Vezanje musica - perenje - flytying

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 17 vel 2011, 05:46

Fina muha Keno, lijepo uradjena... prije pecanja na nju kapnuti malo onog gela za suhe muhe i to je to...
<championvanja>

Sjecam se kada sam bio klinac i sreo jednog musicara kako cuci kraj Vrbasa i peri... dvije drvene stipaljke (one klasicne za ves) u rukama... u jednoj udica zabodena, a s drugom priteze konac... i naperi tip muhu, pa jos jednu... sve to montira na vaserku i klepi pastrmku... a meni u glavi: majko, majko hocu i ja ovako...

kontam... kako covjek jednostavno smisli nacin da uradi ono sto je naumio... stipaljka je savrseno parirala danasnje bombine... ima masu i drzi konac tako da musicar moze osloboditi jednu ruku kako bi dohvatio materijal a da mu se konac ne pomjeri i ne razveze... moze se koristiti i za namotavanje ili pridrzavanje pera, za sta danas koristimo ona mala klijesta... pa sluzi kao stativ... mislim... nije ni cudo sto su joj spomenik podigli:

slika

Jedina mana im je sto se moras objasnjavati kad zena primjeti da joj nedostaju stipaljke <neshuribu>

Poslije sam taj fazon praktikovao ponekad, vise gotive i nostalgije radi...

Danas imamo milione videa i knjiga oko nas, tako da uz pomoc volje, maste i youtuba... u kombinaciji sa treningom svako moze postati dobar majstor. Materijala i sprava za vezanje ima 100 puta vise nego sto je uopste potrebno...
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la angler » 17 vel 2011, 06:10

Vala lijepo vidjeti ovoliko muha, a sve lovne. Nema brige za Malu skolu FF. Koliko vidim krenula je groznica priprema za mart. Kovachev "crveni prelac" za otvaranje sezone, mada su ti sve odlicne, zunzoid za "tisaka". Proporcije dobre radi siluete.
Keno, odlican step-by-step. Probaj i sa tzv "tricolore" (Francuska varijanta), slicno se veze, rep crna pera, tijelo crno, a od glave prema repu preko citavog tijela crno, smedje i sivobijelo pero. Pliva ko plovak, a hoce je i klijen. Meni licno se vise svidja ova tvoja kombinacija pera, zbog same siluete i crnog pera u sredini.

Aldine, neka tebe kod nas, a i nekako mi drago procitati tvoj post. <jelmekotrazio>
Salu na stranu, vezanje muha nije nista komplikovanije od pravljenje drugih varalica. Po meni je dosta lakse. U pocetku kopiras muhe iz knjiga, casopisa itd, a poslije kad ulovis ribe na njih krecu licne kreacije sto je isto i sa ostalim varalicama. A ti kako si "rukat" ne sumnjam da bi za kratko vrijeme odlicno savladao tehniku.

Prosle godine se zadao u nalazenje kozije brade. Obisao sve radnje u Sarajevu ali djaba. U jednoj radnji mi obecali, dodji sutra, prekosutra ali jok, nema. Nadjoh ovdje neku slicnu dlaku, dosta tanja i njeznija ali obavlja svoj posao. Zato uvjek treba gledati alternativne materijale.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la montana » 17 vel 2011, 12:22

@ldin je napisao/la:meni su se ove mušice uvjek svidjale , otac vazda kupovao :) a ja na vaser kuglu i par u nizu klenove ganjao , imao je čovjek volje da počne mahat al nazalost došle 90 -te ,sad nema volje ni prošetat . Nekako stičem dojam da ja to nebi nikada savladao , dobar vid , smirene zivce i mirne ruke , čista meditacija ...Često se vrtim po ovim mušicarskim temama , da pročitam šta pametno :) jbt.baš je cijela nauka , ovako nešto treba od malih nogu poceti radit ... meni to bar tako izgleda ... svaka čast i bistro
Ma ne mora od malih nogu. Iskreno svi smo mi ucili vaserkuglom, u stvari tada se stavljala plasticna bocica od kapi za oci (u Hercegovini zelena smokva), a samo su stariji mahali. Ne moras ni znati vezati muhe, da bi bio odlican musicar. Ipak draz je posebna kad je tvoja muha. Naucis vezati nekoliko, onda, Angler rece, otkrijes jednu svoju, i to je to. Musicom mozes loviti skoro sve, a velicina ribe ti vise nije vazna, vec sam ugodjaj. Sport je veoma aktivan i naporan. Fizicki je vrlo zahtjevno gaziti vodom kilometre i drzati snjuru iznad vode cijeli dan. Jednom rijecju sveobuhvatan trening misica, uma i zivaca. Dobro nam ti dosao i nemoras viriti, vec se prikljuci! <championvanja> Zato smo i poceli ovo oko skole, da ljudi mogu probati i nauciti osnove te razbiti predrasude kako je ovo rezervisano samo za neke tamo.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la @ldin » 17 vel 2011, 16:32

šalu na stranu i onu našu " inernu zezanciju u V vs. M " mozda sam prošli put malo i pretjerao al nije zlonamjerno angler nadam se da se ne ljutiš , soory , ipak si ti dosta stariji od mene :grin:
sada zadnji put kada sam bio u Doboju kolega Zlatko cijeli dan sam pecao s njim i tako mi je on pričao o mušicama i općenito o FF
s pravom kazem da sam imao predrasude ili da sam to pogrešno dozivljavao: Vrbuje on mene kao da probam nekad da idem na lipljena pastrmuku poredi s varaličarenejm i tak priča ide , uglavnom ja mu iznesem svoje stavove zašto NE koji su po meni samo objektivne prirode ništa drugo , i čovjek se potrudio da me totlano razuvjeri i baci u razmišljanje , samim tim što mi je rako da mi ne treba poljana iza mene kako sam ja to zamišljao pa da mogu da zabacim i da se apsolutno moze loviti sve čak i škobalj :shock: ono iznenadjen , a to je ustvari čisto ne poznavanje materije...
P.S. ne virim ja sam iventar na forumu :grin: pa kad mi ponestane štiva za čitanje onda čitam i o mušicama :grin: " uči čitaj proučavaj" i usput vas malo špijuniram da nebi došlo do kakvog iznenadjenja 8)
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la angler » 17 vel 2011, 17:20

Ma ko je dosta stariji...ako ti ja dodjem tamo namotacu ti perkice na sve varalice <djed> :135:

Ima jedna "stvar".... predrasuda. Treba probati sve sto te interesuje koliko god ti izgledalo komplikovano, zahtjevno... Tek kad probas onda si siguran da ti se nesto ne svidja ili mozda svidi. Vidi Senada, k'o virtuoz sa stapom :grin:

Jedne prilike isao sa kolegom na poslovni put i naravno pribor u gepeku. Kad smo zavrsili posao i krenuli kuci stanemo pored Une da malo ocejfim. On totalni "antiribar". 1000 kritika i zezancija na nas racun. Nesto i nisam prosao dobro tad sa ribom, ulovio jednu pastrmku i jednog lipljena. On se uhvatio fotoaparata i skljocao okolo pa i mene. Zavrsim ja sa cejfom i krenemo za Sarajevo. Poslije par kilometara kaze on meni ozbiljno...."hajde sutra samnom da kupim ribolovacki pribor"...ostao sam ozbiljan, a ni sam ne znam kako :135: <valjanjeodsmijeha>


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la Kovach » 18 vel 2011, 00:39

Dok sam gledao iskusne musicare kako love po glavi mi se uvijek motalo kad bi ja probao da bi se upetljao u onu snjuru sto kazu "do za vrat" nebi me ni makazama oslobodili. Ali, kad sam jedne prilike od jarana uzeo stap da probam, vidio da to nije toliki bauk i malo po malo ulovim prvu pastrmku, a vec sutradan otisao i kupio svoj prvi musicarski pribor. Nisam ja zapostavio ni ostale tehnike, plovak mi je jos veliki gust, varalicarenje isto tako, ali fly fishing je nesto posebno. Kad pozelim odmor od svakodnevnih obaveza uzmem pribor i odem ako nista u staro korito Neretve na kljena. Iako prodjem dobrog terena po kamenju i vodi ipak dodjem kuci preporodjen. isto tako je i sa vezanjem muha, a ubrzo nakon stapa kupio sam i pribor za vezivanje. Prve muhe koje sam namotao bile su "red tag" i "red palmer", a kad sam ma palmera ulovio prvu ribu tri dana svaki minut slobodnog vremena koristio sam da namotam koju muhu. Neke ne ispadnu dobro pa razvali i ponovo. Ima dana kad bi, cini mi se stisnutih ociju namotao neku muhu ispala bi kao grom, a nekad jednostavno pokusam, vidim ne ide i ostavim. I ja sam aldine mislio da za ovo treba mnogo zivaca, ali sam se prevario. Kasnije vezivanje muha postaje relaksacija, ceif gdje covjek odmori zivce.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la montana » 18 vel 2011, 04:31

Vidi @ldine, svi govore o jednom u tekstovima koji su samo naoko razliciti. Musicarenje nije ni sport ni hobi, ono je nacin zivota, veoma zarazno i ako nisi spreman uzivati do kraja zivota, bolje je i ne probati. Osjecaj kad se riba dize sa dna na onu bogdu od musice koju si nekako smandrljavio i usput mislio kako je mogla biti bolja, se ne moze usporediti ni sa kakvim drugim. Sto je to sto covjeka nagna da pjesaci satima tamo gdje ljudska noga nije stupila? Pa ti kao planinar to dobro znas. Mi smo iste krvi, volimo ista uzbudjenja. Vidi, musicarenje je vid penjanja na najtezi vrh neosvojene planine, jedina razlika je sto na nasoj "planini" tece potok, a u njemu pliva pastrmka.

U drustvu ili sam... onako na sred vode...ti i riba... oci u oci...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la @ldin » 18 vel 2011, 15:30

Kod nas su ljudi prilično konzervativni po pitanju ribolova , sredina u kojoj zivim, plovak i do penzije. ovo malo varačira što nas ima gledaju ko da igra mečka . Međutim njihov problem , mislim da bi ja to do sada već i probao da je se našao neko da me uvede u osnove konkretno po pitanju pribora, načina i pravila , sve mi je to konfuzno pravo...Konkretno ja nisam imao predrasude , nego sam donio pogrešan zakljucak , čisto iz ne upućenosti , a to je da na ovim terenima koji su mi pristupačni non stop ja ustvari ne mogu da pecam na taj način. Medjutim bit će da moze :) Pored tri rijeke brzo tj. ove godine se sredjuje jedno malo planinsko jezerce ispod planine Tajan , inače to je sada zaštićena zona i proglašen je "parkom prirode" za kojeg s ponosom mogu reći od same ideje pa do dugogodišnje realizacije sve poteklo iz našeg sportsko-naučno-istrazivačkog kluba ... to jezerce koje nastaje od planinskog potoka bit će idealno mjesto za pastrmku , znači u planu je i poribljavanje . Nekada je tu bio i jedan manji planinarski objekat zaostavština od austrougara , medjutim izgorio je u ovom ratu , tak da se radi i na tome znači nekoj brvnarici pošto je to idealno mjesto od koga bi se moglo dalje , zanči na vrh Tajana , kanjon Mašice , obilazak okolnih pećina , bezbroj potoka koji su inače bili puni potočarke al manijaci na crvenu glistu itd istrijebili , ne rijetko i rukama povadili jer za vrijeme velikih suša i toplog ljeta oni ured presuše ostanu kadice gdje bukvalno mozes rukama da izvadiš sve što nadješ ... bitno da naglasim da je to sve pitka voda svi ti planinski potoci se sabiru u jedan veći od kojeg se Z-dići napajaju vodom ( googlaljte malo da ne duzim :) )
Uglavnom volio bi spojiti to nekako zajedno, pogotovo ovi divlji planinski krajevi gdje se treba dobro nahodat pa onda tek pecat često sam po hercegovini (mada sam prošle godine malo i zapostavio, ne svojom voljom ) planinarim, penjem, raftam pa zašto nebi i pecao ide to nekako skupa , već mi pravo piče po zivcima ove prljave smrdljive obale tak da ozbiljno razmišljam da počnem malo i mahat , više nemam opravdanje kao se ne mogu educirat , sad kad postoji ovdje toliko vrsnih ribara koji će normalno pomoći s nekim savjetima ... istina da nikad neću zapostaviti ni jedan način ribolova svaki cijenim i svaki ima svoju draz , tezinu i kavlitet na svoj način ... nemojte mislit da ste me vrbovali :135: sada će me ovamo varaličari prozivat da sam izdajnik , ozbiljan sam svega mi , i mislim da je to normalan slijed dogadjaja. To se sigurno neće desiti tako brzo, nisam još spreman, nego hoću da kazem da pomalo razmišljam o tome i kad dodje i ako dodje pravi momenat što da ne ...
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la Memo » 18 vel 2011, 17:00

Pozdrav! Svaka vrsta ribolova ima svoju draz pa tako i Musicarenje samo sto je musicarenje najljepsi nacin da se riba prevari, a i sam dodir sa prirodom je nesto posebno bar ja imam takav osjecaj, a siguran sam i vecina koji love na(sa)mahacim stapom.U svakom slucaju neces nista pogrijesiti ako probas malo mahati sa musicarom.Veliki pozdrav svima iz Beca!!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la angler » 18 vel 2011, 20:21

@ldin je napisao/la: sada će me ovamo varaličari prozivat da sam izdajnik , ozbiljan sam svega mi ,
Shvatam te u potpunosti...kroz isto sam prosao sa svojim musicarima :135:
Opet salu na stranu.
Svaka cast na postu! Ocito svi "sazrijevamo" po pitanju generalnog stanja na vodama. Na zalost skoro da je doslo vrijeme da se ne gleda jeli riba kapitalac, vec da se ulovi bilo sta. Druga stvar, kako kazes, poganluk i smrad rijeka. Za to nemam komentar.
Iz slicnih razloga vec neko vrijeme gledam kakav stapic u klasi 2 bar 5 dijelova, da stane u ranac pa gdje me put dovede. A pastrmka od 30cm na tom stapu je kao som od 30kg na stapu 40gr. Kako Monti rece, u musicarenju nije bitno kolika je riba vec citav "ritual". Znam nekad reci "Pravi musicar je onaj koji sa stapom u ruci samo stoji na sredini rijeke".

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la flyFishing » 22 svi 2012, 13:30

ja bih jednu zamolbu ako moze:

puno toga ima nedoreceno kada su u pitanju vrste musica, nimfi, strimera i koje od ovih su u kutiji pod "must have" a koje su "letece"...
ja bih volio da mi neko ugrubo rasclani (po mogucnosti sa fotkama i imenima) kojih 10-ak, 15, 20, ne znam ni sam, musica/nimfi/strimera su ono bas lovne (na nasim vodama) i koje se cesto vrte, tipa zecje uho, red tag, kocijas, i sl.

danke unaprijed

p.s. ne bi bilo lose ako ima neko ko je mahao po jezerima da napise svoja iskustva i sa tim
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la Clavis » 22 svi 2012, 14:14

Od ove raje što ima ovdje da voli pisati a i mušičari, taman da svako po 2-3 stavi dosta ti :D ali i da precizira za koju vodu vrijede!
Kad uhvatim vremena postavljam ti mušice koje će ti trebati dođeš li kad na Sanu ili Sanicu.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la tommylee » 22 svi 2012, 18:49

Najbolji odogovr ćeš dobiti ako preciziraš vodu i ribu!
Ovako mogli bi do sutra a i dalje!
Zavisi puno toga kad i gdje šta loviš.

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la flyFishing » 22 svi 2012, 20:09

evo konkretno: neretva, krivaja, ribnik (sana i sanica)...a moze i po vrstama ribe: klen, sve vrste pastrmki i lipljan
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 22 svi 2012, 20:48

Dodjes na vodu, poneses sa sobom manju mrezu (onu za akvarijum) pokupis malo po vodi i po dnu pri obali i pregledas sta se sve mrda u mrezi... i napravis muhu koja odgovara... nemoj se pretjerano truditi da ubodes pravu boju, velicina i oblik su bitniji... obrati paznju na temperaturu vode, sto hladnija voda to svjetlija boja muhe... nema da masis... i nakon par sezona imaces arsenal svojih licnih muha koje ce poslije biti samo tvoja dobro cuvana tajna ;-)
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnika vezanja mušica (materijali, alati...)”