varaličarenje klena

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: varaličarenje klena

Post Postao/la zlaja » 20 stu 2013, 12:48

Dobri komadi za Sanu,takve lovim na Krivaji...bosanski kapitalci su dosta krupniji,desi mi se u sezoni par komada maksimalno do 3 kg. ali samo par komada,u tome je bit,nema ih u jatu...u tom uzrastu se osame i zalegnu u dubinu oko kamena i granja,dole i love-postave čeku uz kamen ...glume smuđa...


Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la Clavis » 20 stu 2013, 12:52

Nabazao sam se po reviru ljetos, ponašanje interesantno... doduše mušičario sam ih... krupnije jedinke drže se kotlova po tri -četiri i "patroliraju" kad bi se kapricirao našao bi im i šemu :D dok manji se više ponašaju oportunistički. Probavao sam strimera... krupniji ga samo lijeno prati.... ali zato kad sam pokušao sa imitacijom voćnih plodova i gađao u "glavu" bilo je trganja :) ove XXL preko 3kg nisam ni vidio....izgleda se drže dubine.....

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la angler » 20 stu 2013, 15:11

Ovaj rodjin prijedlog vezano za velicine ribe je odlican. Treba otvoriti novu temu sa dijelom Sehinog posta pa bujrum. Treba naglasiti da to nema veze sa takmicenjem vec da se ima zapisano kojim bogastvom raspolazemo. Takodje ne treba da nekog obeshrabi klijen od 6-7 kila iz Bileckog jezera pa da ne prijavi kapitalca iz recimo Jablanickog od 4kg. Oba su kapitalca za uslove gdje zive.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la tommylee » 20 stu 2013, 16:52

Moji na varalicu su bilu 52-56cm a drugčije ih nešto i nisam lovio.Na ušicu samo sitan.Ovaj kolegin po njegovoj procjeni oko 4Kg a kaže d aje vidio jednog ljetos oko 6Kg!
Ja sam davno jednog na jazeru vidio i nudio mu sve varalice pa i leptira 1#.
Još ih ima ali su ugrožei i meni je cilj da se to evidentira da znamo sa čime smo raspolagali i koji su kapaciteti naših voda.

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la enko » 21 stu 2013, 11:48

Najveceg klena kojeg sam ulovio bio je skoro 4 kg na boilu na jednom jezeru kod zenice dok sam pecao sarana.a ima ih tu i mnogo veci jer sam ih vidja.ja vece klenove u svome zivotu nisam vidio nigdje nego tu.


Avatar
mladicakraljica
Piskaralo
Postovi:204
Pridružen/a:18 lip 2012, 17:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la mladicakraljica » 21 stu 2013, 22:24

DSC02021.JPG
DSC02012.JPG
Heheheheh pricamo o tolikim klijenovima da cemo doci do 10+i duzine 1m <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> ako nastavimo,hehehe nebi lose bilo ,ija sam siguran da mogu narasti par kg ispod te tezine
ali sada sam pozelio zakaciti i jednog obicnog kilasa hehehe
DSC01947.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la zlaja » 21 stu 2013, 22:29

Potpuno si u pravu :grin: zato sam nastojao da to sve slikovno prikažem i dam neku paralelu sa drugim vrstama...naravno da u mirnoj vodi je riba sklonija debljanju i rastu jer troši dosta manje energije...zato su jezeraši veći i krupniji..Sava daje mutante i idem sad da nađem jedan ovosezonski ekstra ulov ,mislim da imaju i podaci...pa ču ovdje postaviti fotku

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la zlaja » 21 stu 2013, 22:48

Dany ulovio svog najvećeg u sezoni na Savi od 58 cm. raja oduševljena klenčinom...mutant...pogledajte fotku
slika

Uploaded with ImageShack.us

Ljudi,možemo se mi zajebavat ali postoje ograničenja za svaku riblju vrstu...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la Seha » 22 stu 2013, 13:19

Ja vam se kunem na rijec da sam na Trebisnjici svake sezone na murvu (dud) i pola smokve lovio klijenove od 50 - 60 cm gotovo u svakih par izlazaka po bar jednog i to nista nije bilo spertakularno. Svi koji su ga ciljano lovili i ulovili su tolike.. Tada se nije intezivno lovilo na varke i nije se slikalo pa ispade na kraju ribarska. Kad ti kazem ovi od 50 tak cm se mogu sakriti iza onih sa Bileckog jezera. A ti su bili puno veci od ovih sa rijeke. Puno, puno veci. Kad kazem da su imali 80-90 cm mislim cak da i smanjujem svjesno njihovu realnu duzinu kako vam se oci nebi zacaklile.. Ono sto je sigurno njih vise u toj vodi nema. Kada smo lovili na Bileckom (ova ekipa sa Bistro BiH) u razgovoru sa ribarima i cuvarom smo saznali da cim se u vecem broju pojavio som ti veliki klijenovi su nestali kao i sarani pa su morali suplirati poribljavanja deverikom i crvenperom kojima to nije prirodan habitat.
slika

Avatar
KBO!
Haman Štela
Postovi:35
Pridružen/a:23 ruj 2013, 21:15
Kontakt:

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la KBO! » 03 pro 2013, 04:44

Da se i ja upišem malo sa primjerkom klendže sa Vrbanje .
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la Seha » 03 pro 2013, 14:14

Dobar glavonja. Bistro
slika

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la rades7 » 03 pro 2013, 14:16

Na koju se varku zaletio? Dobar komad...

Avatar
KBO!
Haman Štela
Postovi:35
Pridružen/a:23 ruj 2013, 21:15
Kontakt:

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la KBO! » 03 pro 2013, 15:30

Preko ljeta mi na ovo poludi predveče, samo nađem fin zavlačak sa velikom brinom i radi kao lud. Znači meps ili uzmem neki vobler da liči na kedera i nema greške.
slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la tommylee » 03 pro 2013, 15:37

Meni ovaj "leptir" liči na Blu Fox ako se ne varam?
Mepps ima drugačije i jako je teško naći pravu varalicu.
Dosta lakša krila se prave te lošije i rade u vodi.

Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varaličarenje klena

Post Postao/la Klenolovac » 03 pro 2013, 22:01

Nisam najbolje razumio? Kod koga proizvođača su lagana krila koja slabije rade u vodi?
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”