Izrada muha

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 25 sij 2011, 22:22

Memo, nimfe su prva liga!!! <championvanja>

Evo jos jedne buhe iz mog reportoara, corixa (neznam kako se zove ta buba na nasem)... jednostavna je za vezanje: crvena "guza", 10-tak niti iz fazanovog repa preko ledja i tijelo od pauna (inace je tijelo corixe prljavo bijele/krem boje, i prve verzije koje sam vezao su imale tijelo takve boje sa ribingom... a onda sam eksperimentisao i ova varijanta mi se pokazala najefektivnijom pri pecanju)... dodatak gumene nogice... moze sa ili bez otezanja...

slika

slika

slika

P.S. malo eksperimentisem sa bojom pozadine pri slikanju... zanimljivo kako muha mijenja boju u skladu sa pozadinom...
slika slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la zlaja » 25 sij 2011, 22:29

WB ti na automatici,ako je bijela boja -bijela sve ostale boje su okej,na kompaktu u izborniku WB upali simbol svjetla koje je kod tebe u prostoriji,na refleksnom može ručno ...

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la kenan_sa » 26 sij 2011, 00:02

Meni su se slike najbolje pokazale sa plavom ili oker pozadinom zavisno od boje muhe al te dvije boje preferiram. Opet ako slikam sa blicem ugasim sobno svijetlo ako ne onda ugasim blic. Mada mi je najbolja slika kad je slikam vani na dnevnom svjetlu bez blica sa te dvije pozadinske boje. Skonto sam novi fotoaparat samo jos da kabl uzmem za prebacivanje slika i onda postavim jos pokoju od kamaru muha koje imam.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 26 sij 2011, 06:10

Volim jednostavne muhe, a sta je cudno u jednostavnim muhama, ribe ih vole. Kao sto Rusko rece da su mu prve imitacije ove muhe bile sa bojama priblizne muhi koju imitira, a najvise uspjeha imao sa ovom, "malo drugacijom". Zato se uvjek pitam koliko su efikasne (nama) realisticne imitacije i generalno da li se isplati toliki trud!?

I po meni najbolje slike musica su na dnevnom svjetlu vani okacene na neki cvijet ili list.

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la kenan_sa » 26 sij 2011, 14:31

To jeste da je na nekom cvjetu najbolje. ili kako sam ja vec slikao muhe nabodene na maloj tankoj grancici pobodenoj u travi. ali posto sam pravio neki prirucnik o muhama ja sam tezio tome da mi slike imaju otprilike neku istu pozadinu. odnosno u 2-3 varijante. Plava, oker i bijela. a sve na dnevnom svjetlu.
slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 26 sij 2011, 18:58

Jedan dio teksta objavljen krajem 90tih u lista Sportski Ribolov koji mi je bio veoma zanimljiv, nacin na koji i sam pristupam musicarenju...

"Autor teksta, Miroslav Horvat, prilikom posjete oko 1950 godine svom prijatelju iz II svjetskog rata Salki koji je živio pored rijeke Sanice (BiH) iznosi jedan dijalog nakon dolsaka nih dvojice sa ribolova i Salkovog ulova od devet lipljena koji su svojom kilogramskom težinom premašivali broj ulovljenih riba među kojima je i jedan lipljen od 54 cm i težine od 1,25 kg. Svih devet u devet zabačaja ljeskovim štapom. Horvat je tad lose prosao sa ulovima.
- Horvat - Daj da ti vidim mušicu
- Salko - Gledaj koliko hoćeš, nemaš šta vidjet, muha ko muha, stara i otrcana od lipljenova koje je ulovila.
– Mušica je bila daleko od svih estetskih zahtjeva za mušice kakve nalazimo u kutijama ribolovaca.
- Salko - Slušaj, nije samo muha ulovila ribe. Sveži je na svoj struk i puštaj niz vodu i nećeš ništa u ovo vrijeme uloviti. Upamti, važno jeda kad muha padne na vodu ne uplaši ribu, da liči bojama i veličinom onoj koju riba kupi sa površine vode. Riba je ulovljena jer sam joj se prikradao i bacio joj pred usta. Vidio si kako muha pada, kuda pada, kako ribu izazove njeno spuštanje pred glavu. Ne smiješ u tom podnevnom lovu ribi dati vremena da prouči muhu, a ona to radi kada je baciš dalje od nje i onda spustaš nizvodno. Na dodir muhe sa vodom riba mora da se digne, zgrabi kao i ti kad naglo mahneš rukom kad ti baja sleti na lice. Izazoveš li je i zbuniš ona je tvoja.
Trideset godina kasnije poznati svjetski mušičat Charles Ritz u jednoj od svojih knjiga otkrio je da njegovi ribolovni uspjesi 20% ovise od izgleda mušice a 80% od njenog serviranja."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 28 sij 2011, 21:21

Evo jos dvije...

jedan strimer za stuke:

slika

i daddylongleg (na kojem sam se zeznuo i postavio tijelo i krila previse pozadi ali sam zato dodao ekstra "balon" na glavi... znaci slucajno tj. zajebom nastade nova varijanta koju cu ispitati... ko zna...

slika

slika
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 28 sij 2011, 21:37

Haj recimo da se musica izlazi iz kosuljice ali kontra :grin:
Sto da ne, valja sve probati ali taj ti je strimer prva liga....tipujem na njega na prvom izlasku na stuku!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 28 sij 2011, 21:55

angler je napisao/la:Haj recimo da se musica izlazi iz kosuljice ali kontra :grin:
Sto da ne, valja sve probati ali taj ti je strimer prva liga....tipujem na njega na prvom izlasku na stuku!
Dobro si... nesto kao sijamski blizanci, pa svaki vuce na svoju stranu <valjanjeodsmijeha>

Gledam ga i kontam, samo mu dodati jos jedan par krila malo vecih i napraviti dva balona na glavi i eto finog vilinog konjica ;-)

Strimer je sa epoxidom izmedju ociju, a oci su dva "balona" u kojima se crni komad slobodno krece i proizvodi zvuk... pecam ga sa brzotonucom snjurom tako da nakon svakog povlacenja epoxid i oci ga tjeraju prema gore... idealan za ovo doba kada je stuka na dubini...
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 28 sij 2011, 22:48

Valja i ta sa vilinim konjicem (konjicom...kako li se vec pise :135: )

Taj dubokoronac bi mi valjao u bjeloplavkastoj ili bjelozelenkastoj boji :wink:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 28 sij 2011, 23:18

angler je napisao/la:Valja i ta sa vilinim konjicem (konjicom...kako li se vec pise :135: )

Taj dubokoronac bi mi valjao u bjeloplavkastoj ili bjelozelenkastoj boji :wink:
A jesi li probao crne i to da ih vozas pri povrsini u sumrak? Mozda jos da imaju muddler fazon naprijed...
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 29 sij 2011, 04:36

"Crnjak" sam provlacio, doduse ne po noci. Crni marabou rep i od glave preko ledja. Tijelo crni chenil. Crnjak da nemoze biti veci :grin: Pratile su ga sipe uredno. Negdje sam i postavio tu sliku kao je skoro izasla na plazu za njim.

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la kenan_sa » 14 vel 2011, 12:32

Evo stigo i zeko jutros.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 17 vel 2011, 06:16

Ode zeko sad na sisanje :grin:

Keno, interesuje me tijelo one lipljenske crne. Jeli crna svila sa porebrena nekim perom kratkih dlacica ili...

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la kenan_sa » 17 vel 2011, 15:08

Jeste crna svila. A porebrena je jednom duzom niti od crnog marabou pera.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušice”