Pastrmka 2013.

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la Klenolovac » 03 ožu 2013, 18:13

A oni tereni oko Krupe, Da li se tu šta prevariti, mislim na ljeto, kad je voda već prilično topla? Malo je nezgodno tamo i za nabaviti dnevnu dozvolu, ljetos sam nosio neki štap, ali niko mi nje znao reći gdje se može izvaditi dnevna dozvola. Pitam da znam da li mi se vrijedi na ljeto potruditi oko toga. Volio bi prevariti koju na onako lijepoj rijeci.
Kažu da ima baš krupne jezerske u akumulacionom jezeru, ali tamo je trajno zabranjen ribolov, a čuo sam da je na Štikadi (jezero kod Gračaca) prilično izlovljena, a iskreno i nemam baš iskustva sa jezerima.

Vjerujem da ima još forumaša koji ljeti idu u HR pa možda koja informacija bude i drugima od korisi.
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...


Šiljo
Početnik
Postovi:19
Pridružen/a:10 lis 2012, 16:36
Lokacija:Knin,Hrvatska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la Šiljo » 03 ožu 2013, 19:19

Oko rijeke Krupe je dosta sitna pastrva,a krivolov nažalost radi svoje!
Dolje ispod jezera i mjesta Muškovaca ima velikih komada.
Što se dozvole tiče loviš dok ne dođe rendžer,a kad dođe platiš dnevnu i to je to!
Štikada je preopterećena klenom i grgečom pa je vjerovatno razlog smanjenja pastrve upravo taj,mada dok su ovako hladni dani bude nje i da se uloviti po koja!
Spinning the best

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la montana » 05 ožu 2013, 05:04

Bravo Siljo, prelijepe ribe! <championvanja> Kako je ljeti za loviti? Ima li guzve po musicarskoj stazi i toj ispod?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la Clavis » 05 ožu 2013, 14:31

Uljez u Sanici

Sa kolegom sam pregledao snimke nedavnog otvora pastrmke na rijeci Sanici, ribar Midho "zubar" je uhvatio ovu ljepoticu, ali me zbunjuje ovaj "kljun". Monty de nam rasvjetli ovo svega ti, ova sorta asli nije naša Sanička ili....

slika

slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la montana » 05 ožu 2013, 18:29

Hehehe, sorta je pastrmka potocara, kao i sve druge. Kljun imaju stariji muzijaci, kao i svi ostali salmonidi osim mladice i lipljena. Kod ovoga je kljun nesto deformiran, najvjerovatnije od "ranjavanja" udicom u proslosti.

Dakle kod potocare mozemo pricati o razlikama u boji, gustoci tackica, izgledu tijela, ponasanju, ali sve su to i dalje potocare, tj. ista vrsta. U izolovanijim vodama one razvijaju neke svoje ustaljene sare, oblike i ponasanje, ali kao i kod ljudi, unutar jedne familije, oni lice na sebe. Ponekad neko dijete baca na komsiju, ali i dalje je dijete! <jelmekotrazio>

Poribljavanjem i donosenjem riba sa drugih lokacija, gube se osobine koje su nastale usljed izolovanosti, a poprimaju se neke nove...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la Clavis » 05 ožu 2013, 19:16

pa ta deformacija je mene i zbunila totalno, preklapa ko u papagaja. Moguće je sve, mada gore taj dio oko izvora je sve autohtona... Pokazat cu ti kad puste musicarenje poslikat cu. Ogroman prirodni prirast potocare. Od veličine palca pa na više... Ovaj gospodin je vraćen da dostigne punu formu, moze on jos kilu komotno dobiti.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la montana » 05 ožu 2013, 19:22

Moze on koliko hoces, ovisno o hrani i velicini vode. Ovaj kljun im je izrazeniji u periodu mrijesta. Izmedju kostiju ima neka hrskavica, koja "nadodje" pod napadom hormona. Kljun im sluci da se bore za zenku i da je fasciniraju, nesto slicno kao kad momak nabaci Mercedesa ili Audija, pa se voza carsijom gore-dole! <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la rusko » 05 ožu 2013, 20:24

Vidi se kad vam je zabrana ribolova :mrgreen:

Taj kljun dobiju muzijaci za vrijeme mrijesta i odmah poslije im nestane... do sljedeceg mrijesta... normalna pojava kod pastrmki...
slika slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la Clavis » 05 ožu 2013, 21:16

Nisam stvarno imao priliku vidjeti krupnog muzijaka netom poslije mrijesta. I sad dočekat još 1. Maj i lipena....Prođe lijep dio sezone... al hajd :) ako ce ih sacuvat neka...

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la tommylee » 08 ožu 2013, 10:22

Nisma neki ljubotelj kalife ali sam na jednoj vodi je lovio.Na moj usreću okačim mužijaka koji je poprimio to ljubavno ruho.Škržni poklopci imaju neku jarku crvenu boju a kljun je strašan!Riba valjda puna tih hormona,iskakala po metar iz vode a ja zabalavio!
Inače obično su ubačene kalife predebele i nije im srazmjerno tjelo i glava od pretovljavanja.

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la rades7 » 14 tra 2013, 22:08

Da se i ja oglasim...

Planirao sam put za Trebinje, kod svojih, nekoliko sedmica, odlagao zbog posla, obaveza...Na kraju prelomim cim sam vidio najavu ljepseg vremena. Stap je naravno uredno spakovan sa nesto pribora u gepeku. U subotu odmah ujutro idem na rijeku, plan mi je da obidjem jazove nize grada. Nazalost, voda je jos uvijek visoka i nema prilaza, mogu samo da uzivam u ljepoti i snazi Trebisnjice.

Pomalo razocaran, sjedam u auto, brat me nagovara da odemo iznad grada, prema maloj brani. Poslusam ga, dolazimo na mjesto, Studenac, voda je tu malcice sporijeg toka, kraj obale je prilicno duboko. Dva momka zabacuju, ja vec nestrpljiv raspakujem se, iako nisam poznavalac, znam da ima pastrmke, razmisljam sta da bacam. Stavljam Meppsa dvojku, probam par minuta, mijenjam i stavljam F7, u tom trenutku jednom od ovih momaka udara pastrmka i izbacuje se, lijepo je vidim ispred sebe i procjenjujem na oko kilogram. Sad sam se i uvjerio da je ima tu, naravno ribnjaci su u blizini, mora je biti. Ovome spada nakon par sekundi. Skidam Rapalu, stavljam Kopyto Tiger, mislim da je 7,5 cm. Glava je 5 grama, skracena, fino se vodi, malcice sporije propada na zaustavljanje. Ova dvojica momaka se udaljavaju, ostajemo brat i ja. Nakon par zabacaja, osjetim udarac, lagano kontriram, osjetim ribu na stapu. Uzbudjenje raste, pocinjem privlaciti, jos uvijek nema skoro nikakvog otpora i procjenjujem ribu kao manji ulov. Pogledam u brata i smijem se zbog ribe, on bulji u vodu i govori "sta je ovo buraz!?"...

slika
upload foto

slika
upload foto

Privlacim je jos par okretaja masinice, i dalje poslusno ide prema meni, razmisljam nije moguce da sam zakacio ovakvu ribu i jos da cu je izvuci za 10 sekundi. U tom trenutku, jedan udar repom i eto je vec metar i po u dubini i pocinje show. Masinica zuji, muzika za moje usi, mastam o tome od proslog ljeta. Brat uredno slika kad god je privucem obali. Cim dodje na dva metra od obale, okrene se i silovito zaroni a ja u sebi kazem "To mi radi baby", jos malo...

slika
windows 7 screen shot

Igramo se tako nekih, za mene prelijepih desetak minuta i procjenjujem da je spremna za izvlacenje. Naravno, meredov nemam, stojim metar iznad vode na zidu i imam problem. Srecom, blizu su ostavljene stepenice u zidu koje vode do nivoa vode. Privlacim je jos par puta stepenicama, brat ceka kao zapeta puska. Nakon 20 minuta,hvata je sa obje ruke i vadi iz vode...Odusevljenje kod obojice.

Moja prva pastrmka na varalicu, koju cu tesko nadmasiti.

slika
upload foto

slika
windows 7 screen shot

slika
upload foto

Jos malo tehnickih podataka za kraj :

Muzjak od 62 cm i 3,97 kg, a pribor Spro Precision 2.4m 10-40g, Spro Passion 720, Owner 0.20,Relax Kopyto Tiger 7.5cm...

Pozdrav i prastajte na ovoj podugackoj reportazi.

PS. Seha, poslacu ti par slicica i hvala jos jednom :)

Avatar
emin
Književnik
Postovi:820
Pridružen/a:21 ožu 2011, 10:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la emin » 14 tra 2013, 22:17

bistro majstoreeee, svaka čast.. <championvanja> <championvanja> <championvanja>
čestitke na ulovu, stvarno nemam riječi.. bogami lijep početak sezone.. <championvanja>
..be yourself no matter what they say..

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la rusko » 14 tra 2013, 22:25

Lijep komad... Cestitke i da ti i ostatak sezone ovakav bude! BISTRO! <flag>
slika slika

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la soha » 14 tra 2013, 22:44

Svaka cast majstore. Bistro. <championvanja> <championvanja> <championvanja> <championvanja>

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka 2013.

Post Postao/la AlaS » 14 tra 2013, 22:49

Rades bistro majstore svaka cast komad i po <championvanja>
slika
Bistro

Zaključano
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”