kom malo na gradele i tako.
vise o tom blinkeranju zna seha i rusko mogu oni sta da napisu iskusniji su mnogo vise,a znaju i texst lijepo napisat hihihihi
Ruba Vobleri

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morsko varalicarenje

Post Postao/la Seha » 20 kol 2012, 14:27

Nema tu pono filozofije i uglavnom je kako si opisao bakalar uzima u propadanju varke. Ja sam se zasitio tog ribolova jako brzo jer kad naletis na jato to je ribolov kao u ribnjaku i brzo (bar meni) postane neinteresantno skoro pa nikakav borac. Indenticna stvar je sa ribolovm iverka (ili kako ga nasi zovu ovdje lista) nikakva borba. Sej ili ti ga polak vrsta bakalara (pollachius virens) je druga prica skroz ok borac. Skuse ili ti ga makrel skroz ok riba za loviti na adekvatan pribor. Ja sam probao na muhe (sabiki) brzo mi dojadilo citaj fizicki rad cimati do besvijesti. Na plovak mach stap, komad haringe kao mamac i strunu 0.22 cejf za 10. Takodje i varalicarenje sa kasikama manje gramaze i UL. stapom, sevdah kada kocnica propjeva..
Ono sto bi ja volio probati u norveskoj je lov Halibut-a (Hippoglossus hippoglossus) na silikonske varke. Imam poziv vec dugo od badze koji ima na sjeveru norveske familiju,al sve danas sutra pa nikad. Ko kad je bogu iza nogu 2400 km od danske 1 mm od sarafa na globusu :?

http://fisketv.dk/index.php?id=149

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CuuqBr-Jxx4[/youtube]
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morsko varalicarenje

Post Postao/la rusko » 20 kol 2012, 18:36

Ja sam se morskim ribolovom najvise bavio kada sam tek stigao u Svedsku... Idealno mi je pasao za razbijanje svih trauma i problema izbjeglickog zivota, a usput sam se bolje hranio od ostalih u kampu... Najvise sam furao nocni ribolov na dubinca, prvo sto mi je takva oprema bila dostupna (bijeda), a drugo sto sam inace tada spavao danju a nocu bio aktivan...

Sistem je jednostavan - 50g olovo, dvije udice, a kao mamac komad haringe, rakici ili morski crv... Nocu se riba aktivira i bilo je stvarno dobrih ulova... najvise lista, bakalara i jegulje... a nekoliko puta mi je zalutala i morska pastrmka (za koju sam tada mislio da je losos)...

Onda imate i lov najjednostavnije ribe za uloviti na svijetu - haringe... koju lovite sistemom sa 5 udica na koje je navuceno plasticno crijevo zute ili crvene boje, i na kraju komad olova... samo zabacite, pustite da sistem potone i polako cimate nazad prema povrsini... cesto imate ribu na svakoj udici...

slika

Lov skuse i bakalara je Seha vec opisao... Sto se bakalara tice, nema tu puno nauke, daleki izbacaj... pustis da potone i onda podignes sve stapom, spustis stap, namotas...dignes stap... i tako u krug... sa obale se koriste varalice koje su otezane 0d 30-80g, sa camca pilkovi koji su 100g pa na gore...

a o morskim pastrmkama sam pisao ranije, kao i o iglicama... Morska pastrmka je ubjedljivo najteza za uloviti, vise zbog toga sto se pojavljuje u priobalnom podrucju samo kada joj "sve pase"... Ali kada se zateknete u situaciji da je ispred vas jato, rado ce se zaletjeti na varalicu ili muhu...

U augustu se u plitkim zaljevima i u lukama pojavljuje i cipal putnik, znatno krupniji i jaci od jadranskog cipala... Lovi se na kruh ili travu (sto nama musicarima daje neku sansu), ako prati brodove onda i na smedje marabou muhe (imitacije crva) - vjerovatno misli da je to kofno koje ispustaju iz brodskih cenifa...

Bakalara i lista ima tokom cijele godine, takodje i pastrmke ali se u mojim krajevima ona smije loviti od 1/1-15/9 udarni period je april-maj... u maju stizu iglice... haringe... zatim skuse... u augustu cipal ulazi u plicake...

Lososi se u moru krecu daleko od obale i love se iskljucivo iz camaca, trolingom... Rijetkost je da pridje obali i uzme na varalicu.

Ima tu jos mnostvo drugih vrsta koje su manje-vise prisutne i more je puno iznenadjenja... Ja se zadnjih godina najvise bavim lovom morske pastrmke u cemu mi rane iglice dodju kao nuspojava... Bakalara nisam pecao deceniju... jedino me ponekad vuce da skontam dobar dubinac i da odem ocejfiti poneku nocnu turu, ali problem je sto su dobra mjesta postala urbanizovana i tamo su sada izgradjene zgradurine, tako da je i taj cejf unisten...

Uglavnom "kljuc uspjeha" pri morskom ribolovu je znati periode kada riba prilazi obali, a zatim prostudirati struje, plimu i oseku jer one znatno uticu na poziciju i aktivnost riba... Pravilo je da mozete cijeli dan stojati i zabacivati ali riba ce se pojaviti samo dva -tri puta u toku dana na pola sata, pri smjenama plime i oseke ili promjeni struje... temperature ili vjetra...

Vjetar koji puse prema obali moze donijeti dobar ulov jer starta valove i podigne sa plicaka insekte, rakove i ostalu hranu... Ako vam se posreci da ubodete kasno vece kada se mrijesti morski crv, to ce vam biti nezaboravan dozivljaj... ako imate imitaciju crva... u suprotnom cete dozivjeti nervni slom...

Ako pecate sa camca/broda... onda imate sanse za jako krupne ribe i velike kolicine... ako cete se baviti malo vise "fair-play" sportskim ribolovom onda je to sa obale... ribe su manje, manje kolicine, teze za pronaci ali je izazov bolji i zanimljiviji nego pronalazenje jata sonarom i onda "cupanje".

Evo malo slika varalica:

za morsku pastrmku:

slika

za bakalara sa obale:

slika

...iz camca:

slika

za skusu (a moze i za haringu, bakalara, morsku pastrmku, iglicu)

slika

Na ovaj sistem za skusu se moze umjesto olova staviti i varalica za bakalara i time se dobije dobar sistem za velik spektar riba... Dosta od spomenutih vrsta se uspjesno lovi i sa jigovima, narocito bakalar...
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morsko varalicarenje

Post Postao/la zlaja » 20 kol 2012, 20:34

Hvala vam na ovom pisanju, meni zanimiljivo kako te sjeverne ribe fino surađuju,roknu neku sjajnu cjev ako treba,onaj magarac od istarskog brancina zna bit zajebano ćudljiv poput našeg bucova...ma kad bi mu meda na varku stavljo...te sjeveruše sašiju cijev,razna željeza...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”