Lov smudja

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 21 ruj 2006, 08:05

Eto vidite, Rodjak i ja se necemo nikad pomakljati :lol: :wink:
ABD (citaj ako Bog da) nekad odemo skupa u ribolov druzicemo se preko mobitela. :lol:
Vala nikad mi dosta tisine :wink:


Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 03 lis 2006, 12:46

Za Zandera.
U principu, ne koristim puno silikonce, ali, kada sam na Jablanickom jezeru koristim ove:

slika

Orka Shad tvister

slika

Storm Wildeye ... samo mu skinem ovu trokuku

slika

Storm

slika

Malo gabaritniji Storm
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 11 lis 2006, 13:15

slika

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 11 lis 2006, 13:23

Ovo su po meni favotiti za smudja.Sa ovim zelenim bojama se ne moze puno pogrijesiti uvijek se mogu koristiti.Cesto ovj desni red rijesi ribolovni dan ili noc.Moja najuspijesnija boja je poslednja desno.Bez obzira dali je mutna voda dan ili noc ta ribica uvijek hvata smudja.Za bistra jezera kao sto su nasa bi bilo dobro probati ove tamne boje.Na Jablanickom sam hvatao na ovu cola boju.

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 11 lis 2006, 13:27

slika


Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 11 lis 2006, 13:31

Ovako izgledaju vobleri koje koristim za smudja.I ako vobleri izgledaju atraktivno prednost dajem silikonskim varalicama ako se o smudju radi.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 11 lis 2006, 15:04

Zeleni shedovi su ti prva liga. Moji favoriti su narandjasti shed-tvister i zeleni tvister. Taj COLA boje bi mozda imao uspjeha za mladicu.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 11 lis 2006, 15:34

slika

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 12 lis 2006, 13:45

Da ove zelene ja zovem rijecni kraljevi ali ima jos jedna super boja samo malo veci silikonac od 16cm.Ovi gore su 14cm.Nije mi bio pri ruci da i njega posaljem.

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 12 lis 2006, 15:24

Ja koristim islkljucivo PB Turbo Tail twistere
slika

slika

kao i Delalande Looba shadove

slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 12 lis 2006, 21:14

Nema sta nije lako biti smudj kad mu se plasiraju ovakve "silikonke" na usta :wink: !
Jel moze malo o vodjenju sedova i tvistera u zimskom periodu tu sam tanak skroz a ovu zimu bi bas trebao forsirati silikonce jer ovdje niko nelovi sa njima!
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 13 lis 2006, 07:26

Meni licno su drazi twisteri ili shed-twister. Imaju veci vizuelni efekat zahvaljujuci obliku repa, a smudj pored bocne linije najvise se oslanja na vid. Twistere obicno vodim kao EKG :roll: ili sinusoida kad neznam na kojoj dubini je aktivan. Zna se desiti da smudj udari prilikom prvog zabacaja kad twister vertikalno propada i to na samom dnu (cudan neki stvor pade mu na glavu). Ako se to desi naredna vodjenja su skoro po samom dnu sa sitnim EKG-om i laganim kuckanjima glavom o dno. Vece oscilacije dizanjem stapa od 0 do cca 80 stepeni, a manje oscilacije do cca 40 stepeni (obavezno u priboru imati uglomijer :lol: ) U nocnim satima kada se smudj digne skoro na povrsinu, a nemam uzase woblera plitkoronca, twister vucem skoro pravolinijski sto plice, a to zavisi i od tezine dzig glave. Za te prilike je ipak bolji shed. :wink:

Buca, dobri izgledaju 9 i 15 :roll:

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 13 lis 2006, 08:48

Zaboravih da dodam ,da pored silikonskih varalica koristim jos jednu,trecu,a to je kasika,EFFZETT 16 gr.
Lovim smudja u jezeru,znaci mirna voda,uglavnom u velikim relativno
plitkim zalivima(1-4m dubine) i to sa obale.Tehnika je veoma jednostavna,zabaciti sto dalje,pustiti varalicu na zeljenu dubinu,i onda
sledi skoro ravnomerno horizontalno privlacenje.
Za PB TT koristim glave 5,7 i 10 gr(uglavmom 7,ta tezina je idealna za
taj twister),za Lobu koristim 12 i 15 gr.
Veoma je bitno za pojedini twister pronaci optimalnu tezinu glave,buduci
da tezina glave u sprezi sa nacinom i brzinom povlacenja uveliko
oderdjuju rad varalice a time i njenu efikasnost.
Kako i sta iz camca ili na tekucoj vodi,bolje da kazu oni koji tako i love

Jedan savet,kontru dati na SVE,bukvalno na svaku,i najmanju promenu
rada varalice...

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 13 lis 2006, 09:27

Tako je Buca, i ja lovim na jezeru i kao sto sam na pocetku ove teme rekao obavezno nosim sa sobom EFFZETT 16 gr kasiku. Postao sam emotivno vezana za nju :wink: jer sam do sad najvise imao uspjeha sa njom.

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 13 lis 2006, 09:40

Kad bolje sve saberem i oduzmem,vise sam lovio sa Effzettom nego sa silikoncima,i vise smudjeva izvadio na istu.U zadnjih par godina se
stvar popravlja u korist silikonaca,iz prostog razloga sto ih vise koristim.
Effzet je cudo od varalice,nema sta nije na njega udaralo,smudj,stuka,som,klen,pastrmka,deverika,babuska...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”