Lov Bolena(malo šuplje ribarske)

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Lov Bolena(malo šuplje ribarske)

Post Postao/la zlaja » 15 svi 2013, 00:11

Pošto nas je sve više koje interesuje lov bolena ovdje ćemo pisati svoja zapažanja.
Znači počeli smo priču sa onim njegovim klasičnim bezobrazlukom,lovi ko lud ,kederi pršte na sve strane a našu varku neće ni da pogleda...
Hajmo obratiti pažnju kako to on u biti lovi? Ja bi rekao da ima više šema u zavisnosti od brzine toka,dubine,providnosti vode,godišnjeg doba...i već sam zapetljo...hajmo polako -en po en što bi rekli slovenci
Situacija 1. Koristi jaku maticu kao vrstu zida smrti- Velikom brzinom natjera jato kedera direktno u maticu, jaki i brzi primjerci se probijaju,slabi i nejaki zastaju i trzaju se da bi se probili...odmah dobijamo sliku što treba da radi naša varka...
Situacija 2. kameni blok koji pravi liman takođe im je dobar za postaviti zid smrti, tjera ih direktno na zid ,nemaju kud jer sa obe strane kamena je jaka struja a ispred blok,jaki će naći način sa skretanjem od bloka i uletanjem u jaku struju ili turbo preplivavanjem preko potopljenog bloka ili iskakanjem u vis ispred bloka,slabi se izgube i koče pred blokom,postaju hrana...opet dobijamo sliku kako da vodimo našu varku...
Situacija 3. otvorena tiha voda,kederi grupisani u gornjem sloju lagano kupe muhu sa površine, predator zaranja ispod njih ,napada vertikalno prema gore, pametni jaki kederi bježe u stranu prema otvorenom prostranstvu ,slabi i nejaki bježe u nebo.iz srednnjeg sloja i oni bliže površini se dižu i iskaču iz vode...opet imamo sliku kako da vodimo varku...
Situacija 4. Predator je postavio čeku na dnu iza nekog malog kamenog bloka koji ga štiti od jake struje, prati putanju kedera koji je se sklonio od ljetnje žege takođe na dnu brzaka...s obzirom da znamo da svi predatori nastoje potrošiti što manje energije da dođu do plena srknut će najbližeg kedera kod svoje čeke ili onog što najteže održava pravac u jakoj struji,šepa i hramlje za ostalima...opet imamo sliku naše varke...
Ima toga još ali hoću da vi napišete koju...
Hajmo malo o njegovom plenu-zamislite kako naša mala zela odašilje veoma malu rezonansu pri svom plivanju da li ona bila zdrava ili bolesna, kad se okupi u jato dobijamo grupnu vibraciju koja se širi kroz vodu...posmatrajte njene pokrete kad bježi,kad se hrani ,kad lijeno pliva,dobiti ćete sliku njegove omiljene hrane...
Pošto je naš predator veoma ćudljiv teško je podvući paralelu sa načinima lova koje upražnjava mladica ili recimo som ali sve su to u biti predatori koji nastoje da dođu do plijena ...drukčije će se postaviti u svom nastojanju da nešto pojedu na brzaku,drukčije u dubini, topla voda će učiniti svoje,hladna voda takođe...jesensko hranjenje za skupljanje sala je sasvim drukčije od ljetnjeg doručka ili večere u toploj vodi...
Nastaviti će se...


Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena( malo šuplje ribarske)

Post Postao/la rades7 » 15 svi 2013, 09:02

Zlaja, hvala na iscrpnom objasnjenju mogucih scenarija prilikom ribolova bucova. Bas ovu situaciju koju si ti opisao pod brojem tri smo imali jucer na Usori. Dakle, mirna, tiha voda, keder je rasut po cijelom terenu i dize se za musicama i raznim bubama a sve se odigrava na smjeni dana i noci. Jedina razlika sto nema neke prevelike dubine, tako da mislim da ih ne cijepa tacno odozdo nego vise sa strane.

Ja sam mu pokusavao prebaciti zonu udarca, koristio sam Flat Rap 6, silver dekor, ravnomjerno namotavanje nekih metar dva kad Flat radi prilicno tiho, pa cimnem vrhom stapa da izbaci bokove malo vise lijevo desno. Nije dalo rezultata osim dva klena. E sad, nisam probavao druge varke, ali me interesuje konkretno za taj mirniji dio, da li postoji neka varka kojom bih docarao kedera koji naglo izranja do povrsine kad cimnem, pa se tu zaustavi, pa opet malo zaroni i tako..dakle neko kretanje po vertikali?

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena( malo šuplje ribarske)

Post Postao/la bakee » 15 svi 2013, 09:49

Zlaja druze stvarno nemam rijeci za tvoje strpljenje i trud da nam docaras sve situacije. Hvala ti puno na tome. Kod mene se cesto desava kada ganja u jednom dijelu, zele bjeze na sve strane, ja odem malo visocije nekih 4 ili 5 metara ina tom mjestu ga gotovo uvijek ulovim. Ovdje mislim na mirniji tok rijeke tu bolen raubuje, a ja se pomjerim na pocetak matice. Ja ne znam rqzlog zasto se to desava ali vrlo cesto sam ga dobio na tu caku. Jer ljudi najcesce gledaj gdje raubuje i trce na to mjesto. Ja mislim da je to promasaj veliki.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena( malo šuplje ribarske)

Post Postao/la zlaja » 15 svi 2013, 21:21

Super zapažanja momci,volio bi da nastavite u ovoj temi upisivati svoja iskustva pa da tako sačinimo jedno dobro štivo...

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena( malo šuplje ribarske)

Post Postao/la bakee » 15 svi 2013, 22:27

Zlaja da te pitam nesto. Kupio sam salmo thrilla i po mojoj procjeni on je dobar za ovu trecu situaciju sto si napisao. Tiha voda pustiti ga da potone i sa podignutim stapom povuci da ide prema povrsini. MIslim da si negdje ovo spominjao ima li jos kakva caka.


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena( malo šuplje ribarske)

Post Postao/la zlaja » 15 svi 2013, 22:38

Mislio sam na ovoj temi ...ma nema veze jarane,to je to ,zato služi i za to je napravljen,otvori salmo lures pa thrill i imaš tu negdje veoma lijep tekst ...
evo pronađo link
http://www.salmo.com.pl/en/leniwy-woble ... e-bolenie/

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena( malo šuplje ribarske)

Post Postao/la bakee » 15 svi 2013, 23:29

Hvala druze na odlicnom linku, covjek je objasnio stvarno odlicno. Evo malo sam se potrudio pa jedan dio probao prevesti preko google translate i ja sam ispravio neke greske. Pa neka ljudi procitaju.
Trikovi za bucova
Budući da je teorija spremna, idemo u ribolov. Biramo zanimljiva mjesta u kojem očekujemo da ce riba biti - to će biti naša mjesta za ribolov. Kad je u pitanju lov na velike bucove ja ne idem sa mjesta na mjesto. Ja lovim na jednom pravom mjestu, ponekad i nekoliko sati. Prebacujem maticu i pustam mamcu da potone na dno. Kad mamac dodje do brze struje dignem štap tako da mamac krene prema povrsini. Nakon toga opet mamac pustam na dno i ponavljam isto. Nakon što napusti struju samo ga ubrzam nježno. Zatim, ovisno o tome kako se riba hrani nekada brzo trzati sa stapom a nekada sporije. Morate biti vrlo strpljivi kada je u pitanju ribolov na ovaj način, ali mi ne ciljamo male ribe, A one velike i nisu tako česte.
Najvažnija stvar kod ribolova na velike komade je predstavljanje mamca na takav način, da njihovo kretanje podsjeća na oslabljene ribe,i da su lako na meti bucova. Dakle, ne žurite puno, čak i kada se riba dobro reagira na brzo povlacenje. Sporije vodjenje ne može nam ponuditi toliko akcije, ali siguran sam da će vam biti drago veličinom vaseg ulova.
Pozeljno je znati korito rijeke i kakvo je dno ima li nekih prepreka, potopljenih stabala. Kada mamac padne na dno potrebno ga je vuci prema povrsini podignutim stapom imitirajuci bijeg ribica, ali ne treba zuriti previse jer mamac treba da imitira ribicu koja je slaba. Možemo očekivati udarac kada se imitira bijeg ribe na površinu. Morate biti vrlo oprezni cijelo vrijeme, jer velik bucov može napasti mamac i kad on polako pada na dno, i loše vrijeme sa kontrom obično je jednako gubljenju lijepog ulova.
Bistro svima.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena( malo šuplje ribarske)

Post Postao/la Seha » 16 svi 2013, 14:35

Moja se iskustva sa bolenom iskljucivo baziraju na jezerski lov sa koricom hlijeba. Nema veze sa varalicarenjem, ali ima sa nacinom na koji bolen lovi. Po meni izuzetno inteligentna riba,a evo i zasto.
Tokom tog jedinog ribolova i 15 tak ulovljenih komada malo sam ga studirao. Kada zabacim koricu uvijek je on prvi na mjestu gdje sam zabacio. Prodje tik pored korice i vremenom skontas da on ustvari moju koricu koristi kao mamac za kedere.
Cim se prvi kederi pojave oko korice on nestane sa povrsine a prije toga svako malo mu vidis ledjnu peraju kako para povrsinu dok patrolira. Kada se kederi malo okuraze i krenu mahnitat srebreni vitez krece u silovit napad iz dubine. Nisam primjetio da je ijednom poslo od ruke da pokupi kedera (primjetio sam nakon nekih napada par krljusti bez vlasnika :mrgreen: ), ali nakon odredjenog vremena kederi nezele vise prici korici i strogo se drze plicaka dubine jednog pedlja. To njega toliko ispizdi da on na kraju jakim udarcimm repom pokusava razbiti koricu u komadice i onda te komadice kupi jedan po jedan.
Neznam dali je ovo uobicanjena pojava na svim vodama mene je iskreno najblaze receno fascinirao i jedva cekam da mi se ukaze prilika da ga lovim u pravom elementu tj. rijeci gdje njegova snaga i lukavost dolaze do izrazaja.
slika

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena( malo šuplje ribarske)

Post Postao/la svirac » 16 svi 2013, 15:19

Ovo je jedna od najboljih tema koju sam procitao u zadnje dvije godine! <juma>
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena( malo šuplje ribarske)

Post Postao/la bakee » 16 svi 2013, 16:55

Upravu si svirac, Zlaja je veliki majstor za bolena ali jos vise mi se svidja sto ne krije od nas mladih neke cake bitne za lov.Uvijek hoce pomoci. Seha druze nadam se da ces ga ubrzo loviti to je velika zaraza. Bistro

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena(iznesite svoja zapažanja)

Post Postao/la AlaS » 16 svi 2013, 22:04

Ja sam zapazio da je buco vrlo zajebana zvijer i onda kad smo sigurni da cemo ga uloviti nebude nista ,jedne prilike kolega i ja stojimo i gledamo 4-5 bucova razijaju jato kedera na dubini oko 20 cm satjerali kedere i tamane ,bacamo obojica ali nece ni da pogleda .Dok nije kolega rekao pa gdje ce uzet varalicu i jatu od milion kedera ,a lovio sam ga kad nisam ni pomisljo na njega ,nocu dok lovim smudja ,neznam koje pravilo vazi za bucova ali mislim da ne postoji sto se tice varalica dolazio je na sve vrste metalne male ,velike kao i na silikonce i voblere do 10 cm ...
slika
Bistro

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena(iznesite svoja zapažanja)

Post Postao/la ruba » 16 svi 2013, 23:13

ja nemam puno vremena za ribolov,sto se bucova tice nelovim ga ciljano.sto se tice zapazanja slicno kao sto je Alas napiso.donji tok je malo drugaciji.nema nekog odredjenog voblera niti bilo koje druge varka kad je u lovu dobija se na svasta.
Ruba Vobleri

Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena(iznesite svoja zapažanja)

Post Postao/la Klenolovac » 17 svi 2013, 11:42

Evo da i ja napišem koju iz mog skromnog iskustva. Najviše ga lovim na Savi i Vrbasu. Prvi "problem" kod bucova mi je što je to prilično velika i jaka riba koja voli male kedere. Ako stavim vobler od 6 cm onda uz njega ide štap 20 gramac i najlon 0.18, da bi imao iole solidan zabačaj, a to zna biti prilično slabo za bucove od 70 cm u brzacima Save. Tu kad izredam faforite i uhvatim one koji su u dometu, stavljam varalice sa kojima mogu dohvatiti i one dalje (one najdalje ne mogu ničim). Bolje da mu prođe ispred nosa kastmaster nego ništa.

E sad ovo o samom načinu lova bucova, primjetio sam i ja da ima dana kada je teritorijalna riba i gdje poslije par rauba na istom nekom mjestu, nakon 20 minuta, kad mi dosadi, ja izađem iz vode, odem na tu poziciju i dobijem ga tu, ili bar udarac. A takođe u isto doba godine sam viđao macana kako non-stop lovi na drugom mjestu. Sigurno je ista riba u pitanju, jer je riba bila ogromna. Tu nisam imao ni udarac. Ja bacam uzvodno gdje je zadnji put lovio na sred Vrbasa, a on pljusne ispod mene uz samu obalu. Tu sam ga i vidio u tom plićaku, ogroman komad. Ti veliki valjda i love sami, jer na Vrbasu je ne moguće da na jednoj poziciji imamo 3-4 komada od 80 cm.

E sad kako prepoznati kad je na jednom mjestu a kad šara? Ako ima kakva prepreka u vodi, stablo, kamen, stub mosta, onda bi trebao biti stalno tu, no viđao sam da i na čistom terenu jednake dubine bude duže vremena na istoj poziciji. Možda je stvar u količini kedera, no ja to ne mogu znati. Kada bi postojao izvještaj hidrometeorološkog zavoda o gustini kedera po kubnom metru vode, onda bi bilo lakše. :mrgreen:
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena(iznesite svoja zapažanja)

Post Postao/la zlaja » 17 svi 2013, 21:34

Pošto svaka voda ima svoje specifičnosti pa čak ista rijeka u dužini od par kilometara pokazuje sasvim drugačiju konfiguraciju terena naša pisanja su lična i pokazuju šablon ponašanja na specifičnom mjestu. Ja ću nastaviti sa svojim zapažanjima sa svog terena i ovaj put se obazirem na ponašanja unutar godišnjih doba.
Prvo bi naveo da ja godinama lovim samo velike primjerke i moja zapažanja su vezana za njih,riječ je o lovu velikog predatora koji je uglavnom samac i jedini gazda svog teritorija.
Poslijemrijesni kasnoproljetni period kad se velike jedinke vraćaju sa mrijesta im služi za raspoređivanje po limanima i jedan kratki period intezivne ishrane da bi se oporavili od mrijesta. Kad bi razložili proljetni proces izgledao bi ovako- izlazak iz zimovnika i grupisanje za mrijest na rubu zimovnika sa pješčanim dnom na dubini do 3 metra,mrijesna migracija prema većim pritokama,ušćima i specifičan mrijest u malim grupama na mjestima sa dosta bržim protokom i šljunčanim dnom,mrijest mu se razlikuje od ostalih ciprinida jer ne zauzima bazene,limane i slične terene sa blago smanjenim protokom već traži usta* od takvih mjesta,početak ili kraj brzaka su mu idealni za prvu bračnu noć. Veća ženka uvijek iza sebe vodi dva tri manja udvarača koji imaju simboličnu borbu repovima pa kao jedan na drugog lupaju repom i razbijaju površinu vode. Onda se razilaze i zauzimaju limane,rijeka je za vrijeme mrijesta potpuno tiha i kad dođe period od prve trećine maja ponovo vidiš kedere kako panično bježe...tad počinje lov.
Većinu naši predatora kad vidimo da aktivno love veoma lako upecamo ali bolena jok! Čak i kad lovi on je izbirljiv po pitanju prezentacije naše varalice ,njene veličine,vibracije, boje i dubine kojom je vodimo. Ja ću reći da kad se bolen poslije mrijesta vrati na lovište zatekne grupisane kedere koji se pripremaju za mrijest, ima mesa u izobilju...Pri napadu u ogromnu količinu jedinki mi frajeri želimo da baš naš vobler odabere za jestiv...teško ali izvodivo...

Ljetni period-
Imamo dva aktivna cuga, jutarnji i večernji. Imamo nekoliko dnevni polucugova na bržoj vodi, imamo izazvani agresivni cug usljed prehranjivanja plovkaroša koje okuplja velika jata sitne ribe i imamo noćni cug. Zbog topline vode i riblje letargije imamo nesreću da su svi cugovi kratki...hajmo en po en-
Jutarnji cug od svitanja do probijanja sunčevi zraka pod većim uglom,aktivnost hranjenja se vidi na površini ,uslovi kao iz mog prvog posta na temi...u zavisnosti od terena...Brzaci i gazevi sa brzom vodom bogatom kisikom mu omogućavaju hranjenje po danu i visokim temperaturama,aktivnost je manje uočljiva,brzaci pa negdje u matici pa negdje na dnu... cug u plavi sat-sunce je zašlo za vrbe ,osjetimo na prsima da pritisak popušta i mi se osjećamo bolje,kod mene u čaršiji prilaz kraju plavog sata označavaju ezani i zvona sa zvonika...taj period je najaktivniji,voda vri od hranjenja...kad već ulazimo u period najveći vrućina ovaj cug se pomjera još u noć pa čak do pola noći ili kasnije...jedino prava noć donosi neku aktivnost koja je uočljiva na površini...
Jesen-
Definitvno za nas ribolovce najbolji dio godine jer se naš predator mora dobro nahraniti i ugojiti da bi preživio zimu. Napušta ljetnje šeme hranjenja i uvodi jedan nezdravi način života...hranjenje u pravilnim vremenskim intervalima čitav dan i noć! Ludilo...
Period može potrajati od 15 do 30 dana , poslije tog perioda kad već zagazimo duboko u jesen aktivnost će mu odrediti sunce sa zagrijavanjem površinskog stuba vode...uočljiva aktivnost od podne do tri sata...poslije muk...
Onda ide tihi povratak na rub zimovnika ...
Nastaviti će se

blinkeras
Prava Štela
Postovi:154
Pridružen/a:28 ruj 2011, 19:16
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Bolena(iznesite svoja zapažanja)

Post Postao/la blinkeras » 17 svi 2013, 21:55

<flag> SVAKA CAST MAJSTORU provaljen je bolen oliti bucov do zla boga poslije ovi postova mozda postane endemska vrsta kod nas :grin: :grin: :grin:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”