Muhe za ribolov sarana

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la Seha » 07 pro 2012, 22:23

Zadnje 2 sezone u par situacija sam cisto iz radoznalosti probao takozvane zig rigove za ribolov sarana.
Ti sistemi su nista drugo do usidreni umjetni ili regularni plivajuci mamci kojim lovimo odredjene slojeve vode u kojim vidimo ili ocekujemo sarane. Dobio sam jednog lijepog i spalo mi je par komada sarana na crnu plivajuci spuzvicu koju sam obradio makazicama da lici na onu crnu baju sto pici u vodi /neznam naziv). Mozda nekom bude interesantno da proba napraviti slicne kreacije i pokusati loviti sarane mahacem. Ovo sto sam imao par spadanja je garant sto tesko olovo na dugom predvezu rasklima udicu. Drugi put cu improvizovati da se olovo otkaci cim se riba ubode.
Nesto kontam ove baje od plivajuce spuzvice bi i vama dobro dosle u kombinaciji sa tonucom spagom.
Cak su ih poceli i prodavati u specijaliziranim saranskim trgovinama.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sj5u-BhsARE[/youtube]
karabaja.jpg
bug zig rig.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika


Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la @ldin » 07 pro 2012, 22:44

prije par dana , čačkajući po netu o "F. F. " našao sam zanimljiv video na tu temu ...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IflkFD25nD4[/youtube]
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la angler » 08 pro 2012, 05:05

Spuzvaste baje ili po naski bambule se vec duze vrijeme koriste za klijenove, a ni pastrmke im ne ostaju duzne.
Po meni najveci fol (citaj problem) je ponasanje sarana prema bajama. Svi musicari manje-vise u dusu znaju salmonide i njihova ponasanja, medjutim jezero i sarani su sasvim druga prica jer su dosta zahtjevniji, bar po mom misljenju.
Znaci, potrebno je bratimljenje sarandzija i musicara po tom pitanju <jelmekotrazio>
Recim taj detalj "baja + tonuca snjura" mi je zanimljiv obzirom da te baje imitiraju kopnene zivotinjke koje plutaju na povrsini.
Znaci li to da saran bolje reaguje na zivotinjke koje pocnu da tonu ili...
U kojem periodu se saran intenzivno hrani bajama i u kom periodu pretezno krstari na povrsini?

Ovakve drilove svaki musicar sanja makar hladio cekrk u vodi :grin:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la rusko » 08 pro 2012, 06:30

Cuj "mozda nekom bude interesantno"... Moj Seha, ja sam u ovoj sezoni proveo tri mjeseca vrijebajuci ih... <djed>

Najvise uspjeha sam imao na nimfe koje podsjecaju na magotse... nekoliko puta su se znali zakaciti ali se jako brzo i oslobode jer su jednostavno prejaki i preveliki za te sitne nimfe... Poslije sam pravio imitaciju te nimfe na saranskoj udici, i onda nece ni da je pogledaju...

Uglavnom sam pecao tako sto nadjem gdje se nalaze, zabacim nimfu u sred jata i cekam nekih 3 minute da nimfa i predvez padnu na dno i da se saran navikne na to sve oko sebe... onda pocnem dosta polako povlaciti... i desi se da to neki saran samo usise u sebe... ai i izbaci na brzinu...

Pred sami kraj sezone sam u stvari skontao u cemu je problem... pecam na pogresnom mjestu...

Pecao sam na mjestu gdje se saran okupljao... ali da se odmara... Nakon sto sam jedan dan samo promatrao njihovo ponasanje uvidio sam da se oni tu skupe dva puta dnevno i samo "valjaju po mulju"... leze, pomjere se tek toliko da im je udobnije... druze se...

problem je sto jos nisam provalio gdje i kada se hrane. U toku cijele ove godine nisam vidio ni jednog da je prisao povrsini... Na jednom mjestu sam primjetio da se hrane (nesto plica voda i vidjelo se da kopaju po dnu), ali sam ih na tom mjestu samo jednom vidio i tada sam na stapu imao jednu nimfu na koju se jedan odmah zaletio i uzeo ali oprema nije bila dovoljno jaka za borbu (nisam se uopste taj dan nadao borbi sa saranom)...

Tako da sam odlucio u toku zime studirati ponasanje sarana, jer je to stvari kljuc uspjeha, i sljedece sezone raditi na drugi nacin.

Ove muhe sto Seha kaze zajedno sa tonucom snjurom bi zaista mogle biti super efektivne... Zabacis i pustis da snjura potone, muhu vezati na kratki predvez (max 1 m) i onda pri svakom povlacenju muha pada prema dnu a pri stopu lagano ide prema povrsini... vrlo efektivan fazon... ja ga koristim cesto sa muddlerima kada pecam u hladnim vodama.
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la Seha » 09 pro 2012, 18:07

angler je napisao/la: Svi musicari manje-vise u dusu znaju salmonide i njihova ponasanja, medjutim jezero i sarani su sasvim druga prica jer su dosta zahtjevniji, bar po mom misljenju.
Znaci, potrebno je bratimljenje sarandzija i musicara po tom pitanju <jelmekotrazio>
Recim taj detalj "baja + tonuca snjura" mi je zanimljiv obzirom da te baje imitiraju kopnene zivotinjke koje plutaju na povrsini.
Znaci li to da saran bolje reaguje na zivotinjke koje pocnu da tonu ili...
U kojem periodu se saran intenzivno hrani bajama i u kom periodu pretezno krstari na povrsini?

Ovakve drilove svaki musicar sanja makar hladio cekrk u vodi :grin:
Ovo za tonucu snjuru mi je palo na pamet jer sam ih ja lovio sa "usidrenim mamcem - zig rig" pa ono logika ;). Tako bi i tonuca snjura trebala usidriti mamac stim da baja od plivajuce spuzvice ima dobar uzgon na predvezu i da ona ide prema sloju vode kojim prolaze sarani. Nerijetko sam nailazio na sarane koji veci dio vremena provode u srednjem sloju vode i u vise navrata sam primjetio da tu kao nesto "love" tj da nesto pokupe pa se opet odma tu vrate i tako u nedogled.Bas ono vidis da su se "narajcali" na to nesto. Predpostavljao sam da su neke baje, larve i sl. i onda sam cuo za ovaj zig rig, citao o tom fenomenu bio bogami malo i skeptican prema svemu tome jer te spuzvice i kasnije imitacije baja od njih nisu trebale ni imati nikakvu aromu da bi se lovilo na njih.. Znam za ulove sarana na muhe i od prije. Dok smo lovili strugace na musice sa vaser kuglom, ali ovo je sasvim druga furka. Doslovno lovis dubinski na muhu :shock:
Rodjo mozes ih loviti sto bi se reklo aktivno tj na vidjeno. Vidis par komada i lagano im prezentiras baju negdje u vidokrug. Iz iskustva sa raznim mamcima i prezentacijama istih predpostavljam da bi za taj aktivni lov naj atraktivniji mamac bio onaj koji lagano, ali ono bas slow motion propada kroz vodu. Sarandzije to nazivaju kriticno balansirani mamci. Kad zavrsis baju od plivajuce spuzvice ostavi se malo viska materijala da pravi uzgon prema povrsini e onda pomalo makazicama sjeckas i testiras propadanje. Idealno je da se neutralizuje tezina udice tako da baja doslovno lebdi i lagano propada prema dnu (sto sporije to bolje)
Ovim zig rigovima navodno love najbolje u proljece i rano ljeto kad pretpostavljam prirodna hrana i krene da se ramnozava mada ima ulova i tokom ljeta pa cak i nocu sto je mene iskreno pravo iznenadilo :shock:
Kad sve covijek sabere i oduzme nekako i ima logike jer sigurno najvise vremena sarani i provode u srednjem i povrsinskom sloju vode, na dnu su samo kada ciljano traze odredjenu vrstu hrane..
Ja sam se pravo zagrijao nakon sto sam imao nevedene rezultate i sigurno cu napraviti par imitacija za slijedecu sezonu.

@ Aldine super video bas adrenalinski :wink:

@ Rusko pokusaj ih na tome mjestu zainteresovati sa hlijebom siguran sam da ga nece odbiti bilo gdje da se sretnu sa njim. Kad ih navuces tj kad se oslobode onda im prezentiras svoju imitaciju korice ili pahulje hlijeba..
Enterprize tackle je najjaci sto se tice imitacija mamaca koji se najcesce koriste za saranski ribolov. Pogledajte pod products :wink:
http://enterprisetackle.co.uk/products
slika


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la rusko » 09 pro 2012, 19:10

Pokusao sam vise puta sa hljebom, ali nema sanse da se podignu na povrsinu...

Mada, mislim da sam pokusavao na pogresnom mjestu... sljedece sezone znam malo bolje, pa... bice valjda nafake...

Tonuca snjura ce sljedece godine biti obavezna oprema ;-)

Eh, treba mi savjet za udicu... trazim laganu a krupnu udicu za sarana...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la montana » 09 pro 2012, 21:15

Proljece i ljeto, kako Seha kaze. Kad rovi po dnu u plitkoj vodi, moze strimer, krupna nimfa, pijavica ili glista. Meni je tada uzimao sve ovo, cak i sitniju varalicu i twistera. Bitno ga je ne poplasiti jer nije lovac i ne ceka da sta upadne u vodu, vec ako naidje, pa zgrabi. Sa toplijom vodom digne se na povrsinu u jatima na suhu, posebno tamo gdje se roje muhe u velikom broju. Tada pliva na povrsini i uzima sve sto mu ponudis. Kad je zarovljen u dno, tada pokusava da iskopa sta bilo iz mulja, pa nije vazno jel' imitacija ribice, nimfe, pijavice, bitno je da mu je u vidokrugu ili "na dohvat ruke" da je osjeti kako vibrira u mulju. Jos sam primjetio da voli mesnatiji zalogaj. Mamiti ga hljebom i kukuruzom... mislim da nije dobro, jer onda on trazi ono cime si ga mamio, a vjestacke muhe nemaju mirisa. Mozda sa nekim umakanjem imitacije hljeba u smjesu, recimo kasu od rastopljena hljeba moze da da neki rezultat?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
cranck
Početnik
Postovi:23
Pridružen/a:13 stu 2011, 12:47
Lokacija:Zagreb
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la cranck » 10 pro 2012, 08:03

Eh, treba mi savjet za udicu... trazim laganu a krupnu udicu za sarana...[/quote]

Gamaktsu - teflon
catch & release

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la rusko » 10 pro 2012, 08:04

cranck je napisao/la: Gamaktsu - teflon
Hvala Cranck... probacu sa tom! <titinpionir>
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la Seha » 10 pro 2012, 10:21

Pogledaj i modele udica koje nude Korda i Owner.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la angler » 11 pro 2012, 08:49

U svemu tome mi nekako najprimamljivije zvuci lov na vidjeno i igranjem kombinacijom snjure i predveza da mu se baja servira pred usta obzirom da nije lovac.
Mnogi su spominjali da su uredno hvatali sarane na tvistere ali isti je kudikamo lakse plasirati na zeljeno mjesto.
Kako god tonuca snjura je osnov, a ostalo stvar prilagodjavanja i strpljenja tonu :grin:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la Seha » 11 pro 2012, 13:00

rusko je napisao/la:Pokusao sam vise puta sa hljebom, ali nema sanse da se podignu na povrsinu...
Ako nece na povrsinu onda skvasi hlijeb i prihrani gdje ih vidis. Umiri se i prati situaciju ko sta kako.
Po nacinu ponasanja sarana i hranjenja skontaces koliko su plasljivi (ili nisu) te kako da napravis imitaciju korice hlijeba il cega vec sto ce vjerno oponasati pahulju hlijeba koja lagano propada prema dnu.
Ja kada ih zelim aktivno loviti na vidjeno na povrsini ili na dnu uvijek prihranim par pozicija jer tako povecavam mogucnost da ribe nadju prije mamce a i ako fulim il uhvatim jednog dok se na tom mjestu "smiri uzburkana voda" na druga 2 mjesta mogu mozda prevariti neku drugu ribu.
U ribolovu sarana po meni domisljatost i kreativnost ribara dolaze do punog izrazaja, dok lov na druge vrste i visegodisnjom sabloniranom taktikom daju uspjeh.
slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la tommylee » 08 pro 2014, 16:30

Po receptu za "egg" samo sam ja ubacio u sredinu tungsten kuglicu i namjerno sam uzeo da probam bijelu.
Ciljna grupa mi je škobalj a ako uspijem i ostale da probam prevariti.
slika

slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la angler » 09 pro 2014, 04:55

Ovo bi trebalo biti zanimljivo za bijelu ribu, a nikad da smotam nesto slicno.
Kad spomenu skobalja, plovkarosi koriste zeleni etison, imitacija alge, samo mu treba potrefiti boju :wink:

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Muhe za ribolov sarana

Post Postao/la tommylee » 09 pro 2014, 16:18

I to sam mu smoto nagovoriše me mangupi :oops:
Godinama govorim da neću motati ovakve stvari ali konačno popustih,imitacija trave :oops:
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušice”