varaličarenje klena

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Klen 2013.

Post Postao/la zlaja » 13 tra 2013, 21:56

Blinkeraš -uvoznik za BIH je Raca company, hvala svirac -ovo je prutić za onu jednu uru odmora od svega...eh kad nam ne bi bilo mrsko pa sve ove nove štapove što smo kupili ovo proljeće opišemo u nekoj prikladnoj temi-testiramo spin štapove- bilo bi jako korisno...jer smo ovdje uglavnom oslonjeni na kataloge i jaranske preporuke...


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klen 2013.

Post Postao/la montana » 14 tra 2013, 05:27

Poceli ste i u ovoj temi "offati", a niko ne rece KLIJEN! <djed>

Bravo za ulove majstori!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Klen 2013.

Post Postao/la angler » 14 tra 2013, 10:23

Evo od mene KLIJEN ali da nastavim sa offiranjem <valjanjeodsmijeha>
Ta ideja ti je Zlaja odlicna ali brzo zamre. Davno sam jednom pokrenuo slicno u nasoj avliji ali se poslije stvori utisak da mnogi misle na nacin...vidi ga sto se folira ili sta ja imam pokazivati stap od 35KM i sl. Jedan ili dvojica opisu neki dio pribora, ostali sute, a ustvari cilj je samo ukazati na karakteristike ili vodilje buducim eventualnim vlasnicima ili onima koji traze slicno.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la zlaja » 18 stu 2013, 16:25


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la Seha » 19 stu 2013, 00:48

Nikad necu prezaliti sto neuslikah one monstrume od klijenova 4-5 kg sa Bileckog jezera koje sam lovio krajem 80-tih..
Za tolike klijenove nikad nigdje nisam ni cuo ni procitao da bilo gdje na svijetu mogu toliki narasti..
Mozda su ronioci vidili negdje i vece, al i oni sute ko zaliveni <valjanjeodsmijeha>
slika


Avatar
mladicakraljica
Piskaralo
Postovi:204
Pridružen/a:18 lip 2012, 17:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la mladicakraljica » 19 stu 2013, 02:02

Seha je napisao/la:Nikad necu prezaliti sto neuslikah one monstrume od klijenova 4-5 kg sa Bileckog jezera koje sam lovio krajem 80-tih..
Za tolike klijenove nikad nigdje nisam ni cuo ni procitao da bilo gdje na svijetu mogu toliki narasti..
Mozda su ronioci vidili negdje i vece, al i oni sute ko zaliveni <valjanjeodsmijeha>
Moram te ja Seha nadopuniti da sam ja vidio klijenove necu da kazem kolike u kilazi i u cm.. jer bi se ovde mogli pojedini smijati Ito u gornjem toku Neretve iznad Konjica prije 10ak god...par sezona su bili tu na jednom mjestu,
Samo cu ti reci da smo mislili da su glavatice dok nismo jednog zakacili na hljeb malog oko 3kg kazem malog jer dok smo ga vozili skroz do obale su ga pratila dva DUPLO VECA,KAZEM duplo pa sada skontajte koliki su bili :o :o :875695: :875695: mogao sam prebrojati krljusti na njemu 1m...mi prisli ,prave glavonje,crvena peraja .
Vrlo rado se sjetim ovoga kada god se nađem sa sudionicima tog događaja.
Jer to mi daje nadu da lovim klijena jer sam vidio koliki mogu narasti..

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la tommylee » 19 stu 2013, 08:42

Kod nas na Drini,na plovak i prirodne mamce ovakvi ulovi nisu rijetkost.Čak sam gledao kako kidaju čitav sistem ima i većih.Ulov mog jarana.
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la zlaja » 19 stu 2013, 20:56

Uf ovaj drinski je pravi, napipam ja krupne primjerke i na Bosni ali oko 60 cm. Klena blizu 70 cm. nikad nisam ulovio,zato mi je ovaj švapski ulov zanimljiv...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la Seha » 20 stu 2013, 00:00

Hvala vam za info. Nisam znao da ih tolikih ima i na drugim mjestima po BiH.. Jednom smo na Limu ja i Adi vidili jednog "u hladu" priobalnog drveca i taj je bio sigurno oko 90 cm al onako samac miruje..
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la zlaja » 20 stu 2013, 00:29

Seha zar je moguće da klen naraste na 90 ? To bi bila riba 7 do 8 kg.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la angler » 20 stu 2013, 06:12

Da se ove azbahe nisu poceli mjesati sa amurima…mutanti. <jelmekotrazio>

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la tommylee » 20 stu 2013, 09:17

Raste on i misli da je rekord oko 7Kg.Problem kod nas je što ovakve love na prirodne mamce i njih zaboli za rekorde i cm!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la zlaja » 20 stu 2013, 10:41

Ja mislim da u poređenju veličina možemo uzeti bolena,iz iste su ciprinidne familije ,nisu baš iste građe tijela ali nemam ideju sa čim uporediti,Anglerova ideja sa amurom je bolja jer su baš slične građe tijela...evo recimo ovogodišnji bolen od oko 80 cm.
slika
Ja lično nemogu zamislit klena ove veličine,pisala bi sva Evropa o njemu i mislim da bi ušao u knjige...Seha ti si šaranaš, daj nam fotku amura od 80 do 90 cm. to bi bila idealno poređenje sa klenom te veličine ?

krupan klen u mom kraju izgleda ovako
slika
Mašinica je 4000 ,ovo pišem da imate osjećaj o veličini ribe...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la Seha » 20 stu 2013, 12:06

Da Zlaja ovaj sa Lima je sigurno imao tu negdje oko 7-8 kg. Toliki su regularno lovljeni u zimskom periodu na Bileckom jezeru kao sto sam rekao. Najcesce propusni plovak i velika kora hlijeba kao mamac na dubinama oko 10 m.. Zanimljivo za te ribe je to sto kad ga zakacis ko metak ide na povrsinu i iskoci jednom dvaput poput pastrmke.
Evo i amura te velicine da se dobije otprilike utisak kolika je to riba i kakav je to gorostas od klijena..
Ono sto sam zagovarao u par navrata je to da napravimo jednu listu najvecih dokumentovanih ulova. Da jednom zauvijek znamo kolike ribe mogu narasti u nasim vodama.
Sta mislite da pocnemo sa ulovima nase raje na forumu i napravimo jednu listu gdje je 100% argumentovana duzina i tezina i krenemo od toga pa kako se raja bude javljala tako da veci ulovi zamjenjuju manje.. Ja bi prekopirao regulativu (nacin mjerenja, slikanja, vaganja i obavezno svjedok ulova) koja se mora ispostovati da bi ulov dosao na listu i vozdra
Svaka drzava u svijetu posjeduje te rekord liste samo nasa ne :?
Kad bi se vrtilo na pocetnoj siguran sam da bi pocele stizati prijave pa mozda ako treba skupiti i neke nagrade da se najbolji ulovi nagrade.

Evo ga amur 90 cm

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fuudhSPDrRE[/youtube]
slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la Clavis » 20 stu 2013, 12:35

To su onda sasvim pristojne mrcine... možda imaju neke posebne uslove pa narastu toliki...

na ovom video klipu su Sanski prosjek....uhvatio ih je Sale Drakulić dok je snimao emisiju "Ulovi trofej" ljetos ganjajući mladice....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=l9wVX2NY33A[/youtube]

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”