Som 2011 (Rijeka Bosna)

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:
Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la masterbih » 10 sij 2011, 22:13

Na kratkom odmoru sam izasao samo 2 puta u ribolov i jednom u izvidnicu.
Sve ukupno sam imao 3 promasaja, jedno kidanje i 2 izvadjene ribe!

Izvidnica:
Posto mi auto ima zadnju vucu, nisam se upustao u bas prave avanture jer je bio snijeg u fazi otapanja.
Obisao sam pristupacnije terene i isplanirao jedno nocno (Cetvrtak) i jedno jutarnje (Subota) ribarenje..

Cetvrtak 6.1.2011
Uzaludno cesljanje lokacija za smudja, kao da ga nema sto me uopste ne cudi kad vidim broj ribolovaca na vodi koji se pripremaju za vecernju avanturu, a obavezan dio opreme je kuka :shock:
Pronalazim jednu lokaciju na izgled bezveze, ali idealno mjesto.
Dva promasaja, a nakon 10 minuta jos jedno na ocigled jednog radoznalog djeda koji ubrzo poziva druzinu, dolaze 4 ribolovca i sjedaju mi maltene za vrat, naravno hvatam maglu.
Pitaju me: sto ne lovis dalje? Ma nesto mi mrsko, odo da probam soma, ispracaju me uz smijeh sa konstatacijom da ne izmisljam toplu vodu vec da se fokusiram na smudja jer soma nema!
Postavljam kopyto sa podvezom od najlona 0.16mm kako bi samo ispitao teren i lakse otkinuo ako zapnem negdje.
Naravno grana je pod vodom na dubini oko 6 metara, a na njoj je more najlona i raznog smeca.
Odlazim uzvodno nekih 10 metara kako bi izbjegao kacenje, storm je na kraju strune sa malim predvezom (tanka sajla od 10 cm).
Prvi zabacaj i riba je tu, nakon 10-ak minuta je vadim i zamoljavam kolegu da me slika.
Posto je mrak, a vagu nismo ponijeli pustamo ribu nazad u vodu bez mjerenja i vaganja.
Od oka ima cirka 7-8 kg.
Ostatak veceri je prosao bez udaraca i ulova.
somcic1.jpg
Subota 8.1.2011
Posjecujem famozni zeleni most, a vec u 6h ujutro ima more ribolovaca koji ganjaju skobalja.
Odlazim malo nize i nakon par zabacaja kacim ribu, nazalost samo nakon 2 minuta ostajem bez nje jer mi je struna presla preko stijene, po procjeni na nevidjeno imala je oko 8-10kg (Som 100%).
Kolega je uspio uslikati sam pocetak borbe.
akcija.jpg
Druga pozicija koja je dala ribu nalazi se iznad mosta kod potopljene grane.
Ribu hvatam na drop shot sa fox rage shadom.
Nakon par minuta uspijeva da smugne u granje gdje se mucim desetak minuta i uspjesno je vadim, ali ostecenu.
Na par mjesta je bukvalno poderana, a samo cudo je kako struna nije pukla.
Riba nema sanse da prezivi ako je pustim, nista.. nosim je kuci.
Ovaj somcic od 5,3 kg (Zive vage) je zavrsio u tavi, familija je polizala prste!
Prilikom ciscenja izvadili smo skobalja od oko 300 grama koji jos nije bio svaren.
somcic2.jpg
Sve u svemu, jako sam zadovoljan i ovim malim ribama na samom pocetku godine!
Neko ne pisano pravilo kaze da som tokom zime nije aktivan, ali i prosle godine u decembru sam imao ulov soma <djed>
Bistro.

P.S za Alasa:
Eto Berkley skeletora u akciji <championvanja>
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la zlaja » 10 sij 2011, 22:55

Bravo za ulove,lijep odmor si imao na našoj rijeci,druže razbijaš famu o zimskim ulovima soma te kako je lijen,pospan i tako to,ipak on voli omastit brk u ovom periodu,svaka čast na reportaži

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la AlaS » 10 sij 2011, 23:04

bravo master ,bio sam i ja jucer malo ali vise radi nekog testiranja stapa masine i varalica ,onda kad si nadgledao situaciju i piso mi sms ja bio na putu za njemacku jebiga iznenada sam otisao tamo preko nove god ,sledeci put kad dodjes idemo sa skeletorima dole rasturat na bosnu.
Ps,prezadovoljan sam stapom i kao sto si rekao stap ima snage da se nepovjeruje,ili kao sto nas kolega Aldin kaze "malo je reć"
slika
Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la Seha » 10 sij 2011, 23:12

Svaka cast super ribolov. Jos jedan dokaz da nespavaju kao sto "mitologija" kaze.
slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la @ldin » 11 sij 2011, 02:24

MItologija ostaje na Mitoloziji gdje kgh prezali czs.... eh tako su i stare zime bile zime a ne ove sada nase januarske sa +15 ... ja se sjecam lada je Bosna ledila i kovala od obale do obale i vjerovatno puno vas ovdje a pogledajte sada :roll: na Vlašiću skoro mrve snijega nema ... ništa od skijanja :( a baš sam se zazelio ...
Som je jako uravnotezena inteligentna ponekad bezobrazna i nikad glupa zvijerka . Kao kamelon ona se prilagodjava tempu terenu ritmu i , dobu godine, evoluira i sposobna je da prezivi i u najgorim uslovima. Sam podatak da dozive i po 95 + godina govori sam po sebi da su sposobne ribe , s toga je mene lično mučila savjest s nekim ulovima do 8 kg gdje znam da poslje 5 kg ide kila i godina onda nije lako sracunati koliko joj treba da bude kapitalna ... mladji neiskusniji se zalecu i njih mozete samo jednom prevarit, dvaput jok na isti fazon ...i definitivno ostavlja traumu DOKAZANO
i stvarno o njemu bi se dalo govoriti satima i danima toliko je prefinjen da se mrijesti na izlicito odredjenoj temp. vode da metabolizam isto tako proradi samo kad treba .... jednostavno je toliko sračunat da ce potamanit pola roda svog ako mu je lično glava u pitanju da prezivi , a opet u drugu krajnost isto tako brani gnijezdo glavom od drugih nametnika , u stanju je mjesecima da lezi u mulju i hibernira muku mučeći da škrge pomjeri ako je zima teška i hladna štedeći energiju , a opet druga krajnost je ako uhvati 3-4 suncana dana ljepa digne se da dopuni zalihe ... što znači može a i nemora.Rodjen da prezivi ...stvarno je fasinatan i prava mitska zvijer ... evo jedan link engleski nazalost imate i na cro. sa google trans...
http://en.wikipedia.org/wiki/Catfish

Borise svaka čast na ulovima i BISTRO!!!
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!


Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la tare » 11 sij 2011, 16:29

bravo :grin:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la angler » 11 sij 2011, 20:59

Bravo majstore, izlet za uzivanje <championvanja>

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la ruba » 11 sij 2011, 21:37

svaka cast masteru na ulovima.jel to novi sargus na skeletoru?vidio sam slike ulova tvojih kod Novaka u radnji super ulovi.bistro
Ruba Vobleri

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la masterbih » 12 sij 2011, 23:43

Nije ona Novakova zena htjela da stavi sve. Uzela samo manje ribe, a razlog je sledeci: De ba demoralisat ces ljude, bolje da vide ove manje, onda ce se nadati. <valjanjeodsmijeha> Cudna neka filozofija..

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la @ldin » 17 sij 2011, 19:51

Da se upišem i ja ... prije jedno tri sata sam izašao malo na vodu da?! (izluftam) ...preljep dan dan sunca ko u priči ... baco sam i juče al kratko i puno je svjezije bilo . Danas sam nešto inspirativan i rodila se sasvim nova glavinjara o kojoj ćemo u drugoj temi . Provrtio sam je dva tri puta onako nenaoruzanu trokukama, čisto da vidim šta sam napravio, blizu sam da poostignem pravi rad ili bar ono sto zelim već u glavi vidim korekcije i to neće biti problem dotjerati, uredno je odlazem u prsluk stavljam svoju staru silikonsku i kontam kako bi trebao napraviti još koju ostao sam samo na jednoj . Voda malo opala od juče neznatno i daleko je od onog ljetnog nivoa juče sam baco ko kreten i jedva da sam jednom il dvaput dotakeo dno sa više od 20gr tezine ... uzas . Ispod mene jedan škobaljaš znam ga od prije nije vrijedan spomena toliko o njegovoj ličnosti o karakteru neću ni da govorim...
Stvara mi nervozu nekako se nemogu opustit sve se to dešava dok se raspakujem i palim cigar , prvi zabačaj bacam višlje provlacim dzigujem , dolazim do zaključka da je onih 15-20 cm koliko je opala voda pravo dobro došlo sad već mogu skoro pa da pecam ;)drugi hitac pravo daleko ured na onu obalu u 30cm , pogodio sam dobar interval one ruze odradile pa se ko malo stišalo tak da kad udjem u liman mocu da radim sa varalicom + bit će na dobroj dubini ... jednostavno sam imao predosjećaj dva il tri oštra al kratka povlacenja tek da glavinjara zaigra , onda je opet pustim da legne , kad čvakne onda ultra spori po istoj liniji , na samoj granici da je vučem onako toliko sporo jedvda da trese , uvjek sam imao udare na tom dugom povlačenju , vučem štapom koliko god mi dozvoljava prostor u zanjoj tački ured pa bez prekida namotavam najlon što sam izvukao štap ispred mene opet lagano povlačim do iznad glave i bum taman kad sam trebao da spustim štap pa da opet povlacim pobrao je varku osjetio sam udar na laxu i povukao mi je štap koji je istom brzinom odletio u kontru ... pauza jedan sek ništa se ne dešava onda osjetim potezanje štap prilično mekan 60gr . i ma samoj granici već s njim ne mogu ništa osim da drzim skroz sam naget nazad i gledam u vršnu ringlu na pola metra od mog nosa nešto ovako " ? " još jači upitnik , gledam u mašinicu vjerujem najlonu i znam da moram da prekim ono frrrrrrrr inače će zakovati dole i to je to ... stezem je do kraja i lijevom rukom je doslovce drzim da je ne izvali iz kućišta u tom momentu je već izašao iz limana i u matici je koja je pravo jaka nema šance da ga vozim prema sebi kuha na površini i prvi put u zivotu sam dozivio fljas od vodu repom evo i sada se jezim , vidim kako se valja i naginje dole u dubinu kad se smirio skočio sam sa svog mjesta i počeo da se spuštam niz obalu , ujedno namotavam višak najlona ultra brzo i nedozvoljavam mu da ode duboko , na nesreću na putu imam jedno odsjeceno stablo , sreća sa štapom od 3m uspijevam da ga zaobidjem , medjutim najlom mi ostaje na nekoj grani koja je zakačila za kamen s kojeg sam ljetos pecao . oko tog kamena je strahota sve rupa do rupe tu mi se desilo i ono kidanje na kraju sezone i onaj šou od 10-ak sati . Odmah iza toga je mirnjak samo 10 m nize pravo čist tu sam se kupao kao dijete , kontam u sebi sad il nikad , povučem malo jače preskoči moj najlon ono granje , uf dobro je i spontano mu puštam skroz odma nakon tog potezanja baš u onim rupama , nije se uspio snaći valjda mu je bilo neočekivano i matica ga već izbacila iz te zone iako je otišao pravo duboko sad znam da ga ovdje mogu voziti i da nema prepreka , pravo olakšanje i tu sad ćeifim gotovo je vidim ga umornog kad sam ga dovezao do obale samo se nasuka bez nekih naglih pokreta ....definitvno i iskreno moja najjača borba
vaga na prihvataču je pokazala 11 kg duzina 1m i 20cm,
slika
slika
slika
nisam imao kameru kod sebe nazvao sam Zlaju , brzo je došao i moja supruga se pojavila sa posla , pa su fotke uradjene tel.
kad samo joj rekao da cu ga pustit rekla je nema šanse <titinpionir>
P.S - Riboskop - skala u zelenom do plafona :grin:
Zadnja izmjena: @ldin, dana/u 17 sij 2011, 20:04, ukupno mijenjano 1 put.
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la rusko » 17 sij 2011, 19:55

Bravo, cestitam na upisu!!! <championvanja>
slika slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la tare » 17 sij 2011, 20:31

Svaka cast <championvanja>
A nisam znao da je som vec u toj brzoj vodi,ili nikad i ne odlazi??

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la AlaS » 17 sij 2011, 20:38

Bravo Aldo majstore svaka cast ,nego kad vec taj riboskop radi pogledaj mi za smudja kakva je prognoza ovih dana :grin: ,bio sam jucer malo baco ali nece jako sunce treba predvece bacati ili rano ujutro.
Ps.jucer je jedan od 8 kg izasao ali nije regularno upecan
slika
Bistro

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la zlaja » 17 sij 2011, 20:49

Opet me jaran ugodno iznenadio sa tel. pozivom,čim Aldin zove oko 3 h. znam što je -ulov- i to dobar ,som je imao vidljiv debeo stomak što znači da se hrani...
Fotkao sam sa svojom željeznom nokiom ali su slike opet okej

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Som 2011 (Rijeka Bosna)

Post Postao/la angler » 17 sij 2011, 20:54

To Aldine, svaka cast na momackom upisu <championvanja> <championvanja>
Ma slike super kad je ovolika riba u pitanju.

Sad kad pocne stancanje glavinjara :wink:

Zaključano
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”