Lov smudja

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Lov smudja

Post Postao/la zlaja » 22 stu 2010, 20:18

Edi u tom noćnom lovu jel smuđ ošine po vobleru ili samo lizne,mislim kako napada u toku noći jel dobro junački ili mrljavi?


Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la ruba » 22 stu 2010, 20:27

edi svaka cast smudjna je exstra <championvanja> unutrica mi zadrhti kad vidim vase ulove svaka cast jos jednom.bistro
Ruba Vobleri

edi79
Štela
Postovi:84
Pridružen/a:24 lip 2010, 21:21
Lokacija:Odžak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la edi79 » 22 stu 2010, 20:29

Prvo osjetim neko kuckanje po vobleru onda samo zakuje ko da za nešto zakačiš na dnu.Tako mi se dešava kod većih primjeraka.

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la AlaS » 22 stu 2010, 20:35

tako je i meni zakucalo ko u panj pa je vozalo jedno minut i po i onda nakon 3-4 iskakanja ode ,a ovi manji 1-3 kg nemaju nesto silovit uderac identicno kao da klen zagrize mozda i manje bar na ovom dijelu gdje sam ja za te dole blizu save neznam kako oni uderaju
slika
Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 23 stu 2010, 02:36

edi79 je napisao/la:Prvo osjetim neko kuckanje po vobleru onda samo zakuje ko da za nešto zakačiš na dnu.Tako mi se dešava kod većih primjeraka.
Po mojim nekim zakljuccima tipicno za nacin na koji love smudjevi sa stazom.. Oni su lovci na duge staze i prate plijen koji im je zapao za oko, dok recimo stuka lovi nasumice iz zasjede (pa sta naidje) i ima brz ,ali kratak napad. Smudj je za nju vodeni gepard bas kao i grgec. Krv nije voda ,a i onaj jarbol od ledjnog peraja im daje fantasticne mogucnosti u brzom manevrisanju prilikom lova.
Indenticna situacija sa velikim smudjevima koje lovim u danskoj kao vi u rijeci Bosni. Susta suprotnost je jezerski on bas nekako slampavo uzima. Desavalo mi se prije kad sam pocinjao lov na smudja - osjetim kako smudj samo kljucne varku par puta i tu ako mu napravim pauzu ili cimnem koji put svaki put odustane ,ako nastavim hladnokrvno voznju najcesce se sam objesi. Ako osjetite kuckanje odma pogledajte varalicu svaki takav neuspjesan napad ostavlja "oziljke" na varalici. Ako ih primjetite (na vrijeme) siguran sam da ce vam se opet javiti ako mu date malu pauzu.

Cestitke Edi na super komadima.. Bistro
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la montana » 23 stu 2010, 03:52

Znaci nista nepravilno vodjenje? Moram to zapisati, moze biti da uzme iduci put. Jos Seha kratko pitanje, mislio si reci da osteti varalicu kad udari a nije na udici? Kako cesto se to desi i koliko je zaista vjest u tom?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
POPAJ
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:23 stu 2010, 09:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la POPAJ » 23 stu 2010, 14:24

slika
Jeli ko od vas več koristio ovu varku i kakav je bio uspeh ?

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 23 stu 2010, 14:53

montana je napisao/la:Znaci nista nepravilno vodjenje? Moram to zapisati, moze biti da uzme iduci put. Jos Seha kratko pitanje, mislio si reci da osteti varalicu kad udari a nije na udici? Kako cesto se to desi i koliko je zaista vjest u tom?
Da meni se sa woblerima najbolje pokazalo monotono i sto sporije moguce vodjenje. Tek toliko da osjetis da wobler radi svoj posao. Dok je sa silikoncima i takozvanim pirkovima (metalnim varalicama) meni najbolje ono propadanje i sljedeci twich nakon sto varka kucne u dno kao da ceka taj nagli pokret nakon mirovanja. Montana sve nekako zavisi u kom je respoloenju smudj taj dan. Nekako kao da ima dane kad agresivnije napada ,a nekad se samo takorec igra i ispituje je. Ove oziljke napada je jedino moguce vidjeti (logicno) na varkama napravljenim od mekog materijala balza -silikon. I nacesce se nalaze preko hrbata woblera ili po repu silikonca. Tako izbijegne trokuke / dzig udicu nekad ga i mazne troka sa vanjske strane usta ali urijetko jer je tu tvrd ko "baljun". Nekad su ti ugrizi siloviti tako da jedostavno punktiraju wobler (ja ga krpim odma na licu mjesta sa super lijepkom kako nebi usisao vodu) dok nekad samo po wobleru vidis riseve. Par sezona sam testirao ono sto salmonoide strasno pizdi ,a to je konkurencija i instikt u vrijeme kad nisu u potrazi za hranom. To po meni kod smudja nepije vode.. Da bi izvukao kakav takav zakljucak lovio sam sam iskljucivo woblerom povise koga sam na cirka 1 m vezao realisticne strimere.. Salmonoidi imaju to u sebi i kad nelove ako vide da druga riba goni nesto impulsivno reaguju i napadaju upravo tog strimera kako bi pokazali ko je gazda u kuci. To je skandinavski fazon i to je zabranjeno kod nas ,ali eto cisto da vas upoznam ako niste culi za tako nesto. Za 2 godine sam uhvatio samo jednog smudja od nepunu kilu sve ostale ribe su na toj prezntaciji uglavnom uzimale wobler. Zaheban je smuki igraC ;)

Popaj dobro dosao.. Nekontam zasto si ubacio sliku bez teksta vjerovatno proba..
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la zlaja » 23 stu 2010, 16:44

Popaj dobro nam došao,to je novi orkin oskar i još mi nije stigao u dućane gdje ja kupujem,neki ga kletu jer je vibracija previše suptilna i sitna skoro neprimjetna,neki se već kunu u taj silikon,to je američki fazon koji se u slobodnom prijevodu može prevesti kao -mrtvi mamac- i trebao bi se voditi ultra sporo sa nekim blagim cimanjima da izazove letargičnu ribu...

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la AlaS » 23 stu 2010, 21:38

Itekako ostavlja trag vidio je Zlaja jedan uderac i spadanje sta uradi sa Calipsa,sad mi je jasno sto taj ranjeni wobler leti dalje od ovih ostalih :grin: :grin: napio se vode :grin:
slika
Bistro

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la zlaja » 23 stu 2010, 21:43

He-he postao tonući :grin: da ti kažem neki su likovi namjerno vobleru davali injekciju vode direktno u balzu da bi dobili tonući model...

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la AlaS » 23 stu 2010, 21:58

Ma druze neznam ni sam vise kako i sta ,jednostavno od sad kad izadjem prvo sto cu uraditi je kolegi napomenuti glasno da pecam ciljano bucova ,mozda ubodem kakvog dobrog smudja ,a kako sebe poznajem prije ce biti neki som ili klen u najgorem slucaju mrena na varalicu od 8-10 cm .Bistro smudjarosi sezona je odpocela odavno Seha se nesto stisko ko 5 u pola nemoguce da nema mraza gore ,mozda ceka skeletora da snjim odpocne sezonu :grin:
slika
Bistro

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la kenan_sa » 24 stu 2010, 00:34

Ode li iko na jablanicko po smudza od vas. Cu li iko ista radi li tamo, ima li ga jos uvjek. Zna li neko jeli se povukla voda koliko u odnosu na ljetni nivo ?
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 24 stu 2010, 03:05

Alas jarane ja ti nisam zabacio vec 1½ mjesec.. Bolila me kicma oci mi dosle na vrh glave :456:
Ovih dana sam vec dosta bolji i cim se malo oporavim napadam. Vrijeme je fantazija ima malo snijega trava je otisla. Arif neki dan imao 2 komada i 3 spadanja na troling woblerima.. Jedva cekam bas mi nedostaje jer je prosle zime rijeka bila okovana ledom 3 mjeseca. Nikad prije, al eto baksuz.
slika

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la labud » 24 stu 2010, 09:38

kenan_sa je napisao/la:Ode li iko na jablanicko po smudza od vas. Cu li iko ista radi li tamo, ima li ga jos uvjek. Zna li neko jeli se povukla voda koliko u odnosu na ljetni nivo ?
ako hoces mozemo zajedno otici malo dole ? smudja ganjat preko vikenda ? <4546>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”