Musicarska oprema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la rusko » 02 pro 2009, 13:06

modrinjo je napisao/la:Pozdravio bih sve ribolovce i ostale članove ovog foruma.Pripremam se početi baviti fly fishingom i zanima me nekoliko stvari.Imam samo jedno pitanje:ako imam štap 5/6 fita,rola isto tako 5/6 fita dali je onda bolje uzeti špagu 5 ili 6 fita?? Unaprijed zahvaljujem. :wink:
Koja je duzina, tip i materijal stapa? Gdje pecas?

Posto si pocetnik imaces smetnje vjetra, probleme sa "tempom" i stopanjem.... pa mozda nije zgorega da uzmes 6#, za pocetak... Uzmi neku srednje dobru (ne ulazi previse u prvu spagu, jer joj nece biti dug vijek ako nisi rodjeni talent, ali ipak pazi da nije neko sr***... mozda od nekog da uzmes polovnu a dobru), nadji dobru livadu ili na vodu i od jutra do mraka zabacuj. nije ti lose probati i sa brzotonucom 5#, jer je ona teza na vrhu i imas bolji osjecaj na ruci gdje se nalazi "loop" tako da ti je lakse istrenirati tajming kada i u kom uglu vratiti zabac na drugu stranu.

Mnogi koriste za klasu jacu spagu radi vjetra i boljeg osjecaja na ruci, a ima i onih "mitova" da se sa jacom klasom dalje zabaci.

nisu ni svi stapovi na pravi nacin klasificirani, i od toga puno zavisi... a onda imas i spage koje jednostavno ne pasu za neke marke stapova.
npr. imam jedan Scierra stap i na njega Rio spage nikako ne idu, dok su na G. Loomisu idealne (ista klasa, duzina itd...)

rola ti ima najmanje znacaja kod izbora spage... jedino ako bas ides na krupnu ribu pa ti treba puno backinga trebas paziti na koju klasu spage stavljas radi prostora, inace ta tvoja rola moze sigurno da uzme 100 m backinga i jednu 7# spagu... u sustini ako moze da se namota bez problema to je to...

Svaki stap treba probati uz razlicite snjure, a to naravno kosta prilicno... Najbolje je da se uclanis u neki FF klub i da napravite "probu opreme".
Tako ja praktikujem, skupimo se svi iz kluba na nekoj pogodnoj vodi i onda svako iznese sta ima i testiramo stvari, razmijenimo misljenja i savjete...
Idealan nacin za pronaci najbolju kombinaciju opreme.

bistro!
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la montana » 04 pro 2009, 12:00

Tacno je da se stapovi i spage "ne vole" uvijek, a bili bi dobar par. Posto kod nas (mislim kuci u Bosni) i nema FF klubova, mozda bi najbolje bilo da uzimas spagu od istog proizvodjaca kao i stap. Oni su vjerovatno gledali da to usklade. Svakako, kako rusko rece za pocetak skromniju dok ucis, posebno bez vode (izbjegavati beton!) 5 je odlicna za vecinu uslova (vjetar, velicina muhe i daljina)
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la angler » 21 stu 2010, 19:18

Ko kaze da grafitni stapovi nisu lijepi :mrgreen:

slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la montana » 21 stu 2010, 19:30

angler je napisao/la:Ko kaze da grafitni stapovi nisu lijepi :mrgreen:

slika
Malo im ova drska ispala sarena... moze li se prefarbati ponovo, onom farbom za bicikle, recimo shimano? Kod njih stapovi ne ispadnu ovako sareni. <jelmekotrazio>

<championvanja> <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la angler » 22 stu 2010, 05:59

Jeli to ona sjajna farba sto su nekad nase nane farbale furune :mrgreen:


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la montana » 22 stu 2010, 06:03

Jeste, srebrena, metalik. Od nje furuna k'o UEFA pehar! <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la Memo » 25 stu 2010, 22:05

Pozdrav ekipi ! Ovo na dnu od dijelova stapa je lakirano pero od (Jungel coc) orginali su u Indiji ja imam jos jedan skalp inace je zasticen u evropi se moze ponegdje naci ovi uzgajani u biti su isti samo sto divlji ima malo ljepsi sjaj.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la montana » 25 stu 2010, 23:54

Vozdra Memo. Sta se sve moze praviti od njega? Vidio sam neke strimere, imas li kakvu sliku primjene ovog pera?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la angler » 26 stu 2010, 04:01

Cijena za jedan skalp...prava sitnica...200$ :shock:

slika

Jedino sta sam mogao primjetiti je da ga koriste za strimere i ukrasavanje stapova :grin: .

slika

slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la rusko » 26 stu 2010, 07:38

Ja ih kupujem za cca 50 eura, i kao sto Memo kaze uzgojeni su... mnogi sad koriste i plasticne imitacije...

U sustini ta pera nemaju vecu ulogu osim ukrasa na muhama za lososa (i to samo ta manja pera sa "zutozlatnim flekama" dok veca pera iza njih (tamna sa bijelom linijom po duzini) mogu jako dobro posluziti za izradu krila ili kao mekane nogice) , ako se lose postave zarotiraju muhu i naprave belaj, ali na neki nacin i u nekim krugovima, muha za lososa nije muha bez njih ;-)...

Ista uloga im je i kao u ovom slucaju za ukrasavanje stapova, kutija za muhe i slicnog...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la montana » 26 stu 2010, 11:13

Ova flekica odlicno docarava oko na strimeru i to je sve, po meni, ali mozda boje tog oka trigeruju stagod. Ipak kao ukras mi je nekako otmjeno.... cuj 200$. Ja mislio drzati kokosi da katkad uscupam pero i uboijem 3 jaja na oko, al' eto meni biznisa....
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la rusko » 26 stu 2010, 19:12

Eh, otkad ja nagovaram tetku da krene uzgajati te kokosi u BiH... (to je nesto slicno "dzimpi" "ciganu" (patuljaste kokoske) ili kako ih vec nasi ljudi zovu):

slika

10-tak komada i zima je osigurana ;-)

ali boji se tetka da ce joj pasti cvijece <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la Memo » 26 stu 2010, 20:40

Obicno se koriste pera za pojedine mustre strimera ili kao ukrasi prilikom lakiranja kao na ovom stapu ! neimam ni jednu kod sebe da pokazem ali ja obicno koristim za izradu musice Jasit za lipljena i to pero sa zutom i bijelom flekom na 18-ki udici .Pravi se tako sto stavimo jedno sivo pero pjetla na luk udice za palmerisanje napravimo tijelo od sivog antron dabinga palmerisemo prema glavi udice 2/3 ostavimo malo prostora za Jungelcoc pero koje stavljamo kao za kamenjarku ravno preko cijele duzine udice da malo strsi preko luka udice i zavrsimo glavu osnovnim koncem crne boje a moze i sivi konac. Sto se tice Jungelcoca ostala pera se koriste za mokre muhe i nymfe jer je pero mekano i idealno za repice nymfi jer fino radi u vodi repic nebi trebao da bude duzi od par mm tj. od 3-5 mm preko luka udice to vazi za nymfe familie Baetide na velicini od 14 - 18 koje ja obicno koristim jer je naj zastupljenija vrsta tako da na tu vrstu nymfi mozemo preko cijele godine loviti bez obzira koje je godisnje doba to su u stvari nymfe jednodnevki (nase krejice).

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la angler » 06 sij 2011, 06:02

Evropljanin na vrhy Amerikanaca!
Malo da se ubije zimska dosada... Jos jedan test popularnih "petica"

http://www.yellowstoneangler.com/FlyRod ... orkBVK.asp

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la montana » 06 sij 2011, 06:45

Uf gdje me nadje, sad kad je sve zaledjeno ti mi spominjes Livingston u Montani, meni najdrazi teren za ribu. Rijeka im protice kroz gradic, iznad je kanjon i put u nacionalni park, ispod je teren iz snova, rijeka sa vise pastrmke nego sto bih se usudio i sanjati. tacno je da je vjetar u donjem toku veliki problem, ali i nije jer se uvijek nadje onaj prekid, ili kakav dzep. Ovi su ludi, navracao sam nekoliko puta i pomoc i informacije koje dobijes su sasvim dovoljne da ti dan bude za desetku! U ovom gradicu imaju i muzej pastrmki, pa se moze dobro i prosetati. Sezona im je cijele godine.

Stapovi... eeeeh, i mene zanima ovi Echo koji imaju super cijenu, a ko ga je probao i nastavio je. Imas li sta za ovakvo za one nase "djecije" #2 i #3?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i čekrci”