Stap za manjih rijeka i potoka

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la angler » 01 ožu 2011, 22:55

Meni bi valjala ta 4#, imam samo jednu :grin:
Projahacu malo po internetu da vidim ima li kakvih snizenja pa cu postaviti vezano za te stapove. Zadnjih mjesec dana dok sam cesljao za LT5 nisam nasao nista. Onda kad sam uzeo Borona II bilo je snizenja i LT5...oko 450$ ali sad, jok. Boron II se jos moze naci na snizenju.
Rusko, taj sto si "pikirao" je sa drskom tete Joan Wulff. Pa vidi koliko ti odgovara ta rucka i ima li kakve bitne razlike.
Ako ces sta brzo za 8# iz iste kuce pogledaj BII-MX.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 02 ožu 2011, 00:18

"Brother, brother.... only for you!" Isto ti je i ovdje sa Arapima, a Ameri imaju smijesnu strategiju. Iako i ptice na grani znaju kako se sve daje discount, oni drze s pocetka da ne moze. Manager ima pravo da da 10%, prodavac 5-10%, "floor sample" (izlozeni uzorak) i po 30%, jos uz to porucis katalog i obicno dobijes kupon 25-50$ popust na vece iznose. Kad se pripremis ides u napad, pa cak i kad pobjedis, okrenes se i trazis jos. Nedavno sam toliko bio uporan da su mi dali 40 nimfi zeke sa kuglicom, jer sam se drecio po radnji kako su kuglice preskupe. Ja sretan sto sam nesto dobio, radnja presretna jer su me opalili po usima, a ja nisam ni svjestan. :6543:

Rusko i meni ovaj virus zvani manija za istim trkljama izgleda kao neka Bliskoistocna inicijativa? <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la angler » 02 ožu 2011, 06:03

Eh kad smo kod ovih "dvica" interesuje me tzv ERN (Effective Rod Number) koji odredjuje jacinu/klasu stapa.
Evo tabele:
ERN 1.0-1.9 = 1 weight.
ERN 2.0-2.9 = 2 weight.
ERN 3.0-3.9 = 3 weight
ERN 4.0-4.9 = 4 weight
ERN 5.0-5.9 = 5 weight
Interesuje me kako se odredjuje koji stap ima koji ERN? Citam da neki stap iako je klase 2# ima ERN 4.16 sto ga svrstava u klasu 4#, a opet neki drugi u istoj klasi 2# ima ERN 1.77. Tako dodjemo do toga da stap sa ERN 4.16 koji pripada klasi 4# odlicno baca DT snjuru klase 3, a na stapu pise klasa 2#. Pa ispada da je jaci od stapa na kojem pise klasa 4#, a ima ERN 3.2 i jedva se izbori sa WF3.
Lud zbunjenog :shock:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 02 ožu 2011, 09:20

Ja godinu dana savladavam jednacine sa 16 nepoznatih oko izbora jednog jedinog stapa, a ti mi sad iza ledja doda jos nekoliko! Jesi li nas ili su te mozda oni varalicari nagovorili. <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>

Milost za jadnog kamiondziju! <jelmekotrazio>

Ma ove parametre sam ja sebi (nezvanicno) pojednostavio, pa kao u skoli dajem wt2+, wt2- ili cistu wt2, ali nakon sto promasem barem nasuho u radnji. Nailazim na veliki otpor prodavaca kad im kazem da neki stap ne izgleda te akcije koja pise, al' moraju braniti proizvod, pa se kao ubjedjuju... Ne shvataju da mi je tuga u kuci ako stap stoji neupotrebljen, a da ne govorimo kad zena skonta da imam nesto sto mi ne treba <jelmekotrazio>

Ipak mislim da ERN je bitniji u slucaju kad neko kupuje meksi stap na nevidjeno, a strah ga da ne mogne izmahati kao nekim jacim, pa da si da malo lufta. Jer na ovim mekanim se ta razlika slabije pokazuje nego kod vecih akcija od 5 pa na gore. Onu wt10 sto sam uzeo nedavno svrstavaju u neki opseg cak od wt7-wt10, tj da podjednako izbacuje snjuru od 7 do 10, pa hajde ti kontaj sta je htio reci...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la angler » 02 ožu 2011, 18:02

Bice da sam fasovao kakav varalicarski virus...znas ono...varalica duga toliko mm, teska tolika mgr, kljun povrsine 11,43mm, pod uglom od -38 stepeni = roni, 2m i 47,6cm :135:
montana je napisao/la:Jer na ovim mekanim se ta razlika slabije pokazuje nego kod vecih akcija od 5 pa na gore. Onu wt10 sto sam uzeo nedavno svrstavaju u neki opseg cak od wt7-wt10, tj da podjednako izbacuje snjuru od 7 do 10, pa hajde ti kontaj sta je htio reci...
E tu sham te chek'o shinak (citat patka Dace)
Tu je taj fol moje brze 8ce koja se ponasa kao -7# i "odgovara" mu snjura od 6-8... u fiskulturnoj sali. Vani kad pirka "orkan" mogu samo plakati.

Tako, da se vratimo temi, fenomenalna dvojka na malom povjetarcu nam moze izazvati opet suze. I kako kazu WT je odlican za rolanja ali se teze bori sa vjetrom. I eto opet dodjosmo do LT5. Ali koliki je njemu ERN :456:


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 02 ožu 2011, 18:33

E pa meni se cini malo veci od #2, a manji od #3, a onaj drugi mi izgleda #2, s tim da mi nije jasno jel' bolje pecati u sali ili na vjetru. <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> A to je onaj koeficijent malo "k" koji nas uvjek hebe sa strane <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>

To i jeste draz ribolova, jer ne mozes uzeti sve faktore odjednom i pretpostaviti ih za onaj dan kad te zena, sef i ostali puste u ribu.

Kako stvari stoje Rusko je bio u pravu za onaj petodijelac, upravo zbog malo brze akcije i "vjetric piri, vracaju se <titinpionir> "

Znaci i kod tebe je meksi stap, a nisi uracunao vjetar? Ja razvih nekoliko dobrih folova za zabacivanje kombinacijom rollanja i mahanja na vjetru, ali treba ti i tekuca voda, koje ti tamo imas samo u cesmi <jelmekotrazio> Ti zabacaji lice na sve osim na musicarenje, ali ako puhne u pravom momentu.... distance mogu biti zapanjujuce, cak na vrhove obliznjeg drveca! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> , kojeg ti tamo opet nemas!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la angler » 02 ožu 2011, 18:57

Ma ne racunah na vjetar jer ga narucih kad je ovdje zega, a tad nema vjetra za lijeka..k'o ni grana, a i potoka. :grin:
A ove zime se nekako skroz sve pobatalilo sa vremenom. Nema veze...bice popravni <titinpionir>
E posto gore navedeni deficit mogu sebi priustiti jednom godisnje redukovao sam svoje zelje po pitanju "zelenog" stapa pa nesto mjerkam ovaj... Utisci solidni cijena "solidnija"...7.0', 2#, 4 dijela, tuba djidje-midje...i nije mu rucka k'o na slici.

http://www.streamsideflyfishing.com/gs2flyrods.html

A ima i "Saltwater safe Reel Seat" pa mogu ovdje ganjati sparice...strimer na 14# <valjanjeodsmijeha>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 02 ožu 2011, 19:11

C?uj toliki sparici??? <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>

Ma stap je ono gore iznad rucke, tako da ovaj manje nadzidzan mozda ima iste kvalitete kako i oni za zlatnim ruckicama. Bolja mu je duzina od LT5 tako da kad swe sklope dodju haman isto
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la angler » 02 ožu 2011, 20:05

Ako svracas u Denver ima nesto ovako...snjura pride po izboru, sto je ok, a ne da ti oni namotaju bezze snjuru. Jos ako je kakav Arap eto i cekrk u kompletu za cijenu stapa :wink:

http://www.denverangler.com/lt53.html

Evo i za Ruska model BII-MX jeftiniji 100 zelembaca plus snjura po izboru.

http://www.denverangler.com/boroniimx.html

Ili nesto ovako

http://www.compleat-angleronline.com/bo ... eries.html

Ili ova 10#

http://www.orlandooutfitters.com/online ... ry=related

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la angler » 02 ožu 2011, 20:13

E sad neki prijedlog za ovu 2# vezano za cekrk. Nesto metalno, pristupacne cijene, a da se ne podvlaci snjura izmedju spule i kucista :grin:

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la Memo » 02 ožu 2011, 21:08

Ja imam ovog boron II x 3# prva liga stap 8,6 stopa.Sto se rolle tice imam na njemu ovu Danielson Dry Fly cinimi se da se tako zove morao bi do auta sici da tacno pogledam ili cu potrazit na netu.

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la Memo » 02 ožu 2011, 21:16

Sad sam gledao na netu Danielson Orginal Serie Dryfly takva je moja lagana pravo pase uz Winstona.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la angler » 03 ožu 2011, 03:17

Pa za Winstoncic i pase nesto slicno, lagano, Original , Vosseler RC (rade ga u Winston zelenoj boji), Bauer Superlite (ovaj mi je uparen sa BIIX 9' 5#). U mom slucaju, sa stapom Greys GS2, bi bila skuplja pita od tepsije.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la rusko » 03 ožu 2011, 06:58

Ovo je zanimljivo... samo me zanima kako izracunati tu taxu i carinu...

sudeci po informaciji koju sam zatekao na forumima o uvozu iz USA u Svedsku trebam dodati prvo 25% kao taksu/porez, a onda 12% od kompletne vrijednosti za carinu...

495 x 1,25 = 618,75 x 1,12 = 693 dolara, drugim rijecima ista cijena kao i u Svedskoj :-(
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 03 ožu 2011, 07:47

joj Rusko koliko sam ti puta rekao. Sjedes na avion, kupis ga ovdje, po mogucnosti da se strpis do Montane, gdje nema poreza nikako, ispecamo se kao ludi i vratis se u Svedsku a potrosio minimalnu razliku aviokarta-razlika u cijeni. Dodje te pecanje na drugom kontinentu za par stoja dolara. Bolje to nego da te zena vodi na more? <jelmekotrazio>

Memo nema ovdje Danielsona prije New Jerseya, a cova samo daje E-mail. Dobar ti je prijedlog, mada bih volio sastaviti pa da vidim kako se slazu. Imaju jos dvije iz te serije manje, a posto je stap manji nego standard, volio bih nakaciti sve tri, ali ovaj ovamo je izgleda samo forwarder... Ipak mislim da bih radje isao na stap, pa tek onda rolu, da ih uporedim...

Jah teskih trenutaka... lijepa lijeskovina <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i čekrci”