Klijen

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Klijen

Post Postao/la Kovach » 18 kol 2011, 19:03

Odlicno tare jarane. Da bi bolje vidio muhu probaj staviti recimo na mravka malo bijelog polipropilena umjesto krila. To je onaj materijal sto se nalazi u nekim uzadima u sredini i vidi se iz daleka. Moze takodje i CDC pero koje ima odlicnu plovnost a i vidi se. Jos ako koristis neki sprej za bolju plovnost muha to bi trebalo biti mnogo bolje.


BISTRO!


Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klijen

Post Postao/la tare » 18 kol 2011, 19:08

I kontao sam da bi ta mazala mogla pomoci da manje tonu,i da ih onda bolje vidim,a muhe sam ne vezem,pa to nemogu uradit :grin:
Kako se zovu te stvarke sto poboljsavaju plovnost,da ih potrazim na netu,jeftinija su od polarizacionih naocala,pa ih je lakse i nabaviti :mrgreen:

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klijen

Post Postao/la Kovach » 18 kol 2011, 19:33

Oni se zovu upravo tako sprej ili prah za plovnost musice. Ia ih mnogo i raznih proizvodjaca. Neki koriste parafin ili grozdjanu mast pa cak i labelo kao alternativu pa probaj!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Klijen

Post Postao/la angler » 18 kol 2011, 19:55

Bravo Tare i cestitke za ulove! Sve veci od veceg sto znaci da se muha vidjela bilo bi bas kapitalaca <championvanja>

Maza, sprejeva i slicnih djidja za plovnost muhe ima "na pasija preskakala" po netu. Ove godine sam koristio nekakav gel na kome cak pise Never Sink, kosta ko 2-3 dobra voblera, a bogdica u kutijici. Ma lazu da ne tone :grin:
Gel je bolji od spreja. Uzmes malo izmedju dva prsta, razmazes i protrljas muhu. Poslije muhu raspuses i to je to. Sprej se rasprsava pa vise ode u havu.
Koristio sam jedno vrijeme silikonsku mast. Zakleo bih se da je ovaj gel ista fora. Labelo mi stoji u priboru kao rezerva.
I na kraju, neko ce reci da sam staromodan, ostao sam vjeran benzinu i svijeci. Bocica od pembritina :grin: medicinski benzin ili zippo, malo svjece isjeces na sitne listice, napunis bocicu do trecine, a ostatak benzin. Ujutro spremno za muhe...samo ih umaces :wink:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klijen

Post Postao/la montana » 24 kol 2011, 18:23

Za Senada... ma nema komentara <juma>

Tare, kad mases muhu, mahni nekoliko puta "uprazno", tako se muha i predvez prosuse i omoguce nekoliko sekundi duze plutanje. Maze za muhe su nekad neophodne, ali nekad i ne trebaju. Riba cesto zna uzeti i potopljenu muhu. Najvaznije je, plutala muha ili ne, da znas gdje se ona otprilike nalazi. Tada kontriras ako vidis neko desavanje u zoni oko "zamisljene muhe". 95% je to udar na tvoju muhu.

Riba, iako si je poplasio, vrati se nazad ako si miran. Pazi kad mases ljeti u sred dana da se zastitis od sunca.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klijen

Post Postao/la senad » 30 kol 2011, 22:37

Haj musicari, dajte savjet.
Naime,
maloprije sam sa Miljacke, slabo je nesto radila, jako malo izbacivanja.Mijenjao sam muhe, bacao joj pod nos i nista, ni izbacaja za muhom.Stavim neku crvenu muhu, čupavu (dlacice cijelim tijelom) i dok sam ja otpetljavao snjuru, a tok rijeke vukao muhu - udar!
Izvucem malog kljenica.
Okrenem na tu fintu - zabacim pod 45 stepeni nizvodno u odnosu na tok, pustim muhu da malo potone i onda je drzim zategnutu na stapu sa povlacenjem snjure i vucenjem stapa naizmjenicno.Bilans - tri izvađena, tri spala (moram li reci da su ta tri bila ogromna :mrgreen: ) i pet-šest udaraca koje nisam realizovao.
E haj sad, objasnite malo kako se inace to radi i je li ovo kako sam ja nadosao u hodu ok, i koja bi muha bila dobra za ovu fintu "vodjenja muhe" a za kljena
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klijen

Post Postao/la montana » 30 kol 2011, 23:43

Neki mali strimercic, sedz #12 ili neka imitacija zemljanih insekata upalih u vodu (bumbar, skakavac, cvrcak ili nesto u tom fazonu). Klijen ti je ocito poletio na "mesnat" zalogaj i pokret utapanja, nego na bas tu muhu, inace bi ti se javljao i ranije.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Klijen

Post Postao/la angler » 31 kol 2011, 12:12

Volio bih vidjeti tu muhu. Jos jedan razlog moze biti, a to je podizanje nimfe. Vjerivatno kad je potopljena muha, a bez povlacenja nista, cim povuces udarac. Dlacice se "srozaju" uz tijelo i daje izgled nimfe.
Nekada su stari majstori vezali muhe upravo na taj fol. Cupavo tijelo, a noge od jarebice, meksa su pera. Bace uzvodno i ponasa se kao suha, zatim potone u "film" vode posto je nisu nicim mazali i na kraju kad skroz potone povlace je. Tako su cesljali slojeve vode pa koja je riba za sta raspolozena.
To sam radio i fakat funkcionise. Obicno sam koristio lipljenske muhe od sivih vraninih pera. Inace taj tip muhe pretezno koriste vaserkuglasi <jelmekotrazio>

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klijen

Post Postao/la Seha » 31 kol 2011, 13:02

Iz iskustva vaser kuglasa (koje nema nikakve veze sa musicarenjem) znam da sam klijena i strugaca - svala upravo u ovom ljetnom periodu jako dobro lovio tako sto napunim kuglu do kraja vodom ,zabacim niz tok mozda 10-15 % visoko dignem vrh stapa i stapom pratim kretanje strune tu i tamo samo isravnam trbuh i dotegnem strunu.
Tu su mi najbolje radile muhe od vunice sa jako ofucanim perjem (zuto crnog) pirgastog horoza, bakrenim rebrima u bojama trula visnja i boja meda
Ako hoces "navunicam" ti ja par komada kad se vidimo <jelmekotrazio>
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klijen

Post Postao/la senad » 31 kol 2011, 15:16

Hajde, recimo da je ova najslicnija
slika
samo sto nije ovako bogata dlacicama ni nogicama, a sve dlake su smeđkaste boje, nema svijetlih nijansi.Nogice su smeđe boje.Nema ni krila.Rep ima...smeđi...isto. :mrgreen:
I nije na 'vakoj udici.
Jednostavije bi bilo da sam uslikao ovu moju.... :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klijen

Post Postao/la Seha » 31 kol 2011, 16:06

Ova lici na ove moje koje sam pravio samo joj hvali par nogica i ofucana krila. Onako naoko neuredna, ali jako lovna muha.
gk.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Klijen

Post Postao/la angler » 31 kol 2011, 20:53

Vala jednostavnije je da si uslikao svoju ovako jedva skontah o koj je radi :grin:
Ova na slici je tzv Stimulator i bas je golema muhetina, a kod tebe je izgleda palmer verzija ili ti nacin vezivanja, pero preko citavog tijela.
Slicno ovom Soldieru...

slika

Znaci pri povlacenju skupe se dlacice oko tijela. E sad, sta klijen vidi to je malo diskutabilno posto on sve halise. Da je lipljen klepio onda bi bio rezon dizajuce nimfe.

Tih muha, rodjo, sam se nagledao kod kolege, samo lovi na njih. Isti oblik i velicina ali u bar 20 boja i nijansi. Cojk bio musicar i predje u lajnerase <jelmekotrazio>

Cudno je to kako ribe vise kidisu na jednostavne, ofucane, ruzne i neuredne muhe. Mozda one isto to kazu za nasu zeljanicu <valjanjeodsmijeha>

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klijen

Post Postao/la senad » 31 kol 2011, 21:50

Eh ta, ta.
Kasnije sam stavio i jednu crnu sa srebrnim zatkom, i na nju sam imao udar, to zaboravih napisati, pa je lako moguce da je, ustvari, samo kretanje i vibacija to što je iziritiralo ribu, jer je već bio mrak...ne mogu da vjerujem može razaznati po mraku boju/nijansu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Klijen

Post Postao/la angler » 31 kol 2011, 22:00

Mozda boju ne ali kontrast i nijansu razaznaje, zato je bio samo udar. Naravno uz to ide vibracija koja mu je i privukla paznju.

Sto je najvaznije, ova muha je lagana za svezati a lovna.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Klijen

Post Postao/la zlaja » 31 kol 2011, 22:20

Seha je napisao/la:Ova lici na ove moje koje sam pravio samo joj hvali par nogica i ofucana krila. Onako naoko neuredna, ali jako lovna muha.
gk.JPG
I ja bi ovu znao svezat jer ovako sa kudeljom popravljam ventil u kupatilu :mrgreen:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje po vrstama riba”