Vezanje musica - perenje - flytying

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 20 tra 2010, 22:29

Eh, da to sam trebao da pojasnim... taj zadnji dio otezavam jer pecam najcesce na dva nacina... na jezerima se peca povlacenjem i onda taj otezani donji dio poboljsava kretanje "repa" pri pauzama... tada najcesce riba i udari... isti je sistem na drugom nacinu kada je pustam niz brzak, jer onda donji dio se spusti i u uglu sa gornjim pojacava mu se kretanje. Mada, u sustini je to neko moje "vjerovanje"... odnosno tako se najefikasnije pokazalo pri pecanju u mom slucaju...

Kretanje je bitno bas zbog prezentacije efekta paunovog pera... spomenuo sam ranije da taj "baloncic" vazduha koji se priljepi uz muhu izaziva reakciju kod ribe, u tome i jeste car paunovog pera sa njegovim odsjajem... zato i jeste tako efikasan materijal.

A sad, to sto kazes za eksperimentisanje i vjerovanje u iskustva, to moze imati u sebi faktor "lutrije"... postoji toliko razlicitih stvari i faktora u ribolovu da je nemoguce naci kao sto kazes perfektan mamac... neka "pravila" se daju procijeniti i cesto se ponavljaju, mada su izuzetci vise nego prisutni...

u tome i jeste car ribolova i zato vjerovatno eksperimentisanju nikad nece biti kraja ;-)

p.s. postoji "savrsen mamac"... jedan sistem kombinacije ultrazvuka i struje, koristi se u ribogojilistima... ali necemo o tome u detalje iz bitnih razloga ;-)
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la angler » 21 tra 2010, 04:51

Magicno paunovo pero. Ja sam u pocetku "karijere" mislio da se sa njim moze samo imitirati kucna muha zunzara :lol: A sad gledam da ga ubacim, mislim to pero, gdje god stignem :grin:

Za mjehuric zraka probaj koristiti antron ali na nacin kako se veze po receptu Gary La Fontaine i njegove poznate Sparkle Pupe.

Nadjoh jednu iz svoje arhive (auh sto je losa slika) :(

slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 21 tra 2010, 07:08

Vidi perfekcioniste na kakvu se on sliku zali... :grin:

Moj Zunzoid bespravno ispade kao zohar zbog moje "tehnike slikanja", moracu malo to organizovati za ubuduce, izgleda da mi ne gine nabavka jedne sistemske kamere i kurs fotografisanja...

Antron je odlican materijal, skoro da nema muha u kojima se ne bi mogao koristiti... Od njega pravim krila za suhe muhe (mayfly, rackelhane)... ili repni dio muha za lososa...

Ja nekad obojim paunovo perje... samo ga laganice umocim u neku boju, najcesce crvenu... samo da malo potamni tijelo i bude perfektan za imitacije insekata, a valja mi i umjesto flasha u krilima ovim muhetinama za lososa...

Postoje i neki sinteticki materijali sa efektom paunovog pera, ali nekako "nije to to"... ili se meni cini ili oni u vodi ne postizu ono sto paunovo pero moze.

Nego kad smo vec kod materijala, evo jednog noviteta iz laboratorije Romana Mosera...

Snapp Heads

slika

Fazon je da se ova glava moze nakaciti na vec uradjeno tijelo muhe (najcesce zonker forme, kako bi se imitiralo "pesa"). Poslije pecanja se opet skine i stavi na sljedecu muhu... Inace je problem otezavati pesa, tako da bi ovaj sistem mogao imati dobar efekat... samo je pitanje koliko stabilno stoji.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la angler » 21 tra 2010, 13:53

Sad ce mo jedan drugog hvaliti za slike <valjanjeodsmijeha> Neka malo elana. Ma vidis da su tvoje "maske" super, a vala i Zunzoid.

Paunovo pero jedino sto znam ponekad oguliti za "struganog pauna" ili kojekakva rebarca ali ga jos nisam bojio. Po meni najbolja je ona malo bronzano bakrena prirodna boja. Sa cistom zelenom sam imao manje uspjeha. Zato je i teze naci perke sa bronzanom bojom. Odnesose stari lisci vezaci :lol:

Evo komparacije radi,

slika
slika

Koliko mogu primjetiti te "maske" se "natakare" na okce udice ili grijesim. Ma ubile se za imitaciju zabica <championvanja>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 21 tra 2010, 14:24

moj angler, da je ono moja slika ja bih promijenio profesiju <valjanjeodsmijeha>
"Ukr'o"...

Nisam ih jos probao, narucio sam ih nakon sto je jedan casopis objavio reportazu, pa sad cekam da dodju... ako funkcionisu bice ubitacan fazon za pocetak sezone kada je nivo vode visok.

Tu si u pravu za "bronzana" pera pauna... u tome i jeste fazon bojenja sa crvenom, jer onda dobijes nesto slicno toj bronzanoj boji.... probaj sa markerom crvenim, trebalo bi dati isti efekat (nisam probao, ali pretpostavljam da bi trebalo da radi na isti nacin).
slika slika


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la Kovach » 16 vel 2011, 04:33

Rusko jarane, evo posto si ti "mestar od zunzoida" pokusah po tvojim uputama napraviti jednog pa me interesuje tvoje misljenje je li dobar. evo kako izgleda

slika

Znam da moze bolje, ali s obzirom da je prvi meni se cini dobar, ali ti ces vjerovatno uociti vise detalja kao iskusniji. Sebe smatram jos pocetnikom u vezanju pa mi jos neki detalji promaknu ili ne ispadnu kako bi zelio ili kako treba.
Evo jos par namotanih nakon zunzoida

slika
slika
slika
slika

P.S. Slike nisu bas nesto dobre uslikane su pod svjetlima. Sljedeci put cu pokusati na dnevnom svjetlu i bice bolje.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 16 vel 2011, 05:25

Kovach, zunzoid je prva liga... Vidjeces da je nevjerovatan, najbolje radi u jezerima...

Eksperimentisi malo i sa bojama na trupu i otezanjima ;-)

I ove ostale koje si postavio su pravo fino vezane, samo nastavi!!
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la Kovach » 16 vel 2011, 13:55

Hvala jarane! Naravno da cu se malo poigrati , a prvom prilikom kad ga isprobam na ovim nasim vodama javicu ti rezultat. Rekoh ti, sebe smatram jos pocetnikom i treba mi malo vise iskustva. Rijetko nadjem vremena da namotam koju, ali kad sjednem onda to radim sa uzivanjem. Veliki problem mi predstavlja sto jos nisam nasao svoj kutak u stanu gdje bih mogao slobodno da ostavim sve na stolu, a da nikome ne smeta, tako da sve moram pospremiti iza sebe. I sam vidim da svaka namotana muha izgleda bolje, a takodje sve vise vodim racuna o detaljima kojima covjek u pocetku ne pridaje nekog znacaja. Put do uspjeha je motati, motati i samo motati! :135:

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la kenan_sa » 16 vel 2011, 23:41

Evo jedna takodzer isprobana vise puta i dokazano lovna muha.

Bivisible Gold

Izrazito suva mušica. Slično kao i bumbari, trikolori. Imitira kamenjarke, komarce pa čak i majske mušice (jednodnevke). Ovu mušicu možete praviti i u smeđoj varijanti. Tada je ona bivisible brown. Dobri rezultati se postižu kad riba lovi na površini i iznad vode. To je praćeno jačim bućkanjem i iskakanjem ribe iz vode.

Materijal:
2 crvenkasta ili smeđa uža perca za rep
žutosmeđi konac za tijelo
smeđe, crno i žuto pero za noge
Osnovni konac crni tanki
Udica broj 14 - 10 ovisno od sezone.

Dva dulja pera vežemo koncem kao na slici. Odrežemo krajeve koji nam smetaju i dobro učvrstimo osnovnim koncem.
Picture1.jpg
Dodajemo materijal za tijelo, i vežemo osnovnim koncem. Namotamo materijal za tijelo i vežemo osnovnim koncem. Nakon toga odsječemo višak konca.
Picture2.jpg

Nakon toga vežemo crvenkasto pero i obmotamo oko udice te učvrstimo osnovnim koncem. Odsječemo višak pera.
Picture3.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la kenan_sa » 16 vel 2011, 23:52

Isto to ponovimo i sa crnim perom.
Picture4.jpg
Nakon što obmotamo crno pero vežemo i žuto pero i obmotamo ga.
Picture5.jpg

Kad obmotamo žuto pero, vežemo ga i finisherom stegnemo glavu mušice koja je crne boje. Odrežemo višak konca, djelove perca i lakiramo glavu mušice.
Picture6.jpg
Ovu muhu sam pravio i u smedzoj varijanti i lovna je bila u proljece jer je imitirala kamenjarku a isto tako sam je pravio i u narandzastoj varijanti. Bila je i ona lovna ali nije kao ove prve dvije varijante.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la @ldin » 17 vel 2011, 00:16

meni su se ove mušice uvjek svidjale , otac vazda kupovao :) a ja na vaser kuglu i par u nizu klenove ganjao , imao je čovjek volje da počne mahat al nazalost došle 90 -te ,sad nema volje ni prošetat . Nekako stičem dojam da ja to nebi nikada savladao , dobar vid , smirene zivce i mirne ruke , čista meditacija ...Često se vrtim po ovim mušicarskim temama , da pročitam šta pametno :) jbt.baš je cijela nauka , ovako nešto treba od malih nogu poceti radit ... meni to bar tako izgleda ... svaka čast i bistro
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la Kovach » 17 vel 2011, 00:30

Ma aldine nije to bas komplikovano. I meni je izgledalo tako dok ne uplovis u te vode. Onda zagrizes i ne pustas. A sto se tice dobrog vida nisam ti ni ja neki soko sivi, nosim naocale od 12. godine, dakle samo dobra volja, a ima naocala i leca u optikama <valjanjeodsmijeha>

Bistro drug!

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la kenan_sa » 17 vel 2011, 00:57

Joj kad sam poceo motati muhe neke davne 96 ili 97 neznam tacno, kako je tad bio belaj. Nije bilo alata ko sad. Jednom rukom cuvas udicu a drugom motas konac i pera. Dodzes na bosnu iznad rimskog mosta oko podne i hvataj musice po zraku te se zavali na travu i motaj muhe da bi tamo negdje oko pola 7 predvece poceo loviti. Od negdje 20 h nastane lom. Neznas gdje sve da zabacis jer se baca na sve strane. Docekas 20:45 i trkom nazad do oslobodzenja, jer je tad tranvaj radio bascarsija-oslobodzenje. A hajde ga zakasni na zadnji tranvaj u 21:30 pa klapaj pjeske do na Bistrik. Ko poslje rata i bilo ribe jer se nije lovilo a sto je najbolje nije pripadalo ljiljanskoj vojsci pa se nije ni istrijebila riba. Sta sam tad puta u pljacku otisao. Pljackala se horozova pera iz vrata a sto je najgore daleko se po njih islo jer ih nije bilo u mojoj okolini. Bitku bio sa starom jer sam joj redovno mazijo najlon carape radi konca. Danas. Materijala na sve strane. Stega kakvih hoces. Alat da biras koji ti je bolji. Horoza na sve strane a niko ih vise ne gleda. Koja je razlika danas motati muhu sa svim tim olaksavajucim alatom. Moj aldine ovo vezanje muha je vise hobi ili kako ja kazem ubijanje dosade ili slobodnog vremena experimentisanjem i razonodom. Kad lovis netrebaju ti haman ni naocale da bi vidio krug koji riba pravi pri uzimanju muhe a pravi ga u 95% slucajeva. Ono 5 % je kad ti muha potone pa nevidis. Hehhehehehe... Naravno ako lovis na suhe-povrsinske muhe.
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la Kovach » 17 vel 2011, 01:22

Ma danas u radnjama ima svega. Keno jarane gdje nadje zeca jesi li negdje kupovao ili od lovaca. Ja zaduzio ovjde 2-3- lovca ali jos nista kazu slabo zeca (ili oni slabo gadjaju). Moracu prvom prilikom kad krenem za Sarajevo vidjeti u Raci ima li pa uzeti?

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la kenan_sa » 17 vel 2011, 03:17

Uzeo ga preko eBay-a. Platio cjelih 3,25 $. Nisam po sarajevu nigdje vidio u prodaji a neznam kod race. Nisam gledao od ljetos.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnika vezanja mušica (materijali, alati...)”