Vodjenje varalica za kraljicu brzaka Mladicu

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 02 tra 2007, 00:54

Bravo Diver. Odlicno si opisao nacin razbijanja predrasuda o neklasicnim mamcima.Htijeli pojedinci priznati ili ne dokazano je riba brzo uci na greskama i da bas na takvim vodama gdje je veliki pritisak ribolovaca treba koristiti varalice prema kojim ribe nemaju averziju.
Ovo se moze shvatiti i globalno i odnosi se na sve riblje vrste.

Bistro ////
slika


Miroslav
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:27 vel 2007, 18:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Miroslav » 02 tra 2007, 15:08

Niko da odgovori na Naslov teme tj. "kako se vodi" varalica u pretrazi mladice.

klapna
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:17 sij 2007, 19:52
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la klapna » 03 tra 2007, 13:33

Rece mRVA jednom prilikom da se varalica vuce UVIJEK prema sebi.
Ovo mi je antologijska izjava.
Sad nesto kontam i stvarno nemam pojma kako nekom objasniti kako da vodi varalicu.
Nije bitno za koju ribu pa tako ni za mladicu.
Svaka varalica po meni ima ono nesto svoje sto joj daje ribolovac tako da po meni pravila NEMA.

Ispravite me ako grijesim :wink: :lol:

fejza
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:16 ruj 2006, 21:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

BISTRO

Post Postao/la fejza » 03 tra 2007, 15:03

Uh teska tema... :( sto ljudi sto cudi .. :roll: svako ima svoj nacin svako favorizuje ono sto mu se pokazalo najuspijesnjim :wink: , mada kao sto diver rece riba na rijeci koja je nappadnuta i gdje je riba iznabadana pogotovo kapitalni primjerci, je jako oprezna pogotovo u drugoj polovini ljeta kada je sezona na odmaku :? . Na pocetku sezone hm :D tako tako da se zajebati :wink: , ali kako sezona odmice kako je riba isprepadana tako postaje i opreznija ovo se odnosi na mladicu naravno :D .
S pocetka sezone moze proci malte ne sve samo da je na lovu i da nije odabrala najslabiju ribu u jatu, tada ce spucati sve sto je asocira na LAGAN plijen. 8)
Ovi vobleri koji su na slici, cine mise kao UZICKA izrada sheki elez ili flash, neznam tacno ali mislim da je ELEZ, e ljudi to treba probrati pa povjerovati 8) .
Kao sto je ranije receno na forumu u nekoj od diskusija, u ljetnom periodu riba boravi u gornjoj trecini vode gdje i lovi, plivajuci vobleri posebno po noci i posebno tamniji vobleri vidljivi su kao sijena, tako da boja ne igra ulogu osim kada je mjesecina :wink: , vec rad voblera ima presudan znacaj :!: :!: :!: ,
Sto se tice vodjenja voblera, neznam jeste li ikada vidjeli ranjenu ili umirucu ili bolesnu ribu koja je savrseno lak mamac da pliva uzvodno uz agresivan rad :cry: , naravno da niste 8) .
Ovakav mamac voda nosi i NANOSI ga mladici u njen reon lova, e tu je prolem kako vladati voblerom u jakoj struji kada ga voda iznosi u tisak i u dio u kojem mladica lovi :arrow: .
Ja licno vobler vodim tj namotavam masinicom samo onda kada nema otpora struje ili matice, dok god voda radi svoj dio posla samo ga drzim i pustam da rijeka diktira tempo. :arrow: kada vobler uspori tj pocne gubiti rad jer je izasao iz matice tada pocinjem sa laganim namotavanjem tek toliko da osjetis da vobler radi. U 90% :!: :!: :!: slucajeva tu se desava i udar, jer nije ni mladica luda da se bori sa maticom i uzalud trosi energiju :cry: vec ceka u nekom vodenom djepu ili prelasku iz matice u tisak i tu vreba lagan plijen :idea: .
Na nocnom ribolovu na vobler veoma je cesto da mladica opali par metara od obale nekada cak i pod nogama :!: , ili zaprati vobler od neke stijene ili uvale i kada vidi da ce joj pobjeci onda ga napada, ili pak boravi blizu obale gdje obitava sitna riba lipljan i pastrmka kupeci razne tulare i gamaruse pa i ova dodje za njom :wink: .
Uglavnom namotavaj masinicom onoliko koliko je potrebno da osjetis da vobler radi i prestavi ga kao lagan plijen za koji netreba puno muke, kada je blizu obale obavezno ubrzaj tako da ako ga prati vece su sanse da ce ga udariti jer misli da joj bijezi... :!:
Toliko o mojim skromnim iskustvima

PS> Svaka promjena na radu voblera je ODMAH kontra, jer ne udara uvijek, nekada ga samo pogura i imas osijecaj kao da nemas nista na stapu, vobler se jednostavno izgubi, ili ga pak gura glavom prema naprijed, sto bi jedan stari majstor rekao njusi ga jer joj je nesto sumnjivo :? svaka promjena i tzv.propadanje voblera je kontra.
Ne biste vjerovali koliko rba moze biti inteligentna i oprezna, za to i jest kraljica :!: :!: :!:
BISTRO i vidimo se na Uni....

dok
Haman Štela
Postovi:39
Pridružen/a:03 pro 2006, 23:08
Kontakt:

Post Postao/la dok » 04 tra 2007, 02:11

za mene je najbitnije pronaci dubinu u kojoj je mladica aktivna, i tada nije problem ponuditi joj pravi mamac, a mislim da su kolege dosad iznjele najbitnije stvari, varalicu sto prirodnije vuci i reagirati i na najmanju promjenu, e sad sto uciniti kad mladica varalicu doprati, pa naravno NIKAKO stati s motanjem, na izlasku iz vode ce je zgrabit !
Tu gresku je napravio jesenas nas prijatelj Peter, varalicu Vidu-S mu je poput ruske podmornice dopratila metrasica i na 3 m od camca od silnog uzbudjenja on prestane namatati rolu, mislim da si i danas grize prste zbog toga.

Ako se pak ne desi nista ja ponovo zabacim i isti potez odradim samo dosta brze. cesto upali .

Pri razvoju UNE tj doradi našeg HUCHO woblera, vodio sam racuna upravo o onom segmentu srednjeg sloja u koji se zbog cestog kacenja malo koji konstruktor usudi ulaziti. Varalica je tonuca, ugao pakte je zbog toga plice posavljen a zvucni kanal je dug gotovo 16 mm, tako da se pomjeranjem teske kuglice ne pravi samo zvuk nego i premjestanjem tezista znatno utice na vibru varalice, u svakom slucaju, testni primjerci su vec dali dobrih rezultata, a vidjet cemo ove godine sto mame kazu?

Pozdrav

DOK
Boze dragi jel i tebi ovako lipo


Miroslav
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:27 vel 2007, 18:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Miroslav » 04 tra 2007, 10:49

Svaka cast fejza na takom objasnjenju, upravo sam cuo od vise majstora kako oni povlace voblere u kasnim satima tj. nocu i bas tako se poklapaju sve price tj. da matica nosi vobler a ribolovac da namota strunu koliko je potrebno da oseti vobler i na kraju kad vobler izlazi iz matice poceti lagano namotavanje.

p.s. fejza :arrow: Upravo su u pitanju ELEZ-ovi vobleri na slici :wink:

fejza
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:16 ruj 2006, 21:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

drugi vobler

Post Postao/la fejza » 04 tra 2007, 18:47

Pozdrav DOKu velikom majstoru i naravno vidimo se Jednoj i jedinoj i ove godine u Junu :D
- Sto se tice tog segmenta kada mladica prati voler i ne udara ga, desavalo mi se da ga isprati i bukvalno ga gura glavom dok pliva paralelno s njim, otvorenih usta samo da ga preklopi :? ali nece :cry:
Meni licno se pokazalo a i cuo sam od mnogih majstora da je dobro promijeniti vobler, znaci staviti nesto slicnih karakteristika u smislu dubine i nacina rada a u drecavoj boji narandzasto ili fluorescentno zeleno, dslovice je ispizdi i iziritira :roll: probaj nekosta nista :idea:

zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 27 tra 2007, 12:02

http://www.youtube.com/watch?v=PjH93aAdaWw

Evo jedan način vođenja cofa na manjim rijekama!

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

silikonska paklara

Post Postao/la alar » 04 svi 2007, 11:13

Pozdrav zubiju i da mu kazem da ovaj mamc nije klasicni cof nego je to silikonska paklara i nacin vodenja je potpuno drukciji nego kao kod cofa.ali na ovako uskim terenima pomeni vodenje uopste nije vazno jer kipanje mamca traje vrlo kratko a u ran´m jutarnjim casovima kao na ovom snimku mladica ili mladicenjak se pretezno drzi dna tako da na svaki pokret bilo kakvog mamca on ce biti aktivan pozdrav zubiju

zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 07 svi 2007, 09:37

Pozdrav i Tebi alar. Mozes li nam detaljnije pojasniti tvoj nacin vodjenja cofa na vecim rijekama, jer i ja sam vidio razlicite nacine vodjenja krajiskih ribolovaca kad dodju na Drinu. Sto se tice cofa, nije mi bas najjasnije ovo oko silikonske paklare, jer ovoga sam licno pravio od elektricarskih rukavica...ako imas neku sliku, okaci. Pozdrav

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la alar » 08 svi 2007, 13:18

Pozdarv zubiju ma ja zubi ne komplikujem puno oko tog vodenja cofa kad je u pitanju obicni cof u svakom slucaju ja ga pustim da tone do dna sti da ja mladicu lovim na uni i svaki taj tern mi je poprilicno poznat st znaci znam gdje me ceka sedra ili grana ili bilo kakva druga prepreka u vodi ali to sad nije ni vazno vazno je to vodenje.PRVO GA ZNACI ZABACIM I MALO GA POVUCEM TAKO DA U TRENUTKU KADA TONE PREMA DNU TROKUKA NE ZAKACI SILK ILI UPREDENICU,KAD OSJETIM DA JE NA DNU VUCEM GA SA BLAGIM ILI BRZIM KIPANJEM TO SAD ZAVISI OD TERENA,BRZA VODA -MIRNIJA VODA I NASTOJIM DA PRILIKOM VUCENJA COFA NE PRAVIM PAUZE TJ DA COF NIKAD NE ZASTANE A PAKLARU NEMAM TU KOD SEBE ALI KAD SE VRATIM IZ BOSNE DONJECU PA CES VIDJETI MADA SI SIGURNO VEC VIDIO. STO SE TICE PAKLARE NJU VUCEM SA MALO MEKSIM STAPOM I DUZIM KIPANJEM ZATO STO ONA NA SITNO KIPANJE PO MENI I NERADI BAS NAJ BOLJE

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la alar » 08 svi 2007, 13:25

I AKO SI TI TAJ SA OVOM MLADICOM SA SNIMKA PRIMJETIO SI KAKO JE UZELA UOPSTE NIJE NA TRZAJ COFA NEGO JE MAMAC POVUCEN PREMA RIBARU I STA SE DESILO UDARAC A EVO I MOJA TERIJA TOGA ULOVA.TA MLADICA JE VEC KOD PRVOG ZABACAJA PRIMJETILA MAMAC SAMO STO GA NIJE ODMAH UZELA ALI GA JE SIGURNO PRATILA I ETO STA SE DESAVA DRUGI ZABACAJ I RIBA ZBOG CEGA MLADICA KAD JE U LOVU BAR PO MENI!MA TA BOLAN NEBIRA NORMALNO JE I TO DA NECE UZETI CIPELU BROJ 42 ALI SOLIDAN RIBOLOVAC SA ISPRAVNIM MAMCOM I DOBRIM TROKUKAMA I ISPRAVNIM VODENJEM MAMCA SIGURNO IMA RIBU

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la alar » 08 svi 2007, 16:52

A EVO ZUBI ZASTO SAM REKAO TO KAD JE MLADICA U LOVU.JEDNU NOC SAM IZASO SA SVOJIM TAKO RECI UCITELJOM NA MLADICU TO JE BILO U BOS OTOCI.I POSTO JE ON KAO ISKUSNIJI ON JE OTISAO ODMAH ISPRED MENE I ZAUZEO KAO BOLJE MJESTO.I STA SE DESAVA?ON BACA SILKI A JA NEKOG COFA BOJE MEDA JEDNU10cm DUZINE I JA NA TOM LOSIJEM MJESTU U ROKU POLA SATA DOBIJEM DVA MLADICENJKA A ON NISTA A COVJEK JE PROFI.ZATO SAM TI HTJEO RECI KAD JE MLADICA U PITANJU NAJVAZNIJE JE "OPET KAZEM MOJE MISLJENJE"DA JOJ POTREFIS LOV I ONDA SI U VELIKOJ PREDNOSTI I JOS STO SE TICE PERIODA ZA LOV NA MLADICU MENI JE JESEN NEKAO NAJLOVNIJA TACNIJE OKTOBAR I NOVEMBAR

zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 09 svi 2007, 07:54

Slazem se da mladica kad je na lovu uzima mnogo lakse, ali mi i tražimo onu koja je na lovu, jer jako rijetko će uzeti mamac neaktivna riba koja sa dna samo snima šta se oko nje dešava ali ne reaguje ni na šta. Ova je uzela poslije 5 sati bacanja duž toka rijeke i pređenih oko 3-4 km, znači ova je bila aktivna i uzela...na velikim rijekama to vrijeme možemo provesti samo na jednom viru i čekati da neka krene da lovi.
Mnogo ribara se 'navuklo' na mladicu upravo zbog početnog uspjeha kad su potrefili pravo vrijeme i mjesto, i meni se dosta puta javljala na prvi ili drugi zabačaj ali je bilo dana i dana kad se 'oralo' satima bez uspjeha...valjda i zbog toga joj se stalno vraćamo očekujući onaj tupi udarac koji u sekundi promijeni neuspiješan dan u uspiješan!

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 09 svi 2007, 22:22

BISTRO RIBARI
Puno se prica a malo pokazuje :D ,cinimi se da Dzeno jednom rece najbolje je kad se sve dokumentuje a i meni se cini to ispravnim .
Zato hajmo malo vise fotki sa tim svim ribama sto se uhvatilo na ove tehnike koje spominjemo :D ,bilo da se radi o manjim vodama bilo na UNI koju Alar poznaje izgleda dobro .
Moj predlog je da se neke stvari potkrijepe i slikama kao dokazima :lol:
BISTRO od DIVERA sa JEDNE JEDINE 8)

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”